Nīma eļļa zirgkopībā

Lai arī nīma eļļas pozitīvā iedarbība uz ādu ir ļoti ievērojama, tās pretinsektu efektivitāte dzīvnieku kopšanā ir vēl būtiskāka. Dzīvnieku kopšanā tā ir ieguvusi popularitāti, jo ir uzticams dabīgais aizsarglīdzeklis pret dažādiem insektiem, tādiem kā blusas, ērces, mušas, odi, dunduri. Piedevām mazina arī niezi un kairinājumu pēc insektu kodumiem.

Nīma eļļu iegūst no nīma koka augļa sēklām ar aukstās spiešanas metodi. Nīma eļļai ir vairākas ieguves metodes, bet auksti spiesta, nerafinēta nīma eļļa ir visbagātākā ar dabīgajām sastāvdaļām un iedarbojas uz ādu kopjoši, veicina atjaunošanos un dziedēšanu un intensīvā aromāta dēļ atbaida insektus.

Auksti spiesta nīma eļļa satur vairāk kā 140 dažādas sastāvdaļas, to skaitā galvenās no tām ir: oleīnskābe, palmitīnskābe, stearīnskābe, linolskābe, arahidonskābe, rūgtās vielas, sēra savienojumi, dabas antibiotikas, varš, sterīni, aminoskābes, vitamīnus E, A un C, azadiraktīns uc.

Pretinsektu iedarbība ir galvenokārt pateicoties sastāvā esošajām rūgtām vielām un vielām insektus atbaidošo aromātu. Kā arī šo vielu noturība salīdzinājumā ar citiem dabīgajiem līdzekļiem ir ilgstošāka.

Pateicoties ļoti bagātīgajam sastāvam šī eļļa ir ļoti intensīva un efektīga arī nelielās devās. Tīrā veidā to var lietot akūtu nobrāzumu, pietūkumu, skrāpējumu, kodumu nomierināšanai, niezes mazināšanai un dziedināšanai. Tomēr nav izslēgta zirga jūtība pret šo eļļu, tāpēc vēlams vispirms uz neliela ādas laukuma pārbaudīt kā tas reaģēt uz tīras nīma eļļas lietošanu.

Pretinsektu iedarbības lielākai efektivitātei un nepatīkamā aromāta mazināšanai, iesaka kombinēt ar nerafinētu kokosriekstu eļļu un ēteriskajām eļļām. Lietošanas efektivitāte nīma eļļai ir to lietojot regulāri.

Svarīgi– šo eļļu drīkst lietot tikai ārīgi, nedrīkst lietot iekšķīgi un tā var kairināt gļotādas.

Lietošanas veidi:

Tīrā veidā– akūtos gadījumos, sākuma ārstēšanas posmā vasaras ekzēmas gadījumā, mazina niezi, dezinficē brūces, paātrina dzīšanas procesus. Uzklāj plānā kārtiņā uz neveselās vietas katru dienu, līdz āda sāk atveseļoties. Pēc tam turpina izmantot mazākā koncentrācijā.

Ar ūdeni– 20-100 ml eļļa: 1 litru ūdens, (atkarībā no zirga jūtīguma) pret insektiem vai ekzēmas skartajās vietās ar švammītes palīdzību uzklāj zirgam pirms došanās ganībās. Izmantojot augu izcelsmes nīma eļļas emulgatoru iespējams pilnībā izšķīdināt to ūdenī un atvieglot uzklāšanas metodi, iepildot maisījumu izsmidzināmā pudelē.

Ar eļļu– nīma eļļu labākai noturībai var šķaidīt ar citu eļļu. Pretinsektu vajadzībām vasaras periodā visefektīvākā ir kokosriekstu eļļa (arī zināma pretinsektu, antibakteriāla iedarbība un dabīgs aizsargfiltrs 3-4 SPF pret saules apdegumu). Ādas un spalvas kopšanas un dziedināšanas, mīkstināšanas nolūkos ļoti labas ir džodžobas (+dabīgs aizsargfiltrs 2-4 SPF) eļļa un mandeļu eļļa.

Nīma eļļas pretinsektu ziede:

400 g nerafinēta, organiskā kokosriekstu eļļa

10 – 40 g (~2-10%) auksti spiesta, organiskā nīma eļļa

10 ml ēteriskās eļļas (kopā, ja vairākas)

piemēram: citronella 5 ml (visefektīvākā pret insektiem, mazina zirga stresu, ko rada insektu dūkoņa), ģerānija 2,5 ml (pret insektiem un dziedina kodumus), tējaskoks 2,5 ml (atbaida insektus, dezinficē, antibakteriāla iedarība).

Pagatavošana:

Kokosa un nīma eļļas pudeles turot ļoti siltā ūdens izkausē, jo abām eļļām kušanas t. ir ap 20 grādiem. Vēsākā t. tām ir stingra konsistence. Lielākā traukā samaisa nepieciešamās attiecībās kopā, pievieno ēteriskās eļļas. Ieteicams pildīt stikla vai plastmasas burciņās, jo uzglabāšana vēlama tumšā un vēsā vietā, kur ziede parasti būs stingrākas konsistences un tādējādi no burciņas vieglāk izņemama lietošanai.

Avots

Atpakaļ

2 komentāri

 • Andra

  Andra Kur nīma eļļu iespējams nopirkt?

  24. jūnijs, 2015 @ 13.47
  • zAgnese

   zAgnese » Andra Var pasūtīt šeit http://www.bbfactory.lv vai kaut kur citur internetā.

   24. jūnijs, 2015 @ 22.19

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase