Uzticieties tikai kvalificētam osteopātam

Reizi trijos mēnešos viens no pieredzējušākajiem Apvienotās Karalistes osteopātiem Toms McMullens ierodas Latvijā, lai ārstētu zirgus. Tuvākā apmeklējuma reize būs martā. „Pie jums es braucu tāpēc, ka te nav neviena cita kvalificēta osteopāta, kas varētu palīdzēt zirgiem,“ atbild Toms, kad jautāju, vai tad savā zemē darba nav gana. Vispirms viņu kāds veterinārārsts uzaicinājis uz Lietuvu, pēc tam izveidojusies laba sadarbība ar Latvijas speciālistiem, un tagad mūsu zemē pacientu ir pat vairāk nekā pie lietuviešiem, skaidro speciālists. Latvijas tūrē viņam palīdz zirgu masiere Zane Apiņa, kura atzīst, ka zirgu īpašnieki sākuši apzināties manuālās terapijas metožu nozīmi – lielākajā daļā gadījumu osteopāta manipulācijas zirgiem ļoti nākušas par labu, ko vislabāk varot novērot, apmeklējot zirgus atkārtoti, kā arī dzirdot pozitīvas atsauksmes.

Kā no sportistu ārstēšanas nonācāt līdz zirgiem un cik ilgi tos ārstējat?

Agrāk es bieži devos izjādēs, taču manā osteopāta klīnikā kļuva arvien vairāk darba, turklāt es biju osteopāts arī divu profesionālu futbola komandu un Skotijas Starptautiskās regbija komandas sportistiem. Nācās daudz ceļot, tāpēc jāšanu pametu un tā arī nekad neesmu atsācis. Toties man ļoti patīk strādāt ar zirgiem, pat vairāk nekā ar cilvēkiem. Ir ļoti patīkami sajust pozitīvo atbildi no zirga, kad esi to atbrīvojis no sāpēm.

Ko varat teikt par saviem četrkājainajiem pacientiem? Kādi viņi ir?

Es izbaudu darbu ar zirgiem un ātri atrodu ar tiem kopīgu valodu, vismaz tā man saka viņu saimnieki. Zirgi ir tik dažādi – daži ir rotaļīgi, citi nervozi, jo nesaprot, kas ar viņiem tiks darīts. Mani pārsvarā aicina, kad dzīvniekam ir problēma, visbiežāk ar to nāk komplektā arī sāpes. Zirgs cenšas izvairīties no sāpēm, taču ļoti daudzi saprot, ka es gribu tiem palīdzēt, un tāpēc ļauj man turpināt darbu. Tie pat kļūst miegaini, kad es ar viņiem strādāju.

Kā norit Jūsu darbs ar zirgu? Viņš taču neko nevar pastāstīt, un saimnieka stāstījums balstās tikai uz novērojumiem.

Zirgi neko nespēj pateikt verbāli, taču tie spēj mani informēt par sāpīgajām zonām – atraujoties no manis, mēģinot kost, atglaužot ausis, sperot vai āžojoties. Tā zirgi ar mani komunicē. Tikai jāņem vērā, ka viņus iespējams saprast tikai ar ļoti labām anatomijas zināšanām, kā arī rūpīgu palpēšanu un izmeklēšanu. Cilvēkus es ārstēju 30 gadus, zirgus – 15 un abējādi to daru ļoti augstā līmenī.

Esat novērojis kādas specifiskas problēmas Latvijas zirgiem?

Neesmu te redzējis neko parāk specifisku. Visā pasaulē zirgi ir uzbūvēti no viena un tā paša materiāla un tiem ir viena un tā pati struktūra. Visiem es pielietoju vienu un to pašu tehniku un ļoti līdzīgas manipulatīvās kustības. Visbiežāk jāsastopas ar problēmām, kuras izraisa segli, jātnieks vai kāda trauma.

Vai jūsu praksē ir bijis kāds īpašs gadījums, kas palicis prātā?

Atceros vienu poniju Skotijā, kas nevarēja pačurāt. Tas čurāja tikai tad, kad tam mugurā uzkāpa jātnieks. Vetārsti mēģināja poniju ārstēt, taču nesekmīgi un paaicināja mani. Es atradu problēmu – ponija mugurā bija bojāts nervs, kas atbild par urīnpūšļa funkcijām, un bloķēja signālu „atvērt“ urīnpūsli. Es „salaboju“ skrimšļus, kas traucēja nervam, un ponijs laimīgs stāvēja un čurāja, un čurāja, un čurāja. Apmeklēju to vēl pāris reizes, un tagad ponijs ir vesels.

…pilnu rakstu iespējams lasīt Žurnālrakstu abonentiem! Rakstam pievienota arī liela bilžu galerija, kur var gūt ieskatu, kā osteopāts darbojas ar zirgu.

Atpakaļ

17 komentāri

 • Virsaitis

  Virsaitis Toms ievērojami palīdzēja manam zirgam, "atverot" krustus un plecus, kas bija ievērojami saspringuši apstākļu kopuma dēļ. Bija ļoti interesanti vērot, kā jau nākamajās dienās pēc procedūras mainījās zirga gaitas un kā zirgs beidzot sāka spēt izmantot savas pakaļkājas jaunā kustību amplitūdā - ja vien ir iespēja to atļauties, silti iesaku izmantot Toma piedāvāto iespēju.

  29. janvāris, 2014 @ 13.20
 • Anete

  Anete Kāda ir cena (aptuveni) par vienu apmeklējuma reizi?

  29. janvāris, 2014 @ 13.24
 • Zane Apiņa

  Zane Apiņa Pēdējās divās apmeklējuma reizēs cena bija 52Ls - domājams, ka paliks apmēram tāda pati arī pārrēķinot uz eiro. Izmaiņas var radīt valūtas kursa svārstības. Par precīzu cenu došu ziņu vsiem interesentiem, tuvojoties vizītei.

  29. janvāris, 2014 @ 13.29
 • FB_100001870631865

  Mare Ls 52 jau ar visu ceļu! Droši vien Zane Apiņa zinās jaunās EUR cenas. No manas puses arī labas atsauksmes gan par Tomu, gan Zanes darbošanos ar zirgiem. Tie redzami pārvēršas :)

  29. janvāris, 2014 @ 13.30
 • zelma

  zelma "Visbiežāk jāsastopas ar problēmām, kuras izraisa segli, jātnieks vai kāda trauma." !!!!! vēl viens atgādinājums sekot līdzi seglu derēšanai, savai uzsēdei un fiziskajai sagatavotībai. man brīžam vēmiens jau nāk no Latvijā tik populārās atrunāšanās - tas zirgs ir stulbs/slinks/izlaists un tāpēc kaut ko negrib darīt vai neklausa vai pat uzvedas citus apdraudoši. viņu vajag pārmācīt. un turpina drillēt ar nederošiem vai šķībiem segliem, nepareizi sēžot un paši savai fiziskajai formai nepievēršot uzmanību.

  29. janvāris, 2014 @ 13.57
 • Reinis

  Reinis Zelma, protams. Ir vieglāk vainot kādu citu, nevis paskatīties uz sevi pašu. Tas tomēr prasa mugurkaulu...

  29. janvāris, 2014 @ 14.03
 • K

  K Man izlasot rakstu radās (varbūt muļķīgs bet tomēr...) jautājums - ar ko osteopātija atšķiras no hiropraktikas? Abās taču krikšķina kaulus, vai ne? :D Raksts foršs, skatoties bilžu sēriju beigās tā vien sagribējās pašai aiziet pie kāda osteopāta, lai sakrakšķina visu vietās :)

  29. janvāris, 2014 @ 23.46
  • Zane Apiņa

   Zane Apiņa » K Atšķirība starp hiropraktiku un osteopātiju "pirmajā tuvinājumā" patiešām nav nekāda - abām metodēm mērķis ir repozicionēt locītavas normālos leņķos, atbrīvojot zirgu no sāpēm un/vai saspringuma. Ciešāk ieskatoties - hiropraktikas un osteopātijas paņēmienu tehnika atšķirās, turklāt hiropraktiķi koncentrējas vairāk uz mugurkaulu, kamēr osteopāti strādā ar visu ķermeni.

   30. janvāris, 2014 @ 12.32
 • LInda

  LInda Vai būs iespēja arī pieteikties?

  30. janvāris, 2014 @ 0.26
  • Zane Apiņa

   Zane Apiņa » LInda Jā, pieteikties var kaut vai tagad ;) Mani kontakti šeit: http://www.erceni.lv/lv/pakalpojumi/zirgu-masa

   30. janvāris, 2014 @ 12.33
 • Guncis

  Guncis Vai ar vienu vizīti ir pietiekami lai palīdzētu zirgam? Un cik ilglaicīgs ir efekts?

  30. janvāris, 2014 @ 15.53
  • Zane Apiņa

   Zane Apiņa » Guncis Jā un nē - atkarīgs no problēmas apmēra un rakstura. Ja vainīgs neatbilstošs locītavu stāvoklis, pietiek ar 1 reizi, ar noteikumu, ka zirgs tiek kustināts uzreiz pēc tam (nevis iedots nedēļu brīvs, jo tādejādi, stāvot mierā, ķermenis pats ieņems iepriekšējo stāvokli, jo ir izveidojies pieradums). Vislabāk zirgu izkustināt burtiski uzreiz pēc vizītes (kordā vai pabrīvākā treniņā), liekot zirgam apzināties "pareizo" stāvokli. Ja problēma ir vairāk muskulatūrā (saspringums, adhēzijas) vairāk palīdzēs masāža, jo osteopātija pamatā ir darbs ar kauliem un kaulu savienojumiem nevis ar pašu muskulatūru. Efekts - par ilglaicīgumu jau atkal grūti spriest, atkarīgs no problēmas cēloņa. Ja novirzes no normas ķermenī radušās gadiem ilga treniņu darba un jāšanas rezultātā (kas būtu normāi arī visideālāk jātiem zirgiem ar vissabaansētāko treniņu programmu - daba nav radījusi zirgu, lai cilvēks sēstos mugurā), efekts var saglabāties vairākus mēnešus. Ja iemesls ir, piemēram, nederoši segli un ar tiem arī pēc vizītes tiek turpināts jāt, tad var aicināt osteopātu/masieri kaut vai katru nedēļu...

   30. janvāris, 2014 @ 18.16
  • S.

   S. » Guncis Sveika! Gribēju jautāt vai osteopāts var palīdzēt pie gūžas sastiepumiem?

   30. janvāris, 2014 @ 18.56
 • Natalja

  Natalja Sveika! Vai zirgam jābrauc pie osteopāta, vai viņš brauc uz citiem staļļiem?

  30. janvāris, 2014 @ 19.16
  • Zane Apiņa

   Zane Apiņa » Natalja Sveika! Tas atkarīgs kurā stallī zirgs atrodas (Rīgā vai ārpus tās) un cik zirgu kopumā pieteiksies (šoreiz mēģināsim tik daudz nebraukāt - pagājušajā reizē kopumā bijām 10 staļļos un tāda apmēra braukāšana traucē darbam).

   30. janvāris, 2014 @ 19.57
 • Zane Apiņa

  Zane Apiņa -> S Vai vari man privāti sīkāk aprakstīt problēmu, lai varu atbildēt? (kas sastiepumu izraisīja, kā tas ticis diagnosticēts, vai zirgs klibo, u.c. jebkāda informācija)

  30. janvāris, 2014 @ 19.53
 • renoo

  renoo Paldies Tomam un Zanei par atkārtoto vizīti. Zirgs priecīgs un es līdz ar viņu :)

  10. marts, 2014 @ 10.30

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase