Gatavojamies ganību sezonai

Tuvojas ganību sezona, un aktuāla kļūst arī situācija, kurā jau iedibinātā barā ir jāielaiž jaunpienācējs. Zirgi ir bara dzīvnieki, to zina ikviens, taču daudziem četrkājaiņiem nav dota iespēja izdzīvot šo dabisko tieksmi vai arī tiem jāpavada laiks vienatnē. Tā īpašnieks pārāk baidās no traumām, ko varētu izraisīt zirga integrēšana jaunā barā, lai gan patiesībā šis process var noritēt gluži mierīgi un bez riska.

Ja paredzēts zirgu integrēt nepazīstamā barā, tā īpašniekam rodas jautājumi: „Vai mans zirgs labi sapratīsies ar baru vai arī būs nepatikšanas? Varbūt tas pat var satraumēties?”. Labāk kārtīgi ievilkt elpu, izelpot un nomierināties – integrēšana jaunā barā nav tik sarežģīta, kā daļa domā. Staļļa maiņa zirgam vienmēr nozīmē stresu. Visa apkārtne un pārējie zirgi viņam ir sveši. Svarīgi tajā brīdī ir zirgam dot pietiekami daudz laika iedzīvoties, bet staļļa īpašniekam pēc iespējas vairāk pastāstīt par zirga raksturu, izturēšanos un iepriekšējo turēšanas veidu. Tikai tā staļļa īpašnieks var izvēlēties piemērotāku baru, ja tādi ir vairāki. Parasti tiek piedāvāti trīs dažādi veidi: jaukta grupa, tikai kastrātu vai tikai ķēvju grupa. Jauktās grupas ir visizplatītākās.

Tas nav nekas neparasts, jo vistuvāk atbilst zirga dabai. Tomēr ne katram zirgam šādi apstākļi ir visideālākie. Ja jums pieder jaunzirgs vai dominants kastrāts, tad labāk izvēlēties grupu, kurā ir tikai kastrāti, kas līdzinās dabā sastopamajām ērzeļu-vecpuišu grupām. Jaukta tipa grupā šāds zirgs varētu radīt lielu nemieru, piemēram, mēģinot uzkundzēties un aizstāvēt ķēves. Trešajā grupā, kurā mīt tikai ķēves, parasti valda lielāks miers. Tā ir teicami piemērota mierīgām ķēvē, lai gan šī grupa nav īsti dabiska. Nereti staļļos ķēvju grupā tiek ielaists viens kastrāts, kas pilda uzrauga un „priekšnieka” lomu.

Kurš bars ir īstais?

Papildus piemērotākajai bara formai arī tā lielums ietekmē integrēšanas procesu. Zirgiem ir vieglāk integrēties lielākā, nekā mazākā barā, tādēļ nav pamata baidīties no 30 vai vairāk zirgu lieliem bariem. Tādos ir lielākas iespējas atrast sev kādu biedru, kas ir ierobežotākas mazskaitlīgās grupās. Mazās grupās turklāt arī ātri tiek izjaukta hierarhija, un nereti kārtība tiek atjaunota asās cīņās. Tas ir ļoti svarīgi, jo tikai slēgta un harmonijā dzīvojoša grupa spēj aizstāvēties pret savvaļas briesmām, un šis instinkts zirgiem ir saglabājies vēl mūsdienās.

Ja jaunajā stallī ir parastie vai aplokboksi, un jaunais zirgs tikai pa dienu atrodas kopējos pastaigu aplokos ar citiem zirgiem, tam vispirms ir jāiepazīstas ar saviem boksa kaimiņiem. Ieteicams pirmajās stundās palikt zirga tuvumā, lai varētu iejaukties problēmu gadījumos. Kaimiņos mītoši dzīvnieki var draudēt vai pat uzbrukt jaunpienācējam. Pēc zināma laika šādai uzvedībai gan ir jāpāriet. Pa dienu ieteicams jauno zirgu ievietot bara ganībām blakus esošā aplokā, lai tas gan varētu pāri žogam iepazīties ar kaimiņiem, bet bara zirgi tomēr nevarētu jauniņo dzenāt, kost vai iebiedēt. Šādai nošķirtībai jāpastāv tik ilgi, kamēr ir norimusi sākotnējā trauksme. Ja zirgs pirms tam jau ir dzīvojis barā un ir labi socializēts, šī stadija parasti norit ātrāk. Jo mazāk pieredzes zirgs guvis, dzīvojot barā, jo uzmanīgāk ir jāīsteno tā integrēšana barā. Tas var aizņemt vairākas nedēļas. Pēc tam daudzi zirgi tiek ielaisti barā. Optimāli ir, ja šādu savešanu var sarīkot vasaras laikā, kad zirgi uzturas lielās ganībās. Svaigā zāle daudziem zirgiem šķiet interesantāka nekā kāds jaunpienācējs. Jebkurā gadījumā ir jānodrošina pietiekami vietas, lai jaunais zirgs varētu izvairīties no pārējiem, ja nepieciešams. Jāizvairās no šauriem stūriem vai ejām aplokos. Var gadīties, ka pirmajās dienās jaunpienācēju trenkās un mēģinās tam norādīt „viņa vietu”. Lielākoties gan šis process iztiek bez lielām brūcēm. Ja zirgi iekarst savās cīņās, ieteicams tās pārtraukt ar skaļu saucienu vai pātagas troksni.

Maigās metodes

Kam pirmā integrēšanas metode liekas pārāk skarba un drosmīga, var izmēģināt maigāku paņēmienu: šajā variantā jaunais zirgs pēc sākotnējās apostīšanās un iepazīšanās tiek ievietots aplokā ar vienu, pēc iespējas draudzīgāku un mierīgāku zirgu. Ideālā variantā abi zirgi jau ir paspējuši iepazīties viens ar otru pār žogam. Reizēm ir lietderīgi jaunpienācēju salaist kopā ar rangā augstāko zirgu barā. Ja šī mini-savešana ir izdevusies, tad pakāpeniski var pielaist klāt vēl pāris citus bara zirgus.

Kā ir ar vietu t.s. aktīvajā stallī? Tajā zirgs sākumā tiek ielikts t.s. „integrācijas boksā”, kur tas redz un var saostīties ar baru, bet vienlaikus var pasargāties no pārāk uzmācīgiem zirgiem. Tādējādi zirgs atrodas tā teikt, procesa vidū. Ātri var noteikt, kurš no bara zirgiem ir visdraudzīgākais ar jaunpienācēju. Ja nerodas nekādas saspringtas situācijas, jauno zirgu var uzreiz ielaist barā.

Lai gan viss izklausās tik labi un skaisti, zirga īpašniekus nepamet domas par traumu risku. Jāsaka, ka tas pieder pie lietas – spēlēšanās cīņas izskatās bīstamas, taču patiesībā ir kā ar bērniem, kas pakrīt spēlējoties: tos taču neviens neiedomātos iespundēt mājās, lai tikai tie nesavainotos vēlreiz! Ja zirgs ir vesels un labā kondīcijā, tad to vajadzētu uztvert līdzīgi.

Riski tomēr ir mēreni

No maziem savainojumiem nav jābaidās. Kad zirgs ir iedzīvojies barā, nobrāzumi un brūces rodas retāk, toties arvien biežāk rodas pozitīvi iespaidi: pastāvīgās kustības padara zirgus mierīgākus un izturīgākus. Un galu galā – kas var būt skaistāks par zirgu baru, kurš pilnos lēkšos traucas pāri pļavām?

Kā ir dzīvot ārā visu laiku?

Veiksmīgs sports un jāšana un vienlaikus dzīve ārā 24 stundas diennaktī – viens otru neizslēdz! Tomēr ir vairākas lietas, kas jāņem vērā, lai zirgs justos ganībās labi.

Vienkārši izmetot zirgu ganībās uz visu diennakti, vēl nebūs līdzēts. Ir jāņem vērā ganību platība, drošība, barības un ūdens uzņemšanas iespējas, lai zirgs zem brīvām debesīm justos laimīgs. Kad runa iet par zirgu dzirdīšanu aplokos, daudziem pirmais, kas iešaujas prātā, ir lielas, melnas plastmasas vannas no būvmateriālu veikaliem, kuras redzamas daudzās ganībās. Tomēr nav teicams šādas javas jaucamās vannas izmantot zirgu dzirdināšanai, jo tās satur šķīdinātājus un dažādus rūpnieciskos atkritumus. Melnas tvertnes vispārīgi nav ieteicamas zirgu dzirdnes funkcijai, jo tās ātrāk uzkarst, ļaujot vairoties baktērijām un aļģēm, kas var kaitēt zirgu veselībai. Ideāli piemērotas ir dārgākās tvertnes no plastmasas, kas paredzētas pārtikas produktu glabāšanai, jo ūdens neuzņem plastmasas smakas vai garšas īpatnības. Atkarībā no zirgu izmēriem un svara uz vienu zirgu dienā nepieciešami vidēji 30-60 litri ūdens. Dzirdnes jāpārbauda regulāri; tām jāatrodas uz stabilas virsmas.

Lai izvairītos no gremošanas un vielmaiņas problēmām, ieteicams ganībās pieejamo zāli ierobežot, un piebarot ar sienu vai salmiem. Šim nolūkam ganībās var uzstādīt siena statīvu vai izklāt sienu pa aploku, katram zirgam paredzot savu barošanās vietu. Uzmanieties, lai starp zirgu barošanās vietām būtu vismaz pāris metru atstatums, lai neviens zirgs nejustos apdraudēts un varētu mierīgi paēst.

Kārtīgi baroti un ar visām uzturvielām apgādāti zirgi ir mazāk tendēti „uzķerties” uz indīgiem augiem vai sliktas kvalitātes barību.

Neatkarīgi no tā, vai zirgs aplokā pavada tikai dienas gaišo laiku vai arī paliek tur pa nakti, drošībai vienmēr jābūt pirmajā vietā. Ir svarīgi pēc iespējas likvidēt iespējamos šķēršļus – piemēram, sākot ar bojātām elektriskā gana lentām, un beidzot ar dzirdnēm. Elektriskā gana lentām jābūt zirgiem pietiekami labi redzamām. Regulāri pārbaudot elektriskā gana iežogojumu, var izvairīties no nevajadzīgām traumām. Lielāku stabilitāti nodrošina aploka mietu iedzīšana, nevis ierakšana zemē.

Avots: St. Georg.

Atpakaļ

12 komentāri

 • renoo

  renoo mūsu barā sagadījies tā, ka ir diezgan daudz jaunpienācēju, kopš es tur dzīvojos. diezgan jocīgi, bet katrs zirgs tiek uzņemts savādāk. bara pirmā stratēģija ir turēt "jauniņo" ārpus bara noteiktā attālumā (mūsu apstākļos tas ir apmēram 50-100m). Šeit attiecīgi agresija pret jauniņo ir atkarīga no tā spējas pārāk ar sevi neuzbāzties. Labākajā variantā "jauniņajam" uzrodas kāds draudziņš no bara, vai arī cits "jauniņais". Bieži vien arī kāds bara loceklis dodas vai nu paspēlēties, vai pakašķēties ar jauniņo. būtiski, lai jauniņajam ir kur bēgt (gana plaša teritorija), ja nu ir pienācis pārāk tuvu, un kāds viņu grib padzīt tālāk. parasti, lai "jauniņais" iedzīvotos un tiktu pieņemts barā uz zemākā pakāpiena, ir nepieciešamas apmēram 2 nedēļas.

  4. aprīlis, 2014 @ 8.37
 • Favis

  Favis Bet man radās jautājums par dzeramtraukiem. Nu dorši vien, ka tās celtniecības bļodas nav nekas labs, bet kādas ir alternatīvas? Kādos traukos liet? Kur iegādāties pietiekoši lielus pārtikas glabāšanas traukus?

  4. aprīlis, 2014 @ 14.15
  • renoo

   renoo » Favis http://agpservissplast.lv/index/partikas_mucas/0-22 - piemēram...

   4. aprīlis, 2014 @ 14.36
  • Virsaitis

   Virsaitis » Favis Lai arī vizuāli tas nav pats skaistākais variants, funkcionāla alternatīva ir parasta, lietota vanna.

   4. aprīlis, 2014 @ 14.56
 • Favis

  Favis Tām vannām 2x ar kāju uzšaus vai pāris reizes pa gaisu aizlaidīs un viss. Tak trauslas viņas bez gala. To melno podu noliec un ja pēc pāris dienām viņš neiztur, tad nu tos 6 eur vēl var pieciest, bet ja man katru dienu jauna vannīte jāvelk uz paloku, tad jau vairs nebūs smieklīgi. Renoo, pieņemu, ka šos Craemer toverus esat izmēģinājusi?

  4. aprīlis, 2014 @ 15.18
  • Virsaitis

   Virsaitis » Favis Runāju par tērauda/čuguna vannām - tās ir visai grūti pa gaisu tā vienkārši aizlaist. ;)

   4. aprīlis, 2014 @ 15.19
  • renoo

   renoo » Favis nē, jo zirgi dzer no dīķa/upes vai automātiskās dzirdnes.

   4. aprīlis, 2014 @ 16.31
 • Favis

  Favis Oi, nu tāda jā. Nu nav pagaidām čuguna vannas, ko zirgiem piešķirt.

  4. aprīlis, 2014 @ 15.24
 • Bamboocha

  Bamboocha Ne tik sen vienā Pierīgas stallī tādu čuguneni aizstiepa metālzagļi :)

  5. aprīlis, 2014 @ 7.25
 • renoo

  renoo interesentiem zirgu dzirdināšanai varu piedāvāt vannu, ka reiz nejauši atradās. nav gan čuguna, parasta metāla. pašiem jāizkrāmē un jāsavāc no Rīgas - sīkāk pa e-pastu - renoo8@inbox.lv

  7. maijs, 2014 @ 7.15
  • renoo

   renoo » renoo tā kā cilvēki, kas pieteicās, tā arī pazuda ar galiem, aktualizēju vannas piedāvājumu. Ja šīs nedēļas nogales laikā nepaņems, brauks uz Getliņiem.

   29. maijs, 2014 @ 22.56
  • Cherrij

   Cherrij » renoo Damn, žēl, ka man nav transporta no Rīgas vannai :(:(

   30. maijs, 2014 @ 10.18

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase