Kas ir velna nags?

Pavisam nesen Starptautiskā Jāšanas federācija (FEI) paziņojusi, ka sākot no 2016. gada 1. janvāra velna nags (harpagofīts) tiks iekļauts kontrolēto* medikamentu sarakstā. Līdz 1. janvārim šo piedevu ir droši lietot FEI sacensībās.

Kas ir šis augs un kā to lietot?

Velna nags** jeb harpagofīts ir augs ar pretiekaisuma un pretsāpju efektu, zirgiem un ponijiem tas noņem sāpes un samazina iekaisumu locītavās.

Šo augu lieto, lai aizstātu fenilbutazonu un kortizonu un izvairītos no šo zāļu blakusefektiem. Velna nags līdz šim īpaši noderējis pretsāpju efektam sporta zirgiem, taču no nākošā gada šīs piedevas lietošana FEI sacensībās tiks kontrolēta.

Harpagofītu rekomendē zirgiem un ponijiem ar locītavu, muskuļu problēmām vai pat deģeneratīvām kaulu slimībām. Zirgu īpašnieki, kas dažādu iemeslu dēļ pamēģinājuši šo piedevu, atsaucas, ka novērojams zirga kustību uzlabojums. Protams, vispārējai zirga seniora veselībai ir svarīgas regulāras kustības.

Harpagofīta pievienošana zirga uzturam var palīdzēt noņemt veciem zirgiem un ponijiem stīvumu, kā arī dažos gadījumos būt tikpat efektīva kā tradicionālā medicīna, kad nepieciešams ārstēt artrītu. Pārbaudēs šīs piedevas pretiekaisuma efekts ir vienāds ar steroīdiem piemītošo.

Kā piedeva darbojas?

Galvenās, aktīvās sastāvdaļas ir dažādi glikozīdi (iridoid glycosides, acetylated phenolic glycosides) un terpenoīdi (terpenoids). Pētījumi norāda uz to, kas pretiekaisuma un presāpju efektu nodrošina tieši glikozīdi. Auga spēja samazināt sāpes un iekaisumu reimatisma un osteoartrīta gadījumā saistāma ar spēju bloķēt iekaisuma veicinātāju, prostaglandīnu E2 (PGE2; Chantre et al 2000).

Vēsture

Gadsimtiem ilgi Āfrikā šī auga sakne lietota, lai ārstētu vēzi, zarnu problēmas vai drudzi. Eiropieši šo augu no saviem ceļojumiem veda līdzi, lai ārstētu artrītu. 1920. gadā kāds vācu agronoms sāka auga medicīnisko izpēti. Sakne tika kaltēta tā, lai netiktu zaudēta potence, kuru saglabāt lietošanai vēlāk. Starp 1950. un 1970. gadu Eiropas zinātnieki veica vairākus eksperimentus, kas pierādīja auga pretiekaisuma un pretsāpju īpašības.

Botāniskais velna naga nosaukums ir harpagophytum procumbens. Nosaukums velna nags (ang. Devil’s Claw) radies no auga pāksts izskata, kas ir cilvēka dūres lielumā un atgādina nagu.

Auga sēklas atrodas šajās pākstīs tik ilgi, kamēr pienāk klimatiski labvēlīgi apstākļi, lai tās izsētos. Velna nags dabā sastopams Botsvānas dienvidos, Namībijā, Dienvidāfrikā, īpaši Kalahari tuksnesī.

Uzmanību! Šo augu nedrīkst dot grūsnām ķēvēm, kā arī tas, iespējams, var izraisīt gremošanas traucējumus jutīgiem zirgiem (Izzo et al 2005). Vēlams ievērot piedevu ražotāju rekomendācijas produkta lietošanā.

*
FEI aizliegto vielu saraksts sastāv no divām daļām – kontrolētajiem medikamentiem un aizliegtajām vielām. Kontrolētās vielas ir tās zāles vai piedevas, kas tiek lietotas zirga aprūpē, bet tās nedrīkst atrasties tā organismā sacensību laikā. Aizliegtās vielas (dopings) ir vielas, kas nekad nedrīkstētu tikt atrastas zirga organismā.

**

Velna nags angliski – Devils Claw

Velna nags latīniski – Harpagophytum procumbens

Avots 1

Avots 2: Equine Applied and Clinical Nutrition: Health, Welfare and Performance

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase