Kāpēc zirgi nav sajūsmā par uzturēšanos stallī

“Pētījums pierāda, ka zirgi, ja tos tur pa vienam boksos, kļūst nomākti un nervozi, jo tiem nepatīk dzīvot vieniem” saka Daily Mail.

Mums liekas, ka stallis zirgu nodrošina ar siltu un mājīgu patvērumu, taču izrādās, ka tā nav – zirgiem nepatīk atrasties stallī. Pētījums atklāj, ka zirgi stallī kļūst nomākti un satraukti.

Notingemas Trentas universitātes pētījumā noskaidrots, ka zirgiem ir ļoti svarīgi, lai tie atrastos grupā, taču stallis šo iespēju nedod. Tiek secināts, ka zirgiem, kas dzīvoja izolēti, bija augstāks stresa hormona līmenis, un tie bija grūtāk kontrolējami, taču zirgiem, kas atradās aplokos, tas bija viszemākais.

Zinātnieki noskaidroja, ka palielinoties izolētības pakāpei, pieauga arī stresa hormona – kortikosterona līmenis. Pētījumā pieminēts, ka paaugstināts stresa līmenis var būt cēlonis arī dažādām kaitēm un slimībām.

Dzīvnieku labturības speciāliste Kellija Jarnela stāsta Daily Telegraph: “Cilvēkam stallis šķiet droša un aicinoša vide, tam šķiet, ka arī zirgam stallī būs komfortabli. Taču jāņem vērā, ka zirgs ir bara dzīvnieks, kas lielāko laiku pavada kontaktējoties ar citiem zirgiem, tāpēc šāda izolācija rada stresu.” Kellija vēl piebilst, ka labturības uzlabošana varētu būt saistīta ar mītnes izveidi, kuru dala vairāki zirgi. Savvaļā zirgi dzīvo baros, kas dienā pārvietojas pat 77 kv.km. lielās platībās, taču mājas zirgs lielu daļu no dienas pavada stallī.

Speciālistes viedoklim pievienojas arī Britu Zirgu apvienības zirgu policijas direktors Lī Hakets, sakot, ka nepieciešams mainīt veidu, kā zirgi tiek turēti. “Tas ir pašsaprotami, ka dzīvnieku turēšana domesticētā vidē varētu izraisīt arī problēmas, nav svarīgi vai tas ir kāmītis būrīti vai lauva krātiņā!” saka Lī.

Avots

Atpakaļ

3 komentāri

 • Cherrij

  Cherrij 30 kvadrātjūdzes gan laikam nebūs 77 kv.m.

  31. marts, 2015 @ 20.53
 • Irbe

  Irbe Papildinu - 30 kvadrātjūdzes = 7769ha

  31. marts, 2015 @ 21.39
 • admin

  Zirgam.lv Precīzāk - 77 kv.km. Paldies, Irbe, par ha :)

  31. marts, 2015 @ 22.30

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase