Endurance Latvijā – vēl bērnu autiņos

Inta Caune par izturības jāšanas pieredzi un īstu endurance zirgu

„Mans zirgs īsti neatbilst endurance, taču tam ļoti patīk skriet, un tas jau ir daudz,“ par savu deviņgadīgo Ilmu saka Inta Caune. Pirms pāris nedēļām kā jātnieku kluba „Demora“ dalībnieces abas piedalījās izturības jāšanas sacensībās „Kentaura izaicinājums 2013“ Grobiņā un 35 kilometru maršrutā izcīnīja trešo vietu. Izturības jāšanai pirms pieciem gadiem pievērsusies tāpēc, ka iejādi uzskata par sarežģītu, bet konkūram jūtoties par bailīgu. Latvijā endurance – tā šo sporta veidu sauc svešvārdā – vēl ir bērnu autiņos, spriež Inta, jo īstais endurance sākas no 80 kilometriem, taču mūsu sacensībās trašu garums nepārsniedz 50 līdz 60. Tomēr viņa apņēmusies izaudzēt izturības maršrutiem īsti piemērotu zirgu – vairāki kandidāti jau nolūkoti pašas stallī.

Kuri ir piemērotākie zirgi izturības jāšanai?

Arābu, rikšotāji, traķēņi, angļi – visi karstasinīgie, kas var izturēt lielas slodzes un garus gabalus.

Kādu asiņu ir tava Ilma?

Divarpusgadu vecumā Ilmu nopirku no čigāna. Gudri ļaudis saka, ka viņa varētu būt traķēņa, Latvijas braucamā un no vecvecākiem arī ardeņa krustojums. Ilma ir azartiska, ja neļauj rikšot vai lēkšot, meklē iemeslu, lai tomēr varētu to darīt, jo enerģija nāk pa visiem galiem ārā.

Kā abas jutāties Grobiņā? Trešā vieta – labs sasniegums.

Bija diezgan daudz grantētu ceļu, un nekaltam zirgam tā bija liela slodze. Uz beigām jutu, ka Ilma vairs negrib iet pa granti. Jādomā – vai laist nekaltus zirgus distancē, ja tik daudz šāda seguma. Mazliet piekliboja organizācija, jo sportistiem pietrūka laika, lai iepazītos ar trasi, tāpēc man bija diezgan liels stresiņš, jo nezināju, kā zirgs noreaģēs uz apkārtējo vidi, taču Ilma bija mierīgāka par mani. Kopsummā sanāca labs treniņš. Atceros, ka Lietuvā pirms sacensībām visi varējām iziet visas trases.

Kā norit šādas sacensības?

Parasti dalībnieki ierodas dienu ātrāk, jo zirgam jāatpūšas. Tad arī notiek reģistrēšanās un instruktāža, izsniedz starta numurus, dabū kartes, lai ar auto un neizbraucamās vietās ar kājām izietu trasi. Jāzina ūdens punkti, kur zirgam un jātniekam dzeršanai un aplaistīšanai dot ūdeni. Sacensību dienā pirms starta iziet veterināro kontroli, vai zirga veselība atļauj piedalīties sacensībās.

Veterinārā kontrole notiek arī maršrutā, piemēram, Lietuvā 35 kilometru distancē tā bija stap diviem ūdens punktiem un pēc finiša. Zirga pulss nedrīkst pārsniegt 60 sitienus minūtē – ja to konstatē maršruta vidū, atļauta vēl otra pārbaude, taču pēc finiša vairs nē, tad paredzēta diskvalifikācija.

Lietuvā maršrutu Ilma pabeidza ar pulsu 104, intensīvi viņu dzesējām, barojām, dzirdinājām un tikām līdz 56 sitieniem. Pēc finiša zirga sirdsdarbība bija jānormalizē 20 minūšu laikā, ja izdodas to izdarīt sešās minūtēs, iegūst papildpunktus, tāpēc pirmajās minūtēs ir vislielākais uztraukums. Punktus dod arī par zirga kondīciju, taču, ja tas klibo, no sacensībām izslēdz.


Ar kādiem paņēmieniem var normalizēt sirdsdarbību?

Lietuvā mēs ar palīgiem bijām šokā, redzot, ka lietuvieši savus zirgus pēc finiša velk aiz astes. Domājām, ka viņi zirgu vēdina, taču izrādījās – šādi dzīvnieku var ātrāk nomierināt un viņam palēninās pulss. Tā ir tāda izstaipīšanās. Pēc tam paši arī vilkām manu ķēvi aiz astes, izskatījās diezgan smieklīgi. Zirgu dzesē arī ar slapju dvieli ap kaklu, lej ūdeni ar lejkannu, pudelēm. Visi skrien un grābj ūdeni. Gan dalībniekiem, gan skatītājiem tā interesanta daļa, jo ieslēdzas azarts – visu vajag ātri, ātri. Kā finišē, tūlīt jālec nost, zirgu noseglo, noņem iemauktus, liek apaušus, lej ūdeni, baro ar bietēm, burkāniem, auzām. Zarnu darbību ļabi uzlabo pienenes – visi grābj saujām un baro zirgu ar pienenēm. Zirgus baro, lai atjaunotos organisma rezerves. Arī maršrutā zirgs drīkst kaut ko ieēst, taču tas notiek gaitā – viņš var noplūk zālīti vai noplūkt no krūma kādu lapu, arī padzerties no peļķes.

Pilnu žurnālrakstu iespējams lasīt abonentiem, lai abonētu – piesakies uz zirgam@zirgam.lv.

Atpakaļ

22 komentāri

 • admin

  Zirgam.lv Žurnālraksts abonentiem nosūtīts, ja kāds nav saņēmis - lūdzu rakstiet uz zirgam@zirgam.lv!

  11. septembris, 2013 @ 11.42
 • zemene

  zemene Labs raksts, sāku nopietni apsvērt pievēršanos šai sporta disciplīnai! Apstākļi kā radīti, galvenais, lai zirgam patīk! :) Bet semināri par šo tēmu būtu ļoti svētīgi!!!

  11. septembris, 2013 @ 12.14
 • Bamboocha

  Bamboocha Ļoti žēl,ka šī pavasara sacensības nenotika dalībnieku trūkuma dēļ,jo no mūsu staļļa pirmo reizi mēģināt īso distanci bija sagatavojušies un pieteikušies 2 jātnieki ar saviem zirgiem. Domāju,ka mēģināt gribētāju skaists noteikti,ka būtu lielāks,ja sacensības notiktu tuvāk Rīgai,jo aizbraukt līdz Liepājai diemžēl ir pārāk "sālīti".

  11. septembris, 2013 @ 12.33
 • bubis

  bubis Nu,mums ir cita problēma.Tā aizbraukšana no Rīgas pievārtes uz Liepāju nebūtu tik traki,cik trūkst tieši informācijas par to visu (ļoti vajag semināru ar pieredzējušiem endurances treneriem,tiesnešiem,vetārstiem kas tajā lauciņā jau ir iekšā augstākā līmenī).Domāju ka mūsu stallī šim sporta veidam vismaz amatieru līmenī iesaistītos vismaz 4-5 jātnieki,bet trūkst kopaina un nianses lai šī lieta aizietu,jo problēma nav tik daudz finasēs,cik drošumā,ka zirgi tiek gatavoti pareizi.Tas tomēr nav tas pats,kas aiziet uz mežu pastaigāties.

  11. septembris, 2013 @ 13.45
  • Bamboocha

   Bamboocha » bubis Pilnībā piekrītu bubim. Un pieņemu, ka jātnieku skaits pie informācijas, pie semināru, pie sacensību esamības varētu radikāli palielināties. Jo sevišķi hobijniekiem, kas ir lielākie apvidus jāšanas cienītāji, kam tie paši īsie endurance maršrutiņi varētu būt laba alternatīva 80 cm vai 1 shēmai.

   11. septembris, 2013 @ 14.11
  • renoo

   renoo » bubis lai "apostītu gaisu" un nostartētu 15km maršrutā - kādu piedāvāja "Rubeņu kauss" - pilnīgi noteikti var iztikt bez speciāliem "izturības" treniņiem, vien ar veselo saprātu, tas ir normāls 1.5-2h apvidus maršruts.

   11. septembris, 2013 @ 16.22
  • bubis

   bubis » bubis renoo,nē-es vairs uz to neparakstos-gaiss kādu laiku atpakaļ bija apostīts.Mums bija rūgta pieredze arī ar šiem 15 km. Nejau sagatvošanā ir problēma,bet godīgā tiesāšanā.Tāpēc es uzstāju vispirms uz pareizu informatīvu semināru lai visiem taptu pilnīgi skaidrs par tiesāšanu,pareizu trases veikšanu,nepilnībām,kā pret tām protestēt un tt.Tas nekas,ka tie ir tikai 15 km,bet tiem ir jābūt godīgiem pret visiem.

   11. septembris, 2013 @ 21.30
  • renoo

   renoo » bubis interesanti, kādas bija problēmas tiesāšanā? Cik zinu, tad ir divi aspekti - ātrums un sirds ritms/kondīcija.

   12. septembris, 2013 @ 13.16
  • bubis

   bubis » bubis renoo,ir vēl viens būtisks aspekts,trasi jāizjāj godīgi visiem.Tāpēc ir gribētos vairāk zināt par kontrolpunktiem,elektroniskajām rokas sprādzēm,vai tādas lieto arī endurances pārjājienos un tt. Savādāk dīvaini sanāk,ja uzvarētājs trasē nesatiekās ar pārējiem dalībniekiem.

   12. septembris, 2013 @ 14.21
  • K

   K » bubis Tā nu gan Aiga nav!! Toreiz uzvarētājs pajāja garām, vajag noskaidrot visas nianses un tad teikt, ka kāds ir negodīgs!

   12. septembris, 2013 @ 17.39
  • bubis

   bubis » bubis K....nu nevajag jau citus par muļķiem turēt.Es šajā gadijumā nekad nepiekritīšu,jo tā nebija gan.

   13. septembris, 2013 @ 7.52
  • K

   K » bubis Vajag vienkārši pieņemt sakāvi, jo šis sportists jau ilgāku laiku startēja un pkatizējās šajā sporta veidā!

   13. septembris, 2013 @ 8.46
  • bubis

   bubis » bubis Mīļā K...Man nu absaluti nav problēmas ar kaut kādu mistisku sakāvi,kā Jūs te minējāt,jo aiz muguras ir simtiem dažādu sacensību,gan uzvaras,gan zaudējumi un vienmēr uz sacensībām braucam pirmām kārtām gūt pieredzi,kaut arī šādu,lai pēc tam saprastu,ko šādos gadījumos darīt,ja ir aizdomas.Nekreņķējieties,Es runāju par to,ka ļoti vajadzētu semināru,lai šādi gadījumi,kad ir tikai vārds pret vārdu-NEBŪTU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   13. septembris, 2013 @ 13.05
 • K

  K Nu tiešām fantastisks raksts. Ieinteresēja vēl vairāk par šo sporta veidu. Būtu tiešām super, ja kāds zinošs cilvēks apņemtos noorganizēt kādu ievadsemināru par pamata tēmām - treniņu metodēm utt.

  11. septembris, 2013 @ 14.31
 • Virsaitis

  Virsaitis Ļoti interesants raksts un pievienojos - ļoti vajag seminārus par šo tēmu!

  11. septembris, 2013 @ 14.37
 • Kortnija

  Kortnija Piekrītu par domu - seminārs! Man interesētu!

  11. septembris, 2013 @ 20.31
 • Ausma

  Ausma Paldies par rakstu. Ļoti interesanti!

  12. septembris, 2013 @ 7.24
 • B

  B Būtu super, ja sacensības notiktu arī Vidzemē!

  13. septembris, 2013 @ 8.47
 • Ronjuks

  Ronjuks Īstajos mačos nav kontrolpunktu, bet ir slepenie novērotāji, kas vaktē vai maršrutu iziet un nepārkāpj noteikumus. "Rubeņos" rīkojām maršrutus ar kontrolpunktiem, lai nepieļautu šmaukšanos un zinātu, ka trasi iziet visu, kā arī bija pieaicināta veterinārārste, kas pārbaudīja zirgu veselības stāvokli.

  18. septembris, 2013 @ 19.34
 • Vaclovas

  Vaclovas Hello dear neighbors, nice to find articles about endurance riding in Latvia. If anyone is curious about endurance riding, then write to: vaclovas@idmava.lt. In Lithuania are 5-6 competitions per year, where you are welcome.

  14. oktobris, 2013 @ 11.00
  • Gelinta

   Gelinta » Vaclovas Hello Vaclovas! Thank you, we are already doing it!!!

   18. oktobris, 2013 @ 14.31
 • vējš

  vējš Khmm nez, kaa shogad ar endurance latvijaa?

  1. marts, 2014 @ 1.14

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase