Zirgu transportēšana

Zirga transportēšana ir neviennozīmīga un nereti arī sarežģīta lieta – daži dzīvnieki iekāpj piekabē un brauc tajā bez problēmām, citus nākas pierunāt stundām ilgi, pieliekot lielas pūles. Kā samazināt stresu ceļā un padarīt šo pasākumu pēc iespējas patīkamāku un drošāku?

1. Zaļais koridors

Saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem zaļas krāsas traps var atvieglot zirgu ievešanu piekabē, it īpaši jaunzirgu. Ir jācenšas padarīt piekabes iekšpusi pēc iespējas pievilcīgāku zirgam un, cik vien iespējams, samazināt problēmas, kas rodas brīdī, kad zirgs sper pirmo soli piekabē. Eksperimenta nolūkos tika izvēlēti astoņi zirgi, kuriem ir regulāra transportēšanas pieredze, un astoņi jaunzirgi, kuri ir vesti mazāk kā piecas reizes. Pētījuma procesā dzīvniekiem bija paredzēts iet pa zemē izklātiem dažādas krāsas paklājiem – melnu, pelēku, zaļu un sarkanu. Izrādījās, ka zirgi, neatkarīgi no vecuma un transportēšanas pieredzes, deva priekšroku kāpšanai uz zaļas virsmas, bet sliktāk reaģēja uz melnu. Tādā veidā, vedot zirgu piekabē, zaļas krāsas traps var vairāk motivēt uz tā uzkāpt.

2. Draugs atspulgā

Daži zirgi, tāpat kā cilvēki, nespēj paciest vienatni un slikti brauc piekabē, ja blakus nav drauga. Šādā gadījumā piekabē var novietot spoguli, kurš mazinās stresu transportēšanas laikā. Pētījumā tika iesaistīti 12 zirgi, kuri nebija braukuši piekabē vismaz divus gadus. Vairāku dienu laikā zirgus sākumā vadāja pa vienam, pēc tam kompānijā ar citu zirgu, un galu galā – ar droši nofiksētu spoguli. Katrs brauciens ilga 30 minūtes. Zirgu uzvedība tika fiksēta ar videokameras palīdzību, kā arī tika mērīts sirds ritms. Tika konstatēts, ka, ja piekabē bija otrs zirgs vai spogulis, zirgi apēda vairāk siena no maisa, uzvedās mierīgāk un neizrādīja nekādas satraukuma pazīmes, tā kā, ja nevarat atrast „kompāniju” savam zirgam, to varētu lieliski aizstāt arī spogulis.

3. Stāvi, nekrīti!

Reizēm gadās tā, ka zirgs, kurš daudzreiz braucis piekabē, pēkšņi sāk tajā gāzelēties. Pirmkārt jau nepieciešams konsultēties ar veterinārārstu – ja no medicīniskā viedokļa viss ir kārtībā, tad cēlonis slēpjas zirga psiholoģijā, un ir jāmaina pats transportēšanas veids. Pamēģiniet radīt zirgam vairāk vietas piekabē, izņemot starpsienas. Pārdomāti jāizvēlas zirgam visērtākais plānojums, piemēram, pa diagonāli; turpretī, zirga novietošana kustības virzienā ir pats neērtākais transportēšanas veids. Pēc iespējas veiciet nelielus, zirgam diskomfortu neradošus attālumus, kā arī pārliecinieties, ka dzīvnieka galva nav pārāk cieši piesieta, pretējā gadījumā zirgs nespēs noturēt līdzsvaru.

4. Uzmanību, uz izeju!

Dažādos žurnālos un interneta avotos pamatā uzmanība tiek veltīta zirgu ievešanai piekabē, bet tajā pašā laikā to izvešana ārā arī var izvērsties par lielu problēmu. Šajā gadījumā, jo labāk jūs sagatavosiet zirgu ievešanai piekabē un jo vieglāk viņš ieies, jo lielāka iespējamība, ka zirgs izies no piekabes tikpat mierīgi. Lai izvestu problemātiskus zirgus, ieteicams paņemt palīgā vismaz vienu personu; ja zirgs iziet ar mugurpusi pa priekšu, tam jābūt labi apmācītam atkāpināties, tai skaitā no balss komandas. Pirms izvest zirgu ārā no piekabes, iedodiet tam kādu kārumu, lai tas nerautos uzreiz ārā, tikko kā ir atvērts traps. Ja zirgs adekvāti reaģē uz steku, palīgs var viegli „pakutināt” viņu vēzīša rajonā (nekādā gadījumā nedrīkst steku pielietot krustu rajonā), lai palēninātu zirga kāpšanu ārā no piekabes atpakaļgaitā.

5. Pusdienas pēc saraksta

Pētījumos noskaidrots, ka zirgi dažādi reaģē uz transportēšanu – dažiem tas nesagādā problēmas, citi cieš no stresa, atūdeņošanās un pat kolikām. Rūpīgi saplānojot zirga barošanu pirms ceļa, tā laikā un pēc tam palīdzēs padarīt šo procesu relatīvi mierīgāku. Ja plānots ilgs pārbrauciens, kas ilgst vairāk nekā 6 stundas, ieteicams pusceļā izvest zirgu no piekabes, lai ļautu tam izlocīt kājas. Pēc iespējas piedāvājiet zirgam barību, apstājoties viņam pierastajā barošanas laikā, un samaziniet barošanas laiku kustībā. Samitriniet sienu, lai palielinātu zirga uzņemto ūdens daudzumu un tādējādi samazinātu atūdeņošanās risku. Ir svarīgi nodrošināt zirgam ūdeni visa ceļa laikā, kā arī, atbraucot galamērķī. Zirgi ir ļoti jūtīgi pret ūdens garšu, līdz ar to, ja plānots ilgs brauciens, paņemiet sev līdzi ūdeni no sava staļļa. Centieties nebarot zirgu ar sienu, pirms tas nav padzēries, jo siens satur daudz kālija, un tā pārstrādāšanai organismā nepieciešams ūdens.

6. Pašiem mazākajiem

Pieredzējis zirgs var bez problēmām pārciest ceļojumu, jaunzirgus nākas pie tā pieradināt pakāpeniski, bet ko darīt, ja jāpārved kumeļš? Pirmkārt, tāpat kā jaunzirgus, arī kumeļus ir jāpieradina pie neierastajiem apstākļiem pakāpeniski – gan pie transporta kājsargiem, ja tādus paredzēts lietot, pie trapa, pie piekabes iekšienes. Otrkārt, ir svarīgi, lai kumeļš būtu iemācīts mierīgi stāvēt atsaitēs, jo ceļa laikā viņš būs piesiets piekabē. Treškārt, lai pārvadātu kumeļu, vislabāk ir izmantot nelielu piekabi bez starpsienām, kurās viņš var iestrēgt. Ja paredzēts ilgstošs pārbrauciens, pirms tam vēlams veikt pārbaudes braucienu, lai redzētu, kā kumeļš uzvedīsies ceļā. Ilgstoša brauciena laikā nodrošiniet kumeļam sienu, apstājieties ik pa laikam (nevedot kumeļu ārā no piekabes), ļaujiet mazulim padzerties. Nonākot galamērķī, tāpat ļaujiet viņam padzerties, cik viņš vēlas, lai atjaunotu šķidruma saturu organismā, kuru kumeļš var būt zaudējis, svīstot ceļā.

7. Tālu, tālu prom no mājām

Ja plānojat zirgu pārvest ļoti tālu, piemēram, uz citu valsti, dzīvniekam tas var radīt lielu stresu, bet, ievērojot zināmus piesardzības pasākumus, to var samazināt:

• Apstājieties ceļā ik pēc 4 stundām, dodot zirgam iespēju izkustēties;

• Nodrošiniet ventilāciju piekabē;

• Regulāri pārbaudiet dzīvnieka temperatūru – vai tas nav pārkarsis;

• Nodrošiniet tam ūdeni pietiekamā daudzumā;

• Ja nav iespējams izvest zirgu no piekabes, vismaz atsieniet to, lai zirgs varētu nolaist galvu lejā (šim nolūkam var sabērt zemē burkānus).

8. Bez panikas

Ceļā var gadīties visādi, un viens no nepatīkamākajiem gadījumiem ir neparedzēta piekabes apturēšana, kad tajā atrodas zirgi. Iedomājieties, ka jūs braucat uz sacensībām, un pēkšņi avārijas vai kādas tehniskas ķibeles dēļ esat spiesti apstāties uz ielas apdzīvotā rajonā vai uz šosejas. Sākumā nekrīties panikā, bet atbilstoši situācijai sazinieties ar tehnisko palīdzības dienestu, Ceļu policiju vai apdrošinātājiem. Ja uzskatāt, ka mašīnas labošana neaizņems ilgu laiku un jūs paspēsiet tikt uz sacensībām, pazvaniet to organizētājiem un palūdziet pārcelt jūsu startu uz vēlāku laiku. Ja ķibele ir niecīga un nav plānots ilgi stāvēt, nav vērts vest zirgus ārā no piekabes bez vajadzības – tas tikai pastiprinās stresu pirms sacensībām, turklāt, atrodoties uz ceļa, tas var būt bīstami. Gaidot palīdzību, dodiet zirgiem sienu un ūdeni (šādiem nolūkiem ir lietderīgi paņemt līdzi papildus rezerves).

9. Brīvā peldējumā

Parasti sportisti izmanto profesionālu pārvadātāju pakalpojumus, kuriem ir liela pieredze un kuri pārzina visas zirgu transportēšanas nianses. Bet, ja esat iegādājušies paši savu transportu, tad visu nāksies paredzēt pašiem. Pāris dienas pirms sacensībām pārbaudiet mašīnas tehnisko stāvokli – riepas, lukturus, ūdeni, eļļu, benzīnu. Ja mašīna ilgi stāvējusi bez darba, iedarbiniet dzinēju un izmetiet nelielu loku. Laikus der saplānot maršrutu – ievērtējiet, cik laika aizņems brauciens, un izbrauciet ar papildu laika rezervi, lai nebūtu jāsteidzas un uz vietas varētu mierīgi sagatavoties startam, ja braucat uz sacensībām. Iekrāmējiet mašīnā nepieciešamās mantas, sienu un ūdeni jau sacensību priekšvakarā, lai no rīta nesāktu haotiski kārtoties. Ja zirgs satraucas pirms brauciena, pacentieties to darīt, zirgam nemanot.

10. Novēliet man lidojumam labvēlīgu laiku!

Zirgu transportēšana ar lidmašīnu ir rets gadījums ikdienas jātnieka dzīvē, tomēr reizēm arī tāda nepieciešamība rodas. Pirmkārt, ir jāzina, ka kā liela zirga, tā ponija pārvadāšana maksā vienādi, otrkārt, ieteicams pievērst uzmanību pavadošajai komandai (veterināram), jo lidojuma laikā nereti gadās kolikas. Zirgus pārvadā īpašos konteineros, un lidojuma laikā nav ieteicams dot zirgam ūdeni, tikai sienu. Ja zirgs sāk stipri nervozēt, ieteicams izmantot nomierinošos medikamentozos līdzekļus, tā kā, esot lidojumā, nav iespējams izvest zirgu ārā un ļaut tam atpūsties.

Laimīgu ceļu!

Sagatavoja Sigita Eitcena pēc žurnāla Gold Mustang materiāliem.

Atpakaļ

1 komentārs

  • kiki

    kiki Man ķēve ļoti problemātiski brauca,un kāpa treilerī,viņa sāka ļoti labi kāpt,kad treilerī ir palikusi kāda sveša kaka. Un bez problēmām brauca,kad tika vairākārt vesta lecināt,vai uz citām ganībām,laikam saprata , ka šī kaste var aizvest uz intresantām vietām.Ne sacensību laukumu. Vel esmu novērojusi,ka ir ļoti svarigs treilera skaļums,pati braucu iekšā un pārbaudu cik skaļi kas notiek bedrēs,ja grīda trīc,trubas sitās,traps vel kratas,un dauzas,zirgs negribēs vairāk braukt. Iesaku pašam gabalu pabraukt iekšā,lai zin kur kāda skrūve jāpievelk. Tas protams attiecas uz vecajiem treileriem,jo gana daudzi latvijā jaunus nevar atļauties.

    12. jūnijs, 2015 @ 10.46

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase