Luks Henrijs: „Nekad nemāniet sevi attiecībā par sava zirga kvalitāti”

Beļģis Luks Henrijs, konkūra zirgu audzētājs, ir pārliecināts, ka zirgaudzēšana nav nekāda laimes spēle un ir iespējams izaudzēt nākotnes augstākās klases sporta zirgu.

Henrijs ir pārliecināts: “Kādi mēs esam un kā mēs domājam, tas ietekmē visu mūsu dzīvi. Mūsu attieksme un pozitīvā domāšana ir panākumu atslēga”.

“Visu mūžu esmu centies iedvesmoties no cilvēkiem, kas guvuši panākumus, un no zirgiem, kas bijuši izcili. Novērošana, iztaujāšana, dalīšanās ar informāciju un pozitīva domāšana ir pirmie soļi ceļā uz panākumiem. Man ir paveicies, jo kopš jaunības dienām es jau biju apņēmies audzēt augstas klases sporta zirgus. Un jau kopš pirmsākumiem es zināju kā to panāk – ne jau vadoties pēc nejaušības, bet meklējot labākos zirgus, nepieļaujot nekādus kompromisus. Mani joprojām iedvesmo panākumiem bagātie zirgaudzētāji kā Leons Melhiors, Joriss de Branandērs un Marks Kluskens”.

Nekādu nejaušību

“Šie trīs izcilie zirgaudzētāji negāja visi vienu ceļu, bet panāca gan vienu rezultātu – izaudzēja zirgu, kas nonācis pasaules reitingu vadošajās pozīcijās: Ratina Z (Leons Melhiors), London (Joriss de Branandērs) un Cella (Marks Kluskens). Šie audzētāji ir izaudzējuši arī daudzus citus augsta līmeņa zirgus, un tas noteikti nebija tikai veiksmes vai laimīgas sakritības rezultātā. Gluži pretēji – par saviem panākumiem viņi var pateikties zināšanām, pieredzei, novērošanas spējai un apņēmībai sasniegt mērķi. Ja vēlaties nonākt pašā augšgalā, vispirms ir jābūt pārliecinātam, ka jums izdosies, un, otrkārt, ir jābūt skaidrībai un apņēmībai darīt jebko, lai sasniegtu šo mērķi! Tas nozīmē pieņemt lēmumus pārdomāti, uzklausot ieteikumus un vērojot datu un dzīvi. Šādai attieksmei ir jāiet roku rokā ar apņēmību nekad nepadoties, bet lēnām un konsekventi virzīties uz savu nosprausto mērķi. Ir jābūt izcilām novērošanas spējām, spējai uzdot sev pareizos jautājumus, kā arī intuīcijai – tie ir svarīgākie komponenti (atribūti), kas nepieciešami, lai sasniegtu šo mērķi’”.

„Mans zirgaudzēšanas mērķis ir izaudzēt nākotnes augstākās klases sporta zirgu, jo tas ir vienīgais zirgu veids, kas spēj atmaksāt savas izmaksas”.

Kāda veida zirgs nepieciešams nākotnes sportam? Kāds būs šis nākotnes sports?

“Nākotnes augstākās klases konkūra sportu varētu pielīdzināt ar tehnisku skrējienu. Grūtības radīs ne tikai šķēršļu augstums, bet arī arvien taupīgākā laika norma, arvien vairāk un vairāk liektu trajektoriju maršrutā, kas nozīmēs pārdomātākus lēmumus par tempu skaitu un galu galā arī šķēršļu konstrukcijas kļūs arvien trauslākas. Reiz mēs nonāksim pie dienas, kad kārtiņas gulēs uz plakaniem paliktņiem. Visas šīs grūtības nozīmē, ka būs vajadzīgs zirgs, kas domā ar savu galvu, ir ārkārtīgi uzmanīgs un nav tik viegli nobiedējams”.

“Nākotnes sporta zirgam ir jābūt apveltītam ar izcilām īpašībām. Tam jābūt gudram, apķērīgam un elastīgam, un ar vēlmi uzvarēt un allaž censties, cik vien ir to spēkos. Ratina Z un Libero H ir labākie pagātnes piemēri, kas mierīgi varētu iederēties arī nākotnes zirgu aprindās”.

Deviņas īpašības

“Vairumā gadījumu visiem top līmeņa zirgiem piemīt deviņas kopīgas svarīgākās īpašības, kas ļauj tiem sacensties augstākajā līmenī konsekventi un ar panākumiem daudzu gadu garumā”.

Garīgās un fiziskās īpašības

A – attieksme un drosme. Tā ir garīgā nostāja, apņēmība vienmēr gribēt nonākt otrpus šķērslim, izlekt tīru maršrutu vai vinnēt.

B – uzmanība. Zirgam ir jāizrāda absolūts respekts pret šķēršļiem vai kārtiņām, vienlaikus nebaidoties no paša šķēršļa.

C – vēlme sadarboties ar jātnieku. Labākais piemērs šajā ziņā droši vien ir Gregorijs Vatelets ar savu zirgu Conrad de Hus šī gada Global Champions Tour sacensībās Parīzē. Šāda veida zirgi ieklausās savos jātniekos ar visu sirdi un dvēseli.

Fiziskās un vielmaiņas īpašības

A – veselīgs un izturīgs zirgs.

B – temperamentīgs zirgs. Zirgam jābūt gana „asinīgam”, lai tas būtu modrs visu laiku.

C – fiziski spēcīgs = izteikta veselīguma un temperamentīguma sajaukums.

Šādi zirgi ir tik fiziski izturīgi un spēcīgi, jo nekad nenogurst. Ir svarīgi nejaukt vitālo enerģiju (vielmaiņas un fizisko īpašību) ar nervozitāti (garīgo īpašību vai drīzāk trūkumu).

Morfoloģiskās īpašības

A – Spēja viegli izmantot savu ķermeni un elastīgums – tas, kā zirgs spēj tikt ar sevi galā, kā spēj saīsināt un paplašināt soli un kā tas uziet uz šķērsli.

B – vieglas un ātras kāju kustības. Ir svarīgi, lai zirgs spētu ātri atsperties. Šī ir viena no svarīgākajām īpašībām, kas piemīt labam konkūra zirgam.

C – spēks un rezerve. Zirgam piemīt pietiekama rezerve, ja tas spēj izlekt 160 cm maršrutu, tam nav obligāti jābūt augstlēkšanas sacensību zirgam.

Visas šīs īpašības labiem zirgiem var noteikt jau 5-6 gadu vecumā. Šie zirgi nav „uzražoti” vai sastrādāti, tie ir dabiski augstas klases talanti. Ar tāda tipa zirgiem var izaudzēt nākotnes sporta zirgu.

Novērošana

“Esmu pārliecināts, ka nākotnes konkūra zirgi parāda savas teicamās lekšanas spējas jau agrīnā vecumā. Tās var saskatīt, NOVĒROJOT jaunzirgu ikvienā tā dzīves solī, ja vien esat apņēmības pilns novērot to cītīgi un no visas sirds”.

“Zirgaudzētāja svarīgākais uzdevums ir novērot un censties atklāt jaunzirga labās īpašības un trūkumus ikvienā tā dzīves solī. Kā audzētājam jums jānovēro kumeļš, kamēr tas vēl ir pie mammas, jaunzirgs, ko laiž brīvajos lēcienos, ko apjāj un ko ved uz pirmajām sacensībām. Visi šie brīži kopā sniegs jums vērtīgu informāciju par to, vai šis zirgs būs gana labs augstākās klases sportam. Tādēļ, lai gan ērzeļa izvēle ir ļoti svarīga, tā nav svarīgākā zirgaudzētāja darba sastāvdaļa, jo neaizņem tik daudz laika. Ikvienā jaunzirga dzīves posmā jums nāksies pieņemt lēmumu – turpināt vai nē. Tas ir svarīgs lēmums, jo tā finansiālās sekas izmaksās jums vairāk nekā lecināšanas maksa. Ikviens solis ir kā kāpt Everestā. Jums ir jāsagādā pareizais materiāls un jāpatur acīs mērķis. Pirmais materiāls, kas nepieciešams, ir iegādāties vai iznomāt vaislas ķēvi, kas spēs dot nākotnes sporta zirgu. Šai ķēvei ir jābūt apveltītai ar vairumu to pašu īpašību, kas nepieciešamas sporta zirgam. Nākamais solis ir izvēlēties ērzeli. Tālāk jau nākas pieņemt lēmumus pārdomāti, un nekad nemānīt sevi attiecībā uz sava zirga kvalitāti”.

Rakstu sagatavoja Sigita Eitcena  pēc Horses International / De paardenkrant materiāliem.

Atpakaļ

3 komentāri

 • Ausma

  Ausma Cik patiesi. Tomēr katram zirga īpašniekam savs zirgs liekas, un liksies, tas labākais. Reti kurš spēj būt pietiekami paškritisks. Tādēļ jau arī nav pilnu pakšu ar augstas klases sporta zirgu audzētājiem. Un vai vajag? Kas tad audzēs parastos? Ko darīs hobijnieki, kas nebūt nav spējīgi tik galā ar augstas klases sporta zirgiem? Ko darīs nomas, ja nebūs vairs mierīgo un lēnīgo nomas zirgu? Bet tie, kas vēlēsies un būs patiešām spējīgi izaudzēt Olimpisko zvaigzni, to arī centīsies izdarīt. Lai katram audzētājam izdodas!!!

  28. augusts, 2015 @ 12.01
  • FB_1845746699

   Evita Baradovska » Ausma tam tas Latvijas šķirnes zirgs domāts, bet arī zirgu ar līdzsvarotu temperamentu, labdabīgu, veselu, drošu, nav viegli izaudzēt.

   30. augusts, 2015 @ 8.05
 • Anna

  Anna Katram savs. Ir lasīta intervija ar audzētāju, kas tā arī pasaka - mēs audzējam zirgus amatierei sievietei, jo tas sastāda 80% no zirgu pieprasījuma. Un tur tās prasības pavisam savādākas! Bet - gandrīz neatkarīgi no disciplīnas un jātnieka - pieprasījums ir vidēji lielam (168cm), diezgan viegla tipa zirgam ar optimālu kakla piestiprinājumu, elastīgu, viegli regulējamu lēksi, un, protams, veselība, "nebīstams" temperaments. Viss pārējais ir gaumes/ jātnieka spēju / sporta disciplīnas jautājums. Akurātais zirgs pēc simtās nepareizās pievešanas tomēr sāks nelekt, uzvarēt alkstošais zirgs amatieri izvalkās pa laukumu un varbūt pat kāds šķērslis pa ceļam pārleksies. Toties četrtaktu lēksis ar tieksmi krustot, neelastīgs pakausis vai šķības kājas neder praktiski nekam.

  29. augusts, 2015 @ 18.41

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase