Kā izvēlēties pareizos pakaišus II?

Staļļos tiek izmantoti dažādu veidu pakaiši, galvenokārt, lai apmierinātu zirgu un to īpašnieku vajadzības. Nedrīkst aizmirst, ka sliktas kvalitātes pakaiši var negatīvi ietekmēt zirga veselību un labsajūtu, pat ja tādos pakaišos zirgs uzturas tikai neilgu laiku. Šobrīd iespējams izvēlēties dažāda veida pakaišus, tāpēc izvēle jāizdara atkarībā no apkārtējiem faktoriem.

Svaigs, tīrs gaiss ir labas zirga veselības pamats. Ir ļoti svarīgi, lai pakaiši nesaturētu putekļus vai tie tur būtu ļoti maz. Pelējuma sēnītes un putekļi, kas parasti atrodami sliktas kvalitātes pakaišos, var izraisīt daudz un dažādas elpošanas problēmas. Rekomendējam lietot tikai tādus pakaišus, kuros nav putekļi un pelējuma sēnītes.

Pakaiši ir domāti, lai efektīvi un regulāri atbrīvotos no mēsliem. Urīnam ir jāļauj izsūkties līdz pakaišu zemākajam slānim, kur pakaiši to uzsūc un pēc tam slapjos pakaišus var no boksa izņemt. Staļļa plānojums arī ir būtisks un ietekmē pakaišu izvēli – cik tiem daudz jāspēj drenēt un uzsūkt urīnu. Dažiem staļļiem ir šķidrumu drenāžas sistēma, kas ļauj efektīvi atbrīvoties no urīna.

Pakaišiem jākalpo par atbalstu nagiem un zirga ķermenim, kad tas nogūlies. Ir svarīgi, lai zirgs varētu piecelties bez iespējas paslīdēt uz boksa grīdas. Visbiežāk zirgs var savainoties, ja bokss tam ir par šauru vai arī ir ļoti slikta saķere ar grīdu (tā ir pārāk gluda, slidena).

Staļļa režīms

Nav pat svarīgi, kāda materiāla pakaiši tiek izmantoti, bet gan tas, lai bokss būtu pietiekami liels. Zirgam ir jāspēj tajā apgriezties un ērti nogulties.

Lai izvairītos no zirga stāvēšanas uz betona grīdas vai nelīdzenu akmeņu grīdas, pakaišiem ir jāsedz visa boksa grīda. Papildus kārta ir jākaisa pie durvīm, jo zirgi durvju tuvumā uzturas bieži – tāpēc to saitēm un locītavām pamats rada papildus slodzi.

Neatkarīgi no pakaišu materiāla, pakaišiem ir jābūt labas kvalitātes – tie nedrīkst būt indīgi, ja zirgs tos nolems pagaršot. Kā arī pakaiši nedrīkst kairināt zirga ādu. Staļļa regulāra tīrīšana ir būtiska zirga veselības un labsajūtas nodrošināšanai. Ir iespējams ieviest dažādas staļļa tīrīšanas metodes, katrai no tām ir savas priekšrocības un trūkumi:

• Pilnā tīrīšana – rekomendējam, lai stallis tiktu iztīrīts katru dienu. Tādā veidā svaigie mēsli un urīns regulāri tiks izvesti no staļļa. Pilnā tīrīšanas sistēma var prasīt vairāk laika, taču nodrošinās iespējami labāko vidi zirga veselībai. Ir svarīgi atcerēties, ka skaidu čupas boksā ir jāpārcilā, lai tās nesāktu pelēt vai radīt pārāk daudz putekļu.

• Daļējā tīrīšana – šeit visu nosaka ierobežots laiks. Piemēram, mēsli tiek iztīrīti katru dienu, bet brīvdienās bokss tiek iztīrīts pilnībā. Katru dienu boksu nepieciešams papildināt ar svaigiem pakaišiem.

• Dziļā pakaišu sistēma – šo veidu izmanto staļļos, kur ir daudz zirgu. Mēsli tiek izņemti un pa virsu tiek klāts jauns pakaišu slānis. Ir svarīgi ievērot, lai zirgu „gultiņas“ neizveidotos pārāk dziļas, kā arī stallis periodiski ir jāiztīra pilnībā. Neskatoties uz to, ka šī sistēma ir visekonomiskākā un neprasa lielas izmaksas, tā ir vismazāk piemērota zirga elpceļu veselībai un var radīt arī citas veselības problēmas.

Pētījumos ir pierādīta saistība starp amonjaku un elpceļu slimībām zirgiem. Mēsli un urīns veicina amonjaka rašanos – tas zirgiem izraisa elpceļu problēmas. Zirgi, kuriem tiek lietota dziļā pakaišu sistēma, sastapsies ar augstāku amonjaka līmeni, līdz ar to būs pakļauti riskam iegūt veselības problēmas.

Zirgiem, kas regulāri uzturas stallī, katru dienu ir jātīra nagi – ideāli, divas reizes dienā. Sausi un tīri pakaiši ir svarīgi, lai izvairītos no nagu puves. Nagu puve ir slikti smakojoša, bakteriāla infekcija, kuru iespējams iegūt, ja zirgs regulāri stāv slapjos un netīros pakaišos.

Putekļaini vai netīri pakaiši var radīt veselības traucējumus ne tikai zirgiem, bet arī cilvēkiem, nevar nenovērtēt pakaišus, kuri nesatur putekļus.

Pakaišu ABC

Šobrīd iespējams iegādāties dažādus pakaišus zirgu boksiem. Katram no tiem ir savi plusi un mīnusi. Pirms iepirkt pakaišus, jāņem vērā vairāki faktori:

Glabāšana

Izvēloties pakaišus, svarīgi apsvērt kur tie tiks glabāti. Pakaiši, kas iepakoti izturīgā, ūdensnecaurlaidīgā iepakojumā var tikt glabāti arī ārpus staļļa vai zem nojumes. Neiepakoti pakaiši, piemēram, salmi – jāglabā vēsā, sausā vietā, lai tie nesāktu pelēt un putēt.

Pieejamība

Pērkot pakaišus, jāņem vērā arī gadalaiks, ražas daudzums vai piegādātāju īpatsvars reģionā. Pakaišu izmaksas var palielināties, ja tie iepirkti „nesezonā“.

Pakaišu pārstrāde

Praktiski visi pakaiši vidē sadalās – vienīgā atšķirība, cik ilgā laikā katrs no tiem sadalīsies. Pakaišu utilizēšanas veids noteikti ietekmēs arī to izvēli. Piemēram, arvien palielinās to staļļu skaits, kuriem ir kāds jāalgo mēslu aizvešanai, tāpēc šiem staļļiem rodas papildu izmaksas. Atkarībā no pakaišu veida, var palielināties vai samazināties kopējais staļļa mēslu apjoms no kura nepieciešams atbrīvoties.  Zirgu mēsli nav piemēroti, lai tos izkaisītu ganībās, jo pastāv risks inficēties ar parazītiem, kā arī zāle tad kļūst neēdama.

Pakaišu veidi

Salmu pakaiši

Vistradicionālākais pakaišu veids, kas tiek izmantots jau gadsimtiem ilgi. Ir trīs salmu pakaišu veidi – auzu, kviešu un miežu salmi. Ir zirgi, kuriem patīk ēst salmu pakaišus, tad tie nebūs piemērotākā izvēle boksa kaisīšanai.

Kviešu salmi – visbiežāk lietotie. Veido siltu, komfortablu segumu, kuru ir viegli tīrīt, jo ļoti labi drenē šķidrumu. Tiek uzskatīti par visputekļainākajiem.

Miežu salmi – visekonomiskākie, bet ne vienmēr piemēroti zirgiem. Asās skaras, kas atrodas salmos, var kairināt zirga ādu.

Auzu salmi – augstas kvalitātes un ar zeltainu krāsu. Zirgiem parasti patīk ēst šos salmus. Labi absorbē šķidrumu, tapēc tīrīšana prasīs vairāk fiziska spēka.

Priekšrocības:

• iespējams iegādāties visu gadu

• lēts pakaišu materiāls

• viegli lietojams

Trūkumi:

• ļoti dažāda kvalitāte, var saturēt daudz putekļu un pelējuma sēnīšu

• neuzsūc smakas, tīrīšanas darbi prasa lielāku fizisku spēku

• nav piemēroti zirgiem ar elpošanas problēmām vai zirgiem, kas ēd salmu pakaišus

Apstrādāti salmi

Šajos pakaišos salmi tiek sajaukti ar vēl kādu citu pakaišu veidu. Dažreiz tiek pievienota arī eļļa. Šie pakaiši ir daudz kvalitatīvāki par parastiem salmiem, ietīti iepakojumā, lai vieglāk uzglabāt, bet ar augstākām izmaksām.

Skaidas

Jau daudzus gadus viens no populārākajiem pakaišu veidiem, bieži izmanto zirgiem ar elpošanas problēmām vai tiem, kas ēd pakaišus. Kvalitāte ir ļoti dažāda. Skaidas bez putekļiem ir vispieprasītākās, jo ir ļoti kvalitatīvas. Zemākas kvalitātes skaitas nav piemērotas zirgiem, jo var saturēt asas šķēpeles un citas, pakaišiem nepiemērotas, daļas. Skaidas, kas rodas pie koka pirmapstrādes, parasti satur mazāk putekļus nekā ēveļskaidas. Skaidu pakaiši nodrošina lielisku pamatu zirga nagiem, jo zem naga saspiežas. Skaidas parasti pārdod jau iepakotas maisos.

Celulozes šķelda (shredded wood fibre)

Šie pakaiši veidojas no īpaši atlasīta, pārstrādājama „baltā“ koka, tāpēc tie ir vieni no dabai draudzīgākajiem. Pakaiši nesatur putekļus un labi uzsūc mitrumu. Tie neslīd. Celulozes šķelda ir konstanti labā kvalitātē un ir plaši pieejama. Šie pakaiši nodrošina labu pamatu zirga nagiem un rada maz pārstrādājamā materiāla.

Lins un kaņepe

Lina un kaņepju stiebru spaļi kļūst arvien populārāki, jo satur ļoti maz putekļu. Šie pakaiši gan maksā vairāk, tāpēc nav tik pievilcīgi. Zirgi ļoti reti izvēlas tos ēst, taču tam ir jāpievērš uzmanība, jo šie pakaiši nav domāti ēšanai.

Papīrs

Pakaišiem lieto sasmalcinātu papīru, kas satur avīzes, žurnālus vai citus drukas materiālus. Mitruma uzsūkšanas spējas ir ļoti dažādas. Pati galvenā priekšrocība – pakaiši neput un nav ēdami. Tīrīšanu apgrūtina tas, ka papīrs aplīp ap mēsliem. Viens no lētākajiem pakaišu veidiem, bet nepieciešams lielā daudzumā, lai varētu izklāt boksu pietiekamā slānī. Tinte var nedaudz krāsot zirgus ar gaišu apmatojumu. Kad saslapis, papīrs nav tik viegli kopjams.

Kartons

Vēl viens pakaišu veids, kas nesatur putekļus. Zirgam pieceļoties vai noguļoties, pakaiši pilnībā var nenosegt visu grīdu, jo „pārvietojas“. Kad slapji, šie pakaiši salīp kopā, tāpēc slapjās daļas ir ļoti viegli iztīrīt. Grūti atdalīt no mēsliem, tāpēc var palielināties neizmantojamo pakaišu daudzums.

Gumijas paklāji

Gumijas paklāji ir izplatīts materiāls daļējai pakaišu aizvietošanai. Neskatoties uz to, ka šie paklāji ir dārgi, tos var uzskatīt par ilgtermiņa investīciju.

Paklāji no gumijas piedāvā lielisku pamatu zirga nagiem, kā arī samazina ievainojumu risku, jo zirgam boksā ir vieglāk piecelties. Paklāji nāk atsevišķos gabalos, kurus var sastiprināt kopā – veidojot vienlaidu grīdu.

Rekomendējam virs šiem paklājiem tomēr lietot pakaišus, lai uzsūktu urīnu. Daži gan izvēlas lietot gumijas paklājus bez pakaišiem, mēs šo praksi neatbalstām, jo tad grīdas kļūst slapjas, zirgi un to segas netīras. Ļoti daudziem zirgiem nepatīk čurāt uz cietas grīdas – pakaiši šo problēmu atrisina.

Lietojot gumijas paklājus, jāievēro higiēnas standarti. Lai zem paklājiem nesakrātos parāk daudz amonjaka un netīrie pakaiši – grīda zem tiem regulāri jātīra. Tīrīšana, noņemot paklājus, nepieciešama vismaz reizi mēnesī, bet vasaras periodā vēl biežāk.

Gumijas paklāji ir viegli lietojami. Lai arī to izmaksas ir augstas, var apsvērt paklāju iegādi, jo tā iespējams samazināt arī nepieciešamo pakaišu daudzumu, tīrīšanas laiku un utilizējamo mēslu kaudzi.

Avots:

The British Horse Society veidots materiāls par pakaišiem:

http://www.bhs.org.uk/~/media/BHS/Files/PDF%20Documents/Bedding.ashx

Atpakaļ

7 komentāri

 • admin

  Zirgam.lv Nevaram piekrist rakstā minētajai informācijai par to, ka zirgu mēslus nedrīkst kaisīt ganībās. To var darīt, ja vien mēsli ir pietiekami ilgi stāvējuši kompostā (+ vismaz 50% no tiem noārdījušies). Drīzumā plānojam publicēt rakstu par pareizu komposta veidošanu no zirgu mēsliem.

  10. februāris, 2014 @ 11.52
  • K

   K » Zirgam.lv Komentārs vietā! Tieši gribēju jautāt, kā tur īsti ir, jo citā rakstā bija minēta gluži pretēja informācija: ka mēslus tieši iesaka izmantot ganību mēslošanai. Raksts par pareizu komposta veidošanu, kā arī informācija par pareizu ganību kopšanu, tostarp mēslošanu būtu ļoti noderīga :)

   10. februāris, 2014 @ 12.15
 • forte

  forte Ari par salmu pakaisiem!Ja ir kvalitatívi un bez kímiskajám apstrádes vielám,kápéc nedríkstétu ést?Kaisu jau gadiem,lai éd,ja salmi(auzu) labi...

  11. februāris, 2014 @ 15.00
  • admin

   Zirgam.lv » forte Atkarībā no zirga svara, ja tam salmu ēšana neiet labumā - tad jā, bet ja zirgs kļūs pārāk resns no papildus iestiprināšanās, tad tas nenāks par labu veselībai.

   11. februāris, 2014 @ 15.07
 • forte

  forte Nu,par noresnésanu,skaidrs!Es jau domáju,ka kaut kas nopietnáks,ja tik loti tas rakstá tiek pieminéts!

  11. februāris, 2014 @ 21.08
 • vai

  vai Labdien! Vai sienu var lietot kā pakaišus??

  16. decembris, 2014 @ 23.23
  • indra

   indra » vai lietot jau var,ja vien tur nav pelējums iekšā,jo zirgi mēdz ēst arī pakaišos iemesto sienu....

   17. decembris, 2014 @ 9.51

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase