Sarežģītie zirgu īpašnieki

Pirms rādīt ar pirkstu uz citiem, ka tie ir galīgi traki, iespējams, jāpalūkojas arī uz sevi? Stāsta grāmatas „101 Dressage Exercises for Horse & Rider“ autore Jec Aristotle Ballou.

Viss sākas pavisam nevainīgi – kopējās ballītēs uzjautrinamies par tiem, kas staļļa dzīvi padara krietni sarežģītāku. Tie ir tādi cilvēki, kas dara un saka lietas, kas citiem nav saprotamas. Parasti, nonākot līdz stāsta beigām, gan tiek kopīgi pausta atziņa, ka viss atkarīgs no konkrētā cilvēka skatu punkta. Un varbūt, ka kāds tieši šobrīd stāsta stāstu par jums pašu?

Ar šo tematu saskāros tad, kad sāku rakstīt savam zirgu palīgam divu lapu apkopojumu par barošanas instrukcijām manam zirgam Corazon. Piezīme, Corazon nav nepieciešams dot specifiskus medikamentus noteiktā režīmā. Manā instrukcijā nebija informācija par to, kas jādara, lai zirgs izdzīvotu, justos komfortabli vai kāds būtu režīms, ja tam būtu kāda alerģija. Tā vietā es uzskaitīju savas vēlmes attiecībā uz barošanu – specifiskas iezīmes, kurām gribēju, lai seko mans palīgs. Pienākumos ietilpa papildus soļi – graudus nevarēja vienkārši iebērt silē, tie bija jāmērcē, jāskalo, jāsaplacina un jāsamaisa. Protams, instrukcijā bija arī protokols, kā ieiet aplokā un zirgu pabarot, lai tas uzvestos pieklājīgi.

Nu re, pēkšņi attapu, cik ļoti izvelīgas un piekasīgas manas instrukcijas bija kļuvušas. Vai varētu būt, ka es biju sarežģītais zirga īpašnieks? Sapratu, ka nepieciešams veikt īpašību uzmetumu, lai spētu noteikt vai esmu piekasīga vai arī šīs prasības ir gana izpildāmas. Zemāk būs manas pārdomas par to, kāpēc zirgmīļi varētu būt sarežģīta tauta.

Specifiska barību un piedevu shēma noteikti ir saraksta augšgalā un varētu būt pirmā zīme, ka dzīve ar zirgu tiek padarīta krietni sarežģītāka, kā tai vajadzētu būt. Zinu zirgu īpašniekus, kas barības devu sajaukšanai velta tik daudz laika, ka vairs neatliek brīvs brīdis doties izjādē. Tie aizbrauc uz stalli, pavada stundu sagatavojot ēdienu ar visām nepieciešamajām piedevām, bet tiem pietrūkst laika, lai darbotos ar zirgu. Barošanas režīms drīz vien pārņem visas aktivitātes, tāpēc šie zirgu īpašnieki pat nevar paņemt atvaļinājumu, jo neviens cits nav tik kompetents vai uzticams, lai spētu izdarīt visu nepieciešamo attiecībā uz zirga barošanu.

Paturiet prātā, ka specifiskais barošanas režīms šiem zirgu īpašniekiem sniedz prieku un gandarījumu. Ja tas tiem tiktu liegts, iespējams, ka tie zaudētu savu dienas prieka brīdi. Te gan ir vērts piebilst, ka staļļos, kur ir daudz zirgu īpašnieku, personīgie prieki kādam citam varētu radīt stresu.

Esmu tikusi līdz otrajam punktam: pārāk daudz zvanu, e-pastu, sms un citu ziņu staļļa īpašniekam vai trenerim. Lai cik ļoti mēs gribētu dzirdēt informāciju par mūsu zirgu, ziņu saņēmējs noteikti nav sajūsmā par atskaišu sniegšanu. Apjautāšanās reizi dienā vai katru otro dienu par zirga veselību un labsajūtu ir pieņemama. Ja tas notiks biežāk, tad iespējams iegūt „sarežģītā zirgu īpašnieka“ zīmogu. Man patīk atgādināt saviem audzēkņiem, ja es runāju pa telefonu ar tiem biežāk kā ar savu māti, tad tas ir par daudz.

Gala secinājums varētu būt kaut kas tāds, ko es saucu par histēriju! Pajautājiet sev: vai jūsu reakcija nav pārspīlēta? Piemēram, vai nepaceliet balsi un „neuzvelkaties“, ka kāds ir piemirsis zirgam uzvilkt mušu masku. Pajautājiet sev vai otrs cilvēks jūsu reakciju uztvertu kā normālu un pašsaprotamu? Vai arī, kad kaimiņu zirgs paskatās uz jūsējo ar baltu aci, un tam pat iekož – ir vērts celt brēku? Vai, kad jūsu zirgam kāds nejauši ir uzlicis lietus segas vietā staļļa segu, nebrūciet virsū šim cilvēkam, ja vien droši nevariet pateikt, ka šāds komunikācijas veids ir saprātīgs un pieņemams visiem.

Cerams, ka šie mazie stāstiņi atturēs mūs no nokļūšanas pusdienu labāko stāstu krājumos par neirotiskiem zirgu entuziastiem. Pavērosim sevi arī no malas un sev garantēsim, lai pusdienu un ballīšu stāsti paliek par tiem citiem cilvēkiem. Nu tiem – tiem īpaši trakajiem!

Avots

Atpakaļ

21 komentāri

 • Ironia

  Ironia Ahahahahhahaha labs! Mana drushka saviem zirgiem taisa est tieshi ka aprakstīts

  9. decembris, 2015 @ 2.24
 • vētra

  vētra Prasība par n-tajām segām Latvijas zirgam,kam spalva kā mamutam,bet vienalga jācepina zem tām,tas patiešām ir murgs :)

  9. decembris, 2015 @ 7.13
 • Anna

  Anna Vistrakākie zirgu īpašnieki ir tie, kas nemaz īsti nevar dot konkrētu instrukciju, bet vienmēr viss ir izdarīts, viņuprāt, greizi (nu ja, beigās sanāk ka jebkura atbilde ir nepareizā un nekļūdīties nav iespējams). Tikai viņi vienu vienīgie ir spējīgi pareizi novērtēt sava kristāla zirga garastāvokļus, labsajūtu un tas lops laikam nosprāgs, ja kādu dienu nedabūs vienu no saviem 10 pulveriem pie mušļa. Un nespēj pārdzīvot, ka zirgkopējs un pārējie cilvēki stallī nekrīt panikā pie katras zirga nestandarta izpausmes. Zirgkopēji, protams, visvairāk cieš no šīs cilvēku kategorijas.

  9. decembris, 2015 @ 20.44
 • Klients

  Klients Ierosinājums nepiedāvāt zirgu pansijas pakalpojumu,ja privātie klienti sagādā tik daudz ciešanu, varētu būt risinājums pārlieku jūtīgiem stałłu īpašniekiem.

  11. decembris, 2015 @ 23.11
  • vētra

   vētra » Klients Nav tik traki,staļļu ipašnieki jau piekopj ko līdzīgu. Šobrīd zirgu īpašnieku ir tik daudz,ka jebkurš staļļa saimnieks var izvēlēties kuram piedāvāt savu stalli.

   13. decembris, 2015 @ 8.34
  • Pokemon

   Pokemon » Klients Tieši tà, būsim atklāti, staļļu maksa, kļūst arvien augstāka, un ja zirga īpašnieks nevar būt drošs ka ejot ārā zirgam tiks uzlikta lietus sega nevis staļļa sega, kas izmirks un pēc tam to nezin kā un nezin cik ilgi būs jāmazgā un jāžāvē, vai parastā musļa vietā zirgs tiek pārbarots ar enerģētikso pirmssacensību musli- es domāju īpašniekam ir tiesības uztaisīt mazo histēriju! Staļļa pansija tas tomēm pirmkārt ir uz servisu orientēts biznes, kur būtu jāciena klients un viņa vēlmes!

   13. decembris, 2015 @ 11.28
  • vētra

   vētra » Klients Manuprāt zirgu īapašnieki ir pārāk izlaidušies ar savām kaprīzēm,lai gan par pansijām maksā smieklu naudu. Kāda cena,tāds servis un nav ko burkšķēt,ka par 100-150 eiro mēnesī zirgam pirdienus neskaita.:D

   13. decembris, 2015 @ 17.24
  • Pokemon

   Pokemon » Klients Vētra- stalī kur maksa ir 100 eiro mēnesī domāju neko vairāk par pirdienu skaitīšanu nevar prasīt un es tādā nekad zirgu neturētu! Un pierīgā domāju tādu kūtiņu nemaz nav! Par 300 eiro mēnesī gan gribās, lai zirgu vismaz baro kā norādīts! Man laikam ar stalli arī paveicies, zinu par ko maksāju un galva nesāp!

   14. decembris, 2015 @ 1.12
 • Klients

  Klients Citāts "Laba pakalpojumu sniegšanas kvalitāte ir svarīga, lai būtu nodrošināta uzņēmuma ilgtermiņa attīstība. Ja nav pietiekams apkalpošanas līmenis, uzņēmums var pastāvēt tikai īstermiņā, jo nebūs klientu, kas atgriežas, - viņi nav apmierināti ar to, ko ir saņēmuši. Varētu teikt, ka augsts pakalpojumu sniegšanas līmenis nodrošina pastāvīgu klientu plūsmu, papildus - arī klientu pozitīvās atsauksmes par uzņēmumu, ko tie izplata draugu un paziņu vidū. Tas ir ļoti būtiski." Katra staļļa īpašnieka ziņā ir noteikt tarifu par kādu viņš ir spējīgs sniegt konkrētu pakalpojumu, ievērojot tā kvalitāti, ja minētais tarifs nes tikai zaudējumus, atliek secināt,ka pastāv slikta un īstermiņa plānošana. Ja klients nes tikai zaudējumus un neērtības, allaž pastāv iespēja nesniegt pakalpojumu vai orientēties uz citu biznesa modeli. Avots:

  13. decembris, 2015 @ 19.51
 • FB_1845746699

  Evita Baradovska zin, vētra, stallī, kurā es "dzīvoju" maina zirgiem segas, dod īpašnieka norādītās piedevas, papildbarības, laista sienu, nodrošina pastaigas un vispār ievēro īpašnieka norādes (saprāta robežās). Īres maksa ir starp 200-300 eiro, stallī brīvu vietu nav, toties ir rinda uz vietām. Cilvēki ir gatavi maksāt par savām kaprīzēm, es par to priecājos, man ir darbs. Par ko tāda sāpe? Raksts jautrs un humorīgs, lika pasmaidīt.

  13. decembris, 2015 @ 21.14
 • Deny

  Deny Par 100 eiro stalli nepiekritīšu. Mans zirgs laimīgs dzīvo 100 eiro stallī, ir atguvis veselību (kuru sabojāja dārgajā stallī) un jūtās labi. Piedevas barībai ir daudz un dažādas, bet nevienam nav sūdzību par to sajaukšanu un neatsakās arī pieturēt zirdziņu, lai savu bļodiņu bez stresa var izēst nedaloties ar aploka biedriem. Un stallis atrodas pie Rīgas;)

  14. decembris, 2015 @ 14.55
  • Katrīna

   Katrīna » Deny vai nebūtu noslēpums kur tieši?

   16. decembris, 2015 @ 21.21
 • Zirgs

  Zirgs Cik staļļos tiek slēgts pansijas līgums? Kā grib kādu papīru , tā maksa pieaug. Varbūt arī par šo vērts padomāt?

  14. decembris, 2015 @ 21.14
 • Asnate

  Asnate Nepiekritīšu, mans zirgs stāv novietnē kur līgums uz rokas un naudu skaitu kontā. Un nekāds krutais nav, vienkārša zemnieku saimniecība , stāv saimnieka zirgi un daži klientu.

  15. decembris, 2015 @ 18.54
  • karlina

   karlina » Asnate Es arī zinu vairākas vietas par normālām cenām, naudu pārskaita uz z/s kontu, slēdz līgumu un zirgučiem viss ir "ok", tādiem, kam ir elpošanas problēmas arī zinu ļoti labu piedāvājumu- zirgi tiešām jūtas fantastiski!

   17. decembris, 2015 @ 11.18
 • Katrīna

  Katrīna vienkārši ir staļļī kur saimnieku zirgu tiek kopti, bet pārējie atstāti novārtā vai kā sanāk. Un to var redzēt tikai atbtaucot pie zirga,ka nav vests ārā un dots siens, ja uztic stallim zirgu ,tad to nevar iedomāties un skriet katru dienu pārbaudīt.

  17. decembris, 2015 @ 12.33
 • vētra

  vētra Es toties zinu staļļus kur saimnieku zirgi var pastāvēt novārtā,toties privātie tiek lutināti.

  18. decembris, 2015 @ 7.27
  • Katrīna

   Katrīna » vētra viss atkarīgs,kurš zirgus kopj un cik bieži nāk uz stalli. Mūsu stallī arī privātie zirgi aprij pa ķīpai dienā,bet saimnieka zirgam nomesti priekšā salmi. Viss atkarīgs no tā cik cilvēki mīl zirgus un nešķiro savs vai svešs,bet rūpējas lai zirgi justos labi un paēduši.

   18. decembris, 2015 @ 20.44
 • Sinty

  Sinty Nu Nu, raksts foršs, nav tiesa,ka stallos pa ap 100 eur neievero ipasnieku un zirgu nepieciesamibas. Man tads pieder, un mes pielagojamies katram. Un Jā, iedomājieties, arī līgumu sledzam ar zirga ipašniekiem! Un staļļa segas ar lietus segam netiek jauktas, vel pakal zirgu ipašniekiem skrienu ar ieteikumiem, kad janonem asinis, kad jagriez nagi un kad jaattarpo!

  19. decembris, 2015 @ 18.21
  • Katrīna

   Katrīna » Sinty un kur ir tāds stallis?

   21. decembris, 2015 @ 12.48
 • zzs

  zzs allaži allažu pagasts, zs /druvas.

  22. decembris, 2015 @ 23.21

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase