Pētnieki vērtē vai galvas kratīšanu var ārstēt ar piedevām

Daudzi zirgu īpašnieki zirgu ēdienam pievienot dažādas piedevas locītavām, nagiem, kā arī spalvai. Bet kā ar kaitinošo galvas kratīšanu? Liverpūles universitātē Anglijā veica pētījumu, lai testētu tādu piedevu efektivitāti, kas paredzētas, lai ierobežotu galvas kratīšanu. Pētījumā bija iesaistīti 32 zirgi, kuriem iepriekš bija diagnosticēta hroniska galvas kratīšana bez izskaidrojama iemesla.

Pētījumā iesaistītie zirgi uzņēma piedevu četras nedēļas, kurām sekoja četras nedēļas “placebo” pārbaudes laika, ar divu nedēļu intervālu starp abiem pārbaudes periodiem. Pētnieki filmēja zirgus, kad tie atpūtās, kā arī treniņu laikā gan pēc pirmā ārstēšanas kursa, kā arī pēc otrā. Divi veterinārārsti novērtēja ierakstus un noteica galvas kratīšanas intensitāti. Arī zirgu īpašnieki aizpildīja anketu, novērtējot zirgu galvas kratīšanas intensitāti.

Izvērtējot ierakstus, pētnieki secināja, ka nebija atšķirību piedevas lietošanas laikā un “placebo” ārstēšanas laikā. Arī īpašnieki nekonstatēja īpašas atšķirības. Pētnieki secināja, ka piedeva nemazināja galvas kratīšanu.

Hroniska, bezcēloņu galvas kratīšana ir kaitinoša un potenciāli bīstama novirze. Pētnieki uzsvēra, ka šīs saslimšanas iemesli būtu jāatklāj, jo zinātniekiem nav skaidrs, kas to izraisa. Atšķirībā no slimībām, ar ko sirgs cilvēki, zirgu pētnieki nesaņem miljardiem mārciņu pētījumiem, un par šo kaiti šodien zina tik pat daudz cik pirms 30 gadiem. Nevar sacīt, ka nav progresa, taču tas ir ārkārtīgi lēns.

Šis pētījums publicēts žurnāla “Equine Veterinary Journal” maija numurā.

Lūk viens Lielbritānijā ražots produkts, kas radīts, lai mazinātu galvas kratīšanu: Nupafeed. Ražotāji gan uzsver, ka, tā kā nav skaidri galvas kratīšanas iemesli, viņu produkts, kas veidots uz magnija bāzes, var palīdzēt vienam zirgam, bet nelīdzēs citam.

Bildes atsauce

Atpakaļ

2 komentāri

  • renoo

    renoo nevis magnēzijs, bet magnijs ;)

    17. jūlijs, 2013 @ 18.34
  • Anete

    Anete Vai galvas purināšana var būt arī alerģijas pazīme? Ir kādam pieredze?

    16. aprīlis, 2014 @ 17.40

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase