No kāzām pie zirgiem

Pieredzējušākais Latvijas veterinārķirurgs Juris Tolpežņikovs vairs aktīvi neoperē. Pirms trīs gadiem viņam bija jāaiziet no darba Veterinārmedicīnas izglītības centrā, kas kopš 1998. gada Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) veica Veterinārmedicīnas fakultātes klīnikas funkcijas. Ilgāku laiku Juris nopietni pievērsies veterinārajai homeopātijai. Lai gan sauc sevi par iesācēju, tikko nolasīja lekciju starptautiskai auditorijai par homeopātijas vēsturi. „Fascinējoši!“ aizrautīgi saka veterinārārsts un kaut vai tūlīt ir gatavs izklāstīt, kā vācietis Zāmuels Hānemanis pirms trīs gadu simtiem sāka „līdzīgā ārstēšanu ar līdzīgo“, ko šodien saucam par homeopātiju.

Latvijā iestājies veterinārķirurgu deficīts. Tu vairs neoperē, vismaz aktīvi ne, bet vienīgais LLU Zirgu klīnikas ķirurgs Nauris Laizāns tikai to sāk patstāvīgi darīt. Nesen „Kroņu“ stallī no kolikām nomira Latvijas tīršķirnes ķēve, jo nebija neviena ķirurga, kas spētu viņu operēt. Kāpēc esam tādā bedrē?

Uz šo iespēju rindas nekad nestāvēs.

Kāpēc?

Kamēr tu nemāki, koliku operācija vispār šķiet neiespējama. Iebāzt roku zarnās un saprast anatomiju. Un vēl tas, kas nāk pēc tam – zirga pamošanās, vēders aizšūts, šuve nāk vaļā, sulo, zarnas atkal apstājas un nesāk strādāt. Tas ir tas pretīgākais.

Jaunie veterinārārsti tam nav atbilstoši sagatavoti, lai gan pēc likuma jau nākamajā dienā pēc Latvijas Lauksaimniecības universitātes veterinārārsta diploma saņemšanas viņi drīkst „pārstādīt smadzenes“ – viņi to drīkst. Ceļš līdz operāciju galdam ir garš, un daudzi to nesaprot. Rezidentūra mums nav bijusi, tas attiecas arī uz kvalitātes prasībām.

Jābrauc un jāmācās ārzemēs – jāiziet rezidentūra, kur tu kārtīgi iemācies operēt – stāvi blakus, pēc tam tev ļauj pieturēt, tad siet mezglus, šūt šuves un pēc tam ceturtā vai piektā gadā sāc operēt.

Jaunajā LLU Veterinārklīnikā ir lieliski aprīkota operāciju zāle, arī pārējās telpas būs labā līmeni, varbūt tas piesaistīs?

Tā ir daudz par lielu. Un kas par to visu maksās? Taču vairāk par vietu un iekārtām vajadzīgi cilvēki.

Kā klīnikai vajadzētu darboties?

Veterinārmedicīnas izglītības centrs, kura ideja dzima 1992./1993. gadā pie alus kausa ar diviem ļoti labiem un veiksmīgiem dāņu veterinārārstiem, sākumā bija privāts. Vēlāk 51% paņēma LLU, līdz ar to tā darbība palika stīva.

Pasaulē daudzas universitātes klīnikas ir privātas un arī dabū no valsts naudu. LLU klīnikai jābūt privātai struktūrai, kuru atbalsta valsts, taču tā, lai nerastos aizdomas. Man bija jāuzklausa visādi pārmetumi – ka piezīdies u.t.t.

Kāpēc pirms trīs gadiem beidzi operēt universitātes klīnikā?

Ar mani pārtrauca darba attiecības – štatu samazināšana, ilglaicīga rakstura nesaskaņas.

Lielāko savu profesionālās dzīves daļu griezi un lāpīji zirgus un tad pievērsies homeopātijai.

Pasaulē ir tūkstošiem tādu kā es, kas ir griezuši, griezuši un galu galā kļuvuši par homeopātiem. Taču nav daudz homeopātu, kas kaut ko būtu sasnieguši un ietu atpakaļ ķirurģijā – es griezīšu!

Ar homeopātiju esmu pazīstams jau vairāk nekā desmit gadus. Pirmais gadījums bija ar vienu zirgu, kuram stilba kaulā bija osteomielīts. Infekcija gāja uz priekšu, kauls bruka kopā un palika arvien sliktāk. Zirgs uz slimās kājas vispār vairs nebalstījās. Izmēģinājām visus labākos ārstēšanas paņēmienus, ko klasiskā medicīna pielieto – stiprākās antibiotikas, arī reģionāli ievadītas kaulā. Saimniecei teicām, ka nav jēgas, zirgs no klasiskās medicīnas viedokļa objektīvi jāmidzina, taču viņa man uzticējās un cerēja, ka es to izārstēšu. Puspasaulei, visiem čomakiem bijām zirgu atrādījuši.

… turpinājumu iespējams lasīt Žurnālrakstu abonentiem! Lai abonētu Žurnālrakstus, rakstiet uz zirgam@zirgam.lv!

Atpakaļ

17 komentāri

 • Virsaitis

  Virsaitis Paldies par rakstu, vienīgi...oktobris jau pusē. :D

  23. oktobris, 2013 @ 14.04
  • admin

   Zirgam.lv » Virsaitis Pacietību, oktobra raksts arī jau tuvojas!

   23. oktobris, 2013 @ 14.29
 • Dina

  Dina Vai , dieniņ, nebūtu uzrakstīts, ka tas ir Juris, nudien nepazītu ,, kāds vecs palicis ...

  23. oktobris, 2013 @ 17.21
  • Inga

   Inga » Dina Kas prātiņā, tas tūliņ uz mēles.... Bet bilde - pat diletantam redzams, cik tā neveiksmīga. Liels FUI fotogrāfam!

   26. oktobris, 2013 @ 9.25
  • Tantenolaukiem

   Tantenolaukiem » Dina Smiekli nāk, Ingai laikam gribas fotošopētu Juri, kur krunkas izdzēstas, uzlikts tonālais krēms un vēl meitenes bikini blakus. Ja nav ko sakarīgu teikt, varbūt paklusēt?

   26. oktobris, 2013 @ 10.00
  • Inga

   Inga » Dina Tanteinolaukiem laikam šķiet, ka akurāt VIŅAS teksts ir sakarīgs un izteikšanās vērts, vai ne? :)))

   26. oktobris, 2013 @ 10.11
 • Sigita

  Sigita Intervija kolosāla, ar baudu lasīju!

  23. oktobris, 2013 @ 18.24
 • Signe

  Signe Vienīgais veterinārķirurgs kļuvis par homeopātu – kurš tad zirgiem kolikas operēs? Neticu, ka visus var ar tām pilēm izārstēt.

  23. oktobris, 2013 @ 20.27
  • Liena

   Liena » Signe Lielais paldies par rakstu! Juris vienmēr ir bijis un būs manu zirgu sargenģelis - gan pie operāciju galda, gan ar burvju pilieniem. :)

   23. oktobris, 2013 @ 21.09
 • Favis

  Favis Ļoti foršs raksts! Melns uz balta uzlikts arī tas Jura atraktīvais runas stils. :)

  24. oktobris, 2013 @ 9.08
 • domiga

  domiga Man, kā zirgu audzētējai un trenētājai Juris ir bijis, kā skolotājs zirgu ārstēšanas jautājumos. Es tik ļoti daudz iemācījos, ka vēl šodien izmantoju iegūtās zināšanas. Man ļoti patika tas, ka vinš vienmēr prata izskaidrot, lai var saprast katrs muļkis( kā es ). Es domāju, ka Latvijā ir par vienu visszinošāko, ar lielu praksi, vetārsta ir mazāk. Ļoti, ļoti žēl. Tomēr domāju, ka arī ar homeopātiju var daudz izdarīt. Lai vetārstam Jurim veicas!

  24. oktobris, 2013 @ 10.21
 • S.

  S. Bēdīgi ar tiem zirgu ķirurgiem Latvijā, bet tā jau ir - operēt ir milzīga atbildība un nekatram pietiek spēka un pacietības nonākt līdz tam. Paldies par rakstu, tiešām interesanti.

  24. oktobris, 2013 @ 10.21
 • Ausma

  Ausma Paldies. Superīgs raksts. Savulaik daudz apmeklēju viņa seminārus. Bija ļoti pamācoši. Daudz iemācījos. Bieži ir nācies tikties arī staļļos. Superīgs speciālists. Dažus arī iedvesmojis kļūt nākotnē par vetiem! Lai viņam veicas! Citāts. "...Pasaulē ir tūkstošiem tādu kā es, kas ir griezuši, griezuši un galu galā kļuvuši par homeopātiem. Taču nav daudz homeopātu, kas kaut ko būtu sasnieguši un ietu atpakaļ ķirurģijā – es griezīšu!" Manuprāt pēdējais teikums šai citātā skaidri norāda, ka nekur jau viņš nepazudīs!!! Tas priecē.

  24. oktobris, 2013 @ 11.02
 • bubis

  bubis Fantastisks vetārsts :) Manus zirdziņus ārstē jau vismaz 24 gadus un neviena diagnoze nav nošauta greizi. Pēdējos 10 gadus sadarbojamies arī izmantojot homeopātiju,pagaidām vienmēr veiksmīgi. Ir izcelts arī mirstošs zirgs ar 7 pilienu palīdzību.Arī pie kļūdainas cita kolēģa diagnozes,Juris bez rengena ir pilnīgi pareizi noteicis kaula lūzuma-plīsuma vietu,kas pēc tam apstiprinājās arī rengenā. Uzticamāku ārstu pagaidām nezinu.Paldies Juri par visu ko esi darijis un darīsi.

  24. oktobris, 2013 @ 15.50
 • Donny

  Donny paldies Jurim par tām nedaudzajām reizēm, kad bez viņa padoma un klātbūšanas, pašas zināšanām un spējām par īsu esot, ir ļoti palīdzēts. Droši vien joprojām izmantošu alopātisko medicīnu kā galveno palīdzībā, bet neatkarīgi no klīnisko gadījumu smaguma pakāpes došu arī homeopātiju, jo divos, visnotaļ kritiskos gadījumos, zirgi ir izveseļojušies un dzīvo laimīgi.

  24. oktobris, 2013 @ 19.31
 • Sandra

  Sandra Paldies Tev Juri! Lai, Tevī vēl būtu spars ilgam laikam.

  29. oktobris, 2013 @ 13.05
 • ieva

  ieva ...žēl nomirušo zirguču.....saprotu,ka mirst viņi daudz un dikti,bet tādu dakteri ar uguni neatrast.... :( kā var štatus uztaisīt tik gudram speciālistam? kas tur vispār augšā sēd? vai es ko nezinu?

  3. februāris, 2014 @ 23.14

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase