Kastrātu un ērzeļu intīmā apkope

Notīrīt zirgu un apkopt tā nagus – tā ir viena no pirmajām lietām, kuru apgūst katrs zirgu mīļotājs. Ja vien zirgs netiek īpaši sakopts pirms sacensībām, nereti tas ir arī vienīgais, ko zirgu īpašnieki mēdz darīt savu mīluļu higiēnas labā. Taču, ja esat kastrāta vai ērzeļa saimnieks, ne mazāk svarīga par ārējo tīrību ir arī Jūsu zirga intīmā higiēna. Neskatoties uz to, ka par šo tematu nebūtu vēlams sākt sarunu pie viesību galda, fakti paliek fakti – jūsu zirgam ir dzimumloceklis un tam ir nepieciešams pievērst īpašu uzmanību. Kautrību pie malas! Ar ko sākt?

Anatomija

Zirga dzimumlocekli ieskauj maksts, kuru sauc arī par prepūciju. Vesels zirgs dzimumlocekli spēj tajā brīvi ievilkt un no tā izlaist. Prepūcijs ir veidots no diviem savstarpēji saistītiem gludas ādas slāņiem, no kuriem iekšējā slānī atrodas tauku dziedzeri, kas izdala mitrinošas eļļas. Šie sekrēti, līdz ar nolobījušās ādas virskārtas šūnām, veido biezu, vaskainu masu, kuru sauc par smegmu. Tā kā smegma sakrājas prepūcija krokās, to periodiski ieteicams iztīrīt, lai tā nekļūtu par perēkli infekcijām. Kā papildus faktors pastiprinātai smegmas veidošanai var kalpot arī dzīve izteikti putekļainā un netīrā vidē.

Kad tīrīt?

Katram zirgam smegma uzkrājas individuālā tempā. Ir gan zirgi, kuriem tīrīšanu var veikt reizi vai divas gadā – vai pat nekad! -, taču atradīsies indivīdi, kurus tīrīt būtu ieteicams pat reizi mēnesī. Nenāks par ļaunu regulāri, ikdienas apkopes laikā pārbaudīt, vai smegma nav sakrājusies traucējošā apjomā. Jāņem vērā, ka, jo vecāks zirgs, jo biežāk var nākties tīrīt prepūciju. Ir noteiktas pazīmes, pēc kurām var pateikt, ka ir pēdējais laiks veikt intīmo apkopi:

 • Zirgs intensīvi berzē asti pret dažādiem objektiem.
 • Zirgs pārvietojas ar viegli ieplestām pakaļkājām.
 • No dzimumlocekļa sajūtams nepatīkams, spēcīgs aromāts.
 • Dzimumloceklis vai prepūcijs liekas pietūcis.
 • Zirgs nespēj izlaist dzimumlocekli no prepūcija vai to pilnībā ievilkt; urinēšanas laikā dzimumlocekli izlaiž tikai daļēji.
 • Zirgs izrāda grūtības urinēt, miera stāvoklī pilina urīnu.
 • Zirgs izteikti pretojas pieskārieniem prepūcija rajonā.
 • Zirga kustības laikā dzirdama izteikta prepūcija „čīkstēšana”.
 • Smegmas traipi uz pakaļkājām.
 • Zirgs konstanti ir bez redzama iemesla īgns – to var izraisīt smegmas uzkrājumu radīts diskomforts.
 • Zirgs pēc treniņa izrāda vieglu koliku pazīmes – iespējams, tās ir sāpes, kas rodas no nespējas normāli urinēt smegmas uzkrājumu dēļ.

Papildus, regulāra dzimumlocekļa apskate nepieciešama, lai laikus konstatētu dažādu saslimšanu pirmās pazīmes – pietūkumu, čūlas, jaunveidojumus. Šie ir daži no izplatītākajiem iemesliem nepatīkamiem simptomiem zirga intīmajā zonā:

 • Vasaras čūlas. Tās ir jēli, čūlaini pušumi, pārklāti ar kreveli un viegli sāk asiņot pie mazākā kairinājuma. Vasaras čūlas izraisa intensīvu niezi. To cēlonis ir parazītisko tārpu Draschia megastoma un Habronema muscae kāpuri, kurus pušumā ir nogādājušas mušas, kas parazītu pārnēsā. Mušas ļoti pievelk mitra vide, kas raksturīga zirga dzimumloceklim. Tā kā vasaras čūlas parasti nozīmē, ka Jūsu zirgam ir parazītu invāzija, nepieciešama attārpošana. Jūsu vetārsts palīdzēs lokāli apstrādāt pašas čūlas. Ja tās ilgstoši nesadzīst, var būt nepieciešams no tām atbrīvoties ķirurģiskā ceļā.
 • Plakanšūnu karcinoma. Šis vēža paveids mēdz ārēji atgādināt vasaras čūlas, tāpēc parasti nepieciešams veikt biopsiju, lai pārliecinātos par simptomu cēloni. Plakanšūnu karcinoma ir vairāk raksturīga kastrātiem, kuru dzimumlocekļu āda ir gaiša vai plankumaina. Līdzīgi kā vasaras čūlu gadījumā, pirmos Jūs ievērosiet kreveļainus, sulojošus un ilgstoši nedzīstošus pušumus.
 • Melanomas. Par melanomas (ādas vēža) upuriem visbiežāk krīt sirmi zirgi, un prepūcijs ir bieža melanomas mājvieta. Melanoma var izskatīties kā puns vai mezgliņš, kas piestiprinājies prepūcija ārējai ādai. Jūsu vetārsts ieteiks ķirurģiskā ceļā atbrīvoties no jaunveidojumiem, pirms tie kļūst invazīvi vai palielinās tādā apjomā, ka apgrūtina urīna plūsmu.
 • Pietūkums, smaka vai nieze. Šie simptomi var liecināt par infekcijas klātbūtni, vai arī par smegmas uzkrāšanos tādā apjomā, ka tā sāk kairināt prepūciju. Konstanta visa prepūcija pietūkšana vai edēma prepūcija rajonā var brīdināt par sirds mazspēju, sevišķi vecāku zirgu gadījumā.

Ja ievērojat jebkurus no šiem simptomiem, nekautrējoties sazinieties ar savu vetārstu!

 

Kā tīrīt?

Pirmkārt, zirgam ir jābūt pieradinātam pie pieskārieniem viņa intīmajā zonā. Parastas tīrīšanas laikā ik pa brīdim pieskarieties un viegli paberzējiet viņa ādu arvien tuvāk prepūcijam un dzimumloceklim, atalgojot zirgu ar spiediena (rokas) noņemšanu, kad viņš atslābst un stāv mierīgi. Prepūcija tīrīšanas procedūras lielākajai daļai zirgu ir patīkamas, tāpēc parasti sedācija nav nepieciešama un zirgu pie tām var pieradināt salīdzinoši neilgā laikā. Ar laiku zirgs iemācīsies relaksēties pietiekami, lai pēc neilgas pavēderes un prepūcija masāžas no prepūcija izlaistu visu dzimumlocekli. Ja zirgs cīnās pret pieskārieniem pie prepūcija pat pēc ļoti pakāpeniskas un maigas pieradināšanas, iespējams, smegmas aizsērējumu dēļ viņam šī zona ir sāpīga, tāpēc var būt ieteicama sedācija un tīrīšana ar vetārsta palīdzību. Jebkurā gadījumā, vismaz pirmajās tīrīšanas reizēs ieteicams palīgs, kas zirgu pieturēs – nepieraduša zirga piesiešana procedūras laikā var beigties ar konfliktu un sarautiem apaušiem.

Pirms tīrīšanas labi nomazgājiet rokas un īsi apgrieziet savus nagus, lai neievainotu prepūcija un dzimumlocekļa maigo ādu. Ieteicams izmantot vienreizlietojamos lateksa cimdus, jo eļļainajai smegmai piemīt specifisks aromāts un to var būt grūti nomazgāt no rokām, ja vien uzreiz pēc tīrīšanas nav pieejas ziepēm un siltam ūdenim.

Izmantojot švammi vai šļūteni, samitriniet zirga prepūciju un dzimumlocekli ar siltu ūdeni. Skalošanu sāciet no vēdera puses, lai zirgu nepārsteigtu.

Kārtīgi ieziediet savas rokas un zirga prepūciju ar vazelīneļļu. Ir iespējams izmantot arī komerciāli ražotos tīrīšanas līdzekļus, kas paredzēti tieši šim nolūkam, kā arī var pietikt ar tīru ūdeni.

Maigi ieslidiniet roku prepūcijā. Smegma pati no sevis sāks atdalīties no prepūcija sieniņām – iztīriet maksimāli daudz smegmas un prepūciju labi izskalojiet ar istabas temperatūras ūdeni.

Tīrīšanas laikā kārtīgi iztaustiet visu prepūciju, kas ir visai dziļš, līdz atrodat dzimumlocekli. Šo darbu atvieglos zirgs, kas procedūras laikā māk relaksēties un dzimumlocekli nolaiž pats. Notīriet smegmu, kas ir sakrājusies ap dzimumlocekli.

Izmantojot švammi vai šļūteni, labi izskalojiet prepūciju ar siltu ūdeni. Ja izmantojāt speciālu mazgāšanas līdzekli, noteikti pārliecinieties, ka visas tā paliekas ir nomazgātas.

Lai labāk izprastu prepūcija tīrīšanas tehniku, iesakām noskatīties šo video:

http://www.youtube.com/watch?v=mIqo7wnG3FM

Kas ir pupa un kā to atrast?

Prepūcijs ir jātīra ne tikai uzkrāto netīrumu dēļ. Ja tas nav laicīgi izdarīts, izžuvusi smegma, apvienojumā ar netīrumiem, sviedriem un tauku šūnām, kā arī minerālsāļiem no urīna, var radīt pēc taustes mālam līdzīgu izdalījumu lodīti, kas būs atrodama dzimumlocekļa galviņā. Šis veidojums rodas urīnizvadkanāla divertikulā, kas ir neliela kabata līdzās urīnizvadkanālam. Veidojums, kuru sarunvalodā sauc par pupu, paliks iestrēdzis šajā kabatā, tieši pie dzimumlocekļa galviņas atveres.

Pupa var izraisīt infekciju vai traucēt urīna izvadei, ja tai ir izdevies kļūt ļoti lielai. Pieaugušu zirgu divertikuls ir nieru pupiņas formā un var būt pat divarpus centimetrus liels garumā un platumā. Prepūcija tīrīšanas laikā, ar pirksta galu ir iespējams iztaustīt arī divertikulu, lai pārliecinātos, vai tajā nav problemātisku uzkrājumu.

Ja sajūtat tajā stingru uzkrāto netīrumu masu, no tās ir nepieciešams atbrīvoties. Ja pupu atstās divertikulā, tā tikai augs un ar laiku traucēs urinācijai. Zirgs, kura dzimumloceklī ir izveidojusies pupa, urinēšanas laikā var „smidzināt” ar daļēji traucētu strūklu, vai pat tikai pilināt. Šādā gadījumā zirgs var arī mēģināt sākt urinēt, bet tad pēkšņi to pārtraukt, jo pupa izraisa ievērojamu diskomfortu, vai arī viņš var urinēt vairākos piegājienos, līdz urinācija ir pabeigta. Ja veidoties sākušu pupu tā arī neiztīra, tā var izaugt par valrieksta lielumā.

Neliela izmēra pupu ir iespējams izvilkt ar pirkstu, taču lielu pupu var būt grūti izvilkt un mēģinājums to paveikt var būt pietiekami sāpīgs zirgam, lai tas pretotos. Šādos gadījumos nepieciešams izsaukt vetārstu, jo zirgam, iespējams, nepieciešama sedācija, lai viņš atslābinātos, nolaistu dzimumlocekli un ļautu to pilnībā iztīrīt. Liela izmēra pupu var nākties ar pirkstu vai trulu instrumentu saskaldīt vairākos gabalos, lai arī parasti tas nav nepieciešams.

Ir zirgi, kuru dzimumlocekļos pupas veidojas bieži. Šādiem zirgiem var ievērojami palīdzēt, ja prepūcija tīrīšana tiek veikta regulāri, tādējādi preventīvi novēršot smegmas uzkrāšanos, kas pretējā gadījumā kļūtu par pupu. Tāpēc ir ļoti svarīgi iepazīt savu zirgu un spēt viņam palīdzēt, ja tas ir nepieciešams. Aplūkojiet sava zirga dzimumlocekli, kad viņš to nolaiž, lai urinētu – ja viss dzimumloceklis ir noklāts ar izžuvušu, zvīņainu smegmu, visticamāk, nepieciešams veikt tīrīšanu.

Padomi

 • Ne visi piekrīt, ka zirga prepūcijs ir regulāri jātīra. Daži eksperti apgalvo, ka prepūcija higiēnu regulē zirga organisms, bet citi uzskata, ka intīmā apkope ir nepieciešama kastrātiem, taču ne ērzeļiem. Tomēr visi piekrīt, ka ir ļoti svarīgi, lai zirgs ļautu cilvēkam pieskarties un pārbaudīt savus dzimumorgānus, lai laikus konstatētu iespējamo problēmu simptomus.
 • Prepūcija tīrīšanai nedrīkst izmantot ziepes, šampūnus un tamlīdzīgus tīrīšanas līdzekļus. Prepūcijam ir raksturīgs noteikts baktēriju mikroklimats, kuru ar pārāk agresīviem tīrīšanas līdzekļiem var viegli izjaukt, radot labvēlīgu augsni infekcijām un iekaisumiem.
 • Tīrīšanas laikā atbalstieties ar brīvo roku pret zirga muguru vai krustiem. Tas palīdzēs Jums labāk sajust zirga kustības, tādējādi palīdzot izvairīties no pēkšņa spēriena. Jūsu pieskāriens arī palīdzēs atslābināties zirgam.
 • Izmantojiet tikai plānus vienreizlietojamos lateksa cimdus, nevis biezus gumijas cimdus. Tādējādi labāk sajutīsiet visu smegmu.
 • Ja zirgs izvairās no prepūcija tīrīšanas ar speršanu, taču tas noteikti ir jāizdara, Jūsu asistents var palīdzēt, turot paceltu vienu no zirga priekškājām. Lai nu kā, ilgtermiņā šāda poza ir apgrūtinoša gan zirgam, gan cilvēkam.
 • Reizēm zirgiem izveidojas vairākas pupas, kuras nav pārāk viegli atrast. Turpiniet meklēt, līdz esat pārliecināti, ka visas pupas ir izvilktas.
 • Ja iespējams, izsauciet vetārstu, kurš pirmajā tīrīšanas reizē Jums palīdzēs to izdarīt pareizi. Vetārsta asistence un sedācija var būt nepieciešama arī gadījumos, ja prepūcijs ir ārkārtīgi netīrs vai pupa – ļoti liela
 • Tīrīšanai neizmantojiet nekāda veida drānas vai salvetes.

 

Populārākie mīti par zirgu intīmo apkopi

Mīts. Darbiņš ir nepatīkams, taču, ja tīrīšu prepūciju labi bieži, nebūs tik daudz jādara.

Fakts. Zirga prepūcijā mītošie labvēlīgie mikroorganismi palīdz tajā nodrošināt veselīgu līdzsvaru. Ja tīrīšana tiek veikta pārāk bieži, šie mikroorganismi tiks nogalināti, izjaucot trauslo līdzsvaru un ir ļoti iespējams, ka Jūsu zirga prepūcijs kļūs netīrs arvien biežāk. Vislabāk, ja ir iespējams prepūciju tīrīt reizi sešos mēnešos vai gadā.

Mīts. Lai tiešām kārtīgi iztīrītu prepūciju, man vajadzētu izmantot kādu antibakteriālo līdzekli.

Fakts. Lai nenogalinātu prepūcijā dzīvojošos mikroorganismus, nekādā gadījumā nedrīkst izmantot antibakteriālos līdzekļus. Lieliska alternatīva speciālajiem prepūcija tīrīšanas līdzekļiem ir vienkārši silts ūdens – kam dos priekšroku arī Jūsu zirgs.

Mīts. Mans zirgs vēzē asti un reizēm piepaceļ pakaļkāju, kad veicu viņa intīmo apkopi, taču viņš man nekad neiespertu.

Fakts. Neesiet tik pārliecināti! Reizēm zirgi šo procedūru tā arī neiemīl. Tie nevis vienkārši spers, bet var arī darīt to ātri un spēcīgi. Lai no tā izvairītos, stāviet tuvāk sava zirga plecam un ar roku aizsniedziet prepūciju, pēc iespējas nelienot viņam zem vēdera un nestājoties ceļā spēriena trajektorijai. Ja uzvedība laika gaitā nemainās, ir iespējams lūgt veikt prepūcija tīrīšanu veterinārārstam, kamēr zirgs ir sedēts citu procedūru, piemēram, zobārstniecības ietvaros.

Mīts. Nav iespējams kārtīgi iztīrīt prepūciju, ja zirgs nenolaiž dzimumlocekli – ko mans zirgs nedarīs, ja vien netiks sedēts!

Fakts. Jūs varat veikt pat ļoti rūpīgu tīrīšanu pat tad, ja Jūsu zirgs dzimumlocekli nenolaiž.

Mīts. Kad esmu atbrīvojies no ārējiem netīrumiem, darbs ir padarīts.

Fakts. Ne gluži. Noteikti neaizmirstiet pārbaudīt, vai nav izveidojusies pupa un nepieciešamības gadījumā no tās atbrīvoties!

Lai arī zirga intīmā apkope nav pirmais, kas nāk prātā, kad domājam, kā mēs varētu iepriecināt savu zirgu, tā var nenoliedzami būt ļoti svarīga zirga labsajūtas un veselības sastāvdaļa. Iesakām to apgūt visiem kastrātu un ērzeļu saimniekiem – kad pirmās neērtības būs pārvarētas, esiet droši – Jūsu zirgi būs Jums pateicīgi!

Laura Krastiņa

Izmantotie avoti un attēli:

http://ggyr.org/wp-content/uploads/2010/09/DSC_0447-901×600.jpg

http://horses.about.com/od/grooming/qt/sheathcleaning.htm

http://www.equusite.com/articles/health/healthSheathCleaning.shtml

http://www.horsechannel.com/horse-health/sheath-cleaning-842.aspx

http://www.wikihow.com/Clean-the-Sheath-of-a-Horse

http://www.equisearch.com/horses_care/health/grooming/eqsavvy386/

http://www.thehorse.com/articles/13885/male-horse-hygiene

Atpakaļ

16 komentāri

 • Virsaitis

  Virsaitis Nu, atzīstās, kurš no lasītājiem to ir darījis/dara? :D

  29. janvāris, 2014 @ 12.31
  • caps

   caps » Virsaitis I'm a pro.... :D

   29. janvāris, 2014 @ 17.06
 • Keita

  Keita Paldies par informatīvo rakstu! Savam zirgam šo apkopi vēl neesmu izveikusi, taču tagad zināšu kam pievērst uzmanību.

  29. janvāris, 2014 @ 12.39
 • zAgnese

  zAgnese Paldies par šo rakstu! Ļoti noderīga informācija beidzot apkopota latviešu valodā. :)

  29. janvāris, 2014 @ 12.43
 • Vita

  Vita Es to esmu darījusi. Un pirmajā reizē atradu arī pupu un izņēmu ārā :p

  29. janvāris, 2014 @ 12.50
 • Zirciņš

  Zirciņš Esmu to darījusi vismaz 2xgadā. Tikai sapratu,ka ar nelielām nepilnībām. Es domāju dabiskā veidā udens tilpēs zirgi ar sev diezgan labi spēj palīdzēt apmazgāties. Savējo vairākkārt esmu redzējusi pančkājamies pa dīķi,citreiz paņemu kordā pavedu,lai izpeldās. Parasti pēc tādām procedūrām nav daudz ko tur tīrīt.

  29. janvāris, 2014 @ 15.05
 • ESSS

  ESSS Esmu saskārusies ar šo bieži. Man bija viens kastrāts, kuram regulāri oda krāniņš. Pirmoreiz, dabīgi, nezināju kas darāms. Izsaucu vetārstu, iztīrīja tur visu.Bet izrādās nekā neparasta tur nav. Ir zirgu puiši, kuriem biežāk jāpievērš uzmanība intīmajai zonai,nekā citiem.

  29. janvāris, 2014 @ 18.18
 • zilkalns

  zilkalns Tas jau ir tikai normāli, pamanīt visu, kas notiek ar tavu zirgu.Es regulāri, tīrot zirgu, nobraucu ar roku ķēvei gar pupučiem vai zirgam gar krāniņu. Ir svarīgi pamanīt vai nav kādas izmaiņas: kāds iekodis,iespēris vai tml... Un pie tādas apskates jau arī pamana sakrājušos smegmu vai nepatīkamu smaku. Un ja ir kaut kas nesaprotams- ir taču vetārsts, kam paprasīt. Un jā- esmam tīrījuši kastrātam intīmo daļu. Tas ir diezgan svarīgi, bet ne visi to zin. Paldies par rakstu. Izsmeļoša inormācija

  29. janvāris, 2014 @ 18.24
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska esmu to darījusi un daru regulāri. Ir eksemplāri, kuriem ātrāk sakrājas netīrumi, bet minimālā apkope tiek veikta vismaz 1x mēnesī.

  29. janvāris, 2014 @ 19.26
 • darja

  darja Musu Taifunam un Dominikam bus forši....

  29. janvāris, 2014 @ 20.45
 • Sandra

  Sandra Viss ir forši...bet tā arī nesapratu, kas ir prepūcijs un smegma. Sapratu, ka kaut kur tur..., bet kas?

  30. janvāris, 2014 @ 18.17
  • Virsaitis

   Virsaitis » Sandra Prepūcijs ir maksts, kurā atrodas dzimumloceklis un no kura/kurā zirgs dzimumlocekli var brīvi izlaist/ievilkt atpakaļ, kā arī parādīts trešajā bildē. Prepūcijā atrodas tauku dziedzeri, kas, attiecīgi, izdala mitrinošas taukvielas, nolobās ādas virskārta, var sakrāties netīrumi, un visi šie elementi spēj kopā saķepsēt masā, kuru sauc par smegmu. Mazliet līdzīgi kā ausu sērs, tikai kājstarpē. :) Lūk zirga prepūcijs ar ievilktu dzimumlocekli - http://www.ecoliciousequestrian.com/blog/wp-content/uploads/2012/01/sheath_sh.jpg Un šādi var izskatīties no zirga dzimumlocekļa/prepūcija iztīrīta smegma - http://i179.photobucket.com/albums/w293/don1503/Photo-0086.jpg

   30. janvāris, 2014 @ 18.29
 • Bamboocha

  Bamboocha Paldies par rakstu, atkārtošana zināšanu māte, tā Ļeņins reiz teica :D. To, kas mēģinās pirmo reizi, iedrošināšanai - tīrīšanas lieta vienreiz veikta praksē nevis tik teorētiski izlasīta parasti izrādās gana vienkāršs pasākums :).

  4. februāris, 2014 @ 17.36
 • Ciks

  Ciks Nesapratu, kur tā pupa ir jāmeklē?

  15. jūnijs, 2014 @ 0.38
  • Laura Krastiņa

   Laura Krastiņa » Ciks Ādas krokā pie urīnizvadkanāla, pašā dzimumlocekļa galviņā. Šis links varētu noderēt - ar zilo bultiņu atzīmēts urīnizvadkanāls, bet ar sarkano - attiecīgā kroka: http://www.thinklikeahorse.org/images/hole%20for%20bean.JPG

   15. jūnijs, 2014 @ 2.56
 • Lauma

  Lauma Sveiki!Padalieties lūdzu pieredzē,vai mazgājāt tikai ar ūdeni vai lietojāt kādu speciālu līdzekli,kur tādu var iegādāties?

  2. janvāris, 2018 @ 18.15

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase