Izprotot mikotoksīnus

Pēc īpaša lasītāju pieprasījuma, publicējam papildus informāciju par mikotoksīniem!

Autore: Ērika Larsone (Erica Larson). Piezīme. Šis raksts ir daļa no „TheHorse.com” rakstu sērijas par tēmām, kas tika prezentētas 2012. gada Kentuki Zirgu izpētes konferencē, kas norisinājās 17. 18. maijā Leksingtonā, Kentuki.

Gadiem ilgi pētnieki, zinātnieki un veterinārārsti ir ieteikuši zirgu saimniekiem uzmanīties un pārbaudīt mikotoksīnu atrašanos zirgu barībā, lopbarībā un ganībās. Un, lai gan šie sīkie toksīni zirgiem var radīt nopietnas veselības problēmas, saimniekiem var būt grūti saprast to iedarbību.

2012. gada Kentuki Zirgu izpētes konferencē, kas norisinājās 17.18. maijā Leksingtonā, Kentuki, diplomēts Amerikas Toksikoloģijas padomes loceklis, Murija štata Universitātes Brethitas Veterinārā centra Toksikoloģijas nodaļas vadītājs un profesors (Hopkinsvilā, Kentuki), dr. med. vet. Ramešs K. Gupta (Ramesh C. Gupta, DVM, PhD, Dipl. ABT) sniedza pārskatu par mikotoksīniem, kas ietekmē zirgu veselību, un šo toksīnu izraisītajām klīniskajām pazīmēm, saindēšanās diagnostiku un ārstēšanu.

K. Gupta paskaidroja, kā mikotoksīni ir bīstami toksīni, ko izdala pelējums un kas var veidoties vai attīstīties jebkurā pārtikas ražošanas ķēdes posmā, sākot ar saimniekaugu dīgšanu un beidzot ar galaprodukta patērēšanu. Viņš pastāstīja, ka pasaulē ir vairāk nekā 100 mikotoksīnus izdalošu sēnīšu, piebilstot, ka šīs sugas var izdalīt vienu vai vairākus toksīnu tipus.

K. Gupta atzīmēja, ka ir piecas galvenās zirgus ietekmējošās mikotoksīnu grupas, un informēja par tām plašāk.

Aflatoksīni

K. Gupta paskaidroja, ka ir četri galvenie aflatoksīni, kas ietekmē zirgus: aflatoksīns B1 (AFB1), aflatoksīns B2 (AFB2), aflatoksīns G1 (AFG1) un aflatoksīns G2 (AFG2). Aflatoksīnus ražo galvenokārt sēnītes Aspergillus flavus, A. parasiticus un A. nomius un to toksicitāte ir ļoti atšķirīga.

„AFB1 visbiežāk sastopams barībā, un ir noskaidrots, ka tas ir vistoksiskākais visiem laboratorijas un istabas dzīvniekiem un mājlopiem, ” pastāstīja profesors.

Viņš piebilda, ka vairumā gadījumu toksicitāte ir subakūta vai hroniska, tomēr ir bijuši ziņojumi arī par akūtiem gadījumiem. Klīniskās pazīmes ietver augšanas palēnināšanos, svara zudumu, imūnsupresiju, dzelti, hemorāģisku enterītu, darbspēju pasliktināšanos un nāvi.

Pētnieki ir pierādījuši, ka citu sugu gadījumā aflatoksīniem ir kaitīga ietekme uz reproduktīvo sistēmu un attīstību. K. Gupta pastāstīja, ka aknas ir aflatoksīnu visbiežāk skartais orgāns un nekropsijā zirgiem, kas ir saindējušies ar aflatoksīnu, bieži ir:

◦       histopatoloģiski nieru un aknu bojājumi;

◦       cietas un bālganas aknas;

◦       skaidrs, dzeltens ascīta šķidrums (šķidrums vēdera dobumā) un

◦       šķidruma uzkrāšanās pleiras dobumā.

Gupta minēja, ka nav specifiskas ārstēšanas protokola, ja zirgs saskāries ar aflatoksīnu, izņemot kontaminētās barības izslēgšanu no uztura un izvairīšanos no turpmākas ekspozīcijas. Viņš pastāstīja, ka L-metionīna un nātrija tiosulfāta ievadīšana ik pēc astoņām stundām var palīdzēt uzlabot dzīvnieku veselību, un piebilda, ka dažos gadījumos var palīdzēt arī palielināts olbaltumvielu, vitamīnu un antioksidantu daudzums uzturā.

Fumonizīni

Profesors K. Gupta pastāstīja, ka fumonizīni parasti atrodas kukurūzā un citās barības vielās, kas kontaminētas ar sēnīti Fusarium verticillioides vai F. proliferatum. Viņš piebilda, ka nepieciešams tikai neliels daudzums fumonizīna, lai izraisītu neatgriezeniskus bojājumus zirga organismā, jo tie pret fumonizīnu ir visjutīgākā dzīvnieku suga.

Viena no visbiežākajām fumonizīna iedarbība sekām ir zirgu leikoncefalomalācija (ZLEM, ko bieži dēvē par saindēšanos ar sapelējušu kukurūzu, skatīt attēlā zemāk). Klīniskās pazīmes ir: slikta apetīte; uzvedības pārmaiņas, piemēram, depresija, trauksme, pārlieka uzbudināmība, un dažādas neiroloģiskās pazīmes, piemēram, riņķošana, aklums, košļāšanas un rīšanas grūtības, muskuļu trīce, ataksija, guļus stāvoklis un nāve. Pēc saindēšanās ar sapelējušu kukurūzu paiet 7 līdz 35 dienas, pirms zirgam parādās klīniskās saindēšanās pazīmes, pēc tam nāve iestājas divu līdz trīs dienu laikā.

ZLEM izraisa zirgu smadzeņu bojājumu (redzams šajā nekropsijas materiālā) un izraisa nāvi divas līdz trīs dienas pēc klīnisko pazīmju parādīšanās.

K. Gupta informēja, ka saskare ar toksīnu var veicināt arī hepatotoksiskā sindroma rašanos, kas izraisa dzelti, paaugstinātu bilirubīna un aknu enzīmu koncentrāciju serumā un galvas un sejas tūsku. Zināms, ka konkrēts fumonizīns, FB1, zirgiem ir arī kardiotoksisks.

Tāpat kā saindējoties ar aflatoksīnu, arī fumonizīna ekspozīcijai nav specifiskas ārstēšanas, izņemot kontaminētās barības izslēgšanu no uztura.

Slaframīns

Pat ja daudzi zirgu saimnieki to neapzinās, viņi ir praksē saskārušies ar slaframīna ekspozīciju zirgiem. Sēnīšu Rhizoctonia leguminicola ražotais slaframīns izraisa pārmērīgu siekalošanos jeb slienāšanos pēc tam, kad zirgi ir apēduši kontaminētu sarkano, balto un bastarda āboliņu, kā arī citus pākšaugus (skatīt attēlā zemāk). Viņš pastāstīja, ka siekalošanās īpaši bieža ir pavasarī un rudenī.

Sēnīšu Rhizoctonia leguminicola ražotais slaframīns izraisa pārmērīgu siekalošanos vai slienāšanos pēc tam, kad zirgi ir apēduši kontaminētu sarkano, balto un bastarda āboliņu vai kādus pākšaugus.

Saskare ar slaframīnu var izraisīt ne tikai pārmērīgu siekalošanos, bet arī asarošanu, kolikas un caureju; profesors atzīmēja, ka viņam zināms arī viens ziņojums par abortu, kas radies slaframīna iedarbības dēļ.

Vieglos gadījumos siekalošanās pāriet divu līdz piecu dienu laikā pēc tam, kad novērsta dzīvnieku saskare ar kontaminēto lopbarību. Ir pierādīts, ka nopietnākos gadījumos atropīna sulfāts ir efektīvs klīnisko pazīmju ārstēšanā, kas ir saistītas ar parasimpātisko nervu sistēmu, bet klīniskās pazīmes reti kad pāriet pilnīgi.

Trihotecēni

K. Gupta informēja, ka trihotecēni ir sastopami visā pasaulē un ir toksiski visām dzīvnieku sugām, uz kurām tie ir testēti. Ir trīs trihotecēni, par kuru iedarbību jāuztraucas: deoksinivalenols (DON jeb vomitoksīns, visbiežākais no visiem trīs), diacetoksiscirpenols (DAS) un T-2 toksīns.

Trihotecēnu ekspozīcijas klīniskās pazīmes ir atkarīgas no tā, cik ilgi zirgi bijuši kontaktā ar tiem, kā arī no apēstā kontaminētās barības daudzuma. Biežāk sastopamās saindēšanās pazīmes: mazāks barības patēriņš vai anoreksija, sliktāka pieņemšanās svarā, ādas kairinājums, pavājināta imunitāte, asiņaina caureja, novājēšana un nāve.

Ekspozīcijas gadījumā nav specifisku ārstēšanas iespēju, izņemot kontaminētās barības iznīcināšanu. Klīniskās saindēšanās pazīmes var novērst, dzīvnieku ārstējot, un vieglas pazīmes parasti izzūd nedēļas laikā pēc tam, kad kontaminētā barība ir aizgādāta prom.

Zearalenons

Gupta pastāstīja, ka zearalenons, kas pazīstams arī kā F-2 toksīns, visbiežāk ir atrodams miežos, auzās, kviešos, kukurūzā, skābbarībā, rīsos, sorgo un lopbarībā. Zearalenons, ko bieži vien ražo sēnīte F. graminearum, parasti rodas, ja sēnīte vairākas nedēļas tikusi pakļautas zemas temperatūras iedarbībai.

Zearalenons vairumam dzīvnieku sugu nav pārlieku toksisks, tomēr saindēšanās ar zearalenonu izraisījusi vismaz vienu zirga nāves gadījumu. Pētnieki ziņojuši par vulvas tūsku, maksts prolapsu, dzemdes hipertrofiju un iekšēju asiņošanu ķēvēm un smagu ģenitāliju ļenganumu ērzeļiem; visi slimie zirgi sabruka „elpošanas muskuļu paralīzes un pēkšņa akluma dēļ un strauji nomira”.

Pretēji tam cita izpētes komanda atklāja, ka attīrīta zearalenona injekcijas katru dienu neatstāj nekādas nelabvēlīgas sekas uz ķēvju reproduktivitāti.

Gupta pastāstīja, ka klīnisko pazīmju ārstēšana ir ieteicama zirgiem, kas cieš no saindēšanās ar zearalenonu, bet, lai novērstu saindēšanās atkārtošanos, svarīgi aizgādāt prom kontaminēto barību.

Uzmanību!

Zirgiem nonākšana saskarē ar mikotoksīnu var būt bīstama vai pat liktenīga, ja to ātri nepamana un nenovērš. Ja ir aizdomas par saindēšanos, sazinieties ar veterinārārstu, kurš noteiks diagnozi, un, ja nepieciešams, ārstēs klīniskās pazīmes, lai palīdzētu zirgam atlabt. Izskatās, ka vislabākais risinājums ir kontaminētās barības aizstāšana ar tīru.

Meklējiet kvalificēta veterinārārsta padomu pirms diagnozes uzstādīšanas un ārstēšanas jeb terapijas sākuma.

Paldies par tulkojumu Alltech Latvia!

Avots

Uzzini vairāk par mikotoksīniem šeit!

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase