Kārtīgais pret sušķi: kāds ir tavs zirgs?

Lasītāja jautā TheHorse.com: viens no maniem kastrātiem ir ļoti kārtīgs un nokārtojas tika vienā boksa stūrī, taču otrs to dara visur un ar kājām sajauc kopā ar pakaišiem. Kāpēc tie tik atšķirīgi uzvedas?

Atbild zirgu uzvedības speciāliste un veterinārārste Nancy Diehl:

Ir grūti pateikt, kāpēc viens kastrāts dara tā, bet otrs savādāk! Nokārtošanās ieradumi zirgiem ir ļoti interesanti.

Te būs nedaudz ievadam: zirgu ieradums ganoties ir ēst, nokārtoties un turpināt kustību uz priekšu. Pieradinātajiem zirgiem aplokos ir pat speciālas zonas, kur tie nokārtojas. Taču tie izvairīsies no ganīšanās blakus šīm zonām, neskatoties uz to, ka tur blakus augs lekna zāle, kuru pabarojuši zirgāboli.

Piemēram, ērzeļiem  ir speciāls iezīmēšanas rituāls, ja tie sastop cita ērzeļa zirgābolu čupu. Tie to paošņās, varbūt pakārpīs, tad flēmēs (pacels augšlūpu), uzkakās vai uzčurās svešinieka čupai vai blakus tai, pēc tam varbūt atkal to paostīs un dosies prom.

Ganībās, kur ganās viens ērzelis, iespējams novērot zirgābolu piramīdas, kuru tas veido. Šādas čupas veidosies arī tad, ja pēc tam aplokā būs cits ērzelis, kas uzkakās uz pirmā ērzeļa čupas. Parasti tās tiek veidotas gar aploka malu, blakus vārtiem vai vietās, kur krustojas zirgu takas. Ērzeļi var pastiprināti sākt nokārtoties, ja satiekas strīdīgās situācijās.

Ņemot vērā zirgu dabisko uzvedību, iespējams, ka šie divi kastrāti tā uzvedas vides dēļ, savstarpējo attiecību dēļ vai imitējot pavisam normālu, brīvas izvēles uzvedību. Tās nav īpašas pazīmes, lai vienu varētu nosaukt par izteikti kārtīgu, bet otru par sušķi. Nav gan bieži redzēts, taču dažreiz pēc kastrācijas zirgi saglabā ērzeļiem raksturīgu uzvedību.

Ja vien ir iespēja, vēlams pavērot nekārtīgo kastrātu ilgāku laika periodu vai virs tā boksa novietot videokameru. Būtu interesanti noskaidrot tā kustību boksā un paradumus. Vai zirgs ir nervozs, ar kaut ko neapmierināts, varbūt tas kustas lēni, jo imitē ganīšanos? Visiem ir zināms, ka satraukuma un stresa situācijās zirgi nokārtojas vairāk, parasti šie zirgāboli ir mīksti un ne pārāk labi pārstādāti.

Iespējams, ka zirgāboli tomēr tiek „novietoti“ vienā vietā, taču ar nervozu  kustēšanos tie tiek izsvaidīti pa visu boksu. Tāpēc ir vērts padomāt par izmaiņām zirga vidē, lai samazinātu zirga nervozitāti. Protams, tā nokārtošanās paradumi var arī nemainīties, taču primāri vajadzētu sākt ar dzīves apstākļu uzlabošanu. Piemēram, zirgu vairāk laist ārā, dot tam vairāk siena, dot iespēju redzēt citus zirgus vai kaimiņboksu zirgus. No otras puses, vienmērīga kustēšanās pa boksu ir laba, jo imitē zirga kustības un nokārtošanās paradumus brīvā dabā.

Visticamāk, ka zirgam, kuram ir sušķīgi nokārtošanās paradumi boksā, nav nekādu veselības problēmu. Ja stallis tiek tīrīts reizi dienā vai biežāk, ja grīda ir neslīdoša un ventilācija ir laba, uztraukumam nav pamata. Taču, ja nekārtīgumu izraisa gremošanas problēmas vai palielināts ūdens patēriņš un čurāšana, tad ir vērts apdomāt par konsultāciju ar ārstu.

Tāpēc, ja zirgam šāda uzvedība ir kaut kas jauns un nekādas citas izmaiņas tā ikdienā nav veiktas (piemēram, jauns stallis, cits treniņu plāns, citi ganību biedri), es ieteiktu pavērot ūdens dzeršanas biežumu, zirgābolu kvalitāti un konsultēties ar labu veterinārārstu.

Avots

Atpakaļ

7 komentāri

 • bubis

  bubis Mana top ķēve boksā vienmēr kārtojās tikai vienā vietā un tas jau ir no bērnības,tagad viņai jau ir 16 gadi,bet nekas nav mainijies.Arī viņas dēls bija tik pat kārtīgs un pedantisks,nekad nenolika savas čupas citur. Aplokā viņus novērot vispār bija humoros-ganās,ganās,pēkšņi galva gaisā un skrien uz noteiktu vietu nolikt čupas :)

  13. janvāris, 2015 @ 15.22
 • Laura

  Laura Man arī Kastrāts nokārtojās tikai vienā boksa stūrītī,Viņš cenšas tālāk no vietas ,kur dod sienu un ,kur pats guļ, arī aplokā ir ''īpašās '' zonas,kur viņš kakā, bet kad ēd,tad neiet pat tuvumā! Jājot pa aploku dažkārt nākas jāt pāri tualetei un ,protams,jāizmanto taču izdevība zirgucim pakakāt..:D bet otrs kastrātiņš pa visu boksu kakā,kur pagadās un izkārpa ... viņš pat sienu,kuru nolieku stūrītī,paņem un izkārpa pa visu boksu samīņā un skatās uz mani,kāpēc siens nav...:D Ir nelielas problēmiņas ar viņu. ''Nekārtīgajam '' nākas tīrīt visu boksu un vēl izslaucīt, bet ''kārtīgajam'' atliek vien ar lāpstu savākt kaku čupiņu un viss pārējais bokss ir tīrs!

  13. janvāris, 2015 @ 20.28
  • Pārsla

   Pārsla » Laura Un sačurātās vietas???

   13. janvāris, 2015 @ 22.14
 • Ronjuks

  Ronjuks Ķēve ir ļoti tīrīga un kakā vienā boksa stūrī, ganībās arī ierīko kakātuvi. Taču nav labākas vietas, kur nolikt galvu kā savā sūdu čupā. Zirgs no rīta viss tīrs, bet uz galvas... :D

  14. janvāris, 2015 @ 1.06
  • Vita

   Vita » Ronjuks Pilnīgi tas pats variants ir manam kastrātam, katru rītu vaigs ..... Laikam vajag spilventiņu...

   14. janvāris, 2015 @ 10.03
 • Zane K.

  Zane K. Mans kaujas zirgs laikam dzimis sušķis. Čupas liek vienā kaudzītē, bet ar ūdeni pielej visu boksu. Pēc tam viss tiek sastampāts,nomīdīts, pats apguļas visslapjākajā vietā. No rīta skats vienreizīgs. Un tā jau gadiem....

  15. janvāris, 2015 @ 10.35
 • Irbe

  Irbe Kopš zirgs dzīvo 24/7 ārā, ne reizi nav bijis nogulējies mēslos, lai arī boksā ir mēreni sušķīgs. :)

  15. janvāris, 2015 @ 12.20

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase