Siena kvalitātes novērtēšana

Siena kvalitāti iespējams novērtēt arī „pa vecam“ – attaisot siena ballīti, papurinot un pasmaržojot.

Labas kvalitātes sienam jābūt zaļganā krāsā, ne dzeltenā vai brūnā. Jāpatur prātā, ka sakaltis āboliņš var būt pavisam tumšs, kas nenozīmē to, ka siens sapuvis vai tur parādījusies pelējuma sēnīte. Sienam noteikti jāsatur arī augu lapiņas, jo izteikti „kātains“ siens liecinās par pārgatavošanos. Tam jāsmaržo patīkami un nedaudz saldi. Sienā nedrīkst būt pelējums (balti vai tumši, matēti pleķi). Paņemot rokā kušķīti siena, tas nedrīkst roku sagriezt, pretējā gadījumā siens ir ievākts pārāk vēlu un nesatur daudz uzturvielu. Nometot siena ballīti uz zemes, no tās nedrīkst rasties putekļu mākonis. Putekļi norāda uz to, ka siena pļava ir nopļauta pārāk zemu.

Pamatnoteikums – ja šķiet, ka siens ir tik jauks, ka tajā varētu pat gulēt, tad tas ir labas kvalitātes. Taču, lai patiešām noteiktu, cik tas ir vērtīgs, noteikti nepieciešams veikt siena analīzes.

Protams, siena vizuālais izskats gan nav 100% rādītājs tā vērtībai – proteīna saturs dažāda veida sienā var būt pat divas līdz trīs reizes lielāks kā parasti. Ja vien iespējams, tiklīdz kā stallī ierodas jauns siens, veiciet siena analīzes – tās palīdzēs saprast, kāda veida barība zirgam būtu piemērotākā un kādas piedevas nepieciešamas, lai uzturs būtu sabalansēts.

Cik daudz barot? Aptuveni var vadīties pēc šīs formulas – zirgam dienā vajadzētu patērēt 1-2% siena no tā ķermeņa svara. Kā arī sienam vajadzētu būt vismaz 50% no zirga dienas devas pat pie visstriktākās diētas. Vairums zirgu īpašnieku zirgus baro „uz aci“, ieteikums būtu sienu nosvērt, lai zinātu, cik kilogrami tam tiek baroti, un vai tie ir tuvu rekomendētajiem daudzumiem. Padoms: ar siena ballīti vai čupiņu nostāties uz vannas istabas svariem, pēc tam nostāties bez ballītes/čupiņas un atņemt vienu ciparu no otra.

Paturiet prātā, ka zirgi ir zalēdāji, tie ir radīti, lai ēstu šķiedrainus augus vismaz 12 stundas dienā. Instinkts kaut ko košļāt tiem ir tikpat stiprs kā grauzējiem grauzt. Tāpēc siens pilda divas funkcijas: tas zirgu nodrošina ar barību un uzturvielām (+ uztur gremošanas sistēmu labā kondīcijā), kā arī nodarbina zirgus. Ja zirgam būs ko ēst, tad tas negrauzīs aplokus, staļļa duvis vai kaimiņzirgu astes. Vislabāk sienu nodrošināt regulāri, bet mazos apjomos, nekā reti un lielos apjomos, jo tā iespējams atdarināt dabisku ganīšanos, kur ēdiena daudzums tiek uzņemts regulāri, bet mazos apjomos.

Nodrošinot savam zirgam labas kvalitātes sienu, izvairīsieties no liekām veselības un uzvedības problēmām.

Avots

Atpakaļ

5 komentāri

 • Kristiana Pēdējā laikā daudz tiek runāts par siena analīžu nozīmīgumu, bet vai kādam ir precīza informācija, kur pie mums LV to var izdarīt, cik ātri tas process notiek, cik tas reāli izmaksā un kādi priekšnosacījumi jāievēro siena "parauga" noņemšanā?! Paldies

  3. decembris, 2014 @ 16.18
  • Zizu

   Zizu » Kristiana http://www.laukutikls.lv/sites/laukutikls.lv/files/upload/piena_rokasgramata/54_lopbariba_internetam.pdf Smalka info. Analīzes veic LLU Agroķīmisko analīžu laboratorijā, visvienkāršākā, lētākā ir expressmetode pēc NIR, maksā ~ 10 eur, nosakot pamatlietas sastāvā.

   3. decembris, 2014 @ 17.33
  • G.Berk.

   G.Berk. » Kristiana Cik zinu Siguldā ar taisa analīzes

   3. decembris, 2014 @ 17.54
 • dzīves mistērijas

  dzīves mistērijas Zizu, vai nu adrese nav līdz galam iekopējusies, vai kas, bet vajadzīgo neatrodu?...

  4. decembris, 2014 @ 0.58
  • Zizu

   Zizu » dzīves mistērijas http://www.llkc.lv/lv/raksts/sagatavots-lopbaribas-analizu-rezultatu-apkopojums

   4. decembris, 2014 @ 8.22

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase