Siena tīkli ar maziem caurumiem samazina apēsto barības daudzumu

Siena tīklu izmantošana ir efektīvs veids, lai samazinātu uzņemtās barības daudzumu. Tā secinājuši pētnieki. Zirgi ir veidoti tā, lai ilgu laiku pavadītu ganoties, tomēr mūsdienu zirgu turēšanas principi bieži vien ierobežo šo laiku, kas dzīvniekam būtu jāpavada ganoties. Tas var radīt dažādas gremošanas sistēmas un arī uzvedības problēmas. Dažreiz ir jāierobežo barības daudzums, ko uzņem zirgs – lai pagarinātu ēšanas laiku vai ierobežotu apēstās barības apjomu.

Žurnāls “Equine Science Update” ziņo par pētījumu, kas veikts Minesotas Universitātē, ASV. Tika vērtēti siena tīkli ar dažādiem caurumiem, kā arī tas, cik daudz siena zirgi apēda. Pētījumā vērtēja astoņus zirgus. Zirgus turēja individuālos boksos, tos baroja ar sienu, kas nolikts uz zemes, kā arī, izmantojot siena tīklus. Siena tīklu caurumi atšķirās – no 15,2 cm lielāki, 4,4 cm vidējie un 3,2 cm – mazākie. Pētījuma laikā siens bija pieejams divas reizes pa četrām stundām katru dienu.

Zirgiem divas dienas ļāva pierast pie katra tīkla veida, pirms uzsāka datu fiksāciju. Pētnieki atklāja ievērojamas atšķirības starp dažādām barošanas veidu grupām. Siens no zemes tika ēsts ar intensitāti 1,49 kilogrami stundā, no siena tīkla – 1,33 kg/h (lielie caurumi), 1,11 kg/h (vidējie caurumi) un 0,88 kg/h (mazie caurumi). Ievērojamas atšķirības nav starp siena patēriņu no zemes un no siena tīkla ar lielajiem caurumiem, bet pārējo rādītāju rezultāti ir būtiski. Pētnieki secinājuši, ka siena tīkli ar maziem un lieliem caurumiem ir efektīvi, lai samazinātu siena apēšanas intensitāti un daudzumu pieaugušiem zirgiem.

Bildes atsauce

 

 

Atpakaļ

17 komentāri

 • Inese

  Inese Muusu stallii zirgi labu laiku eeda sienu no tiikliem. Tachu mums radaas priekshtats, ka zirgiem pashiem nepatiik shis eeshanas veids. Droshibas apsverumu delj tiklus nevar karinaat ljoti zemu, tadelj zirgam jaaeed diezgan nedabiigaa pozaa. Ja, piemeram, nakts laikaa no tiikla tiek izbaroti 6-7 kg siena, tad zirgam pie shii tiikla jaapavada visai ilgs laiks. Turklaat ari no tiikliem ar lielaakajiem caurumiem zirgiem sienu izdabuut ir gruuti (jaa, tapeec arii eed leenaak), tapeec naakas nemitiigi raut/pluukt aaraa sienu, staavot ar paceltu galvu. Neesmu uzgaajusi nevienu peetiijumu par sho teemu - vai eedot shaadi zirgiem nevar rasties probleemas ar muskuljiem, kaklu, muguru....?

  13. janvāris, 2014 @ 13.52
 • FB_100001870631865

  Mare Kā gan viņiem var patikt, ka nevar piestūķēt pilnu muti ar sienu. :D Manuprāt, siena tīkli ir ļoti laba lieta: pirmkārt, zirgs barību rūpīgāk un lēnāk sakošļās; otrkārt, tas neizrīs visu nakts devu pāris stundu laikā. Šis ir īpaši būtiski tiem, kas ātri uzbarojas. Var jau, protams, nodrošināt regulāras un mazas siena devas cauru nakti, bet vai tas ir reāli? Bezpakavu zirgiem nav problēmu, ja siena tīkls nolaists zemes līmenī, kā ar pakavu zirgiem - nezinu, nav pieredzes. Arī paši tīklu ražotāji nerekomendē siena tīklu izmantošanu zirgiem ar pakaviem. Par ietekmi - pētījumus neesmu lasījusi, bet priekšroku došu (šobrīd gaidu vienu specifisku siena tīklu no Vācijas) siena tīklam un zirgam bez liekā svara, nekā zirgam ar lieko svaru, kurš visu nakts normu izrij pāris stundās un tad pārējo laiku stāv ar tukšu vēderu. Par muskuļiem un muguru - iespējams, ka regulāri konsultējoties ar osteopātu vai zirgu masieri varētu secināt vai siena tīklu lietošana zirgu kaut kā ietekmē.

  13. janvāris, 2014 @ 14.12
 • Agnese

  Agnese Nu, ja tīklu kar pie griestiem, protams, ka tas ietekmē muguras muskulatūru un veicina arī nepareizu zobu dilšanu. Es tīklu sienu boksa stūrī, bet pie zemes. Tīkls ar mazajām acīm- ideāli. Zirgs ēd visu nakti, nesavelk sienu zem kājām, neizvanda, nesamuļļā. Nekas neiet zudumā. Protams, ka sākumā nepatika, ka nevar tā brīvi piestumt kuņģi. Dusmīgi rāva tos kumšķus, bakstīja ar purnu, lai pavandītu. Kad saprata- nesanāks, tad jau atslāba un tagad jau sen zin, ka jāēd mierīgi pa kriksītim.

  14. marts, 2014 @ 19.02
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska Nekad nesietu siena tīklu zemu, drošības apsvērumu dēļ, tāpat nesietu augstāk par siles augstumu. Zirgam ir jāēd no zemes, tā viņš ir iekārtots. Tāpat neizēd to tīklu pilnīgu tukšu, tīkla apakšā siens paliek, pietiekoši daudz nobirst zemē. Siena tīkli ar lielām acīm nav vispār nekur liekami, pilna zeme ar sienu. 2us gadus atpakaļ biju lieciniece ļoti nejaukai kājas traumai. Siena tīkls zemu, bet riņķis pie kura piestiprināts tīkls, aptuveni 1,5m virs zemes. Kāja bija ieķeksēta striķī, rezultātā kāja zem karpālās locītavas pārgriezta līdz kaulam. Latvijā siens nav tik dārgs, lai riskētu ar zirgu veselību un drošību.

  14. marts, 2014 @ 21.24
  • FB_100001870631865

   Mare » Evita Baradovska Nepiekrītu. Neviens nav tik bagāts, lai atļautos 1/3 no zirgam iedotā siena izmest mēslainē tikai tāpēc, ka siens samīdīts ar kakām vai sačurāts. Jau kādu laiku lietoju no Vācijas pasūtītu siena tīklu 1 m augstumā un 1,5 m platumā - ideāli. Ar pielikšanu vispār nav problēmu, jo stiprinājumi ir 1 m augstumā pie boksa. Tukšu izēd vienā mierā, un zirga attieksme pret siena došanu arī ir mainījusies - negaida katru reizi to ar nenormālu dedzību, bet jau zin "aha, es te mierīgi pie sava tīkla klāt un bez stresa". Uz zemes arī nekas nav nobiris. Vienīgais PRET siena tīkliem varētu būt apkalti zirgi, jo to nerekomendē arī ražotāji. Siena tīkls + apkalts zirgs = nav man pieredze ar šo kombināciju, kad būs - padalīšos.

   14. marts, 2014 @ 21.49
  • evija

   evija » Evita Baradovska MARE vai vari lūdzu.padalīties ar kādu tieši siena tīklu ir pozitīva pieredze? kadel maini pret citu? izvēle tik liela uj..

   14. marts, 2014 @ 23.03
  • Agrita

   Agrita » Evita Baradovska Ja tīklam ir mazas acis un to piesien tā, lai nebūtu garu brīvu striķu, kuros sapīties, tad nav problēmu ar tīklu siešanu zemu. Mūsu staļļa zirgi jau pāris gadus ēd no zemē guļošiem, rūpīgi piesietiem tīkliem un nekādu negadījumu nav bijis.

   15. marts, 2014 @ 11.24
 • Alba

  Alba Kā es to saprotu - pastāv bīstamība, ka kaltais zirgs, ar kāju kārpot to maisu, var ieāķēties ar pakava zaru tīkla acī, ievērt striķi zem pakava un netikt vairs vaļā. It kā jau tā iespēja nav liela - kārpās tak ar purngalu, ne papēdi, un dažs nekārpās nemaz... bet tomēr zināms risks pastāv.

  14. marts, 2014 @ 23.17
 • Agnese

  Agnese Man izēd tīklu pa tīro. Paliek tikai suņuburkšķu kāti, ja tādi uz lauka auguši, un tādi siena smalkumi, kas birst arī caur aci 1x1 cm. Jā, ar lielajām acīm tīklam nav jēgas. Tikai ar mazajām. Tīklu fiksēju ārpus boksa- man ir tāda iespēja izvērt pa spraugu. Zirgs gan nekārpās. Tīkli man ir 2- vienu pasūtīju internetā, bet tam ir mazs tilpums, otru pirku vienā lauksaimniecības veicī, kas tirgo visādus pričendāļus arī zirgiem. Tas ir labs- liels tilpums- veselu siena ķīpu var sabāzt iekšā.

  14. marts, 2014 @ 23.49
 • FB_100001870631865

  Mare Es pasūtīju šo, jo Latvijā neko sakarīgu nevar atras. Lielakā priekšrocība ir kantainā formā, jo visi tie apaļie prasa nenormālu čakarēšanos, lai vispār tur kaut ko varētu ielikt iekšā. Bilde: http://www.fox-time.com/images/heunetz22.november200929.jpg, Sūtīju no šis lapas: http://www.heunetz.de/

  15. marts, 2014 @ 8.53
  • Agrita

   Agrita » Mare Apaļo tīklu uzpildīšanai var uzmeistarot/iegādāties statīvu, kurā tīklu iekabina un viegli piepilda ar sienu. Kaut ko šim līdzīgu - http://haymate.net/range.html

   15. marts, 2014 @ 11.29
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska http://www.transhorsesport.com/shop/transport-equipment/heunetz-plate/heunetz-plate.html šie ir labākie nopērkamie siena maisi Eiropā, kvalitātes un drošības ziņā.

  15. marts, 2014 @ 15.36
 • FB_100001870631865

  Mare No no, nekādus apaļos tīklus :D Esmu izmēģinājusi vismaz 3-4 veidus un neviens no tiem nepatīk, kur nu vēl kaut kādu statīvu meistarošana, tīkla kabināšana virsū/nost, tad kabināšana atkal boksā. Crazy! Nemaz neminot to, ka tas viss vēl ir jāiemāca zirgkopējam. Tas kantainais ir vienkārši lielisks un citu pat negribu mēģināt, drīzumā visiem zirgiem stallī tādus ieviesīsim :)

  15. marts, 2014 @ 15.48
  • Agrita

   Agrita » Mare Aizbiedēsi te cilvēkus no tīkliem! :D Ja zirgu nav daudz, ir iespēja dabūt statīvu un piešauj roku pie darbošanās, tad nav tik traki. Bet katram, protams, jāatrod sev ērtākais un piemērotākais tīklu veids un apkalpes sistēma. :)

   15. marts, 2014 @ 17.14
 • FB_100001870631865

  Mare Tāds nu galīgi nebija mans mērķis :D siena tīkli tiešām ir baigi labā lieta, tik cik sākumā ar entuziasmu un izdomu ir jāatrod sev ērtākais variants. Manā variantā kantainais ir top versija pie kā palikšu. Vēl plānā ir 1 x 6 m gara tīkla pasūtīšana lietošanai ganībās.

  16. marts, 2014 @ 0.09
  • vai

   vai » Mare Es tikai nevaru iedomāties ,kā to kantaino tīklu tā droši varētu piestiprināt maksimāli tuvu zemei?...jo tā zirgam būtu vislabāk un pareizāk uzņemt barību!?

   13. janvāris, 2015 @ 23.17
 • FB_100001870631865

  Mare Dabā tas izskatās šādi: https://www.facebook.com/zirgamlv/photos/pcb.278636298926781/278636265593451/?type=1&theater

  14. janvāris, 2015 @ 11.40

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase