Kā cīnīties ar pelējumu uz ādas inventāra?

Rudens, ziema un agrs pavasaris ir tas laiks, kad inventāra telpās mitrums ir palielināts, jo tur tiek ne tikai glabātas zirglietas, bet arī reizēm žāvētas segas un sviedrenes.

Mitrs un sastāvējies gaiss ir ideāla vide pelējuma sēnītēm, kuras steidz iekarot ādas izstrādājumus – seglus, iemauktus, apaušus, zābakus u.c. Kā ar šo sēnīti cīnīties?

Pelējuma sēnīte ir dzīvs organisms – tā ir sēne, kas burtiski apēd ādu un šuves. Vēl sliktāk – kad sēnīte ir iedzīvojusies dziļi ādā, to no turienes ir gandrīz neiespējami likvidēt.

Ironiski, ka vislielākās iespējas sapelēt ir “veselīgai, koptai” ādai. Pelējums neveidojas uz tāda inventāra, kas ir sažuvis, jo tur nav barības vielu. Tāpēc, ja seglu telpa ir pilna ar sapelējušu inventāru, bet kādi segli nav, tad ir vērts apskatīt to ādas kvalitāti. Iespējams, ka šie nesapelējušie segli būs tik ļoti izžuvuši, ka nebūs vairs ne droši, ne atjaunojami.

Pelējuma vide

Mitrums, putekļi un netīrumi ir pelējuma sēnītes draugi. Riskam pakļauts arī inventārs, kas netiek bieži lietots un nav apklāts aizsardzībai no putekļiem. Rakstā pievērsīsim uzmanību ādas izstrādājumu glabāšanai, lietošanai un kopšanai.

Pelējumam patīk arī vasaras temperatūra ap 21-26 grādiem, kad mitrums ir 65%. Seglu telpā mitrums būtu jācenšas turēt zem 55%. Var lietot dažādus mitruma savācējus, kas uzsūc ūdeni no gaisa. Mitruma uzsūcēji ir ļoti dažādi un nopērkami saimniecības preču veikalos. Tāpēc kurpju kastēs vienmēr ir atrodami mazie kvarca maisiņi.

Nekad nelieciet mitru sviedreni zem vai uz segliem, kā arī to tuvumā. Mitrums piesaista pelējumu ādai. Neglabājiet inventāru tumšās, slēgtās vietās – skapīšos vai inventāra kastēs. Šāda glabāšana piemērota inventāram, ko tīra un lieto regulāri, pretējā gadījumā var nākties atrast zaļu un pūkainu ādas gabalu.

Inventāra telpā palieliniet gaisa cirkulāciju, turiet grīdu un virsmas tīras. Diemžēl, bet staļļos izplatītā betona grīda novada mitrumu gaisā, tur gan neko daudz nevar izdarīt. Ir dzirdēts par staļļiem, kur uz grīdām izbērtas kaķu smiltiņas, jo tās uzsūc mitrumu.

Tīrot inventāru, jāpievērš uzmanība, lai viss tiktu rūpīgi notīrīts – katra gropīte un ielocīte, kur pelējuma sēne varētu paslēpties. Pēc tam jāpaņem sausa drāna, lai ādu nopulētu.

Pelējuma sēnīti var nogalināt arī ar šiem ieročiem:

–       alkoholu

–       gaišo etiķi

–       amonjaku

–       balinātāju

–       cepamo sodu

–       dažādiem mājsaimniecības tīrīšanas līdzekļiem

Jāņem vērā, ka šie produkti var bojāt ādu. Tie būtu jāšķaida 50/50 ar ūdeni un pēc mazgāšanas uzreiz jālieto speciālie ādas tīrīšanas produkti.

Sapelējušu inventāru jātīra ārpus seglu telpas, lai ar pelējuma sēnīti neaplipinātu pārējo inventāru (tīrot tā nokļūs gaisā). Tīrīšanai jāizmanto vienreiz lietojamas lupatiņas, tās nedrīkst izskalot un lietot atkal (vai tikai pēc rūpīgas mazgāšanas ar balinātāju). Ja pelējums ir ļoti lielā apjomā, tīrīšanu sāk ar ūdens/etiķa šķidumu, bet pabeidz ar speciālajiem ādas kopšanas produktiem.

Secinājums

Tiklīdz pelējuma sēnīte ir nokļuvusi ādas dziļākajos slāņos, tā nekad nebūs likvidējama pilnībā. Vienīgais pārbaudītais cīņas līdzeklis – regulāri tīrīt inventāru!

Avots

Komentē Reinis Rudzītis, topošais seglu meistars

Vissliktākais ir mitru ādu izžāvēt, bet nesasmērēt. Tad tā paliek ļoti cieta un trausla. Ja tas notiek atkārtoti un/vai ar zemas kvalitātes ādu, kura jau pati par sevi ir cieta, tā, visticamāk, saplaisās un plīsīs.

Pelējums ir ļoti kaitīgs arī cilvēka veselībai, bet tādos apmēros, kā pleķītis uz iemauktiem vai vēderjostas, nekādu skādi cilvēka veselībai neradīs. Taču, ja, piemēram, automašīnas salons, dzīvojamās telpas pelē, tas gan nav labi. Pelējumam ļoti nepatīk saules gaisma, tas praktiski nekad nav atrodams saulainās vietās. Rakstā ļoti labi pateiktas pamatlieas pelējuma novēršanai. Visa atlsēga ir mitruma novēršanā.

Sapelējušus seglus notīru ar speciālajiem ādas kopšanas līdzekļiem un uzmanu, lai pelējums neizlien atkārtoti.

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase