Kā atdzesēt zirgu?

Karstums apvienojumā ar treniņiem var radīt ļoti nopietnas veselības problēmas. Vairums jātnieku zin, ka zirgu pēc treniņa nepieciešams atdzesēt, taču par šo procesu apkārt „klīst“ ļoti daudz neprecīzas un nepatiesas informācijas. Kā tad zirgu pareizi atdzesēt? Seko padomiem zemāk:

  • Treniņa vai izjādes pēdējas 10 – 15 minūtes zirgam ir jāsoļo
  • Zirgam pēc treniņa jāļauj dzert tik daudz, cik tas vēlas
  • Kad zirgs padzēries, to drīkst noskalot ar aukstu ūdeni no šļūtenes vai slapju švammi. Jāskalo tik ilgi, kamēr ūdens, kas notek no zirga ķermeņa, vairs nav silts.
  • Lieko ūdeni notrauciet ar sviedru skrāpi un vediet zirgu pastaigā uz kādu ēnainu, vēsu vietu
  • Nelieciet zirgam virsū segu.
  • Pataustiet zirga ādu, lai pārliecinātos, ka tā lēnām atdziest, nevis sakarst no jauna. Ja zirgs atkal sāk svīst, tad atkārtojiet skalošanu ar šļūteni vai švammi.
  • Ja ir ļoti karsts un mitrs, tad apsveriet pie zirga boksa ierīkot ventilatoru, kas spēj gaisu atdzesēt. Šādus ventilatorus izmanto zirgiem vasaras Olimpiskajās spēlēs.
  • Ja zirgam nav pieejama automātiskā dzirdne, tad regulāri tam piedāvājiet ūdeni.
  • Kad zirga āda ir atdzisusi vai tā rektālā (taisnās zarnas) temperatūra nav augstāka par 38,3 grādiem (F 101), tad zirgu droši var vest uz boksu vai atstāt ganībās.

Kad zirgam var dot ēst? Šis ir vēl viens no TOP jautājumiem. Var droši tam ļaut pagrābt kādu zāles kušķi, kamēr tas tiek atsildīts (zāle sastāv no 80% ūdens, tātad nekā tur ļauna nav) un pēc atsildes. Kad zirgs ir atsildīts, tam bez uztraukuma var dot arī sienu. Taču līdz maltītei, kas satur graudus, būtu vēlams pagaidīt vismaz stundu pēc fiziskas nodarbes.

Izplatītākie mīti

1. Zirga skalošana ar aukstu ūdeni radīs tam muskuļu spazmas vai sirdslēkmi
Nepatiesi! Auksts ūdens zirgam neskādē, jo tas būs vēsāks, jo efektīvāk zirgu atdzesēs.

2. Ja zirgam pēc treniņa ļauj daudz dzert, tad var rasties kolikas
Nepatiesi. Ūdens nevar radīt zirgam kolikas, lai cik daudz tas to dzertu un kad. Izņēmuma gadījums ir tad, ja zirgs ir ļoti pārkarsis.

3. Auksts ūdens var izraisīt kolikas
Nepatiesi. Pētījumi tikai pierāda, ka zirgs labāk dod priekšroku nedaudz siltam ūdeni, kuru tas dzers vairāk. Ja nav pieejamas dzirdnes, tad ļoti auksta ūdens spaini var novietot saulē un ļaut tam nedaudz uzsilt.

4. Zirgi atrāk atdziest ar segu
Muļķības. Nekad karstā laikā zirgu nesedziet ar segu. Ko dariet, ja pašiem ir karsti? Vai rāpjaties zem segas? Drīzāk nometīsiet liekās drēbes, lai atdzesētu sevi. Tas pats attiecas uz zirgiem! Ļaujiet, lai tā ķermeņa karstums izgaro, nevis tiek „iesprostos“ tam blakus.

5. Nedrīkst skūt zirgu, jo apmatojums tam palīdz ātrāk atdzist.
Nav taisnība. Vesalais saprāts teiks: jo mazāk „objektu“ ir starp ādu un gaisu, jo ātrāk notiks atdzišana.

Atdzišanai palīdz arī sāls
Zinu gadījumu, kad viens talantīgs vācu sacensību zirgs nespēja sacensībās labi startēt, jo tas ļoti svīda un nevienmērīgi elpoja, kā arī ārpus mājām – nedzēra pietiekami daudz ūdens. Analizējām zirga uzturu un sapratām, ka tas uzņem par maz sāls. Saimniekam tika ieteikts pievienot sāli zirga maltītēm, tad arī zirga pastiprinātā svīšana un neregulārā elpošana izzuda, kā arī sacensību laikā zirgs sāka dzert pietiekami daudz ūdens.

Karstums var nogalināt
Treniņi vai sacensības karstā laikā var paaugstināt zirga temperatūru līdz pat 40,5 grādiem (C) un pat augstāk – tā rodas risks smadzeņu, muskuļu un iekšējo orgānu bojājumiem, iespējama pat nāve. Zirga pārkaršana ir iespējama, ja temperatūra un mitrums kopā ir vairāk kā 65,5 grādi (piemēram, 26 grādi temperatūra apvienojumā ar 70% mitruma līmeni, vai 37 grādu temperatūra apvienojumā ar 50% mitruma līmeni).

„Normālā“ vasarā bieži vien tiek sasniegti šie 65,5 grādi, tāpēc esiet piesardzīgi. Dažiem radīsies kārdinājums neievērot šo formulu, aizbildinoties, ka bieži ir jājuši treniņos lielā karstumā. Taču veterinārārsti ļoti bieži redz zirgus, kas „sabrūk“ no karstuma vai arī tiem ir novērojamas pirmās pārkaršanas pazīmes.

Ja ārā tiešām ir šie 65,5 „apvienotie“ grādi, tad jājiet mierīgi, veiciet vieglus vingrinājumus un bieži zirgam dodiet dzert. Pārkaršanas draudi ir īpaši bīstami pie 82 grādu kombinācijas (temperatūra + mitruma līmenis), tad ir nepieciešama ekstrēma piesardzība un jāt nav ieteicams.

Zirgi ar tumšu apmatojumu uzkarst ātrāk nekā ar gaišu, kā arī tie, kuriem ir slikta fiziskā kondīcija. Stipra svīšana, reibums, klupšana, strauja elpošana ir pirmās brīdinājuma zīmes. Pārkaršana ir iespējama arī gadījumos, kad ļoti strauji mainās laikapstākļi no auksta uz karstu, jo zirgs nevar paspēt tik ātri pielāgoties.

Ja ir aizdomas, ka zirgs ir pārkarsis, tad pārtrauciet treniņu, noņemiet ekipējumu, vediet zirgu prom no saules, dodiet tam ūdeni (vienā reizē ne vairāk par 3,7 litriem ar 5 minūšu intervālu) un nemitīgi dušojiet to ar šļūteni. Pirmo minūšu laikā zirga ķermeņa temperatūrai vajadzētu nokristies uz 37-38 grādiem, ja tas nenotiek – zvaniet veterinārārstam!

Autore: Eleanora Kellone, veterinārmedicīnas doktore

Avots

Atpakaļ