Viss par āra segām

Ūdensnecaurlaidīga, elpojoša, labi pieguloša – izklausās gluži kā slēpošanas kostīma reklāma, bet patiesībā tas ir modernu zirgu āra segu apraksts. Ja zirgs ziemā tiek skūts un laists ārā, tas ir atbilstoši „jāiepako”. Aplūkosim, ko jaunu varam uzzināt par segām!

Ziema mēdz būt visai „spalvains” periods zirgiem, ja vien to kažokus nenocērp īsus, kas nozīmē – laiks izvēlēties ziemas segu. Tai ir jābūt labi piegulošai, ūdensnecaurlaidīgai un vienlaikus arī elpojošai, bet galvenais – izturīgai! Āra segas tiek lietotas ne tikai stallī, bet lielākoties zirgu grupās, kas uzturas ārā aplokos.

Svarīgākais ir precīzi izvēlēties pareizo izmēru. Uz to norāda ne tikai muguras garums, ko mēra centimetros no skausta līdz astes sākumam, bet arī zirga konstitūcija. Te ir svarīgi tādi parametri kā, piemēram, krūšu platums, rumpja apkārtmērs un kakla uzbūve.

Arī pēc piegriezuma segas krietni atšķiras – daži ražotāji visas segas šuj ar plecu faltēm, citi savukārt ir patentējuši īpašas formas un iztiek bez faltēm. Segas bez muguras vīles augšējā kārtā saskaņā ar ražotāju apgalvojumiem ir ūdensnecaurlaidīgākas nekā segas, kurām šāda vīle ir. Ilgstošu nokrišņu apstākļos par spīti impregnēšanai ūdens var izsūkties cauri šai vīlei.

Viena no sāpīgākajām tēmām ziemas segu sakarā ir noberzumi, kas rodas, segu ilgstoši nēsājot, īpaši zirgiem, kas ir ietīstīti segā teju vai 24 stundas diennaktī,  noņemot to tikai uz jāšanas laiku. Parasti noberzumi veidojas plecu un skausta rajonā.

Daži ražotāji mēģina risināt šo problēmu ar konkrētajam zirgam piemērotu piegriezumu, citi piedāvā speciālus „triko”, ko pavelk zem segas, nosedzot plecu un skausta daļu. Tie ir izgatavoti no plāna, mīksta auduma, un ir tik pieguloši, ka netraucē zirgam kustoties, līdz ar to samazina spalvas berzēšanos pret audumu. Klaudija Šēfere, Fedimax segu ražošanas uzņēmuma produktu izstrādātāja, gan neiesaka izmantot šādus krūšu aizsargus: „ No spalvas noberzumiem var izvairīties tikai, nodrošinot optimālu segas piegulēšanu. Iedomājaties, ka jūs nēsājat pārāk šauras bikses, un tad vēl pavelkat zem tām apakšā piegulošas reitūzes, lai novērstu beršanos. Reitūzes gan neatrisina pārāk šauro bikšu problēmu, tikai pasliktina to, jo bikses žmiedz vēl vairāk”.

Pārnesot šo alegoriju uz zirgiem, varētu teikt, ka krūšu aizsargi gan mazina spalvas lūšanu un noberzēšanos, bet dzīvniekam tik un tā tas nav komfortabli.

Ūdens necaurlaidīga vai aizturoša?

Zirgi, kas uzturas ārā, var attiecīgi samirkt. Tādēļ labai āra segai ir jābūt kā ūdensnecaurlaidīgai, tā vēju aizturošai, lai zirgs vējainā un lietainā laikā nesamirktu līdz ādai un neatdzistu. Savvaļā zirgi mēģina no tā izvairīties, meklējot patvērumu no lietus un vēja zem lieliem kokiem. Aplokos un ganībās tas ne vienmēr ir iespējams.

Iegādājoties āra segu, pircējam jāpievērš uzmanība tam, lai uz tās būtu norādīts „ūdensnecaurlaidīga”, nevis „ūdensaizturoša”. Tekstilmateriāla ūdensnecaurlaidīgumu norāda milimetros – jo lielāks šis skaitlis, jo labāk. Vācijā tiek uzskatīts, ka materiāls ir ūdensnecaurlaidīgs, ja rādītājs ir 1500 mm, bet Šveicē – sākot no 4000 mm. Kā to nosaka? Apsēžoties uz mitras pamatnes, rodas spiediens, kādu varētu radīt aptuveni 2000 mm ūdens stabs. Notupstoties uz ceļiem, šis spiediens uz audumu jau palielinās līdz 4800 mm. Tādiem materiāliem kā Goretex, Texapore vai Sympatex šis rādītājs var svārstīties no 10 000 līdz 30 000 mm. Diemžēl nepietiekamās plīsuma izturības un izmaksu dēļ tie nav piemēroti kā virskārta zirgu āra segām. Tajās visbiežāk izmanto poliesteru ar ūdensnecaurlaidīgu pārklājumu, kas nodrošina no 2000-10 000 mm ūdensnecaurlaidīgumu.

Mūsdienu materiāli ir ne tikai ūdensnecaurlaidīgi, bet arī elpojoši. Priekšrocība šajā gadījumā ir tāda, ka šādas segas var uzlikt arī viegli mitram zirgam, ja tas pēc darba vēl nav pavisam izžuvis. Materiāla gaisa caurlaidības rādītājs tiek izteikts izdalītajos ūdens tvaiku gramos uz kvadrātmetru 24 stundu laikā.

Pret saplēšanu un košanu izturīga

Ikviens zirgu īpašnieks priecājas, ja jaunā, skaistā sega arī pēc pirmās vārtīšanās vēl paliek uz zirga nesaplīsusi. Arī zirgu turēšana grupās, kur aploka biedri labprāt iekožas jaunajā segā, rada nepieciešamību pēc izturīgiem materiāliem. Šāda mehāniskā izturība tiek izteikta dekaņūtonos (daN). Piemērs: audums ar 1000 daN plīsuma izturību spēj izturēt aptuveni 1000 kg svaru. Nereti ražotājs gan segas aprakstā izmanto aptuvenus terminus kā „pret plīšanu izturīga”. Praksē tas nereti noved pie mutiskās propagandas zirgu īpašnieku starpā – kura sega tad pēc viņu domām spēj izturēt kopdzīvi ar citiem zirgiem un kura nē.

Klaudija Šēfere skaidro: „Attiecībā uz plīsuma izturību nav tādu ideālo rādītāju – atkarībā no pielietojuma mērķa tiek izmantotas atbilstošas, dažādas tekstila šķiedras, lai panāktu vēlamo funkciju”. Patiesībā tirgū nav tāda materiāla, kurš būtu pieņemamā cenā, bet kuru zirgi absolūti nespētu iznīcināt. To zobi darbojas kā naža asmeņi un spēj izraut krietnus robus audumā. Ja zirgam nepārtraukti tiek plēsta sega, tā īpašniekam jāsāk apdomāt, vai šāds zirgu bara salikums ir piemērots zirga labsajūtai. Sega nedrīkst kalpot kā aizsargs pret košanu, tā jāuztver kā brīdinājuma signāls, ka hierarhijā zemākam zirgam pārējie barā dara pāri.

Bieži lietotais rādītājs „denier” (DEN) norāda uz izmantotā materiāla diegu smagumu. Jo augstāks DEN rādītājs, jo smagāki diegi. Protams, pie vienādiem materiāliem tas, kuram ir augstāks DEN rādītājs, būs izturīgāks.

Pamatā izturība pret plēšanu ir specifiska materiāla īpašība. Kā īpaši izturīgs šajā ziņā tiek uzskatīts, piemēram, t.s. ballistiskais neilons – šis materiāls tika izgudrots Otrā Pasaules kara laikā, lai pasargātu pilotus no apkārt lidojošām metāla vraku detaļām un šķembām. Zirgu segās to iestrādā, piemēram, īru firma Horseware, konkrēti Rambo sērijas segās.

Neilons pieder pie poliamīdu grupas. To raksturo augsta izturība pret plēšanu un berzi. RipStop neilonu var atpazīt pēc tā rūtiņu raksta – ik pēc pāris milimetriem cauri audumam ir izvilkts pastiprināts audu diegs. Ja materiāls ieplīst, tad plīsums neaiziet pa visu audumu, bet gan apstājas pie nākamā šāda pastiprinošā diega. RipStop neilons ir arī vieglāks nekā parastais neilons.

Nedaudz mazāka izturība pret plēšanu ir poliesteram, lai gan tas praktiski neuzsūc nekādu mitrumu. Toties tas ir diezgan noturīgs pret sasmērēšanos. Poliesters ir labs kompromiss izolācijas, mitruma izvadīšanas un izturības ziņā, un ir viens no visbiežāk izmantotajiem materiāliem zirgu āra segu ražošanā.

Iebūvētā siltumizolācija

Jau vairākus gadus zirgu segās izmanto keramiskos materiālos. Šie materiāli atstaro siltumu un nodrošina sildīšanu kā papildus efektu. Pašlaik šajā jomā īpaši izceļas divi ražotāji – Back on Track, zviedru firma, kas piedāvā jaunu āra segas modeli ar keramiskām iestrādēm, un Fedimax – interneta veikals, kurš specializējas uz visu veidu zirgu segām.

Keramiskie audumi tiek izgatavoti no mākslīgajām šķiedrām kā poliesters vai polipropilēns. To šķiedrās tiek iekausētas dažādu minerāloksīdu kombinācijas, piemēram, silīcija oksīds, kvarca oksīds vai alumīnija oksīds. Ražotāji izmanto vai nu minerāloksīdu pulveri vai šos pašus oksīdus plāksnīšu vai granulu formā. Šie keramiskie elementi, kas iestrādāti segas oderē, atstaro zirga ķermeņa ražoto siltumu. Tas rada siltu mikroklimatu zem segas, ļauj intensīvāk izsildīt muskuļus nekā zem parastajām segām, radot zirgiem papildu komfortu un uzlabojot kustību elastīgumu.

Sākot lietot segas ar keramiskajiem materiāliem, zirgs pie tām ir jāpieradina pakāpeniski, pirmajā dienā neatstājot segu tam mugurā ilgāk nekā 4 stundas. To iesaka visi izplatītāji. Segas atrašanās ilgumu zirgam mugurā var pakāpeniski paildzināt vairāku dienu garumā, un pēc tam zirgam vairs nav riskanti atrasties ar segu mugurā visu dienu.

Neizbēgami pienāk brīdis, kad ikviena āra sega ir jāmazgā. Mazgāšanas norādes vislabāk prasīt ražotājam vai pārdevēja speciālistiem. Segas apstrāde ir atkarīga no materiāla un tā īpašībām. Dažām veļasmašīnām nedrīkst pieliet impregnējošo līdzekli, citām to nedrīkst pielietot pēc mazgāšanas, vēl citām nedrīkst lietot veļas mīkstinātājus vai tās jāmazgā ne augstākā temperatūrā kā 30 grādi utml. Daži ražotāji iesaka izmantot viņu pašu izstrādātos speciālos mazgāšanas līdzekļus segām un iesaka segas pēc katras mazgāšanas reizes impregnēt.

Svarīga ir arī veļasmašīnas ietilpība. Vatētas āra segas neietilpst veļasmašīnās, kuru kapacitāte ir 6-7  kg. Lai segas saglabātu savas īpašības, jāizvēlas veļasmašīnas ar vismaz 10-12 kg ietilpību. Vislabākā izvēle gan ir profesionālie tīrīšanas dienesti.

Dažas segu rekomendācijas:

  1. Izturīgā – Equismart Dominick kombinētā sega ar 300 g pildījumu, virsējais materiāls: ballistiskais neions, 1680 DEN, 100% ūdensnecaurlaidīga sega ar divkārtīgu pildījumu, bez muguras vīles, elpojoša. Izturība: līdz 10 gadiem. Izmēri no XS (ponijam) līdz XL (līdz 185 cm skaustā). Cena: 195 EUR. www.equismart.de

  1. Mīkstā – Felix Buhler lietus sega Orion; viegla, ūdensnecaurlaidīga, elpojoša āra sega ar flīsa oderi, pastiprinātām plecu faltēm, krusteniskajām siksnām zem vēdera, skausta polsterējumu, astes sargu un kāju siksnām. Virsējais materiāls: 100% poliesters, 600 DEN RipStop, odere; 100% poliestera flīss. Izmēri: 105-165 cm muguras garums. Cena 75 EUR. www.kraemer-pferdesport.de

  1. Īpaši silta ar kaklu – Eskadron RipStop 400 g sega ar kakla daļu – ūdensnecaurlaidīga, elpojoša, 1200 DEN virsējais materiāls, neilona odere ar 400 g pildījumu. Kakla daļa ir piešūta, krusteniskās siksnas zem vēdera. Izmēri 125-165 cm. Cena 160 EUR. www.pikeur.de

  1. Vieglā – Pfiff lietussega (līdz 3000 mm) ar flīsa oderi, krusteniskās siksnas zem vēdera, divas krūšu aizdares, astes sargs, plecu faltes, elastīgas kāju siksnas, skausta polsterējums. Mazgājama līdz 30°C. Virsējais materiāls: 100% poliesters, 600 DEN, odere: 100% poliesters. Izmēri: 125-165 cm. Cena: 80 EUR. www.pfiff.com

  1. Innovatīvā – Back on Track Rug Rain; virsējā kārta izgatavota no 1680 DEN stipra poliestera, odere no polipropilēna ar iekausētām keramikas šķiedrām siltuma atstarošanai. Ergonomisks piegriezums ar divām plecu faltēm priekšā, elastīgām kāju saitēm un krusteniskām siksnām zem vēdera. Izmēri: 125-165 cm. Cena: 249 EUR. www.backontrack.com

Avots: Reiter Revue

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase