Purna siksna: jo platāka, jo labāk?

Kamēr iejādes pasaulē notiek diskusijas par zirgu audzēšanas evolūciju un sporta popularitāti, nevar aizmirst, ka arī zirglietas laika gaitā mainījušas savu formu. Īpaši – laužņu iemaukti jeb kavesons.

Pētot vecas grāmatas, fotogrāfijas un video, acis nepiesaista lieli ceļu bloki, dziļi segli, spožas sviedrenes un noteikti ne milzīgas purna siksnas jeb purnenes. Šķiet, ka tad vissvarīgākās bijušas paša jātnieka spējas.

Plānās purna siksnas

Iespējams, ka esat pamanījuši, taču agrāk purna siksnas visas bija vienādas – plānas. Tādas iespējams vēl redzēt “hunter” klasēs Lielbritānijā. Agrāk purnenēm nebija polsterējuma un dekoratīvu elementu. Arī vajadzība pēc polsterējuma bija minimāla, jo tās pārsvarā tika aiztaisītas diezgan vaļīgi, lai nespiestu uz zirga galvas jutīgajām zonām.

Tāpēc atrast vecu bildi ar polsterētu purneni ir diezgan neiespējami, un daži zirgi sacensībās pat piedalījās bez purnenes, piemēram, 1936. gada Olimpiskajās spēlēs.

Skanēs dīvaini, taču kontrastējošas purnenes pat izpelnījās uzmanību presē. Piemēram, 1960. gada Olimpiskajās spēlēs Romā, kad argentīniešu zirgam bija purnene, līdzīga mūsdienās sastopamajām, ar baltu polsterējumu. Pēc tam avīzē kāds vācu žurnālists rakstīja: “Purna siksna bija polsterēta ar baltu drānu, kas palikta zem ādas siksnas. Šis elements uzlaboja kopējo iespaidu!”

Tātad jau agrāk konstatēja, ka purnenei ir arī dekoratīva nozīme. Bija jāpaiet ilgam laikam, līdz purna siksna kļuva par stila aksesuāru un pat kaut ko vēl citu. 1970. gados kontrastējoša purna siksna vairs nebija nekas īpašs, taču tā joprojām bija ļoti tālu no mūsdienām.

Visticamāk, ka starp 1980. un 1990. gadu kāds gudrs zirglietu darinātājs vai treneris izgudroja zviedru tipa aizdari, tā radot jauno purneni.

Pēc tam purna siksnas platums un biezums pieauga līdz ar zviedru jeb “crank” tipa purnenes popularitāti. Purnenes palielinātais izmērs zirglietu ražotājiem ļāva izvērsties ar polsterējumiem, šuvju krāsām, kristāliņiem un citiem materiāliem, kuri jātniekiem ļoti patika.

FEI noteikumi (2014. gada noteikumu grāmata, Article 428, 5) aizliedz zirglietu dekorējumu bantīšu un puķu veidā. Ja vien runa būtu par vienkāršu dekorējumu, taču mūsdienās purnene ir kļuvusi gluži par ko citu.

Modernā purna siksna – funkcionāla vai dekoratīva?

Realitāte ir tāda, ka šobrīd topā ir zviedru purnenes modernā versija, kas iekarojusi starptautiskās sacensības un zirglietu veikalus visā pasaulē, protams, sekojot pircēju pieprasījumam.

Purna siksnas platums un biezums nu jau ir tik liels, ka zirga galvas skaistums un cēlums tiek sabojāts. Jācer, ka iejādes pasaulei, kas vienmēr sekojusi modes tendencēm, ir arī kāds praktisks skaidrojums, ne tikai estētisks. Kāpēc nepieciešams papildus polsterējums zem žokļa, ja purnene jau ir tik pārspīlēti polsterēta?

Jātnieki domā, ka apakšējais polsterējums kalpo par labu zirga komfortam, taču tā nav. Tiklīdz kā purnene tiek cieši savilkta (spiedienu iespējams radīt ar sviras veida aizdari), polsterējums sāk spiest uz nerviem,  kas apņem zirga galvu, un mīkstie audi tiek spiesti pret zirga zobiem. Zirgam tiek radīts nopietns diskomforts.

Protams, ka vienmēr ir izņēmumi, kad cilvēkiem patīk šīs īpaši lielās purna siksnas redzēt uz sava zirga galvas. Ja purnene tiek lietota optiskiem mērķiem un pareizi pielāgota zirgam, tad nevajadzētu augstāk minētās rindiņas uztvert personiski. Taču, ja jātnieks plāno lietot purneni kā “mutes aiztaisītāju”, lai slēptu pārāk stingru kontaktu vai citas treniņu problēmas, tad vislielākās iespējas dod tieši mūsdienu purnenes nevis tās priekšteči.

 

Lielas purna siksnas piesedz treniņu problēmas?

Pārsteidz tas, ka daži jātnieki redzami izmanto purnenes, lai maskētu slikti trenēta zirga nekontrolējamo muti. To var izskaidrot tikai ar aklu ticību pieņēmumam, ka, jo vairāk impulsa ir zirgam, jo stiprākam ir jābūt kontaktam ar trenzi. To ir iespējams panākt, tā, ka cieši savilktā purnene neļauj zirgam atvērt muti, reaģējot uz trenzes spiedienu.

Kāpēc šāds ekipējums ir kļuvis par neatņemamu sastāvdaļu pat augstas klases jātniekiem? Iespējams, ka vainojamas treniņu metodes, kurās tiek izmantots spēks, kas šobrīd ir ļoti populāri, un nelaužama pārliecība, ka zirga mutei vienmēr ir jābūt ciet. Daži ir pat maniakāli apsēsti ar aizšņorētām zirgu mutēm. FEI regulas pieprasa saglabāt “mīkstu kontaktu”, taču ar aizsietu muti tas nav iespējams.

FEI iejādes noteikumi pieprasa, ka “purnenes siksna nedrīkst būt pievilkta tik stipri, lai kaitētu zirgam” (Article 428,1). Taču šis noteikums bieži vien paliek uz jātnieka sirdsapziņas, jo purna siksnu pievilkšanas stiprumu reti kad pārbauda sacensību stjuarti.

Purna siksna, kas agrāk bija tikai plāna, dekoratīva iemauktu sastāvdaļa, ir ievērojami attīstījusies. Tagad tā ir ne tikai dekoratīvs elements, bet arī apšaubāmu treniņmetožu sastāvdaļa.

Nevar pieņemt, ka jebkura attīstība ir pozitīva. Šajā gadījumā zviedru tipa purnene ir kļuvusi par vienu no jātnieku iecienītākajiem aksesuāriem, lai vairāk vai mazāk apietu FEI noteikumus.

Resnāk, platāk, labāk? Diez vai!

Avots

Titulfoto atsauce

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase