Jāvadās no tā, ko piedāvā zirgs

Pauls Šokemole dalās savā pieredzē par to, kas mūsdienu jātniekiem būtu jāievēro, trenējot un apmācot zirgus.

Ne jau katru gadu starpautiskajos sacensību laukumos parādās tādi zirgi kā London, Big Star vai Egano. Vai to nosaka zirgu veselība un izturība vai tomēr to trenēšana un apmācība? Vai jātnieki mūsdienās vairs nevelta gana laika, lai visu izdarītu, kā nākas? Ja ir kāds eksperts, kas spēj atbildēt uz šo jautājumu, tas ir Pauls Šokemole. Šis vācu zirgaudzēšanas gigants pārvalda visu jāšanas sporta spektru. Savā audzētavā Levicā Šokemole ik gadu iegūst simtiem kumeļu, pats ir 1981., 1983. un 1985. gadā ieguvis zelta medaļu individuālajā konkurencē Eiropas čempionātā, bet Mūlenē viņam pieder milzīgs uz zirgu tirdzniecību un sportu orientēts komplekss.

Iemesls tam, ka pēdējā laikā ir tiešām bijis maz patiesu superzvaigžņu, nav meklējams zirgaudzēšanā. Pēdējos desmit, piecpadsmit gados tādās valstīs kā Beļģija, Holande, Vācija un Francija – šādā kvalitātes secībā – ir izaudzēti daudzi talantīgi konkūra zirgi. Taču, kamēr zirgaudzēšanas standarts arvien pieaug, zirgu trenēšana ir gājusi pretējā virzienā – lejup.

Katrs augstas klases sporta zirgs savā mūžā iziet cauri divām fāzēm: vispirms, tam ir jābūt labi „audzētam”. Bez talanta zirgs nekur netiks. Taču neatkarīgi no tā, cik labi ir zirga gēni, sporta zirgam allaž jābūt „izveidotam”. Tas nozīmē, ka to ir jātrenē labam jātniekam. Tas arī ir iemesls, kādēļ tādi zirgi kā London vai Big Star parādās sportā tikai retumis. Laika gaitā pasaulē sarodas arvien vairāk un vairāk jātnieku, bet tas nenozīmē, ka ir pieaudzis arī to labo treneru skaits, kas spēj tiešām „izveidot” sporta zvaigzni.

Pārliecība ir galvenais

Labā ziņa ir tāda, ka talants vien nespēj kompensēt treniņus. Palūkojieties uz jauno jātnieku grupu no Kataras. Daudziem no viņiem joprojām trūkst pieredzes. Varbūt finansiāli viņi spēj iegādāties labākos zirgus pasaulē, bet viņi nespēj „izveidot” no šiem zirgiem augstas klases sporta zvaigznes. Tādiem zirgiem kā Mereditas Bella Donna ir nepieciešams augstas klases jātnieks, lai turpinātu gūt panākumus un uzvaras.

Ir interesenti vērot, kā notiek šis process, kurā zirgs zem laba jātnieka nonāk līdz augstākajam sporta līmenim. Šajā procesā galvenais ir pārliecība! Labs jātnieks, kuram piemīt zirga izjūta un pieredze, vienmēr zinās, ko viņa zirgs vai var nevar konkrētā brīdī. Viņš palīdzēs zirgam paveikt tās lietas, ko tas spēj, tā, lai veicinātu zirga pārliecību. Šis process prasa laiku, un tas daudziem jātniekiem mūsdienās trūkst, vai arī tie nevēlas veltīt pietiekami daudz laika saviem zirgiem.

Viena no lietām, kas lec acīs, ir, ka agrāk šie tiešām „lielie” sportiskie pāri vienmēr palika kopā ilgu laiku – Pjērs Durāns ar Jappeloup, Hugo Simons ar ET un Joss Lansinks ar Libero H. Lai nonāktu virsotnē, zirgam ar jātnieku ir pilnībā jāsaprotas savā starpā.

Katra zirga trenēšanas pieeja ir ļoti individuāla, bet ir pāris pamatprincipi. Trenējot zirgu, galvenais ir kontrole: zirgam ir allaž jāveic savs darbs kontrolētos apstākļos. Ja regulāri uzvedat zirgu uz šķērsli pārāk tuvu vai pārāk tālu, tas nozīmē, ka jūs pārāk daudz prasāt no zirga mentālā ziņā. Tāpat arī jātniekam jāspēj vienmēr sajust, ko zirgs var, un nekad neprasīt vairāk par to. Ir jāvadās treniņos pēc tā, ko zirgs pats piedāvā bez liekas piespiešanas. Lai izveidotu zirgu par augstas klases sportistu, neatņemams priekšnosacījums ir komandu caurlaidība.

Joss Lansinks ir labs piemērs – jātnieks, kurš māk „izveidot” zirgus, ieguldot to trenēšanā daudz laika un darba. Libero H uzvarēja Pasaules Kausā un pierādīja savu talantu, taču viņš nekad nebūtu tik tālu ticis, ja Joss nebūtu izcēlis un attīstījis zirga spējas. Jāšanas sportā tu vienmēr strādā pārī ar zirgu. Tieši šī mijiedarbība starp cilvēku un zirgu arī padara šo sportu tik īpašu.

Manā gadījumā tieši tā notika ar zirgu Deister. Ja tas zirgs būtu nonācis pie kāda cita, es neesmu drošs, ka viņš būtu ieguvis Eiropas čempiona titulu. Pēc manas pieredzes, mūsdienās daudz potenciāli labu sporta zirgu nonāk nepareizās rokās un tādēļ nekad nekļūst par čempioniem.

Sporta karjeras vadīšana

To es cenšos panākt ar saviem zirgiem – vispirms izaudzējot tos pareizi, trenējot pienācīgi un tad mērķtiecīgi vadot viņu sporta karjeru. Levicā mēs audzēšanā izmantojam labas ciltslīnijas, turklāt ne tikai man piederošos ērzeļus. Piemēram, es daudz esmu izmantojis Baloubet du Rouet, bet pagājušajā gadā iegādājos saldēto spermu no bijušā Eurocommerce London. Zirgaudzēšanā vienkārši ir jāizmanto labākais starta materiāls.

Mēs paši audzējam savus jaunzirgus un arī daļēji tos paši trenējam. Taču, tā kā augstas klases sporta zirgus ir „jāveido” labākajiem jātniekiem, mani zirgi stāv arī pie citiem jātniekiem, tai skaitā Otto Bekera. Es ļoti apzināti izvēlos jātniekus un trenerus, kuriem, manuprāt, piemīt ne tikai spējas, bet arī pareizā attieksme, lai labi izaudzētu zirgu pārvērstu par labu sporta zirgu.

Laiks un uzmanība

Gatavība veltīt daudz laika un uzmanības zirgiem un tiešām iedziļināties katra zirga individuālajās vajadzībās – pēdējā laikā globālajā jāšanas sportā šīs lietas ir pietrūkušas. Tas arī izskaidro, kādēļ mums nav vairāk tādu zirgu kā Egano, Big Star un London. Sports skaitliskā ziņā ir audzis, katru gadu nāk klāt daudz jaunu jātnieku, īpaši no Vidējiem Austrumiem un Āzijas. Tāpat arī ar jāšanas sportu sportisti var nodarboties ļoti ilgu laiku, tā rezultātā sports ir būtiski pieaudzis. Vairums jātnieku spēj dabūt zirgu līdz noteiktam līmenim, bet lai „izveidotu” superzvaigzni, tur nepieciešams pavisam cita līmeņa jātnieks.

Sagatavoja Sigita Eitcena pēc Horsesinternational.com materiāliem.

Bildes atsauce

Atpakaļ

22 komentāri

 • domiga

  domiga Paldies par rakstu Loti gribētu, lai arī mūsu jaunie jātnieki izlasītu un padomātu...Jo šobrīd Latvijā ar jaunajām '"zvaigznēm"" ir lielas problēmas attieksmes ziņā.

  4. augusts, 2015 @ 19.55
  • _draugiem_1130643

   Dzēsts lietotājs » Dzēsts lietotājs Jā , diemžēl to esmu izbaudījusi , tā tas ir. Skumīgi . "Zvaigznes "lido orbītā ; vienām mistiski aizvainojumi ( īstais iemesls laikam profesionalitātes trūkumi) citām vienkārši principi . Un līdz spīdošām zvaigznēm tā arī neaizkļūt. Raksts nācis pašā laikā, kaut tik kāds izlasītu un piedomātu .

   4. augusts, 2015 @ 21.54
 • Donny

  Donny Katrs augstas klases sporta zirgs savā mūžā iziet cauri divām fāzēm: vispirms, tam ir jābūt labi „audzētam”. Bez talanta zirgs nekur netiks. Taču neatkarīgi no tā, cik labi ir zirga gēni, sporta zirgam allaž jābūt „izveidotam”. Tas nozīmē, ka to ir jātrenē labam jātniekam. Zelta vardi!!! Visiem, kuri grib tikt pie tā "Zelta zirga" (arī tiem, kuri šķendējas par jau esošo /pie kā visi citi, tostap audzētājs, vainojams) - pirms gulētiešanas 3 x izlasīt (un tik ilgi - līdz sapratne ataust!)

  5. augusts, 2015 @ 15.36
  • L.P.

   L.P. » Donny cerības ka sapratne radīsies ir gana minimālas, bet vārdi tiešām zelta vērti!

   6. augusts, 2015 @ 20.19
 • Jarix

  Jarix Un zirgu saimnieki "nelido orbītā", kad no zirga, kurš uz to nav spējīgs, pieprasa olimpiskos rezultātus? Protams, vieglāk ir vainot jātnieku, ka viņš ir par maz strādājis, nevis apzināties zirga spējas!

  5. augusts, 2015 @ 15.48
  • CRM

   CRM » Jarix Jā.. bieži vien zirgu īpašnieku ambīcijas ir nesamērojamas ar zirga spējām.

   5. augusts, 2015 @ 16.18
  • _draugiem_1130643

   Dzēsts lietotājs » Dzēsts lietotājs Nezināju , ka olimpiskais rezultāts ir jātnieka IZDOMĀTIE 70% . Lai nu kā , tas kas izdarīts = vienkārši super. Par to esam pateicīgi , tālāk , lai paliek , kā ir .... katram sava vieta .

   5. augusts, 2015 @ 18.22
  • Biedrs

   Biedrs » Jarix Vai Tava meiča pati sevi nevar aiztāvēt? Ko ņemies . Iemācīsies pabeigt maršrutus , varēsi diskutēt .

   5. augusts, 2015 @ 23.08
  • L.P.

   L.P. » Jarix Dranķīgi ne, ka saimnieks prasa strādāt ar zirgu un vēl rezultātus? :D

   6. augusts, 2015 @ 20.21
 • Gita Zaķe

  Gita Zaķe ILUTAI MAJEVSKAI. Ieteiktu zirgu īpašniekiem izvēlēties par ekspertiem un padomdevējiem augstāka līmeņa profesionāļus, neaizmirst sākotnējo zirga sagatavotību un veselības problēmas, un ja ir pretenzijas, izteikt tās klātienē, nevis izvairīties no diskusijas. Vēlam zirgam, kurā ieguldījām mīlestību, individuālu pieeju un rūpīgu darbu sasniegt daudz augstākus rezultātus. Ar cieņu Gita

  5. augusts, 2015 @ 23.55
  • _draugiem_1130643

   Dzēsts lietotājs » Dzēsts lietotājs Nu Tu spēcīgi pāršāvi pār strīpu .

   6. augusts, 2015 @ 6.47
  • Audzētājs

   Audzētājs » Gita Zaķe nu palika interesanti un iegāju paskatīties attiecīgā zirga rezultātus un radās jautājums-nez ar cik rūpīgu darbu var panākt ka rezultāts pusgada laikā nokrities līdz 54 ballēm?? tāpēc jau labāk savus zirgus pārdodu somiem nevis ieguldu naudu mūsu zvaigznītēs kuras nenovērtē to un zirga izaugsme nepienāk tam jau pensijā aizejot.uz vienas rokas pirkstiem var saskaitīt normālus iejādes jātniekus bet tiem zirgu vairāk kā laika.

   6. augusts, 2015 @ 20.27
 • Biedrs

  Biedrs Donny labi teicis " - pirms gulētiešanas 3 x izlasīt (un tik ilgi - līdz sapratne ataust!) " un izlasiet tieši šo rakstu .Un jāpiekrīt , kādam , tuvu LJF stāvošai personai , ka tā iejāde jāklapē ciet. Konkrētā zirga karjera gaitām , sekoju līdzi jau sen. Skaisti sevi parādīja konkūra laukumā , bija , ko redzēt! Iejādes gaitas arī uzsāka skaisti un līdz brīdim , kamēr jātniece iejādes laukumu nomainīja pret konkūra , iejādnieces darbu pret palīgstrādnieka . Ar šādu attieksmi tiešām nebūs rezultātu ,nelīdzēs ne diskusijas , ne problēmas risinājuma.

  6. augusts, 2015 @ 9.16
 • Favis

  Favis Lasu diskusiju un neko nesaprotu! Vien to, ka daži saprot par ko ir runa. Tādas konkrētas domstarpības gadījumā neizrunā aci pret aci, kaut vai telefoniski vai sliktākajā gadījumā kaut vai caur meilu? Bet dažiem, kaut kāpēc, teju pie katra raksta gribās piekabināt savu kaut kādu konkrētu aizvainojumu, un atkal aiziet publiskās negācijas.

  6. augusts, 2015 @ 10.00
  • Cherrij

   Cherrij » Favis Pilnīgi piekrītu, kaut kāds sviests te notiek. Savu personīgo sāpi var izlikt citur, nevis tepat jaukt gaisu...

   6. augusts, 2015 @ 10.12
  • Biedrs

   Biedrs » Favis Ja nesaproti , tad nelien . Izlasi un viss.

   6. augusts, 2015 @ 10.15
 • Favis

  Favis Skaidrs, gudriniek! :D

  6. augusts, 2015 @ 10.26
 • CRM

  CRM Biedram liekās, ka šī vieta ir viņam priviliģēta, kur izpaust savus uzskatus un citi lai pastāv pie ratiem un zin savu vietu. Biedra iedomato vietu.

  6. augusts, 2015 @ 10.53
 • Sportists

  Sportists Tā var notikt Latvijā un tikai Latvijā. Pēc Gitas iesaistīšanās diskusijā , skaidrs , ka jātnieks ir Elza un zirgs Legolas .Vaīnīgie ar atrasti zirgs - visādas vainas un saimnieks , kurš slapstās un nediskutē klātienē. Bet varbūt lietai jāpieiet no otras puses? Sportā nav tāda termina "nav spējīgs".Un tas būtu tik normāli , ja saimnieki noteiktu latiņu , kas jāsasniedz, ne otrādi .Kā nekā tomēr zirgs parādīja jātnieci , bez zirga nu nekas nebūtu. Vienkārši mazajām zvaigznēm iesaku to novērtēt , varbūt kādreiz , kādreiz .... kļūs tiešām par zvaigznēm. P.S. Gita , piedod, Tavs komentārs pilnīgi muļķīgs. Mēs taču esam sportisti , ai bijām.

  6. augusts, 2015 @ 19.12
  • Gita Zaķe

   Gita Zaķe » Sportists Stāsts ir tikai un vienīgi par komunikācijas trūkumu un nespēju izteikt pretenzijas klātienē, kur pretīm aiz muguras un internetā varam visu. Žēl! Gribu atgādināt, ka šis nebija vienīgais zirgs ar kuru bijuši veiksmīgi starti. Protams sportā mēdz būt arī neveiksmes. Tev to zināt labāk, kā mistiskai sportistei. Ja kāds parādīs zirga patieso potenciālu, būsim tikai priecīgas! Lai veicas!

   7. augusts, 2015 @ 1.23
  • kent

   kent » Sportists ja, tu uzskati, ka nav tāda termina "nav spējīgs", tad no tevis nekāds labais sportists nesanāks. jo ir daudzi zirgi kuri no visas sirds vēlās strādāt priekš jātnieka, bet veselības vai auguma dēļ NAV SPĒJĪGS to izdarīt.

   7. augusts, 2015 @ 19.04
 • kent

  kent nē,nu skaisti uzrakstīts. es kā cilvēkam, kas tur ir strādājis, varu pateikt to ka tik skaisti tur tā nemaz nav. darbā tiek pieņemti par palīgiem cilvēki, kuri zirgu dzīvē ir redzējuši tik braucot garām. arī zirgu trenēšana nav tā atbalstāmākā. lai arī tiek izvēlēti augstas klases ērzeļi, netiek piedomāts pie ķēves gēniem, rezultātā ļoti daudziem no zirgiem nav nākotnes sportā. piekrītu tam, ka nepietiek tik ar zirga talantu, arī jātniekam tas ir vajadzīgs. cik nav redzēts, kad kāds bagātnieks nopērk sev Grand Prix zirgu un pēc pāris mēnešiem zirgs vairs nespēj izlekt 140cm maršrutu, jo jātnieks ar savu nekompetenci ir zirgu pārbiedējis. aa jā jūsu komentāri un " kašķi" pie ši raksta ir vienkārši smiekīgi

  7. augusts, 2015 @ 19.01

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase