Ieteikumi iejādniekiem no Volkera Brommana

Pieredzējušais FEI līmeņa jātnieks un treneris dalās savās pārdomās par to, kā efektīvi jāt iejādes zirgu.

Pievērsieties trīs pamatgaitu kvalitātei – solos, rikšos un lēkšos jābūt elastīgumam un līdzsvaram. Strādājot pie dažādiem elementiem, šīs gaitas ar laiku uzlabojas. Kam būtu jāpievērš uzmanība ikdienā?

Soļos ir jāpanāk mērķtiecīga, bet mierīga gaita. Soļi nav domāti sapņainai klejošanai; drīzāk iedomājaties, ka „vēlaties paspēt uz nākamo autobusu bez liekas skriešanas”.

Rikšos un lēkšos ir jāpanāk sajūta, ka zirgs jūs „nes” sev līdzi nākamajā solī, jo viņš aktīvi reaģē uz kāju, viņa mugura ir elastīga un viņš ir līdzsvarots. Visās trīs gaitās svarīgākie kritēriji ir ritms, elastīgums un zirga gatavība nekavējoties reaģēt uz nākamo komandu.

Trenēt zirgus ir kā gatavot ruma kūku – gatavojot ruma kūku, jums ir jāļauj rumam tajā ievilkties. Tas pats attiecas uz zirgu trenēšanu, jo viņu spējai kaut ko apgūt ir savi ierobežojumi. Ja jātniekam ir tendence kaut ko par ātru samācīt un „drillēt” vienu un to pašu atkal un atkal, zirga muskuļi nogurst. Iemācīt zirgam kādas prasmes ir atkarīga no tā, cik efektīvi jūs spējat izmantot laiku. Ja es ķeros pie kādas jaunas lietas mācīšanas šonedēļ, es negaidu, ka jau nākamnedēļ tā būs perfekta. Es ļauju zirgam uzņemt un apdomāt jauno mācību.

Piemēram, mācot zirgam komandas kreisajam ieliekumam, daļa no signāla ir atvirzīt labo kāju atpakaļ. Ja zirgs nereaģē, es nesāku viņu par to bukņīt. Ja viņš neieliecas pēc 5 komandas reizēm, kādas ir iespējas, ka pēc 15 prasījuma reizēm viņš to izdarīs? Es pārtraucu to prasīt vai arī atrodu citu pieeju, lai zirgs nenotrulinās. Palūdziet, paprasiet zirgam kaut ko izdarīt, bet nedrillējiet. Dodiet viņam laiku, lai „mācība” nosēstos un atkārtojiet to nākamajā reizē.

Izmantojiet skaidrākas komandas. Daži jātnieki neapzināti dod zirgam trīs dažādus signālus, lai tas izdarītu vienu un to pašu lietu. Cik daudz signālu jūs dodat sunim, ja vēlaties, lai tas apsēžas? Vienu. Izmantojot to pašu piemēru ar kreiso ieliekumu, ja zirgs nereaģē uz manu komandu ar ārējo kāju, ko izmantoju parasti, un es viņam par to iesperu, tad esmu jau izmantojis savādāku komandu. Tā ir īpaša komanda, ko izmanto, lai panāktu zirga uzmanību. Tad es atgriežos pie tās pašas normālās komandas ar skaidrām darbībām, un mans zirgs to spēj vieglāk saprast. Izmantojiet īpašās komandas tikai, lai padarītu to modrāku un uzmanīgāku.

Slavējiet zirgu, ja darbs ir padevies grūts. Ja jūs prasāt zirgam īpaši pacenties un viņš tiešām arī cenšas, noteikti uzslavējiet viņu tajā brīdī. Ar to es nedomāju uzreiz mesties zirgam ap kaklu un piestūķēt viņu ar cukurgraudiem, bet gan dot zirgam saprast, ka viņš ir labs, kad tik ļoti cenšas.

Savulaik, kad jāju pie Valtera Kristensena un Klausa Balkenhola, viņi lika man smagi strādāt. Es atceros, kā domāju: „Ak, mans Dievs! Manas kājas taču nokritīs!”. Taču, kad izdzirdēju „Labi! Izcili! Tieši tā!”, sāpes aizmirsās. Viņi mani uzslavēja! Tieši tā arī zirgam ir nepieciešama uzslava, kad viņš ļoti cenšas. Vakar es zirgam paprasīju izpildīt divus, trīs īsākus solīšus rikšos, uzsākot piafē apmācību. Viņš to izpildīja, un es viņu no sirds saslavēju. Kad šodien paprasīju to pašu, zirgs jau ar lielu centību izpildīja prasīto.

Jūs nevarat piespiest zirgu kustēties uz „10”. Zirgi kustās vislabāk tad, ja jūs viņam paskaidrojat, ko vēlaties, un nespiežat uz to. Ja jūsu zirgs nav apveltīts ar plašām kustībām, viņam vienkārši ir jāsaprot savs darbiņš. Reizēm jātnieki pārāk smagi strādā, lai panāktu kaut kādus augstus rezultātus, spiežot zirgu kustēties ātrāk un enerģiskāk par viņa dabisko ritmu. Pozitīvas atsauksmes jūs saņemsiet tikai tad, ja darbs no malas izskatīsies viegls. Tādēļ izvairieties no tik izplatītās kļūdas – dzīt zirgu uz priekšu tikai, lai panāktu virzību un izteiksmīgas kustības.

Domājiet pozitīvi attiecībā uz savu zirgu. Jūsu zirgs sajutīs, ja jums pret viņu būs pozitīva attieksme. Neplānojiet, ka kaut kas noies greizi, un, ja jūsu zirgs pieļauj kļūdu, neuzskatiet to par neizdošanos. Zirgs vienkārši vēl nav sapratīs darāmo.

Būt nervozam ir pieļaujami. Ja jūs nekad nenervozējat, tad kaut kas nav kārtībā. Varbūt jums ir vienalga. Nedaudz nervozitātes ir laba lieta, jo tā pārvērtīsies par panākumiem vai par labu mācību. Par daudz jau būs par skādi!

Koncentrējieties uz savu programmu! Jūs nevarēsiet mainīt savu golfa nūjas vēzienu vienas nakts laikā pirms lielām sacensībām. Tikai tāpēc, ka, stāvot pie iesildes laukuma, apbrīnosiet kādu slavenu jātnieku uz skaista zirga, vēl nenozīmē, ka jums jāmaina sava programma. Pieturieties pie sava stila un dariet to, ko spēj jūsu zirgs. Iejājot sacensību laukumā, domājiet pie sevis: „Mēs parādīsim to, uz ko esam spējīgi te un tagad!”. Ja jāsiet labi, jūsu attieksme pret zirgu būs pareiza, tāpat kā zirga apmācībā „ieliktie” pamati, kā arī izjāsiet shēmu precīzi, tad visticamāk tiksiet atalgoti un uzslavēti.

Izmēģiniet šādus vingrinājumus, lai uzlabotu zirga reakciju

Ja jūsu zirgs pozitīvi reaģē uz vieglām komandām, tas palīdzēs uzlabot viņa līdzsvaru un gaitu kvalitāti. Šī ritmiskā centība liek viņa mugurai elastīgāk kustēties un nodrošina pozitīvu, elastīgu pavadu nospriegojumu. Piemeklējiet vingrinājumus zemāka līmeņa zirgam, izmantojot vairāk darba gaitas un paplašinājumus, savukārt pieredzējušiem zirgiem vairāk ieteicami elementi sakopotās un vidējās gaitās.

Vingrinājums Nr. 1

1. Sāciet pa labi – no M līdz R jājiet vidējos soļos.

2. Pie R paceliet zirgu vidējos rikšos..

3. Pie P pārejiet vidējos soļos. Sajūtiet, ka spējat veikt šo pāreju uz leju, iesūtot zirgu tajā, nevis ieturot viņu atpakaļ pārāk daudz ar roku.

4. Pie F pāreja uz darba rikšiem, enerģiski izjājot īso malu.

5. Pie K vēl viena uz priekšu virzīta pāreja uz vidējiem soļiem.

6. Tagad jau jūsu zirgs noteikti nepacietīgi gaidīs pārejas. Tuvojoties V, zirgs domās, ka būs tūdaļ jārikšo, bet jūs pārejiet uz plašiem vai brīviem soļiem uz diagonāles, nomainot virzienu.

7. Tuvojoties M pa kreisi, uzņemiet pavadas un pārejiet uz vidējiem soļiem, nesaīsinot zirgu pārlieku.

8. Veiciet to pašu vingrinājumu 20 metru voltā, izpildot rikši-lēkši-rikši pārejas. Pateicoties šīm vienkāršajām pārejām, jums izdosies uzlabot zirga gatavību reaģēt.

Vingrinājums Nr. 2

1. Sāciet 20 metru voltā rikšos.

2. Pusi no volta viegli pagariniet soļus.

3. Otru volta pusi saīsiniet soli, vienlaikus aktivizējot pakaļkāju darbību ar šenkeļa vai steka palīdzību.

4. Atkal uz pusi volta pagariniet soli.

5. Atkārtojiet soļa saīsināšanu, vienlaikus  aktivizējot pakaļkāju darbību.

Jūsu zirga kustības kļūs izteiksmīgākas, jo viņš spēs ieiet paplašinājumos, aktīvi atsperoties augšup ar pakaļkājām un uzņemot vairāk svara sakopojumā. Atkārtojiet to pašu vingrinājumu lēkšos.

Šie vienkāršie vingrinājumi palīdzēs attīstīt zirgā domāšanu uz priekšu ne tikai pārejās uz ātrāku gaitu, bet arī, pārejot uz lēnāku gaitu. Šī domāšana uz priekšu uzlabo zirga līdzsvaru, jo viņš sāk labāk apzināties, kā izmantot pakaļkājas dažādās situācijās, un viņā allaž saglabāsies vēlme aktīvi pāriet uz nākamo gaitu.

Avots: Dressage Today

 

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase