Zirgu dzirdināšana ar siltu ūdeni

Dzirdēts, ka zirgiem ziemā nepieciešams dot siltu ūdeni. Vai tā ir taisnība? Ja jā, tad cik siltu vajadzētu dot? Kādi ir padomi, lai zirgs dzertu siltu ūdeni?

Ziemā, kad ūdens parasti ir auksts, zirgi dzer mazāk. Tā ir problēma, jo ūdens ir viens no svarīgākajiem elementiem, kas nepieciešams zirga veselībai. Tāpat zirgiem ir nepieciešams krietns daudzums ūdens, lai „aizskalotu“ visu apēsto. Ja zirgs nedzer pietiekami daudz, tam var rasties kolikas vai gremošanas sistēmas problēmas.

Protams, jāņem vērā, ka katrs zirgs ir arī atšķirīgs. Jaunzirgiem, pirms īsto zobu izaugšanas, ir ļoti jutīga mute. Tāpat arī veci zirgi un zirgi ar zobu problēmām ir jutīgāki. Zirgs ar jutīgiem zobiem, muti vai smaganām varētu atteikties dzert aukstu ūdeni, jo tas sagādā sāpes. Pieaugušam, veselam zirgam auksts ūdens nav tik liela problēma. Jāņem vērā, ka daži seniorzirgi ziemas sākumā dzer negribīgi, taču vēlāk izdzerto ūdens daudzumu palielina.

Ir svarīgi, lai zirgu īpašnieki savus zirgus vērotu, neatkarīgi no to vecuma, un pārliecinātos, ka zirgi dzer pietiekami daudz. Iesaka pavērot zirga izkārnījumus, vai tie nav klāti ar gļotainu slāni, kas norāda, ka zirga organismā ir par maz ūdens. Ūdens „līmeni“ var pārbaudīt arī pavelkot ādu uz zirga kakla, tai nekavējoties būtu jāiztaisnojas. Ja tas tā nenotiek, zirga organismā ir par maz ūdens. Šo pārbaudi vajadzētu trenēties veikt, piemēram, jau vasarā, lai zinātu, kāda ir normāla ādas reakcija.

Ir vairāki veidi kā rosināt zirgu dzert vairāk. Viens no tiem ir pievienot ēdienam nelielu sāls kārtiņu tieši pirms došanas zirgam. Vēl viens veids – dot dzert nedaudz siltenu ūdeni. Cik siltu, tas katram zirgam ir individuāli. Ir zirgi, kuriem nesagādā problēmas dzert ūdeni 0 temperatūrā.

Zirgi ir ļoti piesardzīgi un aizdomīgi pret jebkuru izmaiņu. Ja tie ir pieraduši, ka ūdens temperatūra samazinās līdz ar gaisa temperatūru, tad siltu ūdeni varētu uztvert ar aizdomām. Tāpēc pārāk daudz nevajadzētu to sildīt.

Ūdens sildīšanai iespējams izmantot dažādas ierīces, kuras var ievietot ūdens tvertnēs. Var lietot spirāli, apsildāmu spaini u.c.

Zirgiem, kas pārsvarā uzturas aplokā un vietās, kur nav elektrības, svarīgākais noteikums, lai ūdens tverte neaizsaltu ir veikt tai siltināšanu/izolāciju. Arī no zemes iespējams paņemt siltumu, ja vien tā nav vēl sasalusi, kā arī tverti ierakt zemē. Ja ūdens tverte atrodas gabalu virs zemes, tā sasals ātrāk – tieši tas pats notiek ar tiltiem, tiltu pārvadi pirmie kļūst slideni. Jebkas, kas atradīsies virs sniega būs vienādā temperatūrā ar gaisa temperatūru. Tāpēc, lai palīdzētu uzturēt siltumu un novērstu sasalšanu, ūdens dzirdne vai tvertne jānovieto maksimāli zemu.

Situācijās, kad nav iespēju mehāniski sasildīt ūdeni vai novērst tā sasalšanu, atliek vienīgi pāris reizes dienā zirgam aiznest siltu spaini ar ūdeni no mājas. Cik bieži to darīt, atkarīgs no tā, cik daudz zirgs izvēlēsies izdzert, pirms ūdens ir atdzisis vai sasalis.

Pētījumi pierāda, ka zirgam dienā nepieciešami 37 – 45 litri ūdens. Atkārtosim gan, ka nav divu vienādu zirgu – dažiem vajag vairāk, dažiem mazāk. Uzmaniet pazīmes, kas varētu liecināt par atūdeņošanos. Parasti zirgam vajadzētu ūdeni piedāvāt vismaz divas reizes dienā, taču ar to nebūs pietiekami, ja ūdens sasals, bet zirgs nebūs paspējis padzerties. Par iepriecinājumu, zirgi diezgan ātri saprot, ka vajadz padzerties uzreiz, kad ūdeni piedāvā. Tie ir ieradumu dzīvnieki un spēj pielāgoties režīmam, kad jādzer 2 x dienā. Vēl viens variants ir pirms ūdens nešanas zirgiem piedāvāt nedaudz spēkbarības, kas apkaisīta ar sāli, tad viņi noteikti dzers atnesto ūdeni.

Jāatceras – zirgi jebkuras izmaiņas uztver ar aizdomām! Ja ūdens tiek nests ar vienu spaini, tad tas iegūs noteiktu garšu, pie kuras zirgi pieradīs. Ja spainis tiks nomainīts, tad zirgi var tik daudz arī nedzert. Ūdenim izmantojiet ūdens spaiņus, barībai barības spaiņus.

Avots

 

Atpakaļ

2 komentāri

 • Zina

  Zina Ko? 37 l dienā? Hm mani rumaki.izdzer labi, ja katrs 20 l vairāk točna nesanāk.

  2. decembris, 2015 @ 20.34
  • Cherrij

   Cherrij » Zina Atkarīgs ko zirgs ēd un kur vēl var uzņemt ūdeni. Man arī periodiski dzer vairāk, un tad mazāk - lai gan tagad ir viens un tas pats - ganības (kur knapi ko atrast) un siens. Vienu dienu ir ap 30 l uz zirgu, citu dienu nav.

   3. decembris, 2015 @ 7.44

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase