Zirga sliktie ieradumi: košana un košļāšana!

Problēma

Mēs visi kādreiz bērnībā esam tikuši brīdināti: “Neej gar zirga dibenu, jo tas var iespert un neej pie galvas, jo zirgs var iekost!” Bēdīgi, taču šī būs visdrošākā pamācība tiem, kas pie zirga nāk pirmo reizi (vai ar švaku reakcijas ātrumu).  Situācija var izvērsties vēl dramatiskāka, kad jūsu četrkājainais eņģelītis iekož jūsu draugiem, kad jūs pats pievelkat vēderjostu vai vienkārši kādam garāmgājējam stallī. Tad nu ir pienācis brīdis, kad zirga īpašniekam nākas atvainoties par dzīvnieka uzvedību vai samaksāt par sabojāto apģērbu, jo zirgs to noteikti nedarīs.

Bilde 1 (skatīt no kreisās puses uz labo): kodiens jātniekam, kad tiek aiztaisīta vēderjosta, ir ļoti bieža parādība. Pievelciet vēderjostu pakāpeniski pa vienam caurumam, kā arī uzmaniet, lai zirga āda netiek “saburzīta” krokās. Ārējo pavadu nedaudz saīsiniet, lai zirgs galvu turētu no jums drošā attālumā.

Zirgs kož, atrodoties boksā

Uzmanības meklēšana

Dažiem zirgiem ir nepieciešama liela uzmanības deva, un tos nedrīkst atstāt bezdarbībā. Garlaicība radīs zirgā aizkaitinātību un stresu. Šāds zirgs var no boksa kost garāmgājējiem, lai izpelnītos uzmanību – šajā gadījumā negatīvu, jo tam tiks aizrādīts par nevēlamām manierēm.

Zirgi, kuriem depresiju rada parāk ilga uzturēšanās stallī,
no boksa malas var uzbrukt garāmejošajiem zirgiem vai cilvēkiem.

Negatīvas asociācijas

Retāk sastopami ir zirgi, kuriem ir nepatīkami redzēt sev tuvumā cilvēku. Visticamāk, ka tie cilvēku asociē ar darba vai kādas sliktas pieredzes “priekšvēstnesi”, kas ielaužas viņu “drošības zonā” (boksā vai personīgajā laukā).

Iemesls

No zirga skatu punkta, košana un knibināšana ir daļa no valodas. Maigi kodieni (izmantojot lūpas vai maigi sagrābjot ādu ar zobiem) zirgu barā tiek uzskatīti par draudzīgu un rotaļīgu žestu – piemēram, sasveicinoties vai aicinot otru zirgu uz rotaļu.

Zirgiem ir pieņemts vienam otru nedaudz “skrubināt”,
tāpēc jātniekam jābūt gatavam, ka zirgs tīrīšanas laikā var “paskrubināt” arī viņu.

Kumeļi, ķēvītes un ērzeļi ir visnaskākie kodēji. Tie mūs, cilvēkus redz kā daļu no sava bara un tāpēc šāda uzvedība tiem ir dabiska. Kas attiecas uz ērzeļiem un to spēlēm vai dominances nostiprināšanu pār cilvēku – talkā jāaicina tikai pieredzējuši cilvēki.

Jāatceras, ka jaunzirgiem dažādu priekšmetu košļāšana ir saistīta arī ar zobu maiņu, kas tiem rada diskomfortu. Nepatīkamās sajūtas jaunuļi likvidē ar košļāšanas palīdzību.

Ja zirgs metas virsū ar atieztiem zobiem un izstieptu kaklu, tad normālā situācijā šāda uzvedība ir aizstāvība nevis agresija. Zirgu šādi rīkoties var mudināt dusmas, sāpes vai bailes.  Šādas uzvedības pielietošana starp diviem zirgiem parasti otru zirgu aizdzīs no pirmā zirga personīgās zonas, ēdiena vai aizsargājama kumeļa.

Specifiski košanas gadījumi

Zirgs kož, kad tiek aiztaisīta vēderjosta, sega vai, kad tiek tīrīts Diskomforts, sāpes, bailes (ne tikai no objektiem, bet arī asociācijas ar tiem, piemērām, jājot, esot vienam)
Kož garāmejošiem cilvēkiem vai tad, kad ir piesiets Meklē uzmanību, trūkst mentālās stimulācijas un/vai fiziskās aktivitātes, iesprostots par ilgu stallī, rupjās barības trūkums
Kož, kad ēd vai, kad tam dod kārumus Aizsargā ēdienu, ir izsalcis, nerespektē cilvēku un tā personīgo lauku.
Kož stresa situācijās, piemēram, kad zirgu kaļ, kad tam jāizpilda kāds grūts vingrinājums vai jāpārvar sarežģīts šķērslis Meklē atbalstu, pārliecību ar mutes palīdzību, trūkst pašpārliecinātība

Jātnieku vai zirgu “vedēju” (handler) izraisītas problēmas

Zirga pazīšanas un izpratnes zināšanu trūkums Šī ir viena no izplatītākajām problēmām. Ja Tu nespēj atpazīt zirga valodu, ko Tev saka Tavs (vai kāda cita) zirgs, tad zirgam vienkārši nav vairantu – tas savu sakāmo pateiks skaļi!
Nevēlēšanās iedziļināties Padomā rūpīgāk! Ko zirgs vēlas Tev pateikt? Vai tam ir pietiekami daudz kustību aplokā? Vai tā prāts un ķermenis regulāri tiek nodarbināti? Varbūt viņam spiež ekipējums vai arī jātnieks zirga tīrīšanu veic pārāk rupji?
Pārāk daudz prasību no zirga/ponija Zirgs ir dzīvnieks nevis mašīna! Arī zirgi nogurst, un arī tiem ir “melnās” dienas. Regulējiet slodzi atkarībā no zirga pašsajūtas.
Nemitīga kārumu barošana Ja jums līdzi visu laiku ir kārumi, tad tā jūs zirgu iedrošiniet sevi bakstīt vai pašiem atņemt jums kārumus. Kāds brīnums, ja tie sāk uzvesties nepieklājīgi. Kārumi jādod ar mērķi!

Šo pašu valodu zirgi var izmantot arī ikdienas situācijās. Tiem nepatīk parāk liela kņada, un tie vienkārši var pateikt “Pietiek”, ja tiek pārāk ilgi pucēti vai tā sargāt savu ēdiena trauku. Ļoti daudzi cilvēki neredz šīs nianses, tie neredz zirga astes vicināšanu, ausu pieglaušanu – tāpēc kodiens ir zirga neapmierinātības kliedziens, lai tas tiktu sadzirdēts! Diemžēl daudzi zirgi un poniji šādi iemācās, ka agresīva uzvedība atbaida cilvēkus un, ka šādi var ņemt virsroku.

Kad redzam zirgu nemierīgi grozamies kalšanas vai segšanas brīžos, ir vērts iedomāties sevi zirga vietā. Cilvēks cilvēkam var ar vārdiem paskaidrot, kas notiek, taču kaut ko paskaidrot zirgam būs izaicinājums. Mūsdienu zirgam ir “jāsaprot” ļoti daudz – kas ir segli, kas ir pūšamie losjoni, ko nozīmē osteopāts. Tam ir jāpārvar sevi un jābūt mierīgam, situāciju nekontrolējošam. Vedamā striķa košļāšana vai jakas košļāšana ir sevis nomierināšanas stratēģija. Līdzīgi kā maziem bērniem knupīša vai sedziņas košļāšana. Dabiskajā vidē zirgam nebūs šādas situācijas, jo tas no visiem traucēkļiem vienkārši var aizbēgt. Taču mākslīgā vidē tam nav šādu iespēju.

Risinājums

Lai kādi arī būtu zirga iemesli nevēlamai uzvedībai, īpašnieka pienākums ir tos novirzīt pozitīvā gultnē. Zemāk padomi uzvedības labošanai:

• zirga klātbūtnē jābūt pašpārliecinātam. Ļoti bieži zirgs var iekost tieši nervoziem un nepieredzējušiem cilvēkiem. Pašpārliecinātība gan nav jāinterpretē kā agresiija, bet gan savas vēlmes zirgam jānorāda skaidri un konkrēti, kā arī nedrīkst tam ļaut ielauzties jūsu personīgajā zonā.

• vērojiet zirga noskaņojumu un informējiet apkārtējos, ja zirgam ir slikts garstāvoklis – katram var būt “melnās” dienas.

• atbalstiet zirgu stresainās situācijās. Papliķējiet to, runājiet ar zirgu un, ja tam nepieciešama vedamā virve, ko pagrauzt – piedāvājiet arī to. Pieskārieni nervozam zirgam ir ļoti svarīgi, jo tam trūkst atbalsta un drosmes.

• ja zirgs kož, kad tam liek iemauktus, tad izsauciet zobārstu, lai pārbauda zirga zobus un trenzes piemērotību. Pret zirgu sāciet izturēties maigāk – gan seglojot, gan jājot un vērojiet vai notiek pārmaiņas uzvedībā.

• analizējiet zirga dienas režīmu – iespējams, ka tam ir vajadzīgs ilgāks laiks aplokā, garāki treniņi vai spēles (gan ar zirgiem, gan cilvēku).

• neturiet kabatās kārumus (ja vien esat pārliecināts, ka kārumi nav nevēlamās uzvedības cēlonis). Dodiet zirgam kārumu kā atalgojumu, piemēram, treniņa beigās par labi padarītu darbu. Atturiet svešus cilvēkus no kārumu barošanas jūsu zirgam, kad tas ir boksā.

• pārbaudiet vai zirgs saņem pietiekoši daudz rupjās barības (siens, zāle), kas apmierinātu tā izsalkumu un nepieciešamību “košļāt”. Zirga mentālās un fiziskās veselības saglabāšanai, nav ieteicami ilgi periodi bez barības.

• ja zirgs mēģina jums iekost, nesitiet tam pa galvu. Šāda “atbilde” radīs nemitīgu cīņu un zirgs drīz vispār var neļaut pieskarties galvai.

• mēģinājumu iekost bloķējiet (ja esat gana ātrs) ar zirga ķemmi vai steku. Nav svarīgi vai zirgs kož jums vai apģērbam – nekavējoties sāciet pilnā kaklā bļaut, viciniet rokas un pārbaidiet zirgu līdz “nemaņai”! Uzmanību: zirgs var lekt sāņus vai atrauties no vedamās pavadas, tapēc baidiet to vietā, kur tas nevar tālu aizbēgt.

Ārstēšana ar barību

Ja zirgs dzīvo “boksa režīma” dzīvi, tad tā aizkaitinājumu varētu likvidēt ar dažādotu rupjās barības uzturu, izvairoties no spēkbarības. Piemēram, ieviest uzturā dažāda satura sienu, zāli, miežu salmus, lucernu, burkānus, cukurbietes bez melases, ja nepieciešams – pievienot vitamīnu piedevas.  Šāds, dažāds uzturs zirgam dos sāta sajūtu, un tam būs nepieciešams ilgāks laiks, lai barību sagremotu. Spēkbarība, protams, enerģiju dos ātrāk, bet tās sagremošana prasīs mazāku laika. Jo vairāk laika ēšanai, jo zirgam būs mazāk laika dažādu agresīvu izpausmju attīstīšanai.

Alternatīva ārstēšana

Zirgiem, kas ļoti pārdzīvo atrašanos stallī, var barībai pievienot svaigu vai kaltētu rozmarīnu vai kumelītes. Jutīgiem zirgiem tonusa un ādas “uzlabošanai” atkal derēs alvejas sula, mežrozīšu augļi (rose hip), dadži (thistle), ko var pievienot ēdienam.

Avots: Breaking Bad Habits in Horses, Jo Bird, 2007

Atpakaļ

2 komentāri

  • Virsaitis

    Virsaitis Noteikti jāatceras, kādi tad ir visbiežākie sāpju iemesli, ja zirgs kož, kad tiek pievilkta vēderjosta - ja neskaita to, ka jebkuram nekomfortabla ir pārāk ātra vēderjostas pieraušana vai ādas kroku saspiešana, ir nopietni jāpadomā par 1. kuņģa čūlu iespējamību (to noteikt palīdzēs vetārsts) vai 2. nederoši segli (jāpieaicina speciālists, jo labu gribošais staļļa biedrs var tomēr nebūt pietiekami zinošs, lai pateiktu, kas īsti kaiš vai nekaiš segliem.) Paņēmiens kodējam mesties virsū pilnā kaklā bļaujot un vicinoties ar rokām arī nav gluži tas, ko es izmantotu - kā suga man nepatīk ieteikumi, kas sevī ietver pamācību "pārbiedēt zirgu līdz nemaņai". Košana nesākas pēkšņi, tai ir daudzas pakāpes un pirmā no tām - nesakārtots savstarpējās telpas jautājums, kā arī neskaidra, sasteigta komunikācija no cilvēka puses, kas drīzāk krīt zirgam uz nerviem un nerada uzticību cilvēkam kā drošam vadonim. Ja zirgam jāmetas virsū pilnā kaklā kliedzot, ir palaista garām elementāra savstarpējās cieņas apguve, kas sākas korektā iešanā blakus, korektos nevēlamo darbību blokos un zirgam viegli uztveramā motivēšanā.

    29. maijs, 2014 @ 19.59
  • Agrita

    Agrita Paldies par rakstu! Vēl kā košanas iemeslu varētu minēt zirga personīgās telpas neievērošanu no cilvēku puses. Ja cilvēks regulāri iebrāžas zirga personīgajā telpā bez jebkādas cieņas pret to un nemana zirga klusos signālus, tad kādā brīdī zirgs var arī sākt kost, lai cilvēkam darītu zināmu viņa nepieklājīgo uzvedību. Tāpat košanu var izraisīt pārāk liels mentālais, psiholoģiskais, kā arī fiziskais spiediens un zirgu. Tāpat kā Virsaitis, nepiekrītu metodei ar zirga "pārbiedēšanu līdz nemaņai". Bailes vispār būtu jāizslēdz no komunikāciajs ar zirgu. Kodiens ir korekti jābloķē, zirgu var ar balsi apsaukt, bet ne klaigāt, biedēt, lamāt vai strostēt. Šādu emocionālu izvirdumu zigs uztvers kā sodu un tas neko daudz neatšķirsies no iekaustīšanas par košanu. Jutīgāku zirgu biedēšana tiešam nobiedēs un padarīs nervozu, bet pašpārliecināts zirgs šādus cilvēka emociju izvirdumus var uztvert kā vājuma izpausmi un tikpat labi var sākt pārbaudīt, cik bieži viņš var izvest cilvēku no miera un nosvērtības stāvokļa. :) Jebkurā gadījumā, baiļu izmantošana komunikācijā nekādi neveicinās zirga uzticību cilvēkam.

    29. maijs, 2014 @ 20.42

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase