Nojumes vajadzība zirgiem ziemā

Aukstās ziemas dienas zirgu īpašniekus dara norūpējušos, jo rodas sajūta, ka pašam gribas ietīties 10 segās, taču tas gan nenozīmē, ka tas ir jādara ar zirgu.

Pavisam nesenā pētījumā Norvēģijas zinātnieki atklājuši, ka vairums gadījumos viss nepieciešamais zirgam ziemā ir nojume un pietiekami daudz ēdiena, lai tam būtu silti.

Laikapstākļi ziemā mēdz krasi mainīties, bet zirgu segas nespēj tiem pielāgoties. Šis aspekts noteikti ir jāņem vērā saistībā ar zirgu labturību. Brīvas piekļuves nojumes aplokos vai ganībās dod zirgiem iespēju pašiem izvēlēties, kad doties siltumā un kad aukstumā. Pilnīgi pietiek ar nojumi, lai zirgam būtu iespēja sasilt.

Divos, savstarpēji saistītos pētījumos ar 16 un 17 jāšanas skoliņas zirgiem un ponijiem tika secināts, ka ziemā/agrā pavasarī mierīgos un sausos laikapstākļos zirgiem (neskūtiem un nesegtiem) pietiek ar nojumi un reti rodas vajadzība pēc papildus siltuma. Dzīvniekiem tika piedāvātas trīs iespējas: palikt ārā, palikt neapsildītā nojumā vai apsildītā nojumē.

Neatkarīgi no laikapstākļiem, zirgi palika ārā vidēji vismaz 50% no visa laika – pat aukstās un slapjās dienās. Saulainās, mierīgās dienās tie palika ārā vidēji 88% laika. Sadalot tos pa šķirnēm, procenti dramatiski mainījās. Mazie siltasiņu zirgi vidēji ārā pavadīja 34%, salīdzinājumā ar 80% mazajiem aukstasiņu (vezumnieku tipa) zirgiem.

Jo palika aukstāks, jo zirgiem vairāk prasījās doties uz neapsildīto nojumi. Taču laikam mainoties uz aukstu, slapju un vējainu – priekšrocība tika dota nojumes apsildītajai pusei. Šis atklājums varētu apliecināt to, ka tikai ar nojumi varētu arī nepietikt, lai zirgs pietiekami sasildītos.

Atklājās, ka siltuma vajadzības krasi variēja starp zirgiem. Ja vidējais aukstās un siltās nojumes lietojums bija attiecība 50:50, tad daži zirgi apsildāmo daļu izmantoja gandrīz nepārtraukti, bet citi – nekad.

Lielie aukstasiņu un siltasiņu zirgi bija tie, kas īpaši skarbos apstākļos iemainīja neapsildāmo nojumes daļu pret apsildāmo. Liela loma bija arī zirga apmatojumam un ķermeņa kondīcijai, jo biezāks bija apmatojums un apaļīgāks ķermenis, jo zirgs apsildāmajā nojumē pavadīja īsāku laika sprīdi, salīdzinājumā ar zirgiem, kuriem bija plānāks apmatojums.

Tipiskā pašsasildīšanās uzvedība ar drebēšanu un nekustīgu stāvēšanu tika reti novērota, secinot, ka zirgi arktiskos apstākļus pacieš ļoti labi.

Pat ja zirgs aukstā laikā netiek segts ar segu, ir svarīgi, lai tam būtu pieejama nojume, jo aploki un ganības bieži vien nepiedāvā dabas “izveidotās” patvēruma iespējas. Jāņem vērā, ka zirga šķirne, ķermeņa kondīcija, veselība, vecums un individualitāte var ietekmēt to, cik labi tas tiks galā ar aukstumu.

Gala secinājums – katru zirgu vērtēt individuāli. Katrs zirgs ir unikāls. Nevajadzētu pieņemt to, ka zirgs jūt (vai nejūt) aukstumu vadoties no tā uzvedības, šķirnes vai staļļa biedru uzskatiem. Pat vismazākās izmaiņas, piemēram, vielmaiņa (paliekot vecākam), barošanas režīms un maltītes (samazināta rupjā barība, palielināta spēkbarība), treniņi (mazāk muskuļu masas), skūšana (samazināta apmatojuma pretestība) un aplokos pavadītais laiks (ieradumu veidošanās), var radīt sekas katra zirga individuālajai spējai tikt galā ar aukstumu, nokrišņiem un vēju.

Ja zirgs izrāda pazīmes, ka tam ir auksti, apsveriet tam nodrošināt zirgu draugus ar ko kopā sasildīties vai pietiekami daudz rupjās barības.

Pētījuma autori neapgalvo, ka zirgu īpašniekiem vajadzētu ieviest apsildāmu nojumi. Galvenais mērķis bija ar apsildāmas nojumes palīdzību konstatēt kad un vai zirgi meklē vairāk siltumu nekā tiem dod neapsildāma nojume. Pētnieki stāsta, ka šī iespēja nav praktisks risinājums zirgu īpašniekiem, un katram pašam ir jāpieņem šis lēmums.

Pētījums “Preference for shelter and additional heat in horses exposed to Nordic winter conditions” tiks publicēts janvāra žurnālā “Equine Veterinary Journal”.

Avots

Atpakaļ

1 komentārs

  • Mara

    Mara Paldies par rakstu. Mūsu nověrojumi ir līdzīgi. Katrs zirgs ir individuăls. Piemĕram. Mums zirgi dzīvo 24/7 ārā un siltasiņu ķĕve nekad neiet nojumĕ.pat stiprā lietū un vĕjă. Savukārt ar biezo kažoku aukstasinis šad tad dzīvojas pa iekšu.

    7. janvāris, 2016 @ 12.17

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase