Kā nožāvēt slapju zirgu ziemā

Jātniece un veterinārārste Hetere Hojnsa dalās padomos, kā izmantot flīsa segu, lai nožāvētu slapju zirgu aukstā ziemas dienā.

Māte Daba ir aprīkojusi mūsu zirgus ar ļoti efektīvu „apģērbu”, kas tos silda pat visaukstākajā, sniegotākajā ziemas klimatā. Ziemas kažoka garais apmatojums saceļas stāvus, radot izolējošu siltā gaisa kārtu ap zirgu ķermeni. Ja uz zirga muguras uzkrājas sniega kārta, to kažoka dabiskā taukainība un biezais apmatojums neļauj mitrumam tikt līdz ādai.

Zirgiem ir pat iebūvēta termoregulācijas sistēma: kad to kažoks samirst, ķermeņa siltums izspiež mitrumu uz āru matu galiņu virzienā, kur tas iztvaiko gaisā. Ja gaisa temperatūra nokrītas zem nulles, mitrums var pat sasalt lāstekās uz matu galiņiem, bet tas joprojām atrodas komfortablā attālumā no ādas.

Ja zirgs ir slapjš, flīsa sega palīdzēs noņemt mitrumu no kažoka, vienlaikus pasargājot zirgu no apsaldēšanās.

Tie no jātniekiem, kas izvēlas sadzīvot ar šo atjautīgo sistēmu un neskūt zirgu, lai pēc tam to tīstītu segās, saskaras ar vienu no lielākajām problēmām – kā nožāvēt zirgu, ja tas ir pārlieku mitrs. Neatkarīgi no tā, vai zirgs ir sasvīdis pēc kārtīga treniņa vai izmircis līdz kaulam lietū, mitrais kažoks uz brīdi zaudē spēju radīt sildošo gaisa kārtu ap ķermeni. Ievietojot zirgu boksā vai vēl trakāk – izlaižot to ārā vēsā dienā (kad gaisa temperatūra ir zemāka par +5 un/vai ir vējains), iepriekš nenožāvējot kārtīgi, jūs riskējat ar to, ka zirgs var apsaldēties un tam nāksies patērēt papildus enerģiju, lai sasildītos. Tas gan nenozīmē, ka jāpavada stundām ilgi, mēģinot zirgu noberzēt sausu ar dvieli vai obligāti jāatstāj viņu žāvēties solārijā. Ir vienkārša metode, kā īsā laikā un bez lieliem ieguldījumiem nožāvēt zirgu ziemā.

Mitrumu novadošās segas

Vienīgais, kas jums būs vajadzīgs ir vilnas vai flīsa sega. Abi materiāli ir teicami piemēroti, lai radītu gaisa kārtiņu ap zirga ķermeni. Zirga ķermeņa izdalītais siltums sasildīs šo gaisa telpu, kas novadīs mitrumu prom no zirga ādas uz segas ārējo virsmu. Ja redzat uz segas uzkrājamies mitruma pilītes, tas nozīmē, ka princips darbojas.

Smagās vilnas segas labi noder ļoti aukstām ziemas dienām, bet, ja vēlaties ietaupīt, arī viegla vilnas sega būs gana laba. Pēc personīgās pieredzes flīsa segas nav tik efektīvas kā vilnas, bet ir izturīgākas un vienkāršākas lietošanā, jo tās var viegli mazgāt veļas mašīnā, kā arī kodes tās neiekāro. Atsoļojamās segas ir pieejamas arī no dažāda veida sintētiskajiem materiāliem.

Turpretī kokvilna nav labs mitrumu novadošais materiāls. Tā aiztur mitrumu pret zirga ādu, padarot to lipīgu. Lai gan kokvilnas segas var būt gana noderīgas siltās, saulainās dienās, aukstā laikā es tādu neliktu zirgam virsū.

Kā nožāvēt sasilušu zirgu

Pēc kārtīga treniņa ziemas dienā neskūts zirgs var būt mitrs no sviedriem pat tad, kad jau ir atdzisis un ķermeņa temperatūra ir atjaunojusies normas robežās. Lai palīdzētu tam nožūt labāk, galvenais ir pastiprināt, nevis traucēt kažoka dabiskajam termoregulācijas procesam, bet neliekot tam uzsilt tik ļoti, lai sāktu atkal svīst. Nereti jātniekiem ir tieksme ietīstīt savus zirgus pārāk daudzās segās pēc treniņiem, domājot, ka zirgi atdziest tikpat ātri kā paši jātnieki. Bet zirga ķermeņa temperatūra nekrītas tik ātri kā cilvēkiem. Zirga muskuļi, kas tikko vēl ir strādājuši, var viegli uzkarst līdz brīdim, kad viņš atsvīst, ja to pārklāj ar segām, it īpaši, ja zirgs nejūtas īsti vesels vai treniņš ir bijis smagāks kā parasti.

Lai to nepieļautu, treniņa beigās noteikti ir vismaz 10 minūtes jāatsoļo zirgs jāšus vai pie rokas, līdz tā elpošana un ādas temperatūra atgriežas pie normāliem rādītājiem. Pavērojiet zirga nāsis vai sānus, lai pārbaudītu elpošanu, un pataustiet kaklu un plecus ar pliku roku, lai pārbaudītu temperatūru. Soļojot jāšus parasti nav nepieciešams likt segu, var izlīdzēties tikai ar segu, ko uzmetat uz pakaļpuses pēdējās jāšanas minūtēs, ja ārā ir īpaši auksts vai vējains. Ja apsegsiet zirgu, pirms tā ķermeņa temperatūra ir atjaunojusies normas robežās, viņam var būt par karstu un tad var novērot arī atsvīšanu.

Pēc tam, kad zirgs ir atsoļots un inventārs ir noņemts, ātri noberzējiet zirgu, lai iztaisnotu matiņus, kas tika piespiesti vai saburzīti sviedru un inventāra ietekmē, tad uzklājiet tam vieglu segu. Nostipriniet to tā, lai tā nenokristu, zirgam kustoties boksā. Dažām segām šim nolūkam ir piestiprinātas siksnas uz krūtīm un zem vēdera.

Ja plānojat zirgu laist ārā pēc jāšanas, pārklājiet flīsa vai vilnas segai pāri vieglu, ūdensizturīgu un elpojošu āra segu. Tas pasargās atsoļojamo segu no saplēšanas un noturēs to vietā. Šim gadījumam vislabāk noderēs atsoļojamās segas ar siksnām, lai tās nenoslīdētu, zirgam kustoties aplokā. Āra sega arī nodrošinās aizsardzību pret klimatiskajiem apstākļiem, kamēr zirga dabiskā termoregulācijas sistēma atjaunojas, vienlaikus netraucējot zirgam pilnībā nožūt. No otras puses, ja uzklāsiet uz zirga muguras tikai āra segu bez vilnas vai flīsa segas apakšā, jūs zaudēsiet to vērtīgo gaisa polstera kārtiņu ap zirga ķermeni un būtiski palēnināsiet nožūšanu. Šādu variantu varētu ieteikt lietot tikai, ja zirgs ir pavisam nedaudz mitrs, tikai sānu rajonā. Daži ražotāji piedāvā īpaši elpojošas, ūdensizturīgas āra segas ar tīkliņveida oderi, kas rada nepieciešamo gaisa kārtiņu mitruma novadīšanai. Šādas segas var izmantot uz mitra zirga, neliekot apakšā atsoļojamo segu.

Šādi ietērpts zirgs var nožūt pats savā vaļā, bet ir jāpārliecinās, ka zirgs ir pilnībā atdzisis un nav ievīstīts pārāk daudzās segās. Lai to pārbaudītu, pabāziet roku zem flīsa segas un pataustiet sānu un krūšu rajonu. Tiem nebūtu jābūt siltākiem kā jūsu ādai. Pirmās reizes lietojot flīsa segas, pārbaudiet siltumu zem tām arī pēc pusstundas vai stundas, vai zirgs nav uzkarsis. Atkarībā no tā, cik slapjš ir bijis zirgs, var paiet kāda stunda vai vairāk, līdz viņš ir pilnīgi sauss pēc jāšanas.

Ja jums ir iespēja vēlāk noņemt segas no zirga, pārbrauciet tam ar birsti, lai paceltu matiņus to normālajā stāvoklī. Tāpat kā slapji, tā arī pieplacināti mati zaudē savu spēju uzturēt silto gaisu ap zirga ķermeni.

Papildu žāvēšanas padomi

Parasti pietiek ar iepriekš aprakstīto procedūru, lai nožāvētu zirgu. Tomēr, ja zirgs ir ārkārtīgi slapjš, pirms segas uzlikšanas ieteicams palīdzēt ar manuālo žāvēšanu. Vislabāk šim nolūkam izmantot mājas tīrīšanai paredzētos mikrošķiedru dvielīšus, kas izgatavoti no mitrumu uzsūcoša materiāla, kas spēj uzņemt krietni vairāk mitruma nekā pats sver. Ar to var izberzēt zirga ķermeņa mitrākās vietas, piemēram, zem segliem un vēderjostas, aiz ausīm un sānus, izžmiegt, ja dvielītis ir piesūcies slapjš, un turpināt berzēšanu.

Retos gadījumos ļoti slapjš zirgs var piesūcināt flīsa segu slapju ātrāk, nekā tas spēj pilnībā nožūt. Tas palēnina žūšanas procesu. Ja sega kļūst smaga un slapja, vēlams to nomainīt pret sausu.

Tāpat arī zem atsoļojamās segas vai staro divām atsoļojamām segām var palikt salmu vai siena kārtiņu, kas paātrinās žūšanu. Siens un salmi ne tikai absorbē mitrumu, bet arī papildina gaisa kārtiņu ap zirga ķermeni, palīdzot novadīt ūdens piles uz ārējo segas virsmu, kur tās var iztvaikot. Nolieciet arī sienu zirgam deguna priekšā, lai viņam nebūtu kārdinājuma grozīties un mēģināt apēst to, kas atrodas zem segas. Šo ideju gan nevajadzētu izmēģināt, ja zirgi tiek laisti aplokā kopā pa vairākiem, jo tas var veicināt tieksmi knakstīties ap otra segu.

Kā nožāvēt aukstu zirgu

Visas iepriekš minētās metodes darbojas arī, ja vajag nožāvēt zirgu, kurš ievests boksā pēc kārtīgas izmirkšanas lietū. Ja laiks ir bijis vēss un zirgs ir arī atdzisis, viņa ķermenis vairs nespēj atvairīt mitrumu no ādas. Lai nepieļautu saaukstēšanos un paātrinātu žūšanu, var izmantot biezāku segu vai uz atsoļojamās segas virsū uzlikt vēl otru segu. Tāpat var nosusināt un izberzēt zirgu ar mikrošķiedru dvielīti. Zirgam žūstot, neaizmirstiet pārbaudīt tā ķermeņa temperatūru, vai zirgs nesāk pārkarst vai arī sāk drebēt, kas liecina par to, ka viņam ir auksti. Šādā gadījumā pirmā atsoļojamā sega ir jānomaina ar sausu, lai palīdzētu zirgam sasildīties.

Skūt vai neskūt?

Viens no iemesliem, kādēļ es izvēlos neskūt savus zirgus, ir tas, ka segu nēsāšana var būt fiziski neērta. Daudziem zirgiem parādās noberzumi uz pleciem, skausta un krūtīm – vietās, kur segas nepārtraukti rīvējas gar ķermeni. Dažiem zirgiem uz ziemas beigām parādās muskuļu stīvums un vispārīgs diskomforts, jo var izraisīt papildus segas svars un kustību ierobežojums. Par laimi mūsdienās ir pieejami daudzi īpaši pielāgoti materiāli, līdz ar to segas ir kļuvušas daudz vieglākas un ērtākas. Tomēr jāatceras, ka allaž ir labāk, lai segu ir mazāk vai tās ir plānākas, nekā pārspīlēt ar pārlieku tīstīšanu segās.

Rakstu sagatavoja Sigita Eitcena pēc pēc žurnāla „Practical Horseman” materiāliem.

Atpakaļ

10 komentāri

 • Pārsla

  Pārsla Paldies, tiešam ļoti labs raksts! Par daudzām lietām ikdienā pat neaizdomājos, un dažas lietas tiešām jaunas, kas noteikti noderēs nākotnē.

  19. decembris, 2014 @ 9.27
 • zakics

  zakics paldies labs raksts :) Manejais zirgs ir skuuts dazjus meneshus atpakalj un visu laiku neesa segas,gan boksa, gan aara ejot. Teikshu ka nav pilniigi nekadu noberzumu. Galvenais jaraugas 1 lai sega ir labas kvalitates,2 lai segai ir iistais izmeers un der juusu zirgam, 3 lai segas tiek mainitas regulari. 4 lai sega tiek mazgata. Ja zirgam ir viena sega visai ziemas sezonai un netiek ieveeroti tie 4tri punkti ko mineju, tad protams ka var rasties noberzumi.

  20. decembris, 2014 @ 13.28
  • bubis

   bubis » zakics Šogad gan nevienu neskuvu,jo nav tik intensīvi treniņi,bet citus gadus,kad zinājām,ka jau ziemā sāksim aktīvi jāt sacensībās manēža,skuvām. Bet lai nerastos noberzumi,visiem skūtajiem likām zem segām tādus elastīgos triko,kas ieskauj skaustu,krūtis,plecus. Zirgi jutās daudz labāk un noberzumi neradās pat tajās vietās,kur parasti no segu kustībām spalva tika noberzta.

   20. decembris, 2014 @ 15.50
 • FB_1725289446

  Sigita Vienīgās segas, no kurām nekad nav bijuši noberzumi, man ir Amigo/Bucas.

  20. decembris, 2014 @ 19.56
  • elī

   elī » Sigita Man jautājums par minētajām segām - arī āra segām nav iešuve pie priekškājām. Kā var neberzt? Vairākkārt esmu gribējusi pirkt, bet riskēt par tik lielu cenu.. Es pagaidām atzīstu tikai Horzes segas, man ļoti patīk ziemā ar pusaugstajiem kakliem gan siltā āra lietus sega, gan staļļa segas. Man nopirktas vairākas, kas īsti neder, it kā izmērs ir (HKM, Premiere). Līdz ar to atzīstu, ka jāpēr labas firmas normālas segas, bet vai tiešām minētās ir labas, ērtas zirgam?

   21. decembris, 2014 @ 21.41
  • FB_1725289446

   Sigita » Sigita Tur jau tas joks, ka cik man ir bijušas ar pleca iešuvēm, gan Eskadron, gan HKM, gan visādi citi brendi, tās visas ir berzušas, bet cik gadus ir Amigo/Bucas, tik neviena noberzuma. Cits materiāls, cits piegriezums, bet es tagad nomainīju visu segu klāstu uz šīm, jo perfekti turas mugurā, nekur nešļūk, vieglas un izturīgas.

   22. decembris, 2014 @ 0.03
  • Zuziks

   Zuziks » Sigita vai jums Sigita ir zināms kāds konkrēts modelis bucas firmai kurš nav biezs priekš staļļa? Tāds maziem mīnusiem..

   24. decembris, 2014 @ 21.34
  • FB_1725289446

   Sigita » Sigita Zuziks, Bucas ir dažādi modeļi dažādos biezumos. Labas ir Irish Turnout sērijas segas, tās ir pieejamas ar 50 g pildījumu, kas ir nedaudz biezāka par parastu lietus segu, tad vidēji bieza 150 gr, un pavisam bieza 300 gr. Bucas Smartex ir arī ļoti labas, pateicoties flīsa apakšai, varot likt arī uz slapja zirga un laist ārā, bet nav bijusi iespēja to pašai pārbaudīt dzīvē, jo diemžēl tās ir arī ļoti dārgas.

   25. decembris, 2014 @ 10.18
  • Zuziks

   Zuziks » Sigita Vai ir jums bijusi pieredze ar Irish stable vai arī Select Turnin? Paldies. :)

   26. decembris, 2014 @ 16.50
 • Zuziks

  Zuziks Iesaku no pieredzes ievērot vai segai kuru jūs vēlaties iegādāties tur kur sega aušā saskaras uz skausta ir papildus audums/mīkstums, jo savējo deķi nācās nest pie šuvēja lai piešuj vilniņu, jo zirgs tajā vietā palika jūtīgs.

  21. decembris, 2014 @ 23.22

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase