Vai zirgam var dot rapšu eļļu?

Jautā Anda:

Draugi ieteica zirgam dot auksti spiestu rapšu eļļu, bet nekad neesmu dzirdējusi, ka rapšu eļļu dotu zirgiem? Vai tas ir ieteicams? Kādas ir šīs eļļas īpašības? Vados pēc principa, ka sojas eļļā visvairāk ir Omega 6 taukskābes, bet linsēklu – Omega 3, tāpēc savam zirgam kombinēju šīs divas.

Atbild veterinārārsts Juris Tolpežņikovs:

Rapšu eļļa ir ļoti laba, Omega 6 un 3 attiecības ir tuvas ieteicamām, lineļļā Omega 3 (ieteicamākā frakcija no abām) ir vēl relatīvi vairāk, bet pārtikas lineļļa ir samērā dārga. Pārējās augu eļļās Omega 6 pārsvars ir ļoti liels. Precīzas ieteicamās attiecības taukskābēm zirgam nav zinātniski noteiktas.

Rapšu eļļai mīnuss – tā bojājas ātrāk kā citas (jāizlieto 2 mēnešu laikā), bet cenas un “vērtīguma” attiecības ir izcilas. Ja zirgs ir novājējis (kolikas, veselības problēmas u.c.), tad iesaka dienā līdz 500 ml rapšu eļļas (pie devas pakāpeniski pieradinot). Hobija zirgiem, ja nepieciešams, dienā var dot 50-100 ml rapšu eļļas.

Atpakaļ

12 komentāri

 • Sinjah

  Sinjah rafineetu vai nerafineetu?

  12. februāris, 2014 @ 13.45
  • admin

   Zirgam.lv » Sinjah Mūsuprāt, pareizāk ir izvēlēties nerafinētu, jo rafinēta nesaturēs tik daudz derīgo vielu. Info no Iecavnieka: "Taukskābju satura ziņā nerafinēta rapšu eļļa ir ļoti līdzīga olīveļļai un tautā tiek dēvēta par ''Ziemeļu olīveļļu''. Auksti spiestā rapšu eļļa ir bagāta ar vitamīnu E, kas ir dabīgs antioksidants un tiek dēvēts par jaunības eliksīru.Pat viena tējkarote eļļas dienā mūsu organismu spēj apgādāt ar vajadzīgo daudzumu eļļā paslēpto taukskābju un citu vērtīgo vielu. Diemžēl veikalos pārsvarā atrodamas tikai rafinētās eļļas, nerafinētā jāmeklē rūpīgāk." Iecavnieks ražo nerafinētu.

   12. februāris, 2014 @ 13.51
 • Līga

  Līga Man kā ir netālū eļlas spiestuve es esmu devusi linesēkluļlas biezumus ,zirgiem ļoti garšo uz spalva spīd .

  12. februāris, 2014 @ 14.33
 • Katrīna

  Katrīna Varbūt ne par tēmu, bet gribējās uzdot jautājumu par barības piedevām vispār, domāju par tām, ko pārdod lielie ražotāji un kas nav īsti dabīgas, kā piemēram, jau pieminētā eļļa. Kā ir ar tām? Vai no tām reāli ir arī kāds labums un kuri ražotāji ir labāki? Teiksim tās, kas domātas locītavām, nagiem, utt.

  12. februāris, 2014 @ 15.50
  • FB_100001870631865

   Mare » Katrīna Atbilde (kā NAF un Baileys izplatītājam) ir gan jā, gan nē. Pirmkārt, noteikti nevar visus ražotājus mest pār vienu kārti, jāpainteresējas par piedevu/barību sastāvu un kāds ir ražošanas process (par kvalitāti norāda arī starptautiski sertifikāti - BETA, NOPS, UFAS u.c.), kādas izejvielas katrs izmanto. To parasti var izlasīt ražotāja mājas lapā. Piedevu vajadzība ir atkarīga no zirga, ja tam nav nekādu problēmu, tad nevajadzētu dot nagu piedevu vienkārši tāpēc, ka gribas to dot. Pietiks, ja zirga uzturā tiks nodrošināti visi nepieciešamie vitamīni un minerālvielas. Ar locītavu piedevām ir nedaudz savādāk – protams, ka ražotāji rekomendē tās lietot profilaktiskos nolūkos, lai novērstu dažādas likstas, bet no otras puses - nav nekur arī teikts, ka zirgs nevar iztikt bez šādām piedevām. Piemēram, veciem zirgiem fantastiski palīdz MSM piedeva un dažiem bez tās būtu ļoti grūti pat pārvietoties, te ir piemērs, kad varu teikt - jā, vajag! Jāņem vērā, ka bieži vien locītavu problēmas ir ciešā saistībā ar lieko svaru. Sporta zirgi ir pilnīgi cits stāsts. Ja kādi jautājumi: baileys@zirgam.lv

   12. februāris, 2014 @ 16.32
  • Ronjuks

   Ronjuks » Katrīna Pāris gadus atpakaļ par piedevām smēju kā kutināts. Domāju dārgi maksā, bet jēgas nav. Taču smagi aplauzos, kad pamēģināju klibai ķēvei ar lauztiem krustiem, un redzēju rezultātu jau 10 dienu laikā. Patreiz ķēvei ir 21 gads un barojot ar MSM viņa skrien un atspārda mazākos, izvazā mani par sētu, bet man par to prieks, jo zirgs jūtas konfortabli ar visu savu vecumu un slimību- bez šīs piedevas viņa tipina lēnos solīšos un rikšot pat nemēģina. Ticu tam, ka piedeva vai nu der vai neder. Nav vienotas sistēmas, kas noteiktu derēs piedeva vai nederēs... ir jāpamēģina, bet ja der- tad nemaini.

   12. februāris, 2014 @ 18.40
 • renoo

  renoo jāatceras gan, ka rapsis ir ģenētiski modificēts, lai nebūtu indīgs, un butu lietojams pārtikā.

  12. februāris, 2014 @ 21.40
  • Vita

   Vita » renoo Pie mums neaudzē ģenētiski modificētu rapsi,( ja pērk no Iecavnieka). Noteikti LV ieved ģen modificēta rapša eļļu, bet tā nav Latvijā audzēta rapša eļļā.

   13. februāris, 2014 @ 10.51
 • ALise

  ALise Daudziem lopiem ellu dod ja ir uzpūties vēders! Zirgam tas nevarētu izraisīt caureju?

  20. februāris, 2014 @ 13.22
  • Virsaitis

   Virsaitis » ALise Pārāk liels daudzums vai pārāk strauja eļļas ieviešana uzturā - protams, var izraisīt un izraisa!

   20. februāris, 2014 @ 13.26
  • zelma

   zelma » ALise jebkura eļļa jāsāk ieviest zirga uzturā pakāpeniski, sākot ar nelielām devām, skatoties kā zirgs reaģē. es mēdzu 2x gadā savam zirgam dot linsēklu eļļu, bet, ja gadās tās pievienošanu uzturam sasteigt, tad ir gadījies, ka zirgam piemetas caureja. tādā gadījumā uz brīdi pārtraucu dot un atsāku atkal ar nelielāku devu.

   20. februāris, 2014 @ 16.00
 • Ilze

  Ilze Saviem zirgiem neesmu devusi rapšu eļļu, jo meklējot info par eļļām kas piemērotas zirgiem atradu šādu http://www.giftpflanzen-fuer-pferde.de/Raps.htm Rapsis (arī 00 rapsis) un visas tā daļas ir indīgas zirgiem.

  4. marts, 2014 @ 20.57

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase