Vai droši dot zirgam alu?

Jautājums: kāds īru sacīkšu zirgu treneris reiz man teica, ka tā esot tradīcija – dot Ginesa alu pēc uzvarētām sacensībām! Vai ir kāds labums vai draudi alus došanai? Vai zirgi var apreibt? Cik daudz alus zirgam drīkst dot? Vai ir jāsamazina spēkbarības daudzums, ja dod dzert alu?

Atbild veterinārārste (VMD, PhD, Dipl. ACVN) Sāra Ralstone: daudziem zirgiem patīk alus garša, iespējams, tāpēc, ka tas veidots no graudiem. Alkohola saturs nav iemesls uztraukumam, jo zirgi tik ātri „nepiedzeras“, ja vispār tas iespējams. To aknas pārstrādā alkoholu ļoti ātri, jo organismā dabiski tiek veidots daudz alkohola dehidrogenāzes. Šis enzīms palīdz sadalīt fermentācijas produktus, kuri rodas zirga gremošanas sistēmā. Enzīms pārstrādā visa veida alkoholu ogļhidrātos, lai tos tālāk varētu izmantot enerģijai.

0,3l alus var saturēt no 55 („vieglajiem“ aliem) līdz 250 („smagajiem“ aliem) kalorijām. Mana vīra zirgam garšo Samuel Adams Lager alus, kuram ir 160 kalorijas. Reiz piedāvājām tam Coors Light alu, taču tas to izspļāva. Vidējam, 545 kg smagam zirgam dienā nepieciešamas 17 000 kalorijas. Puskilograms parasta graudu mušļa satur ne vairāk par 2000 kalorijām, tāpēc nav nepieciešams samazināt graudu daudzumu, ja pēc izjādes iedosiet zirgam padzerties alu. Zirgs kalorijas ātri vien pārstrādās.

Ūdens un ogļhidrātu daudzums alū arī ir ļoti niecīgs, ja skatās no zirga ikdienas uztura vajadzībām. Neskatoties uz to, alū ir dažas minerālvielas, niacīns (nervu šūnu “dziednieks”), B vitamīns (B1, B3 un B6), folskābe (folijskābe) un flavonoīdi. Tāpēc zināms labums iegūstams arī dodot alu. Nedrīkst gan aizmirst, ka sabalansētā uzturā jau vajadzētu būt visam, kas zirgam nepieciešams. Vēl viens labums – ja zirgam garšo alus, to var pievienot ūdenim, lai veicinātu lielāku ūdens patēriņu karstā laikā un lielā slodzē.

Cik es zinu, tad alus nevar izraisīt pozitīvas dopinga analīzes, taču ir vērts pārbaudīt divreiz un pārliecināties vai zirgam pirms sacensībām tiešām ir atļauts to dot. Esiet gan uzmanīgi, jo citi jātnieki, redzot, ka pirms sacensībām kaimiņa zirgs dzer alu, var sākt sūdzēties, ka tādā veidā tiek uzlabota zirga spēja startēt, lai gan nav nekādu pierādījumu, ka šis dzēriens var palīdzēt labāk sportot.

Zirgam visdrošāk alu ir dot no spaiņa vai rīkoties radoši (skatīt bildi zemāk):

Neredzu nekādu problēmu, lai pēc patīkamas izjādes neiedotu zirgam padzerties šo dzērienu. Uzņemto kaloriju daudzums būs niecīgs, tāpēc viens vai divi ali nedēļā nekādu ļaunumu zirgam nenodarīs. Nebūtu gan ieteicams regulāri dot alu resniem zirgiem.

Avots

Paldies par ilustratīvo materiālu Andai Pavlovskai

Atpakaļ

5 komentāri

 • Laura P

  Laura P Smiekli, lasot šo rakstu uznāca. Rīt iegādāšu vienas alus pudeles vietā divas pudeles un pēc izjādes ar ķēvīti, kārtīgi atzīmēsim :D

  10. oktobris, 2014 @ 0.53
 • bubis

  bubis Kādreiz skatijos,gadus 10 atpakaļ vienu interviju ar Anglijas trīscīņas daudzkārtējo uzvarētāju,tiesa vārdu vairs neatceros,bet tieši viņš arī pieminēja,ka saviem sporta zirgiem ir dienu dodot vienu ginesa alus pudeles devu pie barības. Bet personīgi manai ķēvei ārkārtīgi garšo šampanietis. Vienu glāzi pēc kārtējās uzvaras vienmēr izdzēr arī viņa :)

  10. oktobris, 2014 @ 8.43
 • M

  M Sakiet vēl, ka zirgs nav labāks par mašīnu! Neticat? Ielejat pēc izbrauciena pāris pudeles alus benzīnbākā...

  10. oktobris, 2014 @ 15.14
  • Sandra

   Sandra » M Un vēl kompanjons alus iemalkošanā :)

   15. oktobris, 2014 @ 16.35
 • Linda

  Linda :) Raksts jautrs un komentāri vēl labāki! Izrādās, zirgs ir šitāds laimīgs lopiņš - dzer, garšo, bet nereibst. :D

  13. oktobris, 2014 @ 10.10

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase