Kā izvēlēties pareizos pakaišus?

1. Mitrumu drenējošie pakaiši

Izplatītākie drenējošie pakaiši ir salmi, tie ļauj mitrumam izsūkties cauri un tikt novadītiem ar drenāžas palīdzību. Protams, stallim ir jābūt šādai sistēmai, lai spētu visus šķidrumus novadīt tālāk.

Lielākais mīnuss ir tas, ka daži zirgi šāda veida pakaišus arī ēd. Salmu ēšana gan nav nekas slikts, bet problēmas var rasties, ja salmi būs aplipuši ar smiltīm, jo iespējams iegūt parazītus un gremošanas traucējumus. Salmu ēšana var apgrūtināt arī plānu uzturēt zirgam labu fizisko kondīciju vai diētu, jo zirgs uzņems pārāk daudz rupjās barības.

Galvenais priekšnoteikums salmu pakaišiem – tiem ir jābūt sausiem un ar saldenu smaržu. Salmos nedrīkst būt stieples, pelējums vai citi augi. Ieteicamāki ir salmi, kas jau ir labu laiku pastāvējuši (ar noteikumu, ka uzglabāti pareizi), jo tie būs sausāki un vairāk elastīgi.

Izšķir četrus salmu pakaišu veidus:

–        Kviešu salmi: labākie pakaiši, kas iespējami no salmiem. Kāti ir cieti, tāpēc tik ātri nesaplaks un labi drenēs. Šos salmus visbiežāk izmanto pakaišiem.

–        Auzu salmi: mīkstāki kā kviešu salmi, tāpēc ar augstāku uzsūktspēju. Dārgi, jo noder arī zirga un liellopu barošanai.

–        Miežu salmi: nav piemēroti pakaišiem, jo kairina ādu un acis. Miežu salmos visbiežāk iemitinās arī dažādas utis un ērcītes.

–        Rudzu salmi: ļoti labs pakaišu materiāls, ciets. Problēma, ka limitētas iespējas to iegādāties.

2. Mitrumu uzsūcošie pakaiši

Šāda veida pakaiši uzsūc mitrumu un to notur, vislabāk lietot, ja stallim ir slikta vai nav drenāžas sistēma.

Pakaišu veidi:

Smalkās skaidas – ne pārāk dārgs pakaišu veids. Viegli lietot un pārvietot. Priežu skaidas labi smaržo, likvidē smakas un ir antiseptiskas – lieliski pakaiši zirgam, kas netiks apēsti. Ja stallim ir drenāžas sistēma, tad tai priekšā labāk aizlikt dēli, lai skaitas to neaizdambētu. No skaidām noteikti jāizņem koka gabali, kā arī jāpatur prātā, ka tās ātri „piepilda“ zirga nagu, ja ir slapjas. Skaidās mēdz būt arī tārpi, tāpēc šie pakaiši jāaprūpē regulāri.

Rupjās skaidas (šķēlīšu/rullīšu veida) – satur mazāk putekļu, taču arī mazāk uzsūc mitrumu. Labi pakaiši, ja mēsli un slapjās daļas tiek regulāri iztīrīti no boksa. Bieži vien lieto kopā ar smalkajām skaidām, smalkās liekot kā apakšējo kārtu – labāk uzsūc mitrumu, taču rada vairāk putekļu.

Kūdra – ļoti labs pakaišu veids, silts un tikai retais zirgs to mēģinās ēst. Kūdra no ugunsdrošības viedokļa ir labāka izvēle nekā skaidas. Lai šie pakaiši saglabātu īpašības, tie regulāri jāpārcilā. Katru dienu jāizņem mēsli un slapjās daļas. Problēma – kudras pakaiši ir dārgi un var dot stallim drūmu atmosfēru. Pirmo reizi pildot boksu ar kūdru, tā var radīt ļoti daudz putekļu.

Smiltis – lieliski drenē un atzīstamas par labu pakaišu veidu, bet tikai karstā un sausā klimatā. Var radīt zirgam „smilšu“ kolikas, ja tas bieži ēd smiltis. Jālieto tikai skalota smilts, jo neskalotā satur sāli, ko zirgs labprāt laizīs vai pat ēdīs.

3. Citi materiāli

Smalcināts papīrs – labs potenciāls, lai kļūtu par pakaišiem, jo augstas absorbēšanas spējas un arī drenē. Nav putekļu, zirgiem mazāk iespēju iegulties mēslos. Veido siltu boksu, taču to nepārkarsē. Viegli uzkopt, var iegādāties ballītēs. Labs pielietojums avīžu otrreizējai pārstādei, kā arī paliekot netīriem, pakaiši ļoti ātri veidos kompostu.

Staļļa uzkopšanas metodes

1. Pilnā tīrīšana: visi netīrie pakaiši un slapjumi tiek tīrīti katru dienu un aizvietoti ar tīriem pakaišiem. Dārga metode, jo prasa daudz pakaišu un tīrīšanas laika. Priekšrocība: staļļa grīdai reizi dienā piekļust gaiss un nav iespējams palaist garām netīrus pakaišus.

2. Dziļo pakaišu jeb kontinentālā sistēma: slapjie pleķti tiek iztīrīti reizi dienā, mēsli tiek „nokratīti“ uz boksa zemāko slāni un tiem pa virsu kaisīts jauns pakaišu slānis. Mēsli ar vecajiem pakaišiem sāk veidot kompostu un izdalīt siltumu, tāpēc sanāk „silta gultiņa“.

Dziļie pakaiši ir ekonomiski. Katru dienu nepieciešams ļoti nedaudz pakaišu, lai atjaunotu segumu, tāpēc, ka ļoti maz tiek arī iztīrīts. Tīrīšanas darbi neaizņem daudz laika (pretēji pilnajai tīrīšanai), jāpievērš uzmanība tikai slapjajām vietām. Bokss ir silts, tikai jāuzmana, lai tas pārāk neuzkarstu. Karstumu var radīt netīrītie urīna pleķi. Urīns paātrina pakaišu sadalīšanās procesu un tāpēc paaugstinās temperatūra, kuru izdala pakaiši.

Dziļo pakaišu mīnuss – stallī uzkrājas ļoti liels daudzums pakaišu, kuri ir jāiztīra vismaz reizi 6 mēnešos. Šādus boksus var viegli iztīrīt ar traktoru vai automātiskajām dakšām, bet zirgkopējam tās var būt īstas mocības.

Pirms izlemt, kuru sistēmu lietot, ir jāpadomā par vairākām lietām. Ja pašam nāksies tīrīt stalli, tad labāk izvēlēties pilno tīrīšanas sistēmu, jāteic, ka tā gan būs dārgāka un prasīs vairāk laika. Taču tās ir nelielas neērtības, jo būs drošība, ka zirga pakaiši nevar tam kaitēt.

Jāņem vērā arī gadalaiki. Ziemā svarīgāk būs saglabāt dziļo pakaišu sistēmu, kas radīs siltumu un ietaupīs tīrīšanas laiku. Vasarā – priekšrocība būs pilnajai tīrīšanas sistēmai, kas samazinās mušu un citu insektu daudzumu stallī.

Lielie staļļi parasti izmanto dziļo pakaišu sistēmu to lēto izmaksu dēļ, vēl jo vairāk, ja stallim ir traktors, kas boksus reizi 6 mēnešos var iztīrīt pilnībā. Iespējams, ka pieredzējis zirgu īpašnieks, kas ir pārliecināts par savu spēju boksus iztīrīt pēc 6 mēnešiem, var atskārst, ka dziļo pakaišu sistēma tomēr ir labāka. Tā samazina tīrīšanas laiku un palielina brīžus, kas iespējams būt kopā ar zirgu.

Avots

Zirgam.lv jautā: kāda pakaišu sistēma ir Tavā stallī un cik ērti ir to lietot?

Atpakaļ

31 komentāri

 • Alba

  Alba Nav apskatīts viens būtisks aspekts - nepieciešams, lai zirgam būtu viegli un ērti stāvēt, it sevišķi, ja tas boksā pavada lielāko diennakts daļu. Tās dziļās salmu "gultas" neļauj stabili nostāties - zirgs uz biezā mīkstā klājuma spiests nepārtraukti balansēt kā uz piepūšamā matrača, tērējot muskuļu spēku līdzsvara saglabāšanai. Un dvakojošas "komposta" kaudzes aromāta elpošana diezin vai nāk par labu veselībai, sevišķi jau guļot ar degunu turpat pakaišu līmenī.. Esmu par nelielu kārtu uzsūcošu pakaišu, vai tā būtu kūdra vai skaidas, kas tiek tīrīta un aizvietota katru dienu. Kas, protams, ir darbietilpīgi un dārgāk kā izšķūrēt reizi pusgadā ar traktoru, bet toties draudzīgāk zirgam.

  9. janvāris, 2014 @ 11.39
 • Zirciņš

  Zirciņš Savējiem pārsvarā miksēju skaidas+ salmi. Salmus pārsvarā lieku aukstā laikā vairāk. Viņiem ir atvērtā tipa nojume, kad grib nāk iekšā vai ārā. Ar tīrīšanu neiespringstu,jo džeki čupiņas liek vienā vietā. BET,es piestrādāju arī vienā stallī un tur saimniecei gluži vienalga ir tam zirgam pakaiši vai nav. Dabūju vēl nesen brāzienu par to,ka dedzinu pelējušu sienu. To vajagot likt pa pakaišiem!!! Teorētiski par pakaišiem it kā skaitās salmi,bet tos vakarā izmanto kā rupjo barību,jo tiek taupīts siens. Tad nu ieskaidro tam zirgam,lai ēd tā prātīgi un atstāj pakaišiem ar kaut ko. Ļoti liela nozīme ir grīdas seguma materiālam un kvalitātei,piem.,manā gadījumā kur strādāju ir 30gadus vecs asfaltbetons ar super truper dažāda izmēra bedrēm. Pērkot zirgu daudzi pat neiedomājas pievērst uzmanību tam uz kādas grīdas zirgs stāv. Un kādas neatgriezeniskas sekas var atstāt uz zirga veselību.

  9. janvāris, 2014 @ 14.26
 • bubis

  bubis Piekopjam kaku rūpīgu izlasīšanu un pilnīgu čuru vietu satīrīšanu.Principā līdzīgi kā dziļo pakaišu metodē,bet mēs pilnīgi iztīram boksu 1 x nedēļā,līdz ar to neveidojas tas beizais slānis uz kā jāstāv zirgam.Tiesa šāda rūpīga tīrīšana aizņem uz pusi vairāk laika,nekā pilnīga boksa iztīrīšana,toties ietaupās skaidas,kas piedevām ja tiek izmestas ārā pa pusei sausas,nesatrūd tik labi un veido vēl lielāku problēmu pēcāk ar lielo mēslu čupu realizēšanu.Lai gan tā boksu izmantošana arī mums ir ļoti maz,pa dienu ziemā zirgi ārā ir vismaz 12 h,bet vasarā visas 24 h.

  9. janvāris, 2014 @ 15.40
  • _draugiem_445435

   Evita Baradovska » Evita Baradovska nopērc pareizās dakšas un sausās skaidas laukā nevedīsies praktiski nemaz.

   9. janvāris, 2014 @ 19.03
  • bubis

   bubis » bubis Evita,es tak par to arī saku,ka sausās skaidas ārā nevedu,bet gan izlasu-(respektīvi,izkratu bumbuļus) :D Un man tieši tāpēc ir pareizās dakšas,jau sen kā tikai ar tādām strādāju ;)

   9. janvāris, 2014 @ 20.39
 • up

  up Man atkal liekas, ka kopumā laiku un skaidas ietaupu katru dienu izvācot to, kas ir pienācis pa nakti klāt. Katrā ziņā, dodu priekšroku katru dienu izvest pa ķerrai no visām būdām kopā, nekā reizi 2-3 dienās izvest būdas pilnīgi tukšas. Skaidas šobrīd gan mums sanāk dārgi un salīdzinoši grūti dabūjami pakaiši, taču izmantojot salmus, manuprāt, ļoti smird stallis un mitrums tajos tomēr uzsūcas sliktāk. Esmu domājusi par kūdru, jo šādus pakaišus labi var izmantot dārzam.. Varbūt kāds to ir izmantojis un var pastāstīt kā ir ar smaku, izmaksām un iespējām iegādāties (Latvijas kontekstā)?

  9. janvāris, 2014 @ 17.07
  • Sandra

   Sandra » up Par izmaksām jāskatās kādas tās ir savā rajonā - kaut vai ss.lv Par pārējo - nesmird, ja tiek tīrīts (tā pat kā ar skaidām), liels pluss ir komposta veidošanās salīdzinot ar skaidām. Sākumā ir jāpierod pie estētiskā skata - nereti cilvēkiem no citiem staļļiem, kur pakaišos izmanto skaidas, liekas, ka visi boksi ir ļoti netīri. Tagad vairs ne tik ļoti, jo nu jau daudzkur izmanto kūdru, bet agrāk gan tas bija diezgan izteikti.

   9. janvāris, 2014 @ 17.43
 • Zefiene

  Zefiene Jau gadiem savu vienīgo zirgu kaisu ar kūdru, jo manuprāt tā ir lētāka alternatīva par skaidām un pēc tam mēslus uzreiz (rudenī) var izmantot iestrādāšanai augsnē. Skaidas trūd daudz ilgāk. Boksim ir koka bruģa grīda, kūdru beru ne ļoti biezā kārtā. Apm 3 dienas izņemu tikai slapjumus un čupiņas, uzmetu pāris jaunas lāpstas sausu kūdru, ceturtajā izvācu visu un atjaunoju pakaišu kārtu pilnībā. Citreiz pametu pa virsu salmus, ja tādi labi. Kaisīšana aktuāla tikai ziemas periodā. Uz vasaru boksi iztīru, izslauku un kārtīgi izkaisu ar nedzēstajiem kaļķiem. Tā 'iekonservēts' stāv līdz rudenim. Zirgs cauru diennakti stāv ganos. Ziemā apm 12 h zirgs stāv iekšā, 12 h ārā.

  9. janvāris, 2014 @ 18.00
  • bubis

   bubis » Zefiene Kūdra ir lētākā alternatīva?????? Cik tad Tu maksā par kūdras kravu un kur pērc? Es labprāt pārietu uz kūdru,man Vecumnieku kūdrai cenu nosauca apmēram 1000 lati par kravu un to pašu praktiski nevar dabūt,jo visa iet nepārtraukti uz ārzemēm..

   9. janvāris, 2014 @ 18.30
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska Baiss raksts īstenībā, mati stāvus lasot! Zirgam.lv, piedodiet protams. Kaut kāda seno laiku vēsture. Silta urīna gultiņa, smakojoša bez gala. Netīrīti salmu boksi smird, smird briesmīgi. Tie kura saka, ka nesmird, tā pieraduši pie tās atbaidošās smakas, ka vairs nejūt. Salmu boksi jātīra vismaz 2as reizes dienā.Šobrīd ļoti daudziem zirgiem ir alerģija no salmiem un tie baisie zīmējumi spalvā man nerada domu, ka zirgs ir ērti un labi gulējis.Pašiem gultā ar uz netīra palaga tīru virsū un reizi pusgadā visu noņemt. Kūdra put kā elle, ne velti darbs kūdras purvos ir veselībai kaitīgs. Sačurātās vietas ir kā dubļi, viss zirgs melniem putekļiem noklāts. Iedomājos sirmu zirgu tādā boksā.... skaidas, kuras put var paliet ar ūdeni, bet kūdru? Ko tik cilvēks slinkuma pēc neizdomās. Dakšas rokā un tīrīt boksus vismaz 1x dienā, tad visi pakaiši derēs. Es par skaidām, skaidu granulām un papīra pakaišiem.

  9. janvāris, 2014 @ 19.00
  • admin

   Zirgam.lv » Evita Baradovska Šis ir tikai viens no rakstiem par pakaišu tēmu, nebūt ne TIK slikts, bet problēma tur, ka nav minētas sekas, kas var rasties no dziļās pakaišu sistēmas. Pakaišu info-sēriju turpināsim ar British Horse Society bukletu, tur tad arī varēs atrast padziļinātāku informāciju.

   9. janvāris, 2014 @ 21.02
  • Zefiene

   Zefiene » Evita Baradovska Ūja, ūja. Dubļi. Man laikam mazčurātājs zirgs. :D Pa 12 h nepaspēj dubļu vannas sev ierīkot. Sausa kūdra ir izcili higroskopiska, lai normāli tikai mitra paliktu, ne par dubļiem pārvērstos. Un runājot par putekļiem- zāģa skaidās to arī ir ne mazums. Un mana ķēvei laikam pašattīrošais kažociņš, jo nekādus melnus putekļus neesmu manījusi. :)

   9. janvāris, 2014 @ 23.34
  • hop

   hop » Evita Baradovska Nekas tur nesmird, arī, ja kaisa ar salmiem. Mēs jau kuro nu gadu kaisam ar salmiem, tīram katru dienu, kaut nekas briesmīgs nav arī, ja iztīra 2 dienās reizi. Vienīgi, nu laiku uz to ietaupīt nevar, jo trešajā dienā tad ir lielā boksa rakšana. Boksā beram kārtīgu salmu kārtu, lai apakšējie, zirgam pa virsu mīdoties, sasūc čuras, bet līdz virskārtai slapjums netiktu. Nu jā, kad tīra- paceļ riktīgi sačurāto no apakšas, tad slapjā vieta ož draņķīgi. Bet zirgi tikām ir ārā, iztīrīji boksi, svaigus salmus klāt, pa reizei izkaisam ar Stalosan un nav pilnīgi nekādas vainas. Un par gulēšanu runājot, zirgi daudz labāk guļ salmos, sienā nekā skaidās, īpaši, ja ienāk slapji, vai mazie kumeļi. Ja vien ir iespēja izvēlēties, ieguļas vienalga kurā stūrītī, bet izvēlas kur siens vai salmi.

   10. janvāris, 2014 @ 0.54
 • Sinjah

  Sinjah mēs lietojam salmu granulas! Viegli, ekonomiski un bez smakām. Zirgi neko neēd, nekas neput, vieglāk tīrīt. Gan Vasaras nojumē, gan stallī. Parastos salmus grūti tīrīt, praktiski neiespējami izņemt čuras un izlasīt normāli kakas.. Bet skaidām man nepatika, ka put un ka parasti sienu samīcīja ar skaidām un tad neēda..

  9. janvāris, 2014 @ 23.11
  • _draugiem_445435

   Evita Baradovska » Evita Baradovska aizmirsu par salmu granulām, arī labs risinājums.

   10. janvāris, 2014 @ 9.38
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska Laikam jau jāsāk ar izpratni, kas ir tīrs bokss un labs gaiss stallī.

  10. janvāris, 2014 @ 9.37
 • Sigita

  Sigita Ar pakaišiem mēs vēl esam viduslaikos, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, diemžēl. Tur tiek piedāvāti un iecienīti arī linu salmi un rapšu salmi, kā arī dažādi salmu produkti, ne tikai granulu veidā, bet piemēram, apstrādāti, atputekļoti un dažādas "frakcijas" smalcinātie salmi, kas ir krietni parocīgāki lietošanā. Garie salmi, kādi tiek lietoti lielākoties Latvijā, ir visdarbietilpīgākie pakaiši - lai boksu tiešām uzturētu tīrībā, tie reāli būtu jātīra 2x dienā, un tāpat jākaisa apakšā kaut kāda kārta, kas uzsūc mitrumu labāk kā salmi. Par t.s. matračiem es galīgi neesmu pārliecināta, un nevarētu mierīgu sirdi ļaut savam zirgam uz tāda gulēt, jo tas, ka elpu nerauj ciet no pirmā vilciena, vēl nenozīmē, ka tur tomēr neizdalās kaitīgās vielas. Nereti īpašnieki grēko un izmanto pakaišiem sliktas kvalitātes, pelējušus salmus no sērijas - "nav jau siens, kas jāēd, gan jau derēs", bet pelējuma sēnītes un dažādas sporas zirgam ir ļoti kaitīgas arī elpošanai.

  10. janvāris, 2014 @ 10.30
  • Favis

   Favis » Sigita Nu ko nozīmē garie salmi? Laikam visgarākos ir iespējams iegūt no auzām. Bet citu labības veidu salmi neko diži gari nav, jo rudzi, kvieši tiek pļauti augstu, līdz ar to salms ir īss, mieži tāpat ir īsi. Var vēl ielikt nažus tinējam, bet mums arī bez tā atved salmus, kas ir aptuveni 5-10cm gari. Klāt graudu čauliņas un visādi smalkumiņi, kuri brīnišķīgi palīdz salmu kātiņiem uzsūkt mitrumu, plus siena smalkumi, kas vairāk vai mazāk, bet tiek izvazāti un izpurināti pa boksi. Tā ka mitruma uzsūkšana ir laba. Turklāt ir brīnišķīga izvēle āra bokšos ziemā. Skaidas āra bokšos, vai nojumē vienkārši sasalst, ja nav ekstra sausas, kuras tad vienalga jālaista, lai neputētu. Ar salmiem šo problēmu nav. Tā ka pat periodos, kad mums ir skaidas, āra bokšos ziemā vienmēr ir salmi.

   10. janvāris, 2014 @ 11.51
 • Marina

  Marina Ka minets raksta Dziļo pakaišu jeb kontinentālā sistēma: slapjie pleķti tiek iztīrīti reizi dienā, mēsli tiek „nokratīti“ uz boksa zemāko slāni ... Slapjas vietas iztiria, parejais noblivejas un tur notiek processi kura laika veidojas siltums un smakas neizdalas - protams ja tas tiek pareizi veidoti un pakaisiti. Nesaku, ka esmu par so sistemu, dazadu citu iemaslu del, tai skaita ari ar to ka pareizi veidot so pakaisu slani lai notiek pareizi processi ari nev tik viegli. Tirot tadus pakaisus reizi 6men janodrosina ka dzivnieki neatrodas novietne vismaz 2dnn. Kudrai ir labas ari antiseptiskas iedarbibas un laba uzsuksanas speja, bet kas atticas par putekliem tad ja lietojat smalku kudru vai smalkas skaidas putekli bus. Pakaisiem der rupjaka kudra.

  10. janvāris, 2014 @ 11.07
 • elī

  elī Es saviem zirgiem lietoju galdniecības skaidas un pa virsu mazliet salumu. Dažkārt, bet reti viņi salmus ēd. Man arī šis liekas labākais variants. Un tīram būdu 1-2x dienā, man patīk, ka zirgučiem tīrs un gaiss labs. Šobrīd vēl dzīvo pie pusatvērtiem logiem. Skaidas vasarā mēdzam palaistīt, tad eju ar šļauku un dušas uzgali. Vasarā gan pa nakti zirgi ganībās. Kad biju Zviedrijā, mums skaidas nomainīja uz papīra granulām. Man nepatika, jo nevarēja netīrās čuru vietas atrast. Līdz ar to tās uzkrājās un zirgiem tas jāelpo. Salmi man nemaz nepatīk. Ieejot stallī ar salmu pakaišiem jau šausminos ar kādu smaku piesūcas drēbes. Iekāpjot mašīnā nelabi metas.

  10. janvāris, 2014 @ 14.14
  • Favis

   Favis » elī Jautājums tad ir tāds- cik bieži ar salmiem kaisītie boksi tiek tīrīti, varbūt reizi nedēļā vai vēl retāk, ja tāda smaka, un arī tad visticamāk, ka pakaišu ir maz? Cik daudz salmu tiek likts pakaišos, jo kādi 10cm ir krietni par maz. Svaigi, tikko savesti salmi jārēķina vismaz 30cm, zirgs viņus samīda un tad tāda normāla kārtiņa vien ir. Un galu galā, var jau būt, ka uz betona grīdas tie salmi tiešām ir smirdīgi pakaiši, nezinu. Man uz māla klona tā nav.

   10. janvāris, 2014 @ 15.37
 • Sinjah

  Sinjah Nu skandināvijas valstīs dažāda līmeņa staļļos izmanto salmu granulas, viņi taisa arī " dibenu" jeb "matraci" , pirmo kārtu izber granulas un tad apsmidzina ar ūdeni, lai piebriest, pieblietē un pāri kaisa granulas. nezinu, gan kādēļ, godīgi. neesmu pat iedomāies nevienā situācijā, ka man tas būtu vajadzīgs. Sākumā lēju arī ar ūdeni, lai granulas uzbriest pirms zirgi nāca iekšā, bet tagad vienkārši saberu granulas, pēc pāris stundām, zirgi paši jau ar nagiem saspieduši un tās ir kā smalks, smalks pulverītis (Bet necik neput) kā arī gaišā krāsā (pašas granulas tumši zaļganbrūnas). un tīrīt ir ārkārtīgi viegli, jo salīdzinājumā ar skaidām uzsūc daudz vairāk mitruma, mazo čuras kunkuli var vienkārši izņemt un zudumā neiet praktiski nekas lieks. Par skaidu granulām - iespējams, ka tas arī ir foršs variants, jo manuprāt, jebkuras granulas kā pakaiši būs ar lielāku absorbēšanas spēju (jo sastāv no smalkas frakcijas pulverīša) .. un arī smaka būs daudz mazāka, nekā sačurātiem salmiem vai skaidu pļeckai. Kādreiz labprāt izmēģināšu arī skaidu grunlas, patreiz atturos, jo tās krietni dārgākas par salmu granulām. Par kūdru gan nezinu neko..

  10. janvāris, 2014 @ 17.21
  • bubis

   bubis » Sinjah Ai,nu kas tās par muļķībām ka salmu vai skaidu granulās čuras nesmird.Smird tāpat,jo čuras ir un paliek čuras.Speciāli paņēmu pamēģināšanai salmu granulas.Princips ir viens-ja čuru vietas netiek savlaicīgi izņemtas,tās smird.Jebkurā gadijumā,neatkarīgi no pakaišu veida boksi ir ļoti rūpīgi un regulāri jātīra un punkts.

   10. janvāris, 2014 @ 17.28
  • Sinjah

   Sinjah » Sinjah Bubis, es nesaku, ka nesmird, bet man ( pirms tam visus gadus izmantoju tikai skaidas) liekas, ka SMIRD MAZAAK, jo sasūcas labāk. Protams, ka viss , ko saku ir mana pieredze tīrot boksus VIENREIZ DIENĀ, jo nekas nav pretīgāks par amonjaka smaku. Nu ir bijis ekstrēmos gadījumos katru otro dienu, bet tad jau viss ir tādā juceklī, ka neko nevar vairs izlasīt un smird taka elle! Nepārproti ;) es tikai dalos pieredzē, ka man jebkuras granulas liekas labākas

   10. janvāris, 2014 @ 21.35
  • bubis

   bubis » Sinjah Man ir mazliet savādāk-1 x dienā rūpīgā tīrīšana un pa vidu vēl vismaz 5 x citriez arī vairāk...pa dienu boksus pārķidāju.Man vienkārši jau paranoja iesākas,kā ieraugu ka zirgs pakakā vai pačurā :D instrumenti rokā un visu ārā momentā :D

   10. janvāris, 2014 @ 21.57
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska oi, bubis, āmen!

  10. janvāris, 2014 @ 20.48
  • bubis

   bubis » Evita Baradovska var iztikt arī bez āmen :D

   10. janvāris, 2014 @ 21.58
 • elī

  elī Man līdzīgi kā bubis.. Ja zirgs pakakā pirms treniņa, kad esmu klat - vienmēr iztīru:) Kur un kā var dabūt salmu granulas? Gribētu pamēģināt.

  13. janvāris, 2014 @ 14.48
  • Kortnija

   Kortnija » elī Svaiki! Nezinu, varbūt ir izdevīgāki piedāvājumi, be tšeit arī var iegādātie granulas! http://www.salpopellets.com/#!kontakti/c2ix http://pelletsdogra.com/lv/kontakti

   13. janvāris, 2014 @ 21.10
  • indra

   indra » elī http://www.pelletsdogra.com/en/ te var dabūt salmu granulas.....super pakaiši,man ļoti patīk...

   1. februāris, 2014 @ 15.35
 • elī

  elī Vai jūtīgam zirgam ar elpošanu der salmu granuslas? Lasu, ka tomēr put mazliet? Un kā Jūs ieteiktu - cik lielu iepakojumu pirkt? Kā ar izmaksām? Man skaidas izmaksā ap 12 EUR mēnesī. Man stallī 2 zirgi. Cik bieza kārta jāber, lai būtu ok? Man viena būda ļoti liela..

  14. janvāris, 2014 @ 8.41

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase