Septiņas kļūdas seglojot zirgu

Gatavojoties treniņam vai izjādei, nedrīkst pavirši izturēties pret zirga seglošanu. Rakstā minētas dažas, izplatītākās kļūdas no kurām vajadzētu izvairīties.

1) Pavirša tīrīšana – kļūda ir rūpīgi nenotīrīt zirga muguru un vēderu, īpaši vietas, kur atradīsies segli un vēderjosta. Smiltis, dubļi vai citi netīrumi var būt ieķērušie zirga apmatojumā (īpaši ziemā) un izraisīt noberzumus un diskomfortu jāšanas laikā. Šīm vietām vienmēr ir jāpievērš īpaša uzmanība, pirms tiek uzlikta sviedrene un segli.

Vēl viena izplatīta kļūda ir zirga nagu nepārbaudīšana. Nagā, piemēram, var būt iesprūdis akmens vai radusies stara puve, bet vaļīgs pakavs var radīt klibumu vai pat zirgu paklupināt. Zirga nagi ir jāpārbauda un jātīra regulāri – pirms un pēc jāšanas.

2) Saburzītas un netīras sviedrenes un segas – arī šim inventāram ir jābūt tīram, lai netīrumi neradītu nobrāzumus, iekaisumus vai diskomfortu. Sviedrenei zem segliem ir jāatrodas nesaburzītai, bez ielocēm vai rievām.

3) Inventāra nepārbaudīšana – pirms katras inventāra lietošanas reizes, vēlams veikt ātru tā pārbaudi. Vai visas šuves ir vietā, vai nav kaut kur ieplaisājusi āda, izlīduši kādi asumi. Jāpārbauda ne tikai segli, bet arī iemaukti.

4) Pavirša iemauktu likšana – liekot iemauktus pāri zirga ausīm, dariet to mierīgi un maigi. Dažiem zirgiem nepatīk, ka to ausis tiek nedaudz salocītas. Nepievelciet purna un ganašu siksnas pārāk cieši, uzmaniet, lai sprādzes būtu aiztaisītas un nevarētu attaisīties jāšanas laikā. Zirga diskomforts iemauktu likšanas laikā var ar laiku pārvērsties situācijā, kad zirgam iemauktus uzlikt paliek arvien grūtāk.

5) Nekomfortabla trenzes “iedošana” – uzmaniet, lai trenze nekad neatsistos pret zirga zobiem, arī pat nedaudz ne. Kā arī, lai tā nedurtos zirga mutes kaktiņos vai arī nebūtu stindzinoši auksta, kad liekat zirgam to paņemt. Šīs ir mazas nianses, taču var likt zirgam justies diskomfortā, un bieži vien zirgs savu diskomfortu parādīs ar jātniekam nevēlamu uzvedību.

6) Pārāk ātra vēderjostas pievilkšana – pievelciet vēderjostu lēnām. Siksnām ir jābūt līdzenām un vēderjosta jāpievelk caurumu pa caurumam, lai zirgs šo procesu uztvertu mierīgi.

7) Gala pārbaudes neveikšana – pārbaudiet vēderjostu, iespējams, ka zirgs ir “izpūtis gaisu”, un tā vēl nedaudz ir jāpievelk. Pārbaudiet pavadas, lai tās nebūtu sapiņķerējušās, kā arī, lai martingals vai krūšu siksna būtu pareizi pielāgota un uzlikta. Noteikti jāpārliecinās, lai abi kāpšļi būtu nolaisti un kāpjot zirgā nesanāk ar kāju sāpīgi uzsist pa nenolaistu kāpsli.

Avots

Atpakaļ

7 komentāri

 • Kukainis

  Kukainis Paldies! Vienīgā piebilde/jautājums varētu būt par to nagu tīrīšanu - vai tiešām nagu tīrīšana ir vajadzīga regulāri, pirms un pēc jāšanas? Neesmu speciālists, bet ir lasīta teorija, ka pārāk bieža tīrīšana un dziļa urķēšanās, gribot "kārtīgi visu iztīrīt", ilgtermiņā mēdz novest līdz naga pašattīrīšanās mehānisma traucējumiem. Varbūt varam lūgt kādu nagu kopšanas un griešanas speciālista viedokli? Vai stāstu galīgas muļķības? :)

  4. novembris, 2015 @ 15.07
  • renoo

   renoo » Kukainis - tevis minētais attiecināms tikai uz nagiem, kas kopti pēc dabīgām metodēm un ieguvuši pareizu biomehānisku formu. Kaltiem vai nepareiziem, nekaltiem nagiem tiešām ir biežāk jāskatās nagos. Reizi pa reizei gan katram zirgam nagos jāpaskatās.

   4. novembris, 2015 @ 15.24
 • bubis

  bubis Jau vairākus gadus piekopjam regulāru nagu iztīrīšanu pirms un pēc treniņa,jo treniņi notiek gandrīz katru dienu,treniņa laikā mainās pamata sastāvs,sākot ar pļavu,turpinās ar boksu-skaidām,tad smiltīm,grantēts pamats ar rupjāku vai smalkāku grauzto asfaltu,mežā čiekuri un tt.Kopš nagi tiek tīrīti gan pirms,gan pēc treniņiem,kalējs sen nav aizrādījis par atspiedumiem. Agrāk bija arī pa kādam abcesam nagā,bet nu tfu,tfu tfu no tā esam veiksmīgi izvairijušies.

  4. novembris, 2015 @ 15.32
 • Kika

  Kika Un ja zirgs ir nesen iegadats un iepriekšējie saimnieki nagus ir tīrījuši rezi pāris nedēlās un zirgam nepatīk celt kājas, notiek pat speršana celot pakalkajas vai arī vispār nedod kāju ja tīru katru dienu, bet ja reizi viena nedela tad nav pretenziju. Ko darīt tīrīt regulāri vai reti?

  4. novembris, 2015 @ 16.28
 • Pokemon

  Pokemon Nagi jātīra pirms un pēc treniņa. Vienārši lai pārliecinātos vai nav kāds akmens, čiekurs, pakavs vieta. Nevajag zirgam krist uz nerviem- cilat un pus stundu pa tiem nagiem urķēties, ātri ar āķi izbrauc pa rievām un laiž vaļā. Mani zirgi zin šo procedūru un kad nāku pie kājas ar āķi paši visas kājas izcilā. Interesanti kā Tavam zirgam kalējs nagus var apgriezt? Pie kāju cilāšanas, tieši tāpat kā pie jebkuras rutīnas jāpieradina, tas nav nekas tāds kas zirgam izraisa diskomfortu, tikai disciplīnas jautājums!

  4. novembris, 2015 @ 17.19
 • Irbe

  Irbe Ja zirgam ir artrīts vēzīšos, piemēram, nagu cilāšana var sagādāt pat ļoti lielu diskomfortu. Ja pacietīga, korekta apmācība nenes nekādius rezultātus, tad jāpārbauda gan zirga locītavas, gan nagu stāvoklis - uzsvērta kājas nedošana, izraušana, speršana var nozīmēt arī sāpes nagos, kad viena kāja gaisā un pārējām jātur papldus svars.

  4. novembris, 2015 @ 18.44
 • Pokemons

  Pokemons "zirgs nesen iegādāts"- es pieņēmu, ka tas izslēdz kādas slimības un pieņemu ka zirgs nesirgst ar staru puvi vai ko tādu.

  4. novembris, 2015 @ 19.42

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase