Kustības zirgam ar artrītu

Horsechannel.com jautā lasītāja: kā labāk nodarbināt manu 27 gadus veco ķēvi, kurai ir artrīts? Vairums laika pavadu jājot ar savu jaunāko zirgu, taču ķēvei arī nepieciešamas kustības. Ko darīt?

Jebkuram zirgam ar artrītu par labu nāks brīvas kustības – apokā vai lielā laukumā. Zirga turēšana nelielā, ierobežotā teritorijā (piemēram, stallī) bieži vien var izraisīt locītavu stīvumu un palielināt sāpes. Vispirms ir svarīgi, lai zirgam būtu iespēja kustēties, ideāli, ja 24/7. Ja svara kontrolēšanas dēļ to nav iespējams nodrošināt, tad pēdējais risinājums būtu liels smilšu laukums. Kustības palīdz uzturēt locītavas lokanas un “ieeļļotas”!

Kas attiecas uz papildus kustību režīmu, tad intensitāte ir atkarīga no tā, kurās locītavās un cik nopietns ir artrīts. Vislabāk vienmēr ir konsultēties ar veterinārārstu, kas palīdzēs ar padomu zirga specifiskajām vajadzībām un problēmām.

Pārsvarā viegla slodze ir iespējama praktiski lielākajai daļai seniorzirgu ar artrītu. Jāievēro, lai pamats būtu bez akmeņiem un pamīksts. No zirga nevajadzētu prasīt izpildīt mazus voltus, kas rada papildu slodzi bojātajām locītavām. Patīkamas apvidus izjādes soļos uzlabos cirkulāciju, muskuļu tonusu un zirga labsajūtu. Vēl viens variants ir “ponijings”, kad, atrodoties uz cita zirga, otru zirgu jātnieks ņem līdzi apvidū. Ponijings samazinās zirga slodzi par 30%, jo tam nav nepieciešams nest jātnieku un inventāru. Jāpievērš uzmanība, lai abu zirgu gaitas būtu līdzīgas, un seniorzirgam netiktu radīta pārāk liela slodze. Ja izjādē dodaties ar draugu, arī tad jābūt drošam, lai tiktu saglabāts zirgam draudzīgs pārvietošanās ātrums.

Pirms fiziskām aktivitātēm, seniorzirgam ar artrītu ir svarīga arī ieslide un atsilde. Ir gadījumi, kad pēc slodzes ledus komprešu lietošana var palīdzēt samazināt iekaisumu. Artrītisko sāpju mazināšanai, efektīvas ir arī injekcijas locītavā vai dažādas uztura piedevas.

Seniorzirga dzīves ilgumam un kvalitātei noteikti palīdzēs kustības, taču jāpatur prātā zirga komforta līmenis. Veterinārārsts var palīdzēt iemācīties signālus, kuri var brīdināt par nepieciešamību samazināt slodzi.

Nancy S. Loving, DVM, grāmatas “All Horse Systems Go” autore

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase