Svarīgi: sāls zirga uzturā

Uzzini par sāls ietekmi un tā nepieciešamību zirga uzturā

Vēl pirms pārdesmit gadiem, zirgiem aplokā vienkārši tika iemesti sāls kluči. Taču šodien mēs par sāls došanu zirgiem zinam daudz vairāk. Rakstā padomus dos zirgu uztura speciāliste Džuljeta M. Getija (Juliet M. Getty), grāmatas „Feeding Your Horse Like a Horse“ autore.

Pamatnoteikums: pat ja zirgs netiek nodarbināts, tam dienā nepieciešami vismaz 10 grami sāls, kas ir aptuveni divas strīķētas ēdamkarotes. Palielinot slodzi, palielinās arī vajadzība pēc nātrija uz vismaz 4 ēdamkarotēm dienā (sadalot devu uz maltītēm). Karstās, mitrās dienās minimālās sāls prasības ir vēl augstākas.

Lai nodrošinātu, ka zirgs saņem pietiekoši daudz sāls, var sekot padomiem zemāk.

Pareizi: vislabāk zirgam piedāvāt tīru sāls bloku (baltu vai caurspīdīgo/himalaju), ja iespējams, pasargājot to no nokrišņiem. Zirgam, kas ganās ganībās vai tiek nedaudz nodarbināts, pietiks ar vienu bloku, pieņemot, ka tas to patērēs pietiekamā daudzumā.

Nepareizi: izmantot tikai mineralizētu sāls bloku. Zirgs, iespējams, jau saņem vitamīnus ar komercbarību vai vitamīnu/minerālvielu piedevu, tāpēc tam tie vairāk nav nepieciešami. Kā arī nedaudz rūgtenā garša varētu samazināt zirga vēlmi patērēt sāli. Ja tomēr tiek lietots mineralizēts bloks, tad blakus nepieciešams novietot arī parasto.

Pareizi: novērot sāls bloku, lai zinātu vai zirgs to patērē pietiekoši daudz. 2,3 kg sāls bloku zirgam vajadzētu patērēt divu mēnešu laikā. Sāls bloku vēlams uzturēt tīru un, ja uz vienu bloku ir vairāki zirgi, tad nodrošināt, lai visi tam tiktu klāt.

Pareizi: zirga uzturu drīkst papildināt ar sāli, ja ir aizdomas, ka tas to nepatērē pietiekami daudz. Ieteicams ir galda sāls un košera sāls (jeb akmens sāls), jo ir raupjš. Ja zirgs ēd komercbarības vai vitamīnu/mikroelementu piedevu, tad jāizvairās no jodētās sāls, jo jodu tas jau uzņems pietiekamā daudzumā. Dienas devai var pievienot (sadalot uz ēdienreizēm) divas līdz četras ēdamkarotes sāls, atkarībā no zirga aktivitāšu daudzuma, mitruma un karstuma. Vēlams sākt ar nelielu daudzumu un tad pakāpēniski to palielināt līdz pilnai devai, lai zirgs pie garšas pierastu.

Pareizi: zirgam var apsvērt piedāvāt arī granulēto sāli, kas ir zelta vidusceļš starp sāls bloku un sāls pievienošanu ēdienam. Granulu sāli jāieber bļodā un jānovieto tā, lai tam zirgs tiktu klāt, bet sāls būtu pasargāta no nokrišņiem. Zirgiem, kuriem sūrst mēle no sāls bloka laizīšanas, šis variants varētu patikt labāk.

Nepareizi: izmantot melasētus un saldinātus sāls blokus, jo daži zirgi tos var uztvert kā kārumus un patērēt pārāk lielos daudzumos, nokožot pat lielus gabalus no bloka.

Pareizi: vienmēr nodrošiniet piekļuvi tīram, svaigam ūdenim (taču nekad tam nepievienojiet sāli).

Kāpēc nātrijs ir svarīgs?

Nātrijs ir galvenais elektrolīts, kas atrodams zirga asinīs un šķidrumos, kas ieskauj šūnas. Ja nātrija līmenis ir zems, asinis nesaturēs pietiekami daudz ūdens. Rezultātā virsnieru dziedzeris sāks izdalīt hormonu aldosteronu, kas nierēm „ziņos“: „Neļaujiet nātrijam pamest ķermeni“. Kad nieres sāk „taupīt“ nātriju, tā vietā tās izdala kāliju un rada organismā disbalansu.

Neatbilstošs nātrija daudzums zirga organismā var veicināt un/vai saasināt pārmērīgu vai pat pārāk mazu svīšanu; muskuļu problēmas (tying up) – tie kļūst stīvi un/vai pēc slodzes trīc; paaugstinātu sirds ritmu. Zirgs var sākt dzert mazāk ūdeni, jo tā ķermenis meklēs veidu kā „neizskalot“ nātriju. Jāņem vērā, ka nepietiekams ūdens daudzums organismā var izraisīt arī kolikas.

Vai būtu jādod elektrolīti?

Elektrolīti, ieskaitot nātriju, ir minerāli, kas kontrolē asins daudzumu un muskuļu, nervu darbību, kā arī uztur asins pH līmeni. Galvenie elektrolīti ir nātrijs un hlorīds (galda sāls satur nātrija hlorīdu), kā arī kālijs, kalcijs, magnijs, fosfors, cinks, dzelzs, varš un mangāns.

Elektrolītu nodrošināšana (papildus jau sāls došanai) ir vēlama, ja zirgs daudz svīst (karstā, mitrā laikā) un/vai smaga treniņa laikā, kā arī, ja tas patērē maz ūdens (piemēram, aukstā laikā). Ja zirgs nesaņem elektrolītu piedevu, tad jāparūpējas par pietieku sāls daudzumu tā uzturā.

Avots

Atpakaļ

2 komentāri

  • Ieva Nātrijs UN hlorīds? Tiešām?

    10. janvāris, 2015 @ 11.54
  • admin

    Zirgam.lv Arī angliski ir atsevišķi (The main electrolytes are sodium and chloride (the components of table salt--sodium chloride)), bet visticamāk, ka domāts ir nātrija hlorīds.

    10. janvāris, 2015 @ 12.37

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase