Tests: salmu granulu pakaiši!

Atrast piemērotāko pakaišu veidu savam zirgam – tas nemaz nav vienkārši! Svarīgi, lai tie būtu viegli iztīrāmi, neputētu un labi uzsūktu mitrumu. Kā arī jāņem vērā tas, ka ne vienmēr staļļu īpašnieki ir gatavi atsevišķiem boksiem lietot citus pakaišus. Zirgam.lv šajā rakstā testē salmu granulu pakaišus.

Par salmu granulām pārsvarā atrodama ļoti atzinīga informācija – šie pakaiši ļoti labi uzsūc mitrumu; absorbē smakas; nesatur putekļus un sēnītes; ir ērti uzglabājami; samazina boksa tīrīšanas laiku; ir higiēniski, antialerģiski, un ekoloģiski; labi pārstādājami un izmantojami kā mēslojums laukiem.

Testu veicām ar 14 boksu stalli, kur zirgi dienas karstajā laikā nāk iekšā, bet pa nakti ganās ganībās. Viena boksa (koka grīda) pirmajai uzpildei izmantojām 300 kg granulu, boksa priekšpusi atstājot ar granulām nenosegtu, taču biezāku slāni veidojot “tualetes” zonā. Reizi nedēļā boksu papildinājām ar 40 kg granulu. Boksi tika tīrīti reizi dienā.

Pirmo reizi uzpildot boksu (bildē augstāk), secinājām, ka granulas ir ļoti ērti pārvietojamas un vienu boksu iespējams piepildīt ļoti ātri. Izvēlējāmies fasējumu big-bag maisos un ar ķerras palīdzību granulas nogādājām boksos.

Zirgiem iepazīšanās ar salmu granulām bija dažāda, bija indivīdi, kas nekavējoties sāka tās pilnām mutēm ēst, bija tādi, kas tām nepievērsa uzmanību. Jāteic, ka pirmo uztraukumu par granulu ēšanu drīz vien nomainīja atvieglota nopūta, jo granulu piestūķētie vaigi ātri iztukšojās, un paši ēdāji secināja, ka nekas garšīgs tas tomēr nav. Dienas gaitā gan bija vēl pāris mēģinājumi tās atkārtoti ēst, kas beidzās ar saviebtām sejas izteiksmēm un spļaudīšanos. Nākošajā dienā neviens no zirgiem granulas vairs nemēģināja ēst.

Secinājumi: viegli pārvietot, zirgi ēd nelabprāt!

Bildē redzams bokss, kurā zirgs pavadījis vienu dienu.

Šādu boksu iztīrīt ir ļoti viegli, izmantojām “caurās” dakšas zirgāboliem un plastmasas lāpstu slapjajiem pleķiem. Iepriecināja, ka iztīrāmo granulu apjoms bija ļoti minimāls – tik, cik izņemt slapjās granulas.

Secinājums: minimāls netīro pakaišu daudzumus, viegli iztīrīt, ļoti laba šķidruma uzsūktspēja.

Turpinājām granulu pārbaudi. Bildē zemāk ir redzams bokss ar divas nedēļas vecām granulām. Zirgābolu izņemšana joprojām nesagādā problēmas, arī slapjās granulas, kas jau sašķīdušas, var ar lāpstu iztīrīt. Taču daļa no vesalajām granulām zem zirga svara (zirgi ap 500-700kg) ir saberzta putekļos. Konstatējām, ka diviem zirgiem novērojams neliels klepus. Redzami bija arī putekļu mākonīši, ja zirgs straujāk boksā pārvietojās.

Secinājums: granulu lietošana joprojam ir ērta, taču nepieciešams uzzināt vai zirgu klepošana nebija saistīta ar sīkajiem mikroputekļiem, kas radušies no zem zirga svara saspiestām granulām.

Lai pārbaudītu vai mūsu izlietotie granulu daudzumi ir pietiekami, granulu ražotājs sazinājās ar klientiem Somijā, lai noskaidrotu somu pieredzi. Uzzinājām, ka Somijā boksa (3x4m) pirmajai uzpildei izmanto ap 200-250 kg granulu, bet reizi nedēļā to papildina ar 20-30kg granulu. Somi pat stāsta, ka viņiem esot zināms veterinārārsts, kas savam zirgam regulāri dod ēst salmu granulas (zirgam nepieciešams zaudēt svaru).

No somiem noskaidrojām, ka viņi salmu granulas, pirms zirga ielaišanas boksā, samitrina/salaista. Iespējams, ka tieši šīs darbības trūkums varētu būt iemesls mūsu novērotajai zirgu klepošanai. Granulu mitrināšana ir redzama video zemāk:

Gala secinājums: pakaišu materiāls ar salīdzinoši zemām izmaksām, vieglu tīrīšanu, taču nepieciešami papildus testi, lai noskaidrotu kā granulas “uzvedas” pēc laistīšanas ar ūdeni un vai nelielais putekļu daudzums alerģiskiem zirgiem neizraisa klepu.

Cenas:

EUR 110 par tonnu (1000 kg big bag maisā, 1kg = 0,11 EUR)

EUR 125 par tonnu (15 kg maisos, 67 maisi uz paletes, 1kg = 0,13 EUR)

Izmaksas mēnesī uz vienu boksu (ar somu rekomendētajiem daudzumiem):

1. mēnesis:

250 kg uzpilde = EUR 27,50 + 4 ned. pa 30 kg nedēļā (EUR 13,20) = EUR 40,70

2. mēnesis:

4 nedēļas pa 30 kg nedēļā = EUR 13,20

Raksta izveidei lietojām salmu granulas no http://strawpellets.lv/ SIA “MAER”.

SIA MAER ar salmu granulu ražošanu nodarbojas jau sesto gadu un Latvijā tiek uzskatīts par vienu no salmu granulu ražošanas aizsācējiem. Salmi tiek savākti mūsu zemnieku saimniecībā, tāpēc mēs varam garantēt savām ražotajām salmu granulām augstāko kvalitāti, kuru novērtē mūsu klienti. Savā zemnieku saimniecībā mēs nodarbojas ne tikai ar salmu granulu ražošanu un tirdzniecību, bet arī ar graudaugu, zālāju sēklu un gaļas liellopu audzēšanu. Esam arī salmu granulu ražošanas iekārtu tirgotāji, veicam uzstādīšanu un konsultēšanu šeit pat Latvijā un arī Igaunijā.

Šobrīd lielākā daļa mūsu saražotās salmu granulas tiek eksportētas uz Skandināvijas zirgu staļļiem – Somijā un Zviedrijā, kā arī daļa tiek eksportēta uz Dāniju, Vāciju, Īriju, Nīderlandi, Apvienotajiem Arābu Emirātiem un Igauniju, kur tiek izmantotas kā pakaišu materiāls zirgu staļļos.

Informācija internetā:

facebook.com/strawpellets

draugiem.lv/salmugranulas

www.strawpellets.lv

E-pasts: info@strawpellets.lv

Atpakaļ

14 komentāri

 • FB_1845746699

  Evita Baradovska gandrīz mēnesi lietojam šīs granulas, ievedot boksā laistījām, jālaista diezgan stipri. Pēc aptuveni nedēļas granulas pārvēšas putekļos, put diezgan daudz. Salīdzinot ar skaidām, putekļi nepaceļas augstāk par 30-50cm virs zemes. Neteikšu, ka man patīk labāk par skaidām. Mīnusi- smagas, grūti savedamas, laistāmas, boksa tīrīšana aizņem daudz laika. Pavisam noteikti papildināšana 30-40kg nedēļā ir daudz par maz, tāpat, kā 250kg uzpilde ir pupu mizas 3x4m boksam, ja grīda ir betona. Lai arī labi notur pamatu, vidus izstaigājas ļoti ātri. Tumšas, stallis izskatās drūms, par cik zirga mēsli paliek virspusē, zirgi noguļas netīri, ievērojami grūtāk tīrāmi, kā tie, kuri dzīvojas parastās skaidās.

  11. augusts, 2014 @ 15.45
 • jūlijs

  jūlijs Šopavasar izmēģināju granulas arī savā stallī- ļoti patika. Man tīrīšana tomēr šķita vienkāršāka kā ar skaidām vai salmiem un īpaši patika granulu lielā uzsūktspēja un spēja pilnībā absorbēt arī urīna aromātu. Putēšanu gan nenovēroju un priecēja tas, cik maz ir jāved uz mēslu čupu- nekādi lieki pakaiši. Liels pluss ir tas, ka granulas ātri sadalās un rudenī mēslu kaudze jau ir pilnībā izmantojama dārza mēslošanai.

  11. augusts, 2014 @ 16.01
 • Gita

  Gita Man ļoti patīk granulu pakaiši. Mūsu zirgi iet ārā vai nu visu dienu vai nu šobrīd visu nakti. Parasti "'aboli"paliek virspusē un ļoti viegli izvācami, mitro daļu arī izņemam katru dienu, principā arī katru dienu uzirdinam , lai pakaiši nesablietējas, jo tad ir vieglāk tīrīt. Pēc salaistīšanas pakaiši ļoti ātri izjūk. Papildinam 1x vai 2x nedēļā (atkarībā no zirga) vienu tačku. Mūsu stallī visi, kas atnākuši jauniņie un bijušas elpošanas problēmas, pie mums vai nu pārstāj klepot vai klepo ļoti reti.

  12. augusts, 2014 @ 0.02
 • Es

  Es Un kā zirgi jūtas guļot šādos pakaišos? Piekrītu, ka uz betona grītas šāds daudzums noteikti nebūs pietiekams, jo īpaši aukstajos ziemas mēnešos, kad arī zirgi vairāk laika pavada iekšā. Ar "caurajām" dakšām arī no skaidām ir ļoti ērti iztīrīt bumbuļus un ar lāpstu mitrās vietas - pie nosacījuma, ja to dara katru dienu un ja zirgs nav cūka parastā :D

  12. augusts, 2014 @ 2.14
 • FB_1845746699

  Evita Baradovska ļoti diskutabls jautājums par klepotājiem un alerģiskiem zirgiem. Putekļi ir un to nav maz, alerģiskā ķēve, turpina klepot tāpat, kā stāvot salaistītās skaidās, nekādi veselības uzlabojumi nav novērojami. Es gan šobrīd runāju no pozīcijas par zirgiem, kuri diennakts lielāko daļu pavada boksā. Līdz ar to ir iespēja vērot, kā granulas uzvedas pie lielas noslodzes ar boksu tīrīšanu 3x dienā. Es te ātri sarēķināju citus ciparus, uzpilde- 400kg, papildināšana vismaz 100kg nedēļā. Tātad reālās izmaksas uz boksu būs 80-100eiro mēnesī, ja nav vēlmes ļaut zirgam gulēt uz betona, pārsegta ar plānu kārtiņu sajukušu granulu.

  12. augusts, 2014 @ 10.01
 • FB_1725289446

  Sigita Neesmu gan šos lietojusi, bet video un bildēs tā pakaišu kārtiņa tiešām izskatās krietni par plānu gulēšanai. Turklāt esot bijuši pētījumi veikti, ka zirgi labprātāk un vairāk guļ salmos, nekā skaidās, tad man grūti iedomāties, ka šādās granulās, kamēr tās nav izjukušas, zirgam patiksies gulēt. Salmu granulu vietā būtu labāk, ja ražotu smalcinātos, īsos salmus kā Vācijā.

  12. augusts, 2014 @ 10.14
  • bubis

   bubis » Sigita Es arī šo brīdi gaidu...varbūt notiks brīnums un pie mums sāks ražot smalcināto salmu pakaišus.

   12. augusts, 2014 @ 15.51
  • Armands

   Armands » Sigita Atsūti man uz epastu savus kontaktus, lai varu sazināties un iespējams, varētu kaut ko sadomāt ar smalcinātiem salmiem.

   12. augusts, 2014 @ 16.17
  • Armands

   Armands » Sigita Cik daudz viņus smalcināt, aptuveni kāda frakcija?

   12. augusts, 2014 @ 16.19
  • Gita

   Gita » Sigita Pēc pieredzes smalcinātie salmi put krietni vairāk un pēc boksa tīrīšanas esi balts kā melderis.

   14. augusts, 2014 @ 8.58
  • FB_1725289446

   Sigita » Sigita Par smalcinātajiem salmiem ir daudz rakstu, lai gan vāciski, jo tur viņi ir gana populāri un tiek slavēti no lietotājiem. Ja vajag, varu kaut kad piesēsties un izpētīt to tēmu kārtīgi. Putēt tiem nevajadzētu pie nosacījuma, ka tie ir pareizi ražoti, t.i., atputekļoti procesā, ko normāls ražotājs arī norāda. Tieši tāpat kā ar speciālajām skaidām, ko tagad ražo zirgu pakaišiem, tās arī ir atputekļotas un ir jūtama atšķirība no parastajām zāģskaidām no gatera. http://www.hirlingerland.de/pdf/02_Kurzstroh_fuer_Pferde.pdf http://www.bartholdipelletsag.ch/index.php/einstreuprodukte/hippo-gold Krietni labāk uzsūcot mitrumu kā parastie salmi un krietni vieglāk tīrāmi.

   14. augusts, 2014 @ 11.06
 • sinjah

  sinjah Es arī izmantoju granulas. Vasarā plānāku kārtu kā video, ziemā biezāku.. putēšana atkarīga no konkretajam granulām.. ir tadas,.kas neput vispār, taka varbūt var patestēt citu ražotāju granulas. Ja put, tad ieteicams ar šļūteni vai lejkannu saslapināt.. granulas, ja pavisam cietas un garas ( katram ražotājam savadakas) tomēr jālej ar ūdeni nedaudz, tad ir konsistence - cietas plus salmu mIlti, uz tāda pamata zirgi labprāt guļ. Ja granulas biezā kārtā nespiež arī cietas

  14. augusts, 2014 @ 9.50
 • Aija Pavlovska

  Aija Pavlovska Brīnišķigs pakaišu materiāls! Braucām tālu ceļu, ieklājām zirgu stāvvietā mašīnā, labumi--nav spēcīgās urīna smakas, uzsūc mitrumu, jo tīrot ārā konstatējām ,ka pakaišu apjoms manāmi palielinājies, nepiesārņo apkārtējo vidi un droši izmantojams mēslojumam augiem. Paldies ražot`jiem!

  21. augusts, 2014 @ 14.43
 • indra

  indra Vienkārši nav nekas labāks izdomāts par šo....paldies ražotājiem....:) Es lietoju Džūkstes granulas,nav ne dārgas,ne arī put....

  21. augusts, 2014 @ 16.15

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase