Kārumi: mazāk ir labāk!

Ja mīlat savu zirgu (kurš gan nemīl savu zirgu?), tad noteikti tam dodat arī kārumus. Vai ne? Zirgs priecīgs apēdīs jebko, kas tam tiks piedāvāts un vienmēr gribēs vēl. Katram zirga īpašniekam ir citi uzskati, kuri kārumi būtu piemērotākie, no kuriem izvairīties un cik bieži tos dot. Kā tad ir pareizi?

Piemēroti kārumi: augļi un dārzeņi ir droši un veselīgi kārumi zirgam. Visbiežāk tiek doti āboli un burkāni. Taču zirgam drošas arī rozīnes, vīnogas, banāni, zemenes, melones, selerija, ķirbis un cukurzirņi. Pārsvarā visi četrkājainie „rīmas“ tos sagremos, taču lielākus gabalus ieteicams sagriezt mazākos, lai zirgs nejauši ar tiem neaizrītos. Nekaitēs arī daži cukurgraudi vai piparmētru konfektes (viena vai divas), kā arī vairums komerciāli ražotie, speciālie kārumi zirgiem.

Nepiemēroti kārumi: dažādu iemeslu dēļ, šie dārzeņi nebūtu ieteicami – sīpoli, kartupeļi, tomāti, kāposti, Briseles kāposti un citi, kas izraisa gāzu veidošanos vai pieder nakteņu dzimtai. Dažiem zirgiem garšo šokolāde, un neliels šokolādes gabals tiem neskādēs, taču to nav ieteicams dot, ja zirgs startē sacensībās, kur pārbauda asinsanalīzes. Šokolāde satur vielas, kas izraisīt pozitīvu dopinga analīžu testu.

Cik daudz dot: labākais daudzums ir „ne pārāk daudz“! Ar to domājot, ka viens vai divi gabaliņi būs pietiekami. Zirgi ir radīti, lai ēstu nedaudz un bieži. Tie vienmēr gribēs vēl, tāpēc iemācieties tiem pateikt nē! Kārumi satur papildu kalorijas, kas zirgiem nav nepieciešamas, ka arī kārumi lielā daudzumā var ļoti viegli izjaukt baktēriju un mikrobu līdzsvaru zirga gremošanas sistēmā, radot virkni citu problēmu, kas var izraisīt arī kolikas vai citas veselības problēmas.

Pārdomas: kārumus var dot no plaukstas vai ielikt tos silē vai spainī. Dažiem zirgiem, kuriem bieži dod kārumus, izveidojas niķis tos grābt no plaukstas, citi – uzvedas pieklājīgi. Visdrošāk ir iemest kārumus silē, bet, ja gribas tos barot no plaukstas, tad vēlams novietot plaukstas vidū, bet plaukstu virzīt zirga purna virzienā. Nekādā gadījumā nevajag plaukstu raut atpakaļ, lai zirgs neiedomātos pagrābt kārumu. Nedodiet kārumus katru dienu, kā arī noteiktos laikos, piemēram, pēc treniņa. Ja zirgs iemācīsies gaidīt kārumu pēc konkrētas darbības, tas, to nesaņemot, var sākt uzvesties nepieklājīgi.

Vērts ielāgot: dodiet neliela izmēra kārumus, taču ne bieži un tikai dažus vienā reizē. Audziniet savu raksturu un nepadodieties tiem „lūdzēju“ skatieniem. Zirgs jutīsies un uzvedīsies daudz labāk, ja tam kārumi netiks doti regulāri un lielos daudzumos.

Avots

Atpakaļ

18 komentāri

 • Keita

  Keita VAi zirgam drikst dot kukuruzu? Ja drikst kada daudzuma, bet ja nedrikst tad kapec???

  18. septembris, 2014 @ 21.33
  • Irbe

   Irbe » Keita Ļoti neieteicami. Kukurūzā ir pārāk augsts cietes saturs, kas netiek adekvāti sagremots un neizbēgami traumē gremošanas mikrofloru, padarot zirgu uzņēmīgāku pret kolikām un citām ar gremošanu un vielmaiņu saistītām problēmām, ja kukurūza tiek dota bieži/daudz. Vienīgie graudaugi, kurus zirgam ir droši dot adekvātās porcijās (vienā ēdienreizē ne vairāk kā 1.2kg auzu pieaugušam, aptuveni 600kg zirgam) ir auzas.

   18. septembris, 2014 @ 22.46
 • Gita

  Gita "...neizbēgami traumē gremošanas mikrofloru..." Varētu, lūdzu, paskaidrot sīkāk/precīzāk?

  19. septembris, 2014 @ 11.16
  • Ronjuks

   Ronjuks » Gita Gremošanas mikroflora tiek traumēta, jo "gremošanas" procesā veidojas vielas, kas samazina aklās zarna pH līmeni. Tāpēc arī kukurūza izbarojama ziemas periodā kopā ar sienu, lai nenodarītu pāri gremošanas sistēmai.

   19. septembris, 2014 @ 12.55
 • Ronjuks

  Ronjuks Kukurūza ir viena no izplatītākajām graudaugu piedevām zirgu ēdināšanā. Tā nav tik "uzbudinoša" kā auzas. Auzās ir ātrā enerģija. Kukurūza sastāv galvenokārt no cietes, kas tik ātri nenoārdās gremošanas traktā. Kukurūzas graudus iesaka izbarot ziemas periodā, jo tā saražo vairāk siltuma enerģijas nekā auzas. Kukurūzā ir maz kokšķiedras. Specializētās barības sastāvos gandrīz vienmēr ir kukurūza placitātā un speciāli apstrādātā veidā, lai zirga gremošanas trakts to spētu izmantot. Veselus kukurūzas graudus nedrīkst izbarot kumeļiem un zirgiem ar sliktiem zobiem.

  19. septembris, 2014 @ 11.58
  • Gita

   Gita » Ronjuks To es saprotu, bet es jau ne par to. Es gribēju precīzāk zināt par šo teikuma daļu "...neizbēgami traumē gremošanas mikrofloru...". Kā tieši kukurūza traumē gremošanas trakta baktērijas, un kuras tieši?

   19. septembris, 2014 @ 12.41
  • zelma

   zelma » Ronjuks viena no lielākajām kukurūzas problēmām ir tas, ka lielākoties tā ir ĢMO (tāpat kā soja), īpaši jau tā ko izmanto dzīvnieku barībās. te ir informatīvs materiāls par ĢMO http://www.zemesdraugi.lv/faili/files/GMO_miti_un_fakti.pdf kurā minētas arī pētījumos konstatētas veselības problēmas dažādiem dzīvniekiem, ko izraisīja ĢMO barības ēšana.

   19. septembris, 2014 @ 12.41
  • Ronjuks

   Ronjuks » Ronjuks Zelmai. Neko jaunu Jūs man neatklājāt. Pret ĢMO kukurūzu un soju, bet lieku pretī Bioloģiskās auziņas no vietējā zemnieka ar Raundapu gatavinātas. Mēri kā gribi, cik garš tik plats. Un kas šajā gadījumā kaitīgāks?

   19. septembris, 2014 @ 13.01
  • Irbe

   Irbe » Ronjuks Gita - zirgam kaitē nevis konkrēti kukurūza, bet pārlieks cietes/cukuru daudzums uzturā, kurus zirgs gluži vienkārši nespēj sagremot un kuru dēļ mainās labvēlīgā zarnu mikroflora, un kukurūzā cietes procents ir aptuveni 65% - vairāk nekā citos graudaugos. Jā, ātrā enerģija, jā, ražotāji to tāpēc liek daudzās barībās, bet vai vērts?

   19. septembris, 2014 @ 13.46
  • zelma

   zelma » Ronjuks emmm, nav gan cik garš tik plats. jo ģmo audzēšanā kā reiz plaši izmanto tieši raundapu un citus pesticīdus - rezultātā ir gan raundapa kaitējums, gan ģmo pašu par sevi nevēlamā ietekme. kaimiņa auziņām ir tikai raundaps, līdz ar to tas ir mazāks ļaunums.

   19. septembris, 2014 @ 13.53
  • zelma

   zelma » Ronjuks p.s. problēma ar ģmo un pesticīdiem ir arī tāda, ka ģmo ideja ir būt izturīgiem pret raundapu, lai to var gāzt virsū laukiem iznīdējot nezāles. tā kā tie ir izturīgi, tad raundapu var gāzt virsū baigi nedomājot un nedozējot, līdz ar to pesticīdu piesārņojums ģmo noteikti būs lielāks nekā ne-ģmo, jo ne-ģmo vnk paši apsprāgtu no tā visa. http://www.theecologist.org/News/news_analysis/2560697/changing_to_nongmo_soy_transformed_the_health_of_my_pigs.html

   19. septembris, 2014 @ 14.10
 • Gita

  Gita Joprojām nav atbildes uz manu jautājumu. Laikam jautājumu uzdevu neprecīzi. Labi, vairāk nejautāšu.

  19. septembris, 2014 @ 14.56
  • Agrita Ž.

   Agrita Ž. » Gita Vispār jau uz Jūsu jautājumu tika atbildēts. Pat veselas divas reizes. :) Kukurūzā ir ļoti daudz cietes, to visu zirga organisms nevar adekvāti pārstrādāt, un zarnās esošais liekais cietes daudzums, gremošanas procesos pārlieku daudz radušās brīvās taukskābes un pienskābe izmaina zarnu ph. Vide kļūst baktērijām nepiemērota, tās gluži vienkārši 'atdod galus' un tas noved pie gremošanas problēmām ar visām no tā izrietošajām sekām.

   19. septembris, 2014 @ 20.57
  • Gita

   Gita » Gita Tagad saņēmu perfektu atbildi :) Paldies!

   20. septembris, 2014 @ 11.07
 • Kukainis

  Kukainis Cilvēki, lūdzu, lūdzu beidziet šo ĢMO marazmu! Man jau pumpas metas no šī visa! Pirms kliedzat un apskatiet citu kliedzēju bukletus (un "kliedzošos" jautājumus lekcijās un konferencēs, kas veiksmīgi tiek atspēkoti no ekspertu puses), patiešām un līdz galam uzziniet otru pusi. Kāds tur ekonomiskais izdevīgums - gāzt vēl vairāk pesticīdus uz graudaugiem? Augstais mērķis, patiesībā, ir pretējs - samazināta ķimikāliju lietošana (bet ne par to ir stāsts, vai ne?). Un kartupelis ar nedaudz izmainītu DNS tāpat jūsu kuņģī pārvērtīsies par tām pašām uzturvielām - saprotot elementāras sakarības, ES zinu, ka pats ĢMO kartupelis vai graudi man NEKO ļaunu nenodarīs. Jā, tas no kā man ir bail ir pesticīdi (herbicīdi, fungicīdi ..), kurus tiešām neviens arī pie mums īpaši nekontrolē, jo nevienu tas īpaši neuztrauc - visi tikai bļauj par ĢMO!

  19. septembris, 2014 @ 15.22
  • caps

   caps » Kukainis Es tiešām ļoti gribētu beigt šo ĢMO marazmu.. respektīvi, lai viņu beidz izmantot un attīstīt un tā tālāk.

   19. septembris, 2014 @ 15.27
 • Alise

  Alise Ja jau kukurūzu nav vēlams dod, tad kartupeli arī nedrīkst dod, jo tur jau arī ir ciete, bet govīm var? Es pareizi sapratu? Ja nē ļoti gribētu zināt kā īsti ir, bet man nevajaga neko sikāk tikai var vai nevar ;)

  19. septembris, 2014 @ 21.39
  • Ronjuks

   Ronjuks » Alise Govs nav zirgs un zirgs nav suns. Kartupeļus var dot, bet vai tas vajadzīgs? Kukurūzu var dot. Ja jau mēs visi tik gudri kukurūzas cietes %, tad pārrēķinām auzas enerģiju kukurūzā un zināsim cik var dot kukurūzu. Vienā literatūrā bija minēts 1: 1. Negribētu gan piekrist, bet tas atkarīgs no tā, cik auzas dod.

   19. septembris, 2014 @ 21.53

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase