Zirgu botiņas, jeb iespēja aizsargāt nekalta zirga nagus

„Botiņas” ir viens no latviskotajiem apzīmējumiem lietai, kas jāšanas inventāra tirgū grozās jau kopš 1970. gada. Tas ir unikāls produkts, kas gluži kā kurpe ir uzvelkama un zirga naga un īpaši veidota, lai pasargātu naga zoli, tajā pašā laikā neradot nepareizu noslogojumu kājām. Šīs botiņas galvenokārt tiek izmantotas diviem mērķiem- ātri aizvietot nokritušu pakavu, taču bieži tiek pielietota kā alternatīva pakaviem, tos uzliekot tikai laikā, kamēr zirgs iet apvidū vai treniņā.

Šobrīd pasaulē nepārspēts botiņu ražotājs ir Easycare Inc., kas īpašu popularitāti guvis Amerikas tirgū, kur piedāvā savu produkciju trīs segmentos- botiņas hobija zirgiem, sportistiem un botiņas terapijas nolūkiem.

Ekrānšāviņš no mājas lapas easycareinc.com

Latvijas tirgū botiņas nevarētu nosaukt par populāru un bieži izmantotu produktu un pagaidām vienu no Easycare botiņu modeļiem- hobija jāšanai piemēroto Easyboot piedāvā tikai veikalā Zirgustallis. Jāpiebilst, ka turpmākajā rakstā tiks runāts par tām botiņām, kuras izmanto jāšanai, terapijas nolūkā izmanto lielākoties tikai „zābaku”, kas redzams augstāk esošajā bildē, labajā stūrī un lieliski palīdz, piemēram, naga abscesa ārstēšanai.

Lai gan mūsu kalēji pret botiņām izturas ar zināmu piesardzību, kolēģi Vācijā jau ir novērtējuši šī produkta lietderību, kalējs un botiņu eksperts Berds Jungs (Bernd Jung) žurnālā Cavallo dalās ar praksē gūtajiem ieteikumiem par botiņu lietošanu.

Speciālists skaidro, ka botiņu lielākā priekšrocība ir to vieglā uzvilkšana un novilkšana. Ja pakavus zirgam ir jānēsā nepārtraukti, tad botiņas iespējams izmantot tikai tad, kad nagam ir nepieciešama īpaša aizsardzība- treniņā uz cietāka pamata vai, piemēram, ejot pa akmeņainu vai asfaltētu ceļu. Šādā veidā tiek izslēgts papildus risks, ka kalts zirgs var satraumēt aploka biedrus, kā arī ilgtermiņā- botiņas ļauj ietaupīt naudu uz dārgajiem kalšanas pakalpojumiem.

Video sērijā Berds Jungs skaidro kā veiksmīgāk izvēlēties botiņu modeli savam zirgam, un kā noteikt tām pareizo izmēru. Viņš skaidro, ka vislabāk vienmēr pirms pirkšanas ir botiņu piemērīt, jo zirga nags ir trīsdimensionāls un jāņem vērā ne tikai tā zoles platums un garums, bet arī tas, ka katram zirgam naga forma var būt nedaudz citāda- nedaudz asimetriska, naga siena var iet taisnāk vai lēzenāk, nags var būt vairāk apaļš vai ovāls. Lai nu kā, tradicionāli katram botiņu modelim ir sava izmēru tabula, kurā atbilstoši naga platumam un garumam ir savs izmērs, gluži kā cilvēkiem ar kurpēm. Zemāk esošajā attēlā redzams, kā pareizi mērīt nagu. Ar zaļo līniju atzīmēta naga platākā vieta, kurā mēra tā platumu, taču naga garumu mēra pa zilo līniju, sākot no purngala līdz stara platākajai vietai. Būtiski mērījumus veikt ne vēlāk kā 8 dienas pēc nagu apgriešanas.

Tā kā Vācijā botiņu izvēle ir krietni plaša, speciālists paskaidro arī atšķirību starp to dažādajiem veidiem. Ir modeļi, kas ir ar ciešu ārsienu, pie tiem zirgu nepieciešams pieradināt pakāpeniski, pirmajās reizēs botiņu uzvelkot uz 15- 20 minūtēm. Šo modeļu aizdares sistēma cieši satver nagu, un pie šī spiediena ir jāpierod pakāpeniski. Vēl ir modeļi, kas nav piemēroti dubļainam laikam un vieglāk novelkas nost, jo tiem nav cieša ietvara, taču šīs botiņas var diezgan droši vilkt zirgam kājās un jau pirmajās reizēs pārbaudīt garākā izjādē.

Berds Jungs skaidro, ka pareizais izmērs un modelis ļaus zirgam bez problēmām kustēties visās gaitās un, izmantojot botiņām paredzētās radzes, būs drošas izmantošanai kā uz mitra pamata, tā ziemā uz ledus un sniega. Vēl speciālists norāda, ka iegādājoties botiņas, tām nav paredzēta labā un kreisā kāja, taču viņš iesaka tomēr pašiem konsekventi ievērot kuru botiņu vienmēr vilkt vienā un otrā kājā, jo laika gaitā tā tomēr nedaudz pielāgojas konkrētajai kājai. Tāpat botiņas ne vienmēr ir nepieciešamas visām četrām kājām, bieži tās tiek liktas tikai priekškājām.

Lietotāja pieredze

Viens no maniem zirgiem, kuru izmantoju hobija jāšanai, vienmēr ir bijis ar jūtīgu naga zoli. Izejot apvidū, pat pa šķietami mīkstu un gludu pamatu, viņš sajuta katru mazāko akmenīti un kustējās negribīgi un nedroši. Kalējs norādīja, ka nags ir vesels, pietiekami ciets un labu, platu staru, taču jūtīgu zoli, un problēmu ieteica risināt, zirgu apkaļot. Tomēr tas, kas mani atturēja no kalšanas bija iespēja satraumēt gan sevi, gan aploka biedru, ar kuru zirgs bieži dauzījās, ceļoties divkājās. Šī ziema, bez sniega un pastāvīgi sasalušu zemes virskārtu, viņam bija īpašs izaicinājums, tāpēc pēc ilgākas vilcināšanās, nolēmu izmēģināt botiņas. Pirms tam biju izlasījusi visu pieejamo literatūru par botiņām, to lietošanas plusiem un mīnusiem, samērīju nagu un gāju uz Zirgustalli, kur sākotnēji paņēmu 6. izmēra Easyboot botiņas, taču tās izrādījās pa lielu pat manam lielajam, smagā tipa zirgam, taču tos bez problēmām varēju atgriezt un pasūtīt jau mazāku izmēru- 5. Tas manam zirgam derēja perfekti, taču jāsaka, uzvilkšana man nebūt nešķiet tik vienkārša, tur ir diezgan jāpasīvējas, lai nagu dabūtu kurpē iekšā pareizi. Jau pirmajā reizē zirgs apmierināti rikšoja un nevienā brīdī neko neiebilda pret botiņām. Pašu labāko novērtēju pirmajā reizē, kad izgājām apvidū, zirgs pavisam ātri uzķēra, ka nagi ir aizsargāti un nesalīdzināmi drošāk un labprātāk gāja uz priekšu. Botiņas bija neatsveramas tajā kailsala laikā, taču uzsniegot mazam, slapjam sniegam, ļoti slīdēja un nācās kāpt nost no zirga. Varbūt radzes palīdzētu, bet modelim, ko nopirku nekas tāds nenāca līdzi. Tagad būs pagājis pusgads kopš botiņas izmantoju, nav manāmas nolietojuma pazīmes (redzams bildē), kā arī zirgs ne reizi nav sūdzējies par kādiem noberzumiem un kopumā esmu apmierināta ar pirkumu. Jāpiebilst, ka abas botiņas pārdodas atsevišķi, nevis pāros un katru pirku pa 64Ls. Taču atceros, ka mazākie izmēri nemaksāja tik daudz.

Izmantotie materiāli:

Easycareinc.com

Cavallo Magazin, maija izdevums, 2014

Cavallo.de

Sagatavoja: Marta Birzleja

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase