BHS zirgu labturības rekomendācijas

Britu zirgu apvienības (British Horse Society) rekomendācijas zirga labturībai: boksa, aploka un iežogojuma izmēri. Šiem ieteikumiem ir rekomendatīvs statuss, un tie ir saskaņā ar citu organizāciju, kas rūpējas par zirgu labturību, noteikumiem.

Jāatceras, ka visiem zirgiem un ponijiem nepieciešami atbilstoši dzīves apstākļi, barība un kustības. Tiek uzskatīts, ka lielākajai daļai (ja ne pat visiem) zirgiem un ponijiem ir nepieciešams ganīties ganībās (regulāri), kā arī tiem ir jānodrošina socializēšanās iespēja.

Boksa izmērs

Galvenais priekšnoteikums izmēru izvēlē – dzīvniekam ir jāspēj piecelties un apgriezties boksā bez grūtībām, kā arī tajā nogulties un vārtīties bez iespējas sevi savainot.

Jāņem vērā zirga uzbūve (augstums, garums u.c.), temperaments, atrašanās vieta stallī, atrašanās ilgums stallī, kā arī citi, iekšējie faktori – gaisa plūsma, drenāža, boksa tīrīšanas biežums u.c.

Atkarība no zirga lieluma, Britu zirgu apvienība rekomendē šādus minimālos boksa izmērus zirgam – 3,65 x 3,65 m, bet lieliem zirgiem 3,65 x 4,30 m. Ponijiem iesaka minimālos boksa izmērus 3,05 x 3,05 m, bet augumā lielākiem ponijiem 3,05 x 3,65 m. Staļļa sienu augstumam vajadzētu būt starp 2,75 – 3,35 m, bet attālumam no sienas augšējās malas līdz jumta vidum – vismaz 0,91 m.

Ganības

Uz vienu hektāru vidēji iespējams turēt divus zirgus (vienam zirgam nepieciešami 0,4 – 0,6 hektāri ganību) – ar noteikumu, ka ganības tiek labi pārvaldītas. Šie skaitļi tiek uzskatīti par minimālajām prasībām vienam zirgam, taču ir vēl daudz citu aspektu, kas jāņem vērā. Piemēram: ganību platības, kas nepieciešamas zirgiem un ponijiem būs atšķirīgas; jāņem vērā zirga īpatnības un ikdienas gaitas, kā arī ganību kvalitāte un iespējas aplokus uzturēt labā stāvoklī.

Palielinot ganību platību, iespējams palielināt arī dzīvnieku skaitu, pat tik daudz, ka uz 4 hektāriem iespējams ganīt vairāk par 10 zirgiem, ar noteikumu, ka platība ir sadalīta mazākos gabaliņos un efektīvi pārvaldīta.

Būtiska atšķirība ir gadījumos, kad ganības zirgu nodrošina ar zāli visu ganību sezonu vai tikai gadījumos, kad zirgs ganībās tiek izlaists tikai uz pāris stundām vai diennakts gaišo laiku. Kombinētajā režīmā, kad zirgs pavada daļu diennakts stallī un daļu aplokā, uz vienu zirgu pietiks arī ar 400 m2. Pat, ja ganības ir pietiekami, arī neregulāra zirga turēšana stallī palīdz samazināt ganību “nolietojumu”, ļaujot zālei un zemei atkopties.

Zirgiem ar liekā svara problēmām var nākties ierobežot ganīšanos, lai izvairītos no nopietnām veselības problēmām, piemēram, laminīta (nagu karsonis). Šādā gadījumā zirgam var pietikt arī ar 50 – 200 m2 ganībām.

Jebkurā gadījumā, ir jāņem vērā dzīvnieku īpatsvars uz ganību lielumu, lai samazinātu konfliktus un savstarpējo terorizēšanu zirgu barā.

Aploki zirgiem un ponijiem

Pamatnosacījums izvēloties ganību ierobežojumu – tam ir jābūt drošam un piemērotam! Aplokam jābūt pietiekami augstam, lai atturētu zirgus to pārlekt vai cīnīties vienam ar otru pāri aploka malai. Tāpat aplokam jābūt pietiekami zemam, lai kumeļiem un nelieliem ponijiem nebūtu iespējams no tiem izlīst.

Aplokam jābūt arī izturīgam un labi uzturētam, lai zirgi no tā nevarētu izlauzties vai izbāzt galvas, lai ēstu zāli ārpus aploka, kas var novest pie savainojumiem gan aplokam, gan zirgam.

Kā vidējais augstums zirgu aplokam tiek rekomendēts 1,25 m. Aploku augstums zirgiem variē no 1,08 līdz 1,38 m, bet ponijiem no 1 līdz 1,3 m. Apakšējie dēļi vai lentas jānovieto 0,5 m virs zemes.

Ja lielie aploki tiek sadalīti mazākos, tad pārdalījuma vietas (lai zirgus varētu pa aplokiem rotēt) var būt ne tik izturīgas, kā aploka ārējā mala. Protams, jāpatur prātā sadalījuma konstrukcijas piemērotība un riski, kad zirgs šādu sadalījumu pārrauj.

Ērzeļu aplokiem iesaka 1,25 – 2 m augstumu ar dubultiem koka spraišļiem un augšpusē elektrisko lentu, lai atturētu zirgu no vēlmes slieties pāri aplokam – šis aspekts ir īpaši svarīgs minimālajam aploka augstumam.

Zirgiem un ponijiem piemēroti aploki: koka mieti savienoti ar spraišļiem, plastmasas mieti savienoti ar spraišļiem, koka mieti ar metāla sietu, koka mieti ar PVC lentu, koka vai plastmasas mieti ar elektriskajām lentām, virvēm. Plakano vai dzeloņstiepļu aploki nav vēlami un ir bīstami zirgiem.

Stabi zemē ir jādzen pietiekami dziļi, lai tie nesāktu liekties un būtu grūti izkustināmi. Koka kārtiņām/spraišļiem jābūt izturīgām un rūpīgi koptām. Tāpat arī elektriskā lenta ir regulāri jāpārbauda un savienojumu vietas jāsalabo. Stabus parasti uzstāda 1,5 – 3 m attālumā, atkarībā no aploka veida, starp tiem kārtiņas jānovieto divās rindās. Jāpatur prātā, ka grāvji (arī meliorācijas) var zirgiem nebūt par šķērsli jaunu platību meklējumos, tāpēc nav uzskatāmi par aploku norobežotājiem.

Patvērums

Visiem zirgiem un ponijiem, kas uzturas ganībās nepieciešams patvērums. Nojume tos pasargās ne tikai no auksta, slapja un vējaina laika, bet arī noderēs karstās vasaras dienās un dunduru laikā.

Nojumes izmērs būs atkarīgs no zirgu un poniju daudzuma, kas to izmantos vienlaicīgi, kā arī no dzīvnieku lieluma. Nojumei bez sienām (ar 3,65 m platumu) būtu jābūt garumā 3,05 – 3,65 priekš viena zirga, pievienojot garumam papildus 1,50 m uz katru nākošo zirgu. No vēja pasargājošai nojumei (ar 2 vai 3 sienām) būtu jābūt minimāli 1,80 m augstai, bet pilnībā slēgtai nojumei 2,75 m augstai.

Avots

Materiālu sagatavoja Mare Pētersone

Atpakaļ

1 komentārs

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase