Palīgi – tie ir īstie zirgu vārdotāji!

Iečukstēt austiņā, noglaudīt deguntiņu – neviens nepazīst zirgus un to rituālus labāk kā to kopēji. Un ar tiem situācija ir kā ar auklītēm – labus atrast ir grūti!

Apkrāvušies ar segām, kājsargiem, gardumu pakām, lietus jaku un minerālūdens pudeli jātniekam, dvielīti, ar ko noslaucīt siekalas un sviedrus pirms iejāšanas manēžā, nereti vēl ar bērnu ratiņiem vienā rokā un suni pie pavadas otrā, zirgu kopēji un jātnieku palīgi stāv laukuma malā un ar saspringtu sejas izteiksmi jūt līdzi, kad „viņu”  zirgi dodas cīnīties par nozīmīgām balvām. Viņi savus aprūpējamos zina kā savus piecus pirkstus, un rūpējas par tiem ar lielu atdevi.

Ikviena sejas izteiksme, ikviens nervozs astes vēziens tiek tūdaļ pamanīts, ikviens rituāls tiek stingri ievērots, vai tas būtu trīskāršs glāsts pāri degunam vai slepeno burvju vārdiņu iečukstēšana ausī pirms starta. Zirga kopēja/palīga profesijas apzīmējums nemaz nespēj izteikt visu, kas piederas šim ļoti atbildīgajam amatam. Šie cilvēki ir viss vienā – staļļa pārvaldnieki un sacensību organizētāji, šoferi, ārsti un psihologi, barošanas speciālisti un pirmās palīdzības sniedzēji, nereti arī sponsoru palīgi un mēdiju, pakalpojumu sniedzēju u.c. kontaktpersonas, auklītes, filmētāji un vēl un vēl…

Labus palīgus ir grūti atrast. Nereti tie pavada desmitiem gadu, gūstot pieredzi savā amatā, kā, piemēram, Karmena Tīmane, kura kopš skolas absolvēšanas 1990. gadā strādā pie trīscīņas zvaigznes Ingrīdas Klimkes: „Karmena ir daudz vairāk kā tikai zirgu kopējs vai palīgs, viņa ir jau kā ģimenes loceklis. Mēs viena otru pazīstam līdz matu galiņiem, un viņa savu darbu veic tik apzinīgi un ar tādu atdevi, ka ir man neaizstājams atbalsts, lai es varētu nodoties tikai sportam. Gadu gaitā es viņai uzticēju arvien vairāk atbildības, līdz ar to uz doto brīdi viņa ir pilnībā pārņēmusi mūsu staļļa pārvaldību”.

Pretējā gadījumā Ingrīdai nemaz nebūtu iespējams trenēt tik daudzus trīscīņas un iejādes zirgus un aktīvi startēt, turklāt to visu apvienojot ar ģimenes dzīvi. Ar ;ģimeni Karmena saprotas lieliski: viņa ir Ingrīdas meitas Gretas (12 gadi) krustmāte, un arī mazo Filipu (4) viņa ir iemīļojusi no sirds. Nav jau nekāds brīnums, bieži vien Karmenu varēja manīt sacensībās ar mazuli ķengursomā, kamēr Ingrīda startēja.

Foto pa labi: dpa / Philipp Schulze

40 gadus vecajai Karmenai Tīmanei, kas pagājušajā gadā saņēma FEI piešķirto titulu „Best Groom”, darbs ir dzīvesveids: „Man patīk pārmaiņas un tas, ka katru dienu notiek kas skaists un kas savādāks. Mēs visu laiku uzturamies ārā, dabā, mums ir kolosāla komanda un fantastiska priekšniece”.

Protams, tas ir fiziski smags darbs, kurā nav noteikts darba laiks no plkst. 9.00-17.00. „Man tas tiešām ir aicinājums. Es katru rītu priecājos, dodoties uz stalli un redzot zirgus. Tas nav darbs, uz kuru jāvelkas kā uz katorgu un kur jau pēc pāris stundām prātā ir tikai doma par darba beigām. Man patīk šī ciešā saikne ar zirgiem, šie patiesi maģiskie brīži, kad zirgs pilnībā koncentrējas uz mani un man absolūti uzticas”, atklāt Tīmane, kurai ir ļauts ikdienā jāt arī olimpiskos zirgus.

Arī Ingrīda Klimke ir novērojusi šo īpašo zirga sajūtu, ar ko ir apveltīta Karmena, un ko nav iespējams nekur iemācīties: „Viņai ir tāda izjūta, tāda intuīcija uz zirgu, ka tie burtiski uzplaukst viņas aprūpē. Viņa vienmēr ir pie zirgiem un pamana pat sīkākās izmaiņas. Tas ir zelta vērts, jo, ja zirgam kaut kas kaiš, to ir jāpamana pēc iespējas ātrāk”.

Avots

Atpakaļ

4 komentāri

 • FB_1845746699

  Evita Baradovska Oda palīgam, tik patīkami to lasīt! Lai visiem palīgiem laba sezona :)

  23. jūlijs, 2014 @ 21.04
 • Es

  Es Skaisti jau šajā rakstā aprakstīts, bet realitāte pārsvarā ir tāda, ka grūms/palīgs ir cilvēks bez dzīves. Es saprotu, ja šādi cilvēks uz laiku piepelnās, iegūst pieredzi, "pagrozās" slavenu zirgu un jātnieku sabiedrībā, redzot lielo sportu savām acīm, bet dzīvot fūrē, dzīvot zirgam astē, dzīvot bez brīvdienām, dzīvot bez ģimenes, sākt savu darbadienu sešos no rīta un beigt astoņos vakarā - tā nav dzīve.

  29. jūlijs, 2014 @ 10.37
  • indra

   indra » Es Labi,ja sanāk beigt astoņos vakarā....tas vēl skaitās ātri.... Man Odensē sākās 5.30 no rīta un beidzās 22.30 vakarā.....

   29. jūlijs, 2014 @ 13.22
  • Dagnija

   Dagnija » Es Katrai maizītei sava garoziņa. Šis noteikti nav darbs kuram katram, bet tā jau tas ir ar visām profesijām.

   29. jūlijs, 2014 @ 14.32

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase