Pakaišu skaidas – bez putekļiem

„Mums ir četru veidu pakaiši: rupjā frakcija – zirgiem un mājputniem, smalkāka – cūciņām, bet atsijātie un ļoti smalki putekļi – zīdītājsivēniem,“SIA „MJK Latvia“ produkciju raksturo ražošanas daļas vadītājs Raitis Ščiglinsks. Skaidu pakaišus, kas pēc dāņu parauga atbrīvoti no sīkākajām koksnes daļiņām jeb putekļiem, Latvijā var uzskatīt par jaunumu, jo uzņēmums darbību sācis šā gada pavasarī. Lielākā daļa saražotā tiek eksportēta, taču latviešu uzņēmēji vēlas paplašināt arī vietējo tirgu, turklāt piedāvā izdevīgu cenu. Mūsu zirgi jau sen ir pelnījuši kvalitatīvus skaidu pakaišus, kas neizraisa alerģiju!

Dāņi investē pakaišu ražošanas uzņēmumā

Pakaišu ražošanu galvenokārt no skujkoku skaidām uzņēmums „MJK Latvia“ uzsāka šā gada aprīlī pēc tam, kad četrus mēnešus tika uzstādīta un izmēģināta tehnika to apstrādei. Ražotne iekārtota Raganas pusē ēkās, kas savulaik bija būvētas kā fermas lopkopības vajadzībām, taču pārmaiņu laikā darbība apstājās, pāris gadus te notikusi kokapstrāde. Raitim Ščiglinskim, diplomētam inženierkomunikāciju speciālistam, pēc vairākiem darba gadiem Dānijas uzņēmumā „Spanvall“ bija izdevies pārliecināt vadību, ka vērts ieguldīt līdzekļus ražotnes izveidošanā Latvijā.

Skaidas no vietējiem kokapstrādes uzņēmumiem līdz „MJK Latvia“ angāram atgādā autofurgons, kas aprīkots ar speciālu sūcējsistēmu. No uzglabāšanas bunkura tās pa transportiera lentām nokļūst līdz pārstrādes ceham, kurā uzstādītas divas ražošanas līnijas. „Skaidas nāk no transportieriem un birst uz sietiem, kas sadala skaidas frakcijās. Sīkākie putekļi tiek atsūkti atpakaļ uz skaidu uzglabāšanas angāru,“ produkcijas apstrādi un atbrīvošanu no putekļiem skaidro ražotnes vadītājs. Pirms „atputekļotās“ skaidas nonāk presē, no tām vēlreiz tiek atsūkti mazie puteklīši, un produkcija ar hidraulikas palīdzību tiek sapresēta pakās. Viena zirgu pakaišu skaidu paka sver 24 līdz 25 kilogramus ar pieļaujamo viena kilograma nobīdi.

Latvijas skaidas pārtop eksportprecē

„MJK Latvia“ mātes firma „Spanvall“ ar pakaišu ražošanu nodarbojas kopš 1965. gada, un ar savu produkciju apgādā Dānijas, Itālijas, Šveices, Polijas u.c. valstu zirgu staļļus. Ražošanā tiek ievēroti Dānijas veterinārā dienesta noteiktie kvalitātes standarti, kas pieprasa, lai zirgu pakaišos mitruma daudzums nepārsniedz 18% un skaidām jābūt bez putekļiem.

Taču Dānijas veterinārais dienests neaprobežojas tikai ar kvalitātes standartiem – katru gadu tas apsekos Latvijas uzņēmumu, lai pārbaudītu ražošanas apstākļus un lemtu par sertifikāta, kas nepieciešams produkcijas eksportam, piešķiršanu. Šogad šāda kontrole notikusi vasarā, un Raita vadītai ražotnei sertifikāts ir piešķirts. Līdzās tehnoloģiskajam procesam un kvalitātes rādītājiem dāņi pārbaudījuši arī darbinieku sanitāros apstākļus un personīgo higiēnu – vai tiek mazgātas rokas, izmantots maiņas apģērbs un apavi, stāsta Raitis. Āfrikas cūku mēra profilaksei strādniekiem aizliegts mājās turēt cūkas vai nonākt kontaktā ar tām.

Gribam sadarboties ar vietējiem zirgaudzētājiem

Nupat pakaišu ražotnē sāksies karstākais darba laiks, jo no novembra līdz februārim, martam skaidām ir vislielākais pieprasījums. Mēnesī tiek pāstrādātas 300 līdz 750 tonnas skaidu, pastāsta Raitis un piebilst, ka Latvijas produkts ārzemēs jau ir novērtēts un pieprasīts. „Dānijā ir ļoti populāri pakaišiem izmantot skaidas. Dāņi saber boksā piecus līdz septiņus skaidu maisus un tad reizi nedēļā papildina pakaišu klājumu ar vienu līdz diviem maisiem, iepriekš daļu izņemot ārā,“ ar saviem novērojumiem Dānijas staļļos dalās Raitis un piebilst, ka skaidu lietošana mēdzot būt arī ļoti atšķirīga, kad „vienam zirgs „peldas“ skaidu kalnos, citam boksa grīdai uzbērta tikai plāna kārtiņa“.

Staļļos izmantotos pakaišus dāņi nogādājot rožaudzētājiem – viņi skaidu un zirgābolu sajaukumu ņemot pretim ar atplestām rokām, jo šāds komposts puķēm esot vislabākā „maize“, zina stāstīt Raitis.

Līdzās zirgu un rukšu pakaišiem ražotne piedāvā arī putniem paredzētu skaidu un kūdras maisījumu, kā arī speciālas, smalkas frakcijas skaidas ar cietākām daļiņām ādu apstrādei.

Jaunais pakaišu ražošanas uzņēmums cer, ka kvalitatīvais produkts ieinteresēs Latvijas zirgaudzētājus un piedāvā to iegādāties par labu cenu!

Teksts un foto: Ilze Pētersone

Reklāmraksts

________________________________

Cena par 1 ķīpu: EUR 4,50 + PVN

Cena par 1 paleti (21 ķīpas): EUR 94,5 + PVN

Tālrunis: 29349379

Atpakaļ

7 komentāri

 • Zane K.

  Zane K. Interesanti! Paldies par informāciju.

  29. oktobris, 2014 @ 18.52
 • FB_1845746699

  Evita Baradovska Skaidas tiešām labas, nomēģinājām PK posmā Rīgā. Praktiski neput, diezgan labi tur pamatu.

  29. oktobris, 2014 @ 20.13
 • Madars

  Madars Sveicināti,mani intresē vai varu pie Jums iegādāties atputekļotas ēveļskaidas un atputekļotas zāģu skaidas vairumā. lūdzu iedodiet telefona numuru sīkākai info

  13. marts, 2019 @ 11.23
 • Inese

  Inese Labdien, Man interesē cik liela ir viena ķīpa ar skaidām? interesētu kādas 4 gab. Paldies!

  30. jūlijs, 2020 @ 11.05
 • Mārtiņš

  Mārtiņš Labdien, Gribētos nopirkt vienu palet(21 ķīpa) ar piegādi uz Brankām. Cena? Paldies

  15. janvāris, 2021 @ 9.42
 • admin

  Zirgam.lv Lūgums izmantot rakstā norādīto tālruņa numuru, lai precizētu visus jautājums par iegādi un aktuālajām cenām :) Tālrunis: 29349379

  26. janvāris, 2021 @ 18.43
 • Roberts

  Roberts Vai jūsu produkciju var iegādāties arī Rīgā

  25. augusts, 2021 @ 11.49

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase