Zirga un jātnieka drošība uz koplietošanas ceļiem

Tuvojas garie un tumšie rudens un ziemas vakari. Jau tagad vakaros krēslo agrāk un straujāk, tādēļ vajadzētu parūpēties par to, lai jūs un jūsu zirgs būtu tumsā labi pamanāmi. Protams, visdrošāk būtu diennakts tumšajā laikā pa ceļiem nejāt. Bet ko darīt cilvēkiem, kuri strādā pilnu darbdienu un vēlas vakarā pēc darba aizjāt apvidū? Ir labi, ja staļļa apkārtnē iespējams to darīt tā, lai nebūtu jāpārvietojas pa ceļiem, kas jādala ar automašīnām, taču, ja šādas iespējas nav un uz mežu jājāj gabaliņš pa ceļa nomali, ir svarīgi nodrošināt to, lai autovadītājs laikus pamanītu jūs un jūsu zirgu.

Šobrīd Latvijā spēkā esošie ceļu satiksmes noteikumi neregulē to, kā būtu lietojami atstarotāji jātniekam. Ir tikai punkts 23.233., kas attiecas uz pajūgiem – „Braucot pa ceļiem diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, pajūga priekšpusē jābūt baltiem, bet aizmugurē – sarkaniem gaismas atstarotājiem, kas novietoti labi saredzamās vietās un apzīmē pajūga (ar kravu vai bez tās) gabarītus platumā. Aizliegts aizsegt gaismas atstarotājus.” Tāpēc jātniekiem atliek ņemt talkā izdomu un veselo saprātu, lai nodrošinātu savu un sava zirga redzamību uz ceļa.

 

Attēla avots

Mūsdienās ir pieejami dažādi speciāli atstarojoši elementi gan zirgam, gan jātniekam. Gan liekami zirga astē, uz zirga kājām, piestiprināmi pie iemauktiem, krūšu siksnas un austiņas, ar atstarojošu joslu utt. Ir arī speciālas segas un sviedrenes luminiscējošās krāsās, ar iestrādātām atstarojošajām lentām. Augstākā cenu kategorijā atrodamas arī lietas ar mirgojošām LED lampiņām. Jātniekiem pieejamas vestes, jakas, stulmi, dažādas aproces un saites ar atstarojošām lentām, tāpat arī pie ķiveres stiprināmas lampiņas. Latvijas zirglietu veikalos diemžēl piedāvājums ir ļoti ierobežots, tāpēc tiem, kuri domā par savu un sava zirga drošību, nākas meklēt un pasūtīt no ārzemju katalogiem, bez iespējām piemērīt vai klātienē novērtēt preces kvalitāti.

Jāatceras, ka visas nelielās atstarojošās lietas ir tikai papildelementi un ir ļoti būtiski nodrošināties ar kaut ko lielu un tiešām labi saredzamu. Tā var būt sega zirgam, bet visvienkāršākais un vieglāk sarūpējamais priekšmets ir parasta veste jātniekam ar platām atstarojošām lentām. Tās par dažiem eiro var iegādāties benzīntankos, mājsaimniecības preču veikalos un citur. Protams, jo vairāk atstarojošu elementu, jo labāk, bet iesākumam ar to pilnīgi pietiek. Ar laiku gan vajadzētu apgādāt ar ko atstarojošu arī pašu zirgu – gadījumam, ja jūs nokrītat, bet zirgs izbailēs izvēlas strauji doties mājup viens.

Bildes avots

Nesen masu medijos un sociālajos tīklos plaši izskanēja „Jātnieka lūgums autovadītājam”. Mēs, jātnieki, vēlamies, lai autovadītāji mūs ciena un respektē. Nodrošinot savu un sava zirga redzamību tumšajā laikā, mums ir iespēja parādīt, ka arī mēs esam atbildīgi ceļu satiksmes dalībnieki, kam rūp drošība uz ceļiem. Ir pārsteidzoši, cik pārgalvīgi un bezatbildīgi jātnieki, kuri paši turklāt ir arī autovadītāji, mēdz izturēties pret šiem jautājumiem. Neaizmirsīsim, ka notiekot sadursmei, nopietni ciest var ne tikai zirgs un jātnieks, bet arī autovadītājs, viņa pasažieri un automašīna.

Attēla avots

Daži ieteikumi:

*) Pirms mesties pie plašā atstarojošo zirglietu piedāvājuma izpētes, sāciet ar to, ka iegādājieties vesti. Veste ir labi saredzama pa lielu gabalu, turklāt no attāluma nav skaidri saprotams, kas tieši tur pārvietojas. Autovadītājam var šķist, ka tur ir, piemēram, policijas darbinieks un tas var būt kā papildus stimuls ātruma samazināšanai un pieklājīgākai braukšanai. Nereti pieaugušajiem domātās vestes ir lielas, plandošas un pat traucējošas, jo jājot ķeras aiz seglu aizmugurējā loka. Ja esat neliela vai vidēja izmēra miesasbūves, izvēlieties bērniem domāto vesti. Tā ir pietiekami plata, lai uzvilku arī virs siltākas jakas, taču ir īsa un netraucēs justies komfortabli jājot.

*) Ja ikdienā lietojat striķapaušus – jājat ar tiem vai dodaties pastaigās pie rokas, tad ziniet, ka iespējams iegādāties striķi, kurā iestrādāts atstarojošs diegs. Tas nemaksā daudz. Nopērciet tādu un uzsieniet striķapaušus paši, pēc internetā atrodamām instrukcijām.

Attēla avots: autores personīgais foto

*) Neaizmirstiet par drošību arī vedot zirgus pie rokas, piemēram, pārvedot no vienām ganībām uz citām. Nopērkami gan atstarojoši naktsapauši, gan nakteņiem pieliekamas atstarojošas detaļas, gan iespējams tās saviem apaušiem vienkārši piešūt pašiem. Arī vedot zirgu, noteikti velciet vesti.

(Šajā gadījumā spēkā ir Ceļu satiksmes noteikumu punkts 2.19. – „Diennakts tumšajā laikā ārpus apdzīvotām vietām, kā arī apdzīvotās vietās, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kas pārvietojas pa brauktuvi vai nomali, jālieto gaismas atstarotājs vai cits gaismu atstarojoša materiāla elements vai jātur rokā iedegts lukturītis.”

Kā arī – 23.232. punkts – „Vadīt pajūgu, jāt un dzīt dzīvniekus atļauts pa nomali, bet, ja nomales nav vai pa to pārvietoties nav iespējams, – pa brauktuvi iespējami tuvāk brauktuves labajai malai. Dzīvniekus pa ceļiem atļauts dzīt tikai diennakts gaišajā laikā.”)

*) Izvēloties, kādus atstarojošus elementus iegādāties zirgam, ņemiet vērā to, ka daļa no piedāvājuma nemaz nesatur īstus atstarotājus. Košās, luminiscējošās krāsas nodrošina labāku redzamību, kamēr ārā vēl ir gaišs, taču tās neatspīd automašīnu lukturu gaismās.

*) Lai ietaupītu naudu varat speciālo kāju atstarotāju vietā iegādāties cilvēkiem domātās aproces, kas ir uz regulējamas gumijas pamata. Tās var uzvilkt pāri zirga nagam, tās ir labi pamanāmas un lētas (aptuveni 1.40 EUR). Derēs arī virs kājsargiem.

 

Attēla avots

 

Attēla avots: autores personīgais foto

*) Iespējams iegādāties arī atstarojošu lentu vai audumu un piešūt vai pielīmēt gan savam apģērbam, gan zirglietām, piemēram, sviedrenei, ķiverei , vai uz jakas muguras. Līmēšanai var izmantot gan speciālo auduma līmi, gan abpuslīmējošo līmlentu (paklāju līmlentu), gan atsevišķiem materiāliem arī ar superlīmi. No platākas lentas, to sašujot kopā caurules veidā, var izveidot uz pavadām uzvelkamus atstarotājus, kas būs nesalīdzināmi lētāki, nekā tie, ko var pasūtīt zirglietu katalogos.

Attēla avots

Jakas mugurpuse aplīmēta ar atstarojošo lenti, kas izgriezta Ūsiņa – senlatviešu zirgu aizgādņa – zīmes formā.

Attēla avots: autores personīgais foto

Uz pavadām uzvelkamas atstarojošas „caurules”

Attēla avots: autores personīgais foto

*) Salīdzinoši lētās un viegli pieejamās atstarojošās vestes var izmantot kā izejmateriālu kādam zirgam domātam atstarotājam. Piemēram, šajos attēlos redzams no atstarojošās vestes pašūts atstarotājs astei, pēc „Kramer” katalogā nopērkamā astes atstarotāja parauga. Taču uzlabots iekšpusē iešujot, savu laiku nokalpojušu un neizmazgājamu traipu iemantojušu, neslīdošo paklājiņu, lai samazinātu atstarotāja slīdēšanu lejup pa asti, kas novērota katalogā nopērkamajam atstarotājam.

Attēlu avots: autores personīgais foto

*) Košs un labi pamanāms apģērbs ar atstarojošiem elementiem nenāktu par sliktu arī diennakts gaišajā laikā un pat vasarā (par pelēkajām ziemas dienām nemaz nerunājot), jo zirgs ļoti labi saplūst ar apkārtni un var būt slikti redzams arī saules gaismā.

*) Esiet labs piemērs saviem staļļa biedriem – iespējams, jūs iedvesmosiet arī citus iegādāties un aprīkoties ar atstarotājiem. No drošības viedokļa nav ieteicams doties izjādē kopā ar citiem, kuri nav aprīkojušies ar atstarotājiem.

Attēla avots

Nobeigumā lūgums apdomāt, ko pauž šie skaitļi – bremzēšanas ceļš, lai automašīna pilnībā apstātos no 50 km/h ir 10 metri, bet no 60 km/h tie ir jau 14,4 metri (uz grants ceļa vai slapja asfalta pat vairāk). Tātad, lai autovadītājs spētu nobremzēt vai pietiekami samazināt ātrumu, vadītājam objekts, piemēram, zirgs ar jātnieku, ir jāpamana jau krietni laicīgāk. Klāt nāk vadītāja reakcijas laiks, kā arī jārēķinās, ka braucot ar ātrumu 50 km/h, mašīna nobrauc 15 metrus vienā sekundē. Ko tad, ja pārvietojaties pa ceļu, pa kuru atļauts braukt ar ātrumu 90 km/h?

Attēla avots

Inese Tone, Dabiskās Pieejas komanda

https://www.facebook.com/DabiskaPieejaZirgiem

Atpakaļ

6 komentāri

 • renoo

  renoo vēl varu piebilst par segām zirgam - nereti atstarojošās jājamsegas ir pieejamas tikai kā lietus pussegas ar poliestera vai flīsa oderi, kas varbūt ir OK rudens/ziemas sezonā, bet neder vasaras vakariem, tādēļ ir jāmeklē jau gatavas tīklveida košās segas ar iestrādātu atstarotāju, vai arī ir iespējams jājamās mušu segas vai pussegas uzlabot ar atstarotājiem.

  25. septembris, 2014 @ 8.48
 • bubis

  bubis Mēs stallī šo drošibas veidu izmantojam jau vismaz 15-20 gadus,kad pārējie vēl par to pat tā īsti neaizdomājās. No sākuma pagastā uz to skatijās tā šķībi,bet ar laiku visi sāka novērtēt cik tas patiesībā ir droši un pamatoti-būt redzamam jebkurā diennakts laikā. Tā kā nodarbojamies gan ar jāšanu,gan pajūgu braukšanu,esam sagādājuši gan atstarojošu apaušus,kājsargus,astes sargus,krūšu siksnas,vestes,lampiņas pie ķiverēm,lampiņas pie ratiem un tt. Pat tos bērnus,kas uz treniņiem brauc ar velosipēdiem,vai nāk un iet ar kājām,no staļļa ārā neizlaižam,iekams nav uzvilkuši atstarojošās vestes. sargāsim sevi un citus :)

  25. septembris, 2014 @ 9.59
  • Vidaga

   Vidaga » bubis Kur var iegādāties vai ir iespējams pasūtīt gaismu atstarotājus zirgam un jātniekam?

   19. maijs, 2015 @ 20.33
 • zAgnese

  zAgnese Paldies par rakstu! Man pašai ir ļoti neomulīga sajūta, kad saprotu, ka autovadītājs var neredzēt mani un/vai manu zirgu, īpaši, ja ceļš ir šaurs un īsti nav kur pamukt malā. Tādēļ izjādē vai vēlā pastaigā ar zirgu veste ir minimums. Arī kā autovadītāja zinu, ka no attāluma grūti novērtēt, kas par objektu priekšā spīd - 1 gājējs vai vairāki, vai velobraucējs, vai jātnieks. Zirgs noteikti jāaprīko ar atstarojošiem elementiem gan no priekšpuses, gan aizmugures. Manuprāt, diennakts gaišajā laikā luminiscējošu krāsu spilgti vai atstarojoši elementi gan cilvēkam, gan zirgam ir vēlami, ja dodas mežā medību sezonas laikā un apkārtnē notiek medības, kā tas gadās mūsu staļļa apvidū.

  25. septembris, 2014 @ 11.07
 • zelma

  zelma "Skrudalienas pagastā autoceļa Skrudaliena-Červonka pirmajā kilometrā notika sadursme starp automašīnu «VW Golf» un zirga pajūgu, kuram nebija atstarotāju." http://www.tvnet.lv/auto/satiksme/533502-automasinas_un_zirga_pajuga_sadursme_cietis_virietis

  3. novembris, 2014 @ 22.33
 • Irbe

  Irbe Vēl viens skumjš piemērs - zirga pajūga un automašīnas sadursme: http://www.tvnet.lv/zinas/regionos/533634-daugavpils_novada_automasinas_un_zirga_pajuga_sadursme

  6. novembris, 2014 @ 9.02

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase