Masieres Zanes padomi zirga veselības uzlabošanai

Stiepšanās uz leju

Jautā Anna: esmu daudz lasijusi par zirgu masāžu, bet nezinu, kā to pareizi darīt. Vai Jūs varat izveidot rakstu par to, kā vajag masēt zirgu, ar kādām kustībām un ar kādiem masāžas piederumiem?

Atbild zirgu masiere Zane Apiņa:

Zirgiem, ritot ikdienas dzīvei pie cilvēka, tiek papildus nodarbināta muskulatūra – neatkarīgi no tā vai tas ir hobija vai sporta zirgs, ķermenī neizbēgami rodas lielāks vai mazāks saspringums. Lai to samazinātu, jebkurš zirga īpašnieks, jātnieks vai grūms var izmantot dažus vienkāršus paņēmienus, lai pēc treniņiem palīdzētu zirgam atbrīvoties un tādejādi uzlabotu veselību un liktu savam draugam un komandas biedram justies labāk!

Pakauša saites masāža

Kādēļ jāmasē?

Pakauša saite ir elastīga un spēcīga struktūra, kas saista zirga kaklu un galvu ar pārējo ķermeni. Tā palīdz nodrošināt kakla un galvas dažādas pozīcijas (augstākas un zemākas), līdz ar to, zirgu jājot, tā tiek pastiprināti noslogota.

Sākot no skausta, paņemam plaukstās divus krēpju pušķīšus – vienu no tiem pavelkam virzienā uz sevi, bet otru – prom no sevis; pēc tam abiem pušķīšiem mainam pavilkšanas virzienu.


Secību vienā vietā atkārtojam dažas reizes un tad virzamies uz augšu – pamazām līdz pat skaustam.

Ja zirgam krēpes ir pārāk īsas, lai izpildītu šo tehniku, var pielietot tādas pašas kustības, stingri saņemot plaukstās kakla pašu augšdaļu.

Muguras masāža

Sagatavošanās.

Stāvot zirgam kreisajā pusē, mas’žu uzsākam ar labo roku, bet kreiso atstājam zirgam uz kakla, lai kontrolētu galvu (“kontrolētu” šajā gadījumā nozīmē, būt mazliet sagatavotam iespējamām negaidītām, straujām zirga kustībām un tādejādi sevi pasargātu no savainojumiem). Masējot no labās puses attiecīgi novietojam labo roku uz kakla un ar kreiso masējam.

1. Uzsākam masāžu ar garām, glaudošām kustbām visas muguras garumā (no skausta līdz jostasvietai). Kustību atkārtojam 3 – 5 reizes.


2. Turpinām tādā pašā pozīcijā, veicot apļveida kustības visā muguras garumā, atkārtojot 3 – 5 reizes.


3. Mazliet mainam pozīciju, novietojot abas plaukstas vienu virs otras (vai arī abas tuvu blakus) un slīdošām kustībām masējam zirgu no pleca aizmugures šādās 3 līnijās: uz skaustu, uz muguras vidusdaļu un uz jostasvietu. Katru līniju atkārtojam 3 – 5 reizes.

Masēt uzsākam no pleca aizmugures

Masāža virzienā uz skaustu

Masāža virzienā uz muguras vidusdaļu

Masāža virzienā uz jostasvietu

4. Nobeigumā izglaudam muguru tāpat, kā aprakstīts 1. punktā.

Astes apļošana un stiepšana

1. Stāvot zirgam tuvu pie pakaļkājas ar skatu uz zirga galvu, ar vienu roku paņemam zirga asti tuvu pie saknes, bet otru novietojam uz zirga pakaļkājas (drošības nolūkiem – lai ātri reaģētu uz iespējamām negaidītām zirga kustībām).


2. Kustinam asti apļveidā uz katru pusi 5 reizes, pakāpeniski palielinot apļa diametru (šeit jāvadās pēc zirga reakcijas – ja zirgs jūtās nekomfortabli, diametru samazinam). Ja zirgs, paceļot asti to sasprindzina, mazliet apstājamies un pagaidam, kamēr viņš/viņa nomierinās un sasprindzinājumu atlaiž.


3. Pēc apļošanas asti pastiepjam – ar vienu roku turam astes ķermeni (astes “dzīvo daļu”, kur atrodas skriemeļi), bet ar otru – astes sarus. Iesēžamies ceļos ar visu savu svaru un stiepjam asti virzienā uz sevi un uz leju (zirga krustiem un astei jāveido viena līnija). Ja zirgs nav pieradis pie astes stiepšanas’ sākam ar 10 sekundēm, laika gaitā s’iepšanas intervālu palielinot līdz 30 sekundēm. Vēlams atkārtot divos piegājienos!


Aktīvā stiepšanās kaklam

Aktīvā stiepšanās – zirgu gadījumā stiepšanās pēc kārumiem, vienlaicīgi pastiepj un atbrīvo vienas  muskuļu grupas un stiprina citas. Piemēram, stiepjoties pēc garduma uz labo pusi, tiek stiepti muskuļi kakala sānos kreisajā pusē, bet trenēti muskuļi labajā pusē, kas ir papildus ieguvums.

Vēl jāatcerās šos vingrinājumus zirgam paprasīt pareizi, lai tie būtu efektīvi – stiepjoties uz sāniem turam kārumu pleca locītavas līmenī, bet ne augstāk par to.

Nepareiza stiepšanās uz sāniem - kārums tiek turēts pārāk augstu

Pareiza stiepšanās uz sāniem

Stiepjoties uz augšu, jāstiepjās uz augšu un uz priekšu, tāpat arī stiepjoties uz leju – virzienā uz leju un uz priekšu

Stiepšanās uz augšu

Stiepšanās uz leju

Zirgam.lv saka lielu paldies Zanei Apiņai par materiālu un Reinim Rudzītim par bildēm!

Atpakaļ

10 komentāri

 • bestwishes

  bestwishes Paldies! Man jau nagi niez - jādrukā ārā, lai neaizmirstas, un jābrauc pie zirga atrādīt!

  20. oktobris, 2014 @ 11.13
 • Tamāra

  Tamāra Super!!! Milzīgs paldies! :)

  20. oktobris, 2014 @ 14.16
 • Ziņa

  Ziņa Liels paldies par sagatavoto materiālu! :)

  20. oktobris, 2014 @ 18.58
 • _draugiem_1039682

  Ieva Aleksandrova-Eklone Paldies par rakstu un superīgām bildēm. Atkārtošana - zināšanu māte.

  20. oktobris, 2014 @ 19.45
 • Tamāra

  Tamāra Man ir radies jautājums,cik noprotu masāža jāveic pēc treniņa,bet cik bieži to drīkst vai vajag,katru dienu,reizi nedēļā?

  20. oktobris, 2014 @ 19.45
  • Zane Apiņa

   Zane Apiņa » Tamāra Sveika, Tamāra! Pēc treniņa labāk būtu veikt stiepšanās elementus, pārējo var darīt gan pirms, gan pēc treniņa. Biežumam nav ierobežojumu, var arī katru dienu! Stiepšanās vingrinājumus, lai būtu redzams efekts, ieteiktu veikt vismaz 3x nedēļā.

   20. oktobris, 2014 @ 22.49
 • Anna

  Anna EEE! Ilgi gaidiju šo rakstu. Paldies liels! Loti laba informacija!

  20. oktobris, 2014 @ 20.42
 • Toms

  Toms Ikdienā masēju cilvēkus un nekad nebiju aizdomājies, ka kāds masē arī zirgus. Parasti, kad no malas redzu, liekas, ka vienkārši samīļo savu draugu, bet izrādās, ka patiesība ir krietni dziļāka. Skaistas bildes. Var redzēt, ka Anna mīl zirgus. Paldies.

  21. oktobris, 2014 @ 1.29
  • Irbe

   Irbe » Toms Liela daļa gan masēt nemāk/nemēģina/par to neaizdomājas un tas, ko var redzēt, tiešām ir vienkārši paglaudīšana vai tīrīšana.

   21. oktobris, 2014 @ 10.44
 • Lauma

  Lauma Sveiki! Vai kāds jau šo ir pamēģinājis? Izmēģinu pēc treniņiem, savam zirdzim sen neesmu redzējusi tik eiforisku ģīmīti, nu dikti jau patīk, vienīgais ko atsakās-stiepties uz augšu. Vai tas varētu norādīt uz kādām muguras problēmām?

  31. oktobris, 2014 @ 16.36

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase