Pētījums: elektriskais gans zirgiem nerada stresu

Lielākā daļa zirgu respektē elektriskos ganus, bet vai tas rada dzīvnieku dzīvē stresu un trauksmi? Šveices pētnieki nav atraduši nekādu trauksmainu vai stresa pilnu reakciju, ja zirgus ierobežo elektriskais gans. Nav no svara, vai iežogotā platība ir liela vai maza.

Elektriskos ganus plaši izmanto arī nelielās platībās, lai, piemēram, kādā pasākumā neļautu zirgiem nekontrolēti staigāt apkārt, vienlaikus nodrošinot to, ka iežogotajā teritorijā zirgi var uzvesties salīdzinoši brīvi.

Bernes Universitātes pētnieki apgalvo, ka par spīti tam, ka pastāv bažas, ka elektriskais gans var mainīt zirga uzvedību, radīt tam stresu vai mazināt tā piekļuvi ganībām, nav nekāda pamata uzskatīt, ka tas tā būtu. Pētnieki novēroja 20 zirgus, kurus turēja četrās dažādās iežogotās platībās, tika izmantotas divu izmēru teritorijas. Vienā gadījumā izmantoja koka sētu, otrā – elektrisko ganu.

Mazākā no platībām bija 12,25 kvadrātmetri, bet lielākā – 36 kvadrātmetri. Pētneki zirgu uzvedību nofilmēja un pēc tam vēroja to uzvedību, lai noteiktu, vai kaut kas norāda uz zirgu trauksmi vai stresu. Pētījumā izmantoja 6 līdz 18 gadus vecus zirgus, tos rotēja pa četrām dažādām platībām, kurās tie pavadīja 90 minūtes. Periodiski mērīja zirga pulsu, ņēma siekalu paraugus, lai noteiktu stresa līmeni. Netika novērotas uzvedības atšķirības dažādās platībās.

Pētījums publicēts žurnālā Applied Animal Behaviour. 

Avota atsauce

Atpakaļ

7 komentāri

 • CompEuro

  CompEuro Liekas jocīgi, jo katru reizi, kas zirgs pieskaras ganam, viņam taču rodas sāpes...

  8. aprīlis, 2015 @ 10.41
  • kiki

   kiki » CompEuro arī barvedis reizēm iešķeļ pa muti,un rodas sāpes,bet stresa viņa tuvumā nav. Ja pats zirgs nepārkāpj robežas. Tas pats ar ganu,zirgi saprot ka klāt skarties nevar,un ir daudz zirgu kas koķētē ar ganu lōti tuvu pie viņa stāvot,un tuvinot savas usas.

   8. aprīlis, 2015 @ 15.32
  • vētra

   vētra » CompEuro Tur es pilnīgi piekrītu. Tā gana pārbaudīšana ir ļoti populāra arī manā barā.Katru dienu ar neatlaidīgu regularitāti visi pēc kārtas ar taustes matiņiem pie nāsīm tie pārbauda,ar cerību,ka varbūt esmu aizmirsusi ieslēgt ganu un tas notiek absalūti bez stresa :D

   8. aprīlis, 2015 @ 15.51
 • Vita

  Vita Nerada stresu, jo tā baltā šņorīte vienmēr ir konsekventa :D

  8. aprīlis, 2015 @ 11.02
  • Lotoss

   Lotoss » Vita :D

   8. aprīlis, 2015 @ 13.53
 • LV

  LV Galvenais, ka konsekventi vieni notikumi. Sliktāk ir, ja vienreiz elektriskais gans strādā, citā nē, tad gan zirgam varētu būt stress, bet tā vieni noteikumi rada stabilitāti (tikai ne pirmajā reizē).

  18. septembris, 2015 @ 20.40
  • Bosis

   Bosis » LV Zirgam jau arī acis ir tāpēc nevajag domā, ka tas visu pārbauda tikai noraujoties pa zobiem.

   25. oktobris, 2016 @ 7.23

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase