Vai noseglot zirgu starp izjādēm?

Jautā Rita: problēma ir tajā, ka jāju stallī, kur zirgiem starp izjādēm vai treniņiem (stunda, varbūt divas) boksā ir uzlikti segli. Man radās jautājums, vai tas nerada spiedienu uz mugurkaulu, kas bojā muguru? Paldies!

Atbild Zane Apiņa:

Segli, kas zirgam der pareizi, spiedienu uz mugurkaulu nerada, ne ar jātnieku mugurā, ne  zirgam mierīgi stāvot. Ja segli zirgam ir par platu, tad gan iespējams veidojas spiediens uz mugurkaulu, kas kaitē zirga veselībai. Jāņem vērā, ka dažreiz vienkārši uzliekot seglus mugurā “nederēšana” nav tik viegli pamanāma – to vieglāk novērtēt pievelkot vēderjostu un/vai seglos iesēžoties jātniekam.

Šādā gadījumā gan var rasties virkne cita veida problēmu, piemēram, atstāta pievilkta vēderjosta un zirgs sāk ēst; ja nav piesiets var izvārtīties ar visiem segliem (un tādejādi kā traumēt sevi, tā arī sabojāt seglus). Ne mazāk vērā ņemams aspekts (īpaši siltā laikā) – ja starp treniņiem zirgs ir sasvīdis, pēc tam stāvot un mazliet dīdoties ar vaļīgiem segliem ilgāku laiku, zem tiem var rasties nejauki noberzumi. Vēl ir vērts padomāt, cik ētiski pret zirgu ir slinkuma pēc starp treniņiem to atstāt ar segliem mugurā!

Zane Apiņa

zirgu masāža un fitness

zane.apina@gmail.com

+371 29116849

Atpakaļ

13 komentāri

 • Sabīne Kapēc tik dīvaina staļļa politika?? vai tad ir tik grūti zirgu apseglot velreiz? Tam, kas par to atbildīgs laikam nav nekādas empātiskas jūtas (īpašība, kas ļauj iejusties citu ādā).

  24. marts, 2014 @ 12.52
 • Virsaitis

  Virsaitis Ir pieredzētas nomas, kur šāda politika tika piekopta, jo "ja nu atbrauc nepierakstījies klients" - tad uzreiz ir gatavs zirgs, kuru fiksi izvest no staļļa...

  24. marts, 2014 @ 12.59
 • Sabīne tas ir galīgi neloģiski, pierāda tikai to, ka nomu īpašniekiem nauda ir pirmajā vietā, ne tas, kurš šo naudu viņiem nes, šajā gadījumā zirgs.

  24. marts, 2014 @ 13.13
  • bubis

   bubis » Sabīne Nomas un to īpašnieki mēdz būt dažādi....es gan ar nomu tā pa īstam nekad nēesmu darbojusies,bet pat tajos brīžos,kad nauda par skādi nebūtu nostrādā slinkums...tikai citā virzienā.Es labāk zirgu palaižu pļavā ganīties un pasaku,ka šodien viss ir beidzies,nekā turu to ar segliem 2-3 stundas :D

   24. marts, 2014 @ 15.26
 • zelma

  zelma pat, ja zirgam segli der ideāli un it kā netraucē, tā jebkurā gadījumā ir necieņa pret zirgu un sava slinkuma lāpīšana. ja zirgs nav tikko izvilkts no vārtīšanās dubļu pļančkā, tad apseglot ir pāris minušu jautājums. turklāt noma, ta noma, bet ja cilvēks nāk uz kaut ko kas saucas "treniņš", tad būtu labi, ja viņš pirms tā zirgu seglotu pats un cilvēkam tas tiktu mācīts uzreiz kā viņš no kategorijā "atnācu pavizināties aplīti pie rokas" pāriet kategorijā "nāku uz treniņiem un mācos jāt"

  24. marts, 2014 @ 15.28
  • zelma

   zelma » zelma p.s. pat mazus bērnus, kas fiziski nevar uzcelt seglus uz zirga, bet nāk mācīties jāt, var veiksmīgi iesaistīt seglošanas procesā un tam ir gan izglītojoša, gan emocionāla (no kopā būšanas ar zirgu viedokļa) funkcija

   24. marts, 2014 @ 15.30
 • Veronika

  Veronika Nedomaju, ka tie cilveki, kas peksni atbrauca jat, bez pierakstisanas, nevares pagaidit 15 min, kamer apseglos zirgu... Bet ja jau tik loti taupi laiku, tad laid bez segliem! :p

  24. marts, 2014 @ 15.58
 • Laura

  Laura Cilvēks vienkārši paparasīja, dažādas dzīves situācijas mēdz būt.:) Piemēram, dodoties garākā pārgājienā/izjādē;)

  24. marts, 2014 @ 17.19
 • zirgi

  zirgi Esmu redzējusi, ka Līgatnē zirgi stāv piesieti pie slitas visu dienu ar segliem mugurā (pietam vasarā, saulītē). Un vizina vienu pēc otras. Tas taču ir tik ērti nenoņemt seglus nost visu dienu. Nekas nav jādara!!!! :@

  24. marts, 2014 @ 19.10
  • Kate

   Kate » zirgi nu jau tik tālu nemaz jāmeklē, tepat Pierīgā reiterterapiju zirdziņi soļo no rīta līdz vakaram ar segliem mugurā, pie vakarā vēl izmanto bērnu trenēšanai. Nu kas tad tur - poniji izturīgi

   24. marts, 2014 @ 20.28
 • renoo

  renoo zirgi jau nav no cukura, nenomirs pastāvot stundu ar segliem, tikai ir jautājums - kāpēc viņiem tā jāstāv? Būtu tikai cieņpilni starp izjādēm seglus noņemt, ļaut zirgam izvārtīties, ja tas vēlas, atpūsties un uzēst, padzerties. un seglot tieši pirms nākamās izjādes/treniņa it īpaši, ja tie ir treniņi, kur zirgs svīst, nevis rēnas soļu izjādes. pie tam būtiski būtu nomainīt sviedreni, ja tā ir sasvīdusi, kā tas visticamāk arī ir, ja bijis daudzmaz nopietns treniņš.

  25. marts, 2014 @ 8.42
 • Bamboocha

  Bamboocha Pa manai saprašanai un iz savas pieredzes zirgu nomā - ja nomas zirgiem bija garāki atpūtas starplaiki tos vienmēr noseglojām + laidām nelielā aplociņā paganīties, padzerties, izvārtīties, atpūsties. Pēc šī zirgs vienmēr bija kā "restertēts" un strādāja ar citu atdevi nekā tāds, kas būtu vienkārši stāvējis piesiets pie slitas. Pierīgā vietu, kur savu laiku gaida sasegloti zirgi, netrūkst un labi, ja zirgs vēl stāv boksā vai nojumē, gadās redzēt arī kā tie karstā laikā sasvīduši mokās piesieti pie slitas. Deroši, labā darba kārtībā uzturēti segli nomas zirgiem parasti ir laimīga sakritība, jo šī nu ir lieta uz ko taupa gandrīz visur. Šie atkal ir tikai un vienīgi cieņas un attieksmes jautājumi attiecībā pret saviem zirgiem.

  25. marts, 2014 @ 12.16
 • Zirdziniece

  Zirdziniece No vienas puses es piekrītu, ka zirgam vajag izrādīt cieņu un noņemt sedlus starp izjādēm, it īpaši ja ir sasvīdis, vai ir karsts laiks (pat ja zirgs stāv stallī), bet tā kā pati strādāju nomā, zinu arī to cik neparedzami ir cilvēki un ja cilvēki nāk vizināties pie rokas pa aplīti ik pēc 15 minūtēm, (es strādāju vietā, kur cilvēki var pierakstīties vai arī tā pat atnākt un uz vietas pavizināties) tad man šķiet, ka tam pašam zirgam piereibtos, ka 10 reidzes dienā tos seglus noņem un atkal liek atpakaļ. Bet ja izjādes ir pierakstītas un ir tikai pēc stundas, tad seglus protams ir jānoņem! Tādas ir manas normas!

  29. marts, 2014 @ 11.14

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase