Problēmzonas un optimālais ekipējums V – Kājsargi

Garie kājsargi, īsie kājsargi, bintes – tas viss ir noderīgs, bet gan no zirga, gan treniņu plāna ir atkarīgs, kuras kāju daļas ir īpaši jāaizsargā.

Dr. Anetei Virvollai ne reti nākas saņemt visu mieru, kas viņai ir, skaidrojot neskaitāmas reizes, vai jaunam zirgam ir nepieciešami kājsargi: „Zirgam ar pareizu eksterjeru, ar pareizām kāju stāvotnēm faktiski nav vajadzīgs nekas. Tādēļ mēs zirgiem, kas nav kalti, sākumā neliekam neko uz kājām un mēģinām ieklausīties, vai zirgs darba laikā strīķē kopā vēzīšus”. Zirgiem, kas ir kalti, tiek likti kājsargi, kurus pēc jāšanas rūpīgi izpēta, vai ir manāmas skrambas un švīkas.

Īpaši bieži kājas strīķē tie zirgi, kuriem ir nepareizas stāvotnes. Bez kāju aizsardzības līdzekļiem tie var sev sagādāt vaļējas brūces, kas var iekaist. Papildus vēzītim vēl viens „vājais punkts” ir kauli, kas atrodas augstāk – metakarpālais kauls, irbuļkauls u.c. Ja pa tiem uzsit, kaula plēve var iekaist. Tas ir visai sāpīgs process, jo kaila plēvē atrodas ne tikai daudz asinsvadu, bet arī nervu.

LABI AIZSARGĀTAS JEBKURĀ DISCIPLĪNĀ

Zirga kājai vispiemērotākā aizsardzība ir atkarīga no tā, kādā veidā jātnieks jāj. Ja programmā ir paredzēts daudz lēkšot pa trasi vai apvidū, tad ieteicams kājas aizmugurējā stiegru daļā aizsargāt pret sitieniem, izvēloties cietos kājsargus. Vai tie ir priekšpusē slēgti vai vaļēji, tam nav nozīmes. Ja savukārt lēkšu treniņus apvieno ar lēcieniem, piemēram, trīscīņas disciplīnā, tad ir jāraugās, lai arī kājas priekšējā daļa būtu pasargāta.

Ja konkūra un trīscīņas disciplīnās biežāk ir redzami kājsargi, tad iejādē daudzi tin zirgiem uz kājām bintes, lielākoties ar paliktņiem apakšā. „Mācot zirgam pieņemšanas, ir jāraugās, lai kāju iekšpuse būtu pasargāta no sitieniem. Kājsargi, kas iekšpusē ir labi polsterēti, vai bintes ar biezākiem paliktņiem, šādos gadījumos ir lietderīgi”, skaidro Dr. Virvolla. Tomēr vetārste netic, ka šādi kājsargi vai bintes spēj pasargāt stiegras no smagākiem bojājumiem, piemēram, stiegras plīsuma. „Stiegrai pašai par sevi ir balstoša funkcija, līdz ar to nav iespējams to vēl balstīt ar palīglīdzekļiem”, viņa skaidro. Viņasprāt lietderīgi ir t.s. ventilētie kājsargi, kas palīdz saglabāt stiegras vēsākas. „Pie īpaši smagām slodzēm tās ir laba lieta. Iedomājieties, ka apkārt stiegrai ir daudz mazu asinsvadu, kas siltuma iespaida izplešas. Tā iespaidā var vieglāk izdalīties asinis un locītavu šķidrums, kas var novest pie iekaisumiem”. Sākotnēji stiegra tiek skarta tikai netieši, bet līdz tai var nonākt kairinājums, kas galu galā izraisa pamatīgu iekaisumu. Lai mazie asinsvadi ātrāk savilktos, pēc treniņa zirga kājas ieteicams noskalot ar aukstu ūdeni.

Zirgiem, kuriem ir ļoti jūtīga kāju āda, ieteicams izvēlēties kājsargus ar mīkstu oderi. Ja lieto aitādu, tad jāuzmanās, lai pēc katras lietošanas tā tiktu kārtīgi izžāvēta un iztīrīta. Kāju problēmām ir ieteicamas arī bintes ar mīkstiem paliktņiem.

ZVANI

Pavisam zemu atrodas vēl viens kāju vājais punkts – vēzīša locītava. Šajā vietā āda ir īpaši jūtīga – to zina ikviens, kas kādreiz ir mēģinājis cīnīties pret sprēgām. Zirgi, kuri mēdz ar pakaļkājām tālu vēzēt uz priekšu, bet vienlaikus nespēj gana ātri pārvietot priekškājas, ir īpašā riska grupā, kas sev var savainot vēzīti. Tādiem zirgiem obligāti jāliek zvani. „Labi ir tie zvani, kas nenoslīd tik viegli un nesagriežas, jo tad tie arī tik viegli nevar noberzt: piemēram, tādi zvani, kas aizmugurējā daļā ir garāki, bet priekšpusē tikai stiepjas gar kronīti”, iesaka Dr. Virvolla.

Arī pamats, uz kura zirgs tiek strādāts ir, ir jāņem vērā – smiltis kopā ar sviedriem, pakļūstot zem zvaniem, darbojas kā smilšpapīrs, kas berzē ādu. Apvidū ejot, zvaniem jābūt no tāda materiāla, kas nepiesūcas ar ūdeni, pretējā gadījumā tie būs par smagu.

KO LIETO SPORTISTI:

Janne Frederika-Meijere, vācu konkūriste: „Man ir svarīgi, lai uz neiralģiskajiem punktiem pieguļošajās vietās kājsargi būtu pēc formas ideāli pieguļoši un no atbilstoša materiāla”. Lai izvairītos no uzsitienu izraisītām traumām, Janne ikdienā jāj visus zirgus ar kājsargiem vai bintēm. Viņa ir palīdzējusi arī izstrādāt IHP-kājsargus, kas atbilst viņas prasībām pēc viegliem, bet triecienu absorbējošiem kājsargiem ar neoprēna oderi.

Jūlija Mesterna, trīscīņniece: „Kājsargiem jābūt viegliem, tie nedrīkst nošļūkt, un zirgs zem tiem nedrīkst svīst. Protams, tiem ir jāder zirgam. Un pēc krosa fāzes tie momentā tiek noņemti”. Jūlija dod priekšroku viscaur slēgtiem kājsargiem, kas sargā visus kaulus. Viņa neiesaka lietot parastos cietos kājsargus, jo tie iežmiedz kāju. Lai pasargātu nagus, viņa nereti lieto pat divus zvanu pārus: iekšpusē mīkstāka materiāla zvanus, bet ārā izturīgākus, kas pasargā no trieciena ar kaltu nagu.

Helēna Langehānenberga: lai pasargātu zirgu kājas treniņos, olimpiskā medaļniece izvēlas anatomiskas formas kājsargus. Bintes viņa izmanto tikai tad, ja zirgam ir jūtīga kāju āda. Aplokā laižot zirgus, viņa liek tiem cietos kājsargus.

Kristīne Šprēhe savukārt dod priekšroku bintēm ar paliktņiem – gluži klasiski.

Eskadron Flexisoft Air Easy kājsargi – īpaši „elpojoši” un ventilēti:

Horseware Dalmar kājsargi – viegli, pasargā kājas no pārkaršanas arī pie lielas slodzes, no sitieniem sargā iestrādātās karbona šķiedras:

Ekkia anatomiskas formas zvani no elastīga gēla, kurus var piegriezt pēc vajadzīgās formas:

 Eskadron iejādes kājsargi:

Sagatavoja Sigita Eitcena pēc St-Georg materiāliem.

Atpakaļ

9 komentāri

 • Laura

  Laura Paldies! Ļoti labs raksts!:)

  6. jūnijs, 2014 @ 16.04
 • darja

  darja Interesanti! Paldies. Vai Jus varat pastastit vel par maziem koka riņķišiem, kurus gerbj zirgam uz vezišiem? Vel ir sargi priekš locitavam, priekš kam un ka pareizi izveleties? Paldies iepriekš))

  6. jūnijs, 2014 @ 18.58
  • FB_1845746699

   Evita Baradovska » darja koka riņķīši tie nav noteikti, materiāls parasti ir gumijas, arī neoprēna, gan ne riņķīši, bet kā siksnas. Priekš tam arī lieto, lai sargātu vēzīti. Nezinu, kas ir "sargi priekš locītavām" pieļauju priekškāju kājsargi ar pagarināto daļu līdz karpālai locītavai. Tādi lietojami zirgiem, kuriem tendence vienu kāju pret otru, lēcienā dauzīt. Kājsargu variācijas ir tik lielas un daudzveidīgas, ka tos visus aprakstīt vajadzēs pabiezu žurnālu.

   6. jūnijs, 2014 @ 19.55
 • FB_1845746699

  Evita Baradovska Eskadron Flexisoft Air Easy kājsargi – totāls murgs kopšanai, sietiņš piebirst pilns ar smiltīm, kuras laukā nav dabonamas ne lūdzamas. Var kratīt, dauzīt, mazgāt un mērcēt, smiltis tur paliek. Līdz ar to, kāda tur vairs ventilācija. Ekkia anatomiskas formas zvani no elastīga gēla- nekāda gēla tur nav, sliktas kvalitātes gumijas izstrādājums, ātri plīst, tapēc arī lēti maksā. Labi ir tie zvani, kas nenoslīd tik viegli un nesagriežas, jo tad tie arī tik viegli nevar noberzt: piemēram, tādi zvani, kas aizmugurējā daļā ir garāki, bet priekšpusē tikai stiepjas gar kronīti”, zelta vārdi.

  6. jūnijs, 2014 @ 20.00
  • bubis

   bubis » Evita Baradovska Ir,ir dabūnamas ārā...bet pie viena nosacījuma-ja pa rokai ir ļoti spēcīga gaisa spiediena plūsma.Es tādu atradu sava cienītā garāžā- ( nepateikšu gan kā pareizi to aparātu sauc,bet viņš uzkrāj tādā kā balonā gaisu zem liela spiediena,parasti pumpē ar tādu riepas un tt),izpūš da jebko,gan smiltis no kājsargiem,gan spalvas no skujamā aparāta un tt,baigi laba lieta un tā gaisa plūsma ir ļoti spēcīga.

   7. jūnijs, 2014 @ 7.39
 • zuze

  zuze to aparātu sauc kompresors :)

  7. jūnijs, 2014 @ 8.46
 • FB_1845746699

  Evita Baradovska bubis, tu man iesaki doties maču tūrē līdz ņemot kompresoru? :D Esmu cietsirdīga, ja slikti kopjams, značit nelietojams!

  7. jūnijs, 2014 @ 20.34
  • bubis

   bubis » Evita Baradovska Evit,bet padomā cik tas būtu kruta...visi skrietu pie Tevis lai izpalīdzi :D :D :D

   8. jūnijs, 2014 @ 8.04
 • aka

  aka Labprāt iegādātos lietotus Eskadron Air kāju sargus!

  8. jūnijs, 2014 @ 11.56

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase