Kas ir gastroskopija?

Gastroskopiju visbiežāk nozīmē sakarā ar aizdomām uz kuņģa ulceratīvo sindromu zirgiem (kuņģa čūlu). Kuņģa čūlas zirgiem novēro bieži. 98% gadījumā sporta zirgiem un 53% gadījumā zirgiem vieglā slodzē vai atpūtā.

Gastroskopija jeb augšējā gremošanas trakta endoskopija ir procedūra, kuras laikā tiek apskatīta barības vada un kuņģa gļotāda. Zirgiem to veic ievadot caur deguna dobumu lokanu zondi ar īpašu, optisku sistēmu (endoskopu) ar kuras palīdzību tiek nodots attēls uz videomonitoru.

Vai gastroskopija ir zirgam nepatīkama un sāpīga?

Gastroskopiju veic zem sedācijas (viegla anestēzija). Zirgiem, atšķirībā no cilvēkiem, nav vemšanas refleksa, līdz ar to zondes ievadīšana un atrašanās kuņģī nerada diskomfortu vai sāpes. Vienīgais brīdis, kad zirgiem var būt diskomforts ir zondes ievadīšanas sākumā, kad zondi vada cauri deguna dobumam. Procedūra aizņem aptuveni 30 minūtes.

Klīniskās pazīmes:

 1. Svara samazināšanās vai nespēja saglabāt miesas kondīciju
 2. Samazinātas darbaspējas
 3. Nespodrs apmatojums
 4. Izmaiņas uzvedībā – agresija, apātija, zobu griešana, gaisa rīšana
 5. Izteikti negatīva reakcija pievelkot vēderjostu
 6. Kolikas

Ja zirgam konstatē kuņģa čūlas, tad ieteicama atkārtota gastroskopija pēc 3 nedēļām, lai novērtētu ārstēšanas gaitu.

Kā sagatavot zirgu gastroskopijai?

 1. Zirgam jābūt ar tukšu kuņģi. Pēdējā ēdienreize 18:00 vakarā pirms pieraksta dienas.
 2. Uz nakti izņemiet visu barību
 3. Ūdeni atstāj uz nakti, bet pārstāj dot 4 stundas pirms procedūras
 4. Jāuzmanās, lai zirgs neēd pakaišus – skaidas, salmus. Ja tas tā notiek, tad jālieto speciāli uzpurņi.
 5. Neaizmirstiet izņemt siena tīklus transportēšanas laikā.

Ja ir grūtības nodrošināt zirgam nepieciešamos apstākļus pirms procedūras, tad ir iespējams atvest zirgu uz klīniku dienu pirms paredzētās gastroskopijas.

Lejupielādēt materiālu

Paldies par materiālu LLU veterinārās klīnikas zirgu klīnikai

Atpakaļ

11 komentāri

 • Irbe

  Irbe 98% gadījumā sporta zirgiem un 53% gadījumā zirgiem vieglā slodzē vai atpūtā. - traģiski dati...un to tik viegli varētu novērst ar zirgam piemērotu turēšanu, barošanu, apmācību un stresa ierobežošanu.

  23. septembris, 2015 @ 10.17
  • Favis

   Favis » Irbe Droši vien stipri varētu samazināt šo procentu, bet tas nebūt nav viegli. Un visgrūtāk ir novērst stresa apstākļus, jo tie var būt tik dažādi un pat dabiski.

   23. septembris, 2015 @ 11.25
  • Madara

   Madara » Irbe Izskatās, ka kāds lasīt neprot. Kur tur ir rakstīts, ka 98% sporta zirgiem ir čūla? Nu ja sakat traģiski....

   23. septembris, 2015 @ 19.22
  • Irbe-Madara

   Irbe-Madara » Irbe Tikai citēju tekstu, un ar to arī to pašu domāju. Ja no novērotajiem čūlu gadījumiem 98% sporta zirgu tās ir (balstoties uz LLU sniegto informāciju), tad tas ir traģiski un cita vārda tam nav.

   23. septembris, 2015 @ 19.51
 • vētra

  vētra Manuprāt tie radītāji 53% būtu jebkuram savvaļas zirgam,kas dzīvo normālu zirga dzīvi,bet jaunzirgiem un ērzeļiem krietni tuvu pie spora zirgu rādītājiem,jo tur šis stresa līmenis ir pietiekami augsts lai iedzīvotos kuņģa čūlās un zirgs kā zināms streso par visu,jo tāds nu viņš ir-zālēdājs un tam nevajag ne stalli,ne sportu.

  23. septembris, 2015 @ 12.19
 • Maija Un kāda ir ārstēšana?

  23. septembris, 2015 @ 12.39
 • FB_1845746699

  Evita Baradovska tik traģisks jau tas kopējais rādītājs nebūs, tas ir procentuāli no izmeklētajiem zirgiem. Neviens jau netaisa izmeklējumus, ja zirgs neizrāda nekādas diskomforta vai slimības pazīmes. Katrā gadījumā no man zināmajiem zirgiem, kuriem bija nepieciešama gastroskopija, kuņģa čūlas apstiprinājās 2gb no 6 izmeklētajiem, pie kam 1 no viņiem pavisam nelielas un burtiski pāris. Visi zirgi nodarbināti sportā un slodzē krietni virs vidējās.Ārstēšana gan ir ļoti dārga un barošana atšķirīga no pierastā siens+auzas.

  24. septembris, 2015 @ 8.42
 • Anna

  Anna Elementārākā ārstēšana ir tāda pati kā profilakse - nodrošināt zirgam pieeju kaut ko skrubināt teju nepārtraukti - vasarā ganības, ziemā siena tīkls, jo zirga kuņģim nevajadzētu būt pilnīgi tukšam citādi kā pirms endoskopijas. Nepārbarot ar auzām vai citiem graudiem lielās porcijās. Neveikt aktīvus treniņus ar pilnīgi tukšu kuņģi (tas ļauj sālsskābei tikt klāt tai kuņģa daļai, kur tā nav paredzēta un kur tad arī čūlas veidojas). Aktīvai ārstēšanai izmanto omeprazola pastas (Gastrogard, Peptizole u.c.), kas tiešām maksā apmēram 10 eiro gabalā (dienā).

  24. septembris, 2015 @ 20.04
 • FB_100001870631865

  Mare Ir ļoti labas atsaukmes par NAF Gastri Vet (augu bāzes), taču, lai līdz tam nenonāktu, kā jau Anna minēja augstāk – siens/zāle mazās devās un nepārtraukti, spēkbarība - dienas devu sadalīt vismaz 3 ēdienreizēs.

  24. septembris, 2015 @ 20.34
 • Anna

  Anna Noteikti ir pieejami arī alternatīvi līdzekļi omeprazolam, Vienīgi omeprazols, šķiet, ir tas, par kuru veikti nopietni farmakoloģiski pētījumi (to izmanto arī cilvēkiem), pārējiem līdzekļiem (ārstniecības augi, eļļas, linsēklas utt) iedarbība nav pierādīta. Tas nenozīmē, ka nedarbojas, vienkārši nav pierādīts. Ieteikts ir arī ar kalciju bagāts (lucernas) siens, jo kalcijs samazina skābumu kuņģī.

  24. septembris, 2015 @ 21.17
 • Madara

  Madara Un jāseko līdzi ph līmenim asinīs, jo katru dienu netaisīs gastraskopiju.

  25. septembris, 2015 @ 9.11

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase