Ieskats zirgu barošanas pamatos

Cik cilvēku, tik viedokļu – šķiet, tā varētu teikt par pieejām zirgu barošanai. Gandrīz katrā stallī ir savi principi, režīmi un uzskati par pareizu zirgu barošanu, turklāt reizēm šie uzskati ir krasi atšķirīgi. Var diskutēt par specifisku diētu, piedevu un barošanas režīmu nepieciešamību dažādi nodarbinātiem zirgiem (sportistiem, vaislas dzīvniekiem, hobija zirgiem vai vienkārši ģimenes mīluļiem, kas tiek turēti sirds un acu priekam), tomēr visi šie dzīvnieki ir un paliek zirgi, lai kā arī viņus nodarbinātu, un pamata vajadzības viņiem visiem ir vienādas.

Jebkurai dzīvai būtnei ir nepieciešami noteikti, specifiski apstākļi, lai saglabātu organisma funkcionalitāti un labu veselību. Šo specifisko apstākļu nodrošināšana ir nepieciešama arī mājdzīvniekiem. Pat ja šie dzīvnieki ir pieradināti, selekcionēti un cilvēku roku pārveidoti daudzu gadsimtu gaitā, dabas noteiktie procesi un organisma pamatvajadzības joprojām saglabājas un ir jāņem vērā, turot šos dzīvniekus. Kaut arī zirgu turēšana un izmantošana mūsdienās ir ievērojami mainījusies, un daudzu zirgu enerģētiskās prasības pret uzņemto barību ir augušas, šo dzīvnieku gremošanas trakta uzbūve un funkcijas joprojām ir tādas pat kā viņu savvaļas radiniekiem.

Novirzes no zirga organismam piemērotas barošanas rada daudzas veselības problēmas, to skaitā kuņģa čūlas, zarnu acidozi, kolikas, laminītu, zobu problēmas u.c., līdz ar to pareizas barošanas ievērošana būtu ikviena zirgu īpašnieka interesēs.

Zirgi ir neatgremotāji zālēdāji, kuri dabiskos apstākļos lielāko dienas daļu pavada lēni pārvietojoties un barojoties. Diennaktī zirgi var nostaigāt 8 līdz 26 km, un 16 līdz 20 stundas tiek pavadītas, uzņemot zemas kvalitātes šķiedrainu barību. Šāds dzīves veids ir noteicis zirga gremošanas sistēmas uzbūvi un funkcionalitāti – tā ir radīta nelielu, nepārtrauktu barības devu uzņemšanai un barības pārstrāde notiek gandrīz visu laiku. Viss zirga gremošanas trakts, sākot jau no mutes un zobiem, ir piemērots šāda veida barošanās režīmam.

Var atzīmēt atsevišķus punktus, kas raksturo zirga gremošanas sistēmu:

 • Nozīmīgs ir veikto košļāšanas kustību skaits, kas var būt pat līdz 60000 sakodieniem dienā, kurus zirgs izdarītu, ilgstoši ganoties. Dramatiski samazinoties sakodienu daudzumam, kas rodas gadījumos, kad ir ierobežota piekļuve ganību zālei vai sienam, tiek nelabvēlīgi ietekmēta zobu dilšana un, samazinoties žokļu sānkustībām, var veidoties zobu asās malas.
 • Zirga kuņģis ir salīdzinoši neliels (tā tilpums ir aptuveni 8 litri) un ir piemērojies nelielu, bet biežu barības porciju pārstrādei. Barība iziet caur kuņģi salīdzinoši ātri – 20 minūšu līdz 3 stundu laikā. Lai kuņģis spētu efektīvi darboties, to nedrīkst pārpildīt – līdz ar to vienā maltītes reizē dzīvniekam nedrīkst izbarot vairāk kā 2 kg barības.
 • Garākā gremošanas trakta daļa ir tievās zarnas – 21 līdz 25 metri. Barības porcijas šīm zarnām iziet cauri 45 minūšu līdz 2 stundu laikā, un šeit notiek atsevišķu barības vielu uzsūkšanās.
 • Tievajām zarnām seko resnā zarna, kas ir ap 7 metrus gara, un tās tilpums ir ap 150 litriem. Šajā gremošanas trakta posmā notiek galvenie barības fermentācijas procesi, kas notiek pateicoties mikroorganismu darbībai. Veselīgai šī zarnu posma darbībai ir nepieciešams konstants pH = 6-7. Tiklīdz zirga barībā ir pārāk maz šķiedrvielu un pārāk daudz cietes un cukura, pH tiek izmainīts. Tas, savukārt, izraisa zarnu mikrofloras bojāeju, gremošanas procesu traucējumus un tādas problēmas kā kolikas, acidozi, laminītu. Mikroorganismi pielāgojas noteikta veida barībai, līdz ar to nav labi strauji mainīt barības sastāvu. Mikroorganismu pielāgošanās jaunam barības veidam var ilgt pat vairākas nedēļas, un pārāk krasas izmaiņas var izraisīt kolikas vai citas problēmas.

Viss iepriekšminētais norāda, ka zirga organisms ir radīts enerģētiski nabadzīgas un šķiedrainas barības uzņemšanai nelielu, gandrīz nepārtrauktu porciju veidā, un tālākai barības pārstrādei ir nepieciešami specifiski organisma iekšējās vides apstākļi. No šī izriet, ka pamata barībai jebkura zirga diētā, to skaitā augsta līmeņa sporta zirga diētā, ir jābūt t.s. rupjajai barībai – ganību zālei un sienam. Vidēji zirgs dienā uzņem barības daudzumu, kas atbilst aptuveni 2% no dzīvnieka ķermeņa svara. Lai saglabātu veselīgu gremošanas sistēmu, rupjajai barībai dzīvniekiem jābūt pieejamai nepārtraukti, tādejādi imitējot dabīgo zirgu barošanās režīmu. Barības izsniegšana porciju veidā tikai dažas reizes diennaktī ir kaitīga zirga fiziskajai, kā arī psihiskajai veselībai. Ja barības uzņemšanā ir lieli pārtraukumi, kuņģis ilgstoši ir tukšs. Gremošanas sulas, kas zirgam izdalās nepārtraukti, kairina tukšā kuņģa sieniņas un var radīt dažādas veselības problēmas, piemēram, kuņģa čūlu. Savukārt nevienmērīgais kuņģa un zarnu pildījums un pārtraukumi barības pārstrādē var veicināt kolikas. Pāris stundu laikā zirga tievās zarnas var aizvadīt uzņemto barības porciju tālāk pa barības traktu, tādejādi paliekot tukšas, bet tukšām zarnām ir vieglāk samesties un savērpties, izraisot kolikas. Ar ilgiem pārtraukumiem baroti zirgi izjūt arī psiholoģisku diskomfortu, kļūst nemierīgi, vieglāk iedzīvojas stereotipiskos uzvedības traucējumos. Tātad, ja zirgs diennakts laikā vairākas stundas pavada bez pieejas zālei vai sienam, viņš agrāk vai vēlāk iedzīvosies veselības problēmās.

Cilvēki nereti uzskata, ka ar nabadzīgu rupjo barību vien zirgiem ir par maz, un dzīvniekiem vajag bagātīgu, kultivētu pļavu zāli vai sienu, kā arī spēkbarību. Šāda barība satur daudz ogļhidrātus (cukurus un cieti), un ir jābūt ļoti uzmanīgiem, to izbarojot zirgiem. Pārmērīgs ogļhidrātu daudzums rada gremošanas procesu traucējumus zirga zarnu traktā un pazemina pH līmeni, kā rezultātā iet bojā vajadzīgie mikroorganismi un rodas veselības problēmas. Tipiskākā uztura sastāvdaļa ar augstu cietes saturu ir graudu barība. Piemēram, auzas satur ap 40% cietes, kamēr mieži – 55%, kukurūza – pat 70%. Lai zirga organisms veiksmīgi pārstrādātu šo cietes daudzumu, vienā ēdienreizē dzīvniekam drīkst izbarot tikai 1g cietes uz 1 kg dzīvsvara. Tātad 500 kg smags zirgs vienā maltītē drīkst uzņemt 0,5 kg cietes. Ja zirgam tiek izbarotas auzas, tas nozīmē, ka maksimāli vienā reizē zirgs drīkst apēst tikai 1,2 kg auzu. Šādu nelielu spēkbarības porciju izbarošana būs arī atbilstošāka zirga dabīgajam ēšanas režīmam un veselīgai kuņģa darbībai.

Jebkurā gadījumā jāpatur prātā, ka ikviena zirga ēdienkartē pamatbarība ir tieši rupjā barība, un graudaugi ir tikai piedeva gadījumos, kad zirgam nepieciešams enerģētiski bagātāks uzturs. Izvērtējot zirga prasības pēc enerģētiski bagātākas barības, cilvēki gan nereti pārvērtē sava zirga fizisko slodzi un pārcenšas ar spēkbarības daudzumu.

Pēc enerģētiskajām prasībām zirgus var iedalīt vairākās grupās:

Zirgi, kas neveic fizisku darbu, nav grūsni vai augoši – šiem dzīvniekiem nepieciešama, tā teikt, uzturoša diēta. Barības daudzumam jāsastāda ap 2% no zirga ķermeņa svara. Zirgs var pārtikt vien no rupjās barības (zāles, siena) un nepieciešamajām minerālvielu, vitamīnu piedevām.

Vaislas ķēves grūsnības pēdējos 7 mēnešos – šajā laikā palielinās organisma enerģētiskās prasības, taču samazinās uzņemamās barības apjoms. Līdz ar to uzņemtais barības daudzums var samazināties līdz 1,75% no ķermeņa svara, taču ir jāpalielina barības enerģētiskā vērtība (piemēram, pievienojot barībai eļļu vai papildus proteīnus).

Laktējošās ķēves – barības apjomu var palielināt līdz 2,5% no ķermeņa svara un palielināt enerģētiski bagātās barības daudzumu, taču lielāko daļu uztura joprojām veido rupjā barība.

Vaislas ērzeļi – ārpus vairošanās sezonas šiem dzīvniekiem pietiek ar uzturošu barošanas režīmu. Vairošanās sezonas laikā nedaudz palielinās organisma enerģētiskās prasības un barības apjoms var pieaugt līdz 2,5% no ķermeņa svara.

Augoši zirgi – dzīvniekiem nepieciešama labas kvalitātes, brīvi pieejama rupjā barība un pēc iespējas mazāks cietes saturs barībā. Divgadīgiem zirgiem, kas netiek nodarbināti (atšķirībā, piemēram, no auļotājiem), nav nepieciešama spēkbarība, viņiem pietiek ar rupjo barību un piemērotām barības piedevām.

Strādājoši zirgi – fiziskā slodzē nodarbinātie zirgi parasti tiek piebaroti ar spēkbarību, taču arī šo zirgu uztura pamatā joprojām ir jābūt ganību zālei un sienam. Prasības pret spēkbarības daudzumu ir atkarīgas no fiziskās slodzes apjoma:

 • Vieglā slodzē ejošiem dzīvniekiem (hobija, atpūtas izjādes un treniņu sākumposmi) jānodrošina barība 2% apjomā no ķermeņa svara un vismaz 70% jābūt rupjajai barībai. Pārējo daļu var veidot piedevas ar zemu enerģijas saturu, eļļas un tml.
 • Vidējā slodzē ejošu zirgu (sākuma līmeņa trīscīņa, vidēja līmeņa iejāde un konkūrs) barības apjomu var palielināt līdz 2,25% no ķermeņa svara. 60-70% no uztura jāveido rupjajai barībai, pārējo var veidot spēkbarības piedevas, kurām ir vēlams pēc iespējas zemāks cietes saturs.
 • Smagā slodzē ejošo zirgu (trīscīņa, izturības sacensības) barības apjoms ir ap 2,5% no ķermeņa svara, 50-60% no tā jābūt rupjajai barībai.
 • Ļoti smagā slodzē ejošo zirgu (auļotāju) barības apjoms ir ap 2,25% no ķermeņa svara un pusei no tā joprojām ir jābūt rupjai barībai. Ja zirga svars ir ap 500 kg, tad maksimālais spēkbarības daudzums šiem dzīvniekiem būtu ap 5,5-6 kg.

Ap 500kg smagam, vidējā slodzē ejošam zirgam maksimālais spēkbarības daudzums sanāk ap 3-4,5 kg, taču gadās, ka šāds spēkbarības apjoms tiek izbarots hobija sporta vai nomas izjāžu zirdziņam, jo saimniekam šķiet, ka viņa dzīvniekam ir nopietna fiziska slodze. Tomēr jāpatur prātā, ka liels cukuru un cietes daudzums zirgam sagādās gremošanas sistēmas darbības traucējumus, kā arī radīs nevajadzīgi paaugstinātu zirga uzbudināmību un neadekvātu enerģiskumu. Vēl jo sliktāk, ja šāds spēkbarības apjoms tiek izbarots vienā ēdienreizē, jo, kā jau iepriekš minēts, vienā maltītē zirga organisms spēj pārstrādāt vien tik daudz cietes, cik satur ap 1,2kg auzu.

Zirgu barībā parasti ir maz taukvielas un eļļas, taču zirga organismam arī nav nepieciešams liels šo vielu daudzums. Dažādas eļļas zirgu uzturam var pievienot nelielos daudzumos, gan lai palielinātu barības enerģētisko vērtību, gan arī lai papildinātu uzturu ar vērtīgām vielām.

Zirga uzturam jānodrošina dzīvnieks arī ar nepieciešamajām minerālvielām un vitamīniem. Lai arī populāras un viegli pieejamas ir dažādas gatavās minerālvielu un vitamīnu piedevas, tās nereti satur daudz nevajadzīgas vai pat nevēlamas sastāvdaļas. Zirga organisms novērtēs pēc iespējas dabīgus piedevu avotus.

Zirgam vienmēr jābūt brīvi pieejamam sālim. Vislabāk piedāvāt dažādu veidu sāli – jūras, Himalaju, akmens sāli, ar dažādām minerālvielām bagātinātu sāli – lai dzīvnieks var izvēlēties konkrētajā brīdī organisma prasībām atbilstošāko.

Svarīga zirgu uztura sastāvdaļa ir arī ūdens. Tam ideālā gadījumā būtu jābūt nepārtraukti pieejamam, turklāt ūdenim jābūt tīram, svaigam, ar piemērotu ķīmisko sastāvu. Pārāk liels atsevišķu elementu (piemēram, dzelzs) saturs ūdenī var radīt veselības problēmas.

Īsumā apkopjot pamata ieteikumus zirgu barošanā:

 • Nodrošiniet zirgiem pieeju labas kvalitātes rupjajai barībai (vēlams nepārtraukti un neierobežotā daudzumā). Nav pieļaujams, ka zirgi vairākas stundas paliek bez ēšanas!
 • Rūpīgi izvērtējiet spēkbarības nepieciešamību un dodiet to pēc iespējas maz un nelielos daudzumos.
 • Izvairieties no krasām pārmaiņām barības sastāvā un barošanas režīmā.
 • Nodrošiniet labu ūdens padevi.
 • Kontrolējiet parazītus (vēlams ar pārdomātu ganību apsaimniekošanu un dabīgiem pretparazītu līdzekļiem).
 • Sekojiet līdzi zirga zobu stāvoklim.
 • Sekojiet līdzi zirga ķermeņa kondīcijai un svara izmaiņām.
 • Nodrošiniet regulāras kustības – it sevišķi pēc iespējas vairāk brīvas kustības aplokos.

Agrita Žunna

Izmantotie avoti:

„Equine Nutrition” https://www.coursera.org/course/equinenutrition

Uldis Osītis „Zirgu ēdināšana”

Sabine Kells „The Secret of Happy Horses”

Foto atsauce

Atpakaļ

24 komentāri

 • Kukainis

  Kukainis Man radās varbūt ne konkrēti ar rakstu saistīts, vairāk vispārīgs jautājums: Ja augošam zirgam cauru gadu ir neierobežota pieeja attiecīgās sezonas rupjajai barībai, kādi vēl var būt iemesli pārlieku ātrai (ziemas mēnešu laikā) aso zobu malu veidošanās problēmai? Citiem bara zirgiem šāda problēma nav izteikta, konkrētais zirgs par ēstgribu un svaru (ja nu vienīgi pārlieku lielu) sūdzēties nevar, bet asās malas aizmugurējiem dzerokļiem ir izteikti sataustāmas. Un es neticu, ka veselam, vispārīgi labi uzturētam zirgam vismaz 2x gadā jātiekas ar Naura zobu vīli! Paldies par viedokļiem jau iepriekš!

  19. marts, 2014 @ 9.56
  • renoo

   renoo » Kukainis nepareizi nobalansēti zobi.

   19. marts, 2014 @ 10.35
  • Kukainis

   Kukainis » Kukainis Un visiem cilvēkiem, arī tādiem kā man, saprotamā valodā tas nozīmē, ka... ?

   19. marts, 2014 @ 11.16
  • renoo

   renoo » Kukainis protams, neesmu jau nekāds eksperts, bet izklausās, ka vaina varētu būt kaut kādā nebūt sakodiena kļūdā - tā varētu būt niecīga, un visticamāk slēpties priekšzobos, jo caurmērā, cik nu redzēts, mūsu vetārsti priekšzobus nevīlē un nekoriģē, bet tieši tur sākas zirga zobi. savukārt dabīgā ceļā priekšzobi nodilst lēnāk, jo iztrūkst - īpaši ziemas periodā - noplūkšanas kustības (jo siens ir tikai jāsagremo).

   20. marts, 2014 @ 9.06
  • Daiga

   Daiga » Kukainis Nepareizs sakodiens.

   20. marts, 2014 @ 9.14
 • Karlis

  Karlis Varetu ludzu konkretak par vitaminu,minerlvielu dabigam un maksligam piedevam

  19. marts, 2014 @ 12.16
  • Favis

   Favis » Karlis Renoo, nav tā, ka mūsu vetārsti priekšzobus nekoriģē, koriģē. JT pilnīgi noteikti koriģē. Ir bijuši pāris zirgi, kuriem tika konstatētas problēmas ar priekšas zobiem un veiksmīgi tika atrisinātas.

   20. marts, 2014 @ 9.52
  • Agrita

   Agrita » Karlis Daudzas speciāli ražotās minerālvielu un vitamīnu piedevas nereti satur vairākas papildvielas (saistvielas, saldinātājus un tml.), kas zirgam ne tikai nav nepieciešamas, bet var arī būt kaitīgas. Tāpat vitamīni visbiežāk piedevās ir mākslīgi sintezēti. Gadās, ka universālajās piedevās ir minerālvielas, kas zirgam var nebūt vajadzīgas, piemēram, bieži šo kompleksu sastāvā ir dzelzs, taču tas zirgiem trūkst visai reti un vairāk ir dzelzs pārdozēšanas problēmas. Turklāt jāpievērš uzmanība vai mākslīgās piedevas satur vitamīnus un elementus organismam viegli uzņemamā formā. Visbiežāk minerālvielas ir neorganiskā formā, kas organismam ir grūti izmantojamas. Dabīgo vitamīnu un minerālvielu avoti vajadzīgās vielas parasti satur organismam vieglāk uzņemamā veidā, līdz ar to tās var būt efektīvākas. Ideāli, ja piedevas var zirgiem piedāvāt brīvi pieejamā veidā, lai zirgi paši varētu tās uzņemt atbilstoši sava organisma prasībām. Kā dabīgās piedevas var lietot jūraszāles, lopbarības krītu, dolomītkaļķus, ķiploku granulas, mežrozīšu augļus, putekšņus (uzmanīgi ar devām!), mālus, dažādus garšaugus, ārstniecības augus, u.c. Vairāk par konkrētām piedevām, to pielietojumu un iespējām ieteiktu pameklēt internetā.

   20. marts, 2014 @ 18.20
  • Karlis

   Karlis » Karlis Paldies! nopirku Equstro vitaminu un mineralvielu kompleksu,it ka dabigi avoti,zirgs ari izskatas un jutas lieliski,tikai cik tas veseligi? devu kiplokus,paris daivinas diena,sobrid zirgs vien saozot kiploku graudos,ed ar gariem zobiem un splaudas. Burkanos vitaminu vairs neesot,aboli tagad parsvara importa,nezinu kas labak.

   20. marts, 2014 @ 20.29
 • par

  par Palies par rakstu! Man tikai radās jautājums par to neierobežoto pieeju sienam- ko darīt ja zirgam ir izteikta nosliece uz resnēšanu? Zirgs ar vienu aploka biedru dzīvo 24/7 ārā, iet vieglā, bet regulārā slodzē, spēkbarību nedabū, taču ir tiešām resns (izteikti tauku spilveniņi aiz lāpstiņām, neatrodamas ribas un "persika" dibens). Šī iemesla dēļ es viņiem nesniedzu neierobežotu pieeju sienam, bet gan iznesu to 4 ēdienreizēs visas dienas garumā, uz nakti dodu sienu tīkos. Un neskatoties uz to, dzīvnieks ir tik resns, ka viņam pašam ir grūti. Cik esmu lasījusi par iespējām samazināt zirga svaru, lielākoties tiek ieteiktas diezgan briesmīgas diētas, kad beigās dzīvnieks daudzas stundas stāv tukšu kunģi.

  19. marts, 2014 @ 16.30
  • Caps

   Caps » par Vai zirgam ir taisītas analīzes? Tauku spilventiņi var būt viena no pazīmēm insulīna rezistences sindromam, piemēram.

   19. marts, 2014 @ 16.41
  • par

   par » par Nē, analīzes neesam taisījuši, vietējais vetārsts nav zirgos diezko zinošs un vienīgo, ko pārbauda ir INAN. Pati par insulīna rezistenci nebiju iedomājusies... Jāpiebilst, ka pats zirgs ir Latvijas ardeņa un parastā latvieša krustojums, tādi, cik redzēts , ātri pieņemas svarā un ir pieticīgi ēšanā.

   19. marts, 2014 @ 19.50
 • Inga

  Inga Manam zirgam ir pieeja barībai 24/7. Dzīvo barā, bet svars nepietiekams. Asās zobu malas, novīleja, bet pagajis jau menesis, bet zirga svars nav palielinajies.

  19. marts, 2014 @ 19.32
  • zAgnese

   zAgnese » Inga Varbūt ir kaut kādas citas veselības problēmas vai parazīti? Varbūt zirgs netiek pie siena, kad vēlas, jo ir hierarhiski zemāks. Varbūt, ka ir kaut kādas hroniskas sāpes, kas rada stresu un traucē gremošanai. Vispār jau pavasari ir raksturīgs svara zudums un jāpavēro, vai vasaras sākumā tomēr nemainās svars. Manam zirgam hronisku locītavas sāpju izraistīta stresa rezultātā bija kuņģa čūla un tur nepalīdzēja ne 24/7 siena pieejamība, ne spēkbarības, bija nepieciešama ārstēšana.

   19. marts, 2014 @ 20.01
  • Agrita

   Agrita » Inga Papildus vēl varētu minēt, ka barības vielu uzsūkšanos var apgrūtināt problēmas jebkur gremošanas traktā, zarnās, to mikrovides disbalanss. Tāpat arī zobu vīlēšana ne vienmēr izdodas tik veiksmīgi kā gribētos un joprojām var būt problēmas ar pareizu žokļa darbību.

   20. marts, 2014 @ 18.23
 • Līga

  Līga Un kā ir ar auzu mērcēšanu/uzbriedināšanu ūdenī pirms izbarošanas? Vai tā kāds no jums dara? Kādas atsauksmes? Vispār es tā īsti līdz galam neizprotu šīs darbības jēgu - izmērcētas auzas zirgam ir vieglāk sagremojamas vai tādejādi arī kādas uzturvielas labāk uzsūcas un "neizskrien cauri"? Priecātos, ka kāds dalītos pieredzē. :)

  30. marts, 2014 @ 22.51
  • Favis

   Favis » Līga Es auzas mērcēju. Tās kļūst vieglāk izmantojamas, nekādu putekļu un zirgiem kaut kā krietni labāk patīk. Kaut kur arī lasīju, ka ilgstošākā mērcēšanas procesā aiziet bojā mikotoksīni, ja nu gadījumā tādi ir. Graudiem un sienam nav jābūt obligāti pelējušiem, ko redz ar aci, lai tajos būtu šie kaitīgie mikotoksīni.

   31. marts, 2014 @ 9.22
  • G.Berk.

   G.Berk. » Līga Nav ieteicams neko mērcēt ilgāk pa 20min. Tās ir pilnīgas aplamības,ja mērcē ilgāk mikotoksīni pazūdot. Nekur viņi nepazūd,vienīgais ko var noskalot tie ir putekļi. Pat neesot ieteicams purināt šķietami pelējušu sienu,tā var tik uztaisīt lāča pakalpojumu. Un mikotoksīnus zirgs apēdīs ne aci pamirkšķinot,jo viņiem nepiemīt riebīga smaka un garša.

   26. novembris, 2014 @ 20.24
 • es...

  es... Es parasti auzas apleju ar vārošu ūdeni, plaucēju. Kad atdziest, tad baroju. Tādas labāk pārstrādājas - kakās pēc tam mazāk veselas auzas atrodamas:) Maniem zirgiem patīk.

  31. marts, 2014 @ 11.10
 • vai

  vai Gribētos ļoti uzzināt,cik kg cukurbietes zirgam var dot pa dienu,un vai vispār var dot??

  24. novembris, 2014 @ 23.33
  • Irbe

   Irbe » vai Tikai kā kārumu. Svaigās cukurbietēs ir pārāk augsts cukura līmenis, kas zirgam galīgi nav vajadzīgs. Taču cukurbietes mēdz dot kā ar ūdeni aplejamus cukurbiešu graizījumus, kas ir blakusprodukts cukura ražošanai un bez šī cukura līmeņa - to mēdz dot palielās porcijās, kā papildbarību vai aizstājēju spēkbarībai (piemēram, Baileys Speedibeet, ieteicamās devas atrodamas uz iepakojuma). Tiesa, par cukurbiešu graizījumu lietderību viedokļi arī dalās - komerciāla cukurbiešu audzēšana lielākoties ietver pesticīdu, mēslojuma, u.tml. izmantošanu, kas bietēs uzkrājas un var nonākt zirga organismā.

   25. novembris, 2014 @ 12.18
  • G.Berk.

   G.Berk. » vai Bieži cilvēki jauc puscukura ar cukura bietēm. Ja tās ir puscukura jeb lopbarības bietes tad līdz 3kg dienā,bet tas atkarīgs no pārējās barības ķīm.sastāva un izēdinātā daudzuma. Par cukurbietēm manuprāt Irbe izsmeļoši uzrakstījusi.

   26. novembris, 2014 @ 20.32
 • Laura

  Laura Kā ir ar Linu sprausliem? Man vairums iesaka, vairums saka,ka nevar! Kā ir .? Ko iesakāt, cik daudz?

  4. aprīlis, 2015 @ 23.05
 • Linda

  Linda Ja nav pieejamas auzas,cik daudz miežus var dot hobija zirgam dienā?

  4. oktobris, 2020 @ 13.38

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase