10 padomi saulainākai zirga vasarai

Zirgu veterinārārsta padomi, lai Tavs mīlulis vasarā justos komfortabli un pie labas veselības

Karsts laiks zirga veselību var ietekmēt arī negatīvi – izraisīt atūdeņošanos (dehidratāciju), letarģiju vai sanīkumu. Īpaši karsti laika apstākļi var veicināt caureju vai pat kolikas. Zemāk padomi, lai zirgs karstajās vasaras dienās justos komfortabli un droši:

1. Rūpīgi plānojat laiku, kad zirgs atrodas aplokā. Vislabāk, ja to var laist ārā tikai tad, kad ir vēsāks, piemēram, tikai uz nakti. Ja tas nav iespējams, laidiet zirgu ārā no staļļa cik agri vien iespējams.

2. Nodrošinat zirgam ēnu. Ja tas dzīvo ārā visu laiku vai tikai pa dienu, tam ir jānodrošina patvērums no saules. Vislabāk, ja tā ir nojume. Derēs arī lieli koki, taču, saulei pārvietojoties, arī ēna to darīs, un zirgam nāksies meklēt jaunu patvērumu – tāpēc jāpārliecinās, ka jebkurā dienas stundā zem kokiem zirgam būs ēna.

3. Stallī varat izmantot gaisa pūtējus (ja nav laba ventilācija), taču lietojat tos gudri – karstais gaiss ir jāpūš no staļļā ārā, nevis stallī. Jāuzmanās, lai zirgs netiktu klāt ventilatoram vai tā vadiem.

4. Aplaistiet savu zirgu! Vislabāk gan – apsmidziniet to, jo zirga āda uzsūks mitrumu un tā palīdzēs tam atvēsināties. Regulāra zirga apsmidzināšana ar vēsu ūdeni būs iedarbīgāka kā stipra ūdens šalte no šļūtenes.

5. Uzmaniet, lai zirgs dzertu daudz ūdens. Tam ir jābūt regulārai pieejai svaigam un aukstam ūdenim. Ūdens spainis, kas nolikts aploka malā, ātri vien sasils un zirgam neliksies dzerams. Jau pavisam drīz ūdens sāks saduļķoties un nebūs dzīvniekam veselīgs. Ja zirgam ir pieejams auksts un tīrs ūdens, bet tas nedzer, veiciniet dzeršanas kāri ar boksā ievietotu laizāmo sāli vai pat siena apslacīšanu ar sālsūdeni.

6. Lietojat elektrolītus. Ja zirgs pastiprināti svīst (treniņi, sacensības), ūdens, kas atšķaidīts ar elektrolītiem palīdzēs tā ķermenim būt „līdzsvarā“. Ja dodat elektrolītu šķīdumu, noteikti piedāvājiet arī tīru ūdeni. Jāatceras, ka elektrolītus nedrīkst pārdozēt.

7. Samaziniet darba apjomu. Nedomājiet, ka zirgs spēj strādāt vienos dienā arī tad, kad temperatūra arā ir 32 grādi. Ja tomēr ir jāstrādā karstā laikā, treniņus taisiet vieglus vai nodarbības sadaliet visas dienas garumā pa īsiem intervāliem. Šo ir īpaši svarīgi ievērot, ja ārā ir liels gaisa mitrums, jo zirgs neuzņem nepieciešamo skābekļa daudzumu, kas tam nepieciešams kvalitatīvam darbam.

8. Jāievēro konkrēts režīms. Paturot prātā, ka zirgam vasarā jānodrošina iespējami vēsi apstākļi, jāmēģina nemainīt tā ierastais dienas ritms. Pārāk daudz izmaiņu (treniņu, barošanas režīmā) var izraisīt kolikas.

9. Zirgi ar baltu apmatojumu, pat tie ar baltām „zeķēm“, rozā deguniem vai svaigi sadzijušām rētām var iegūt saules apdegumus. Var izmantot mušu tīklus vai smērēt saules aizsargkrēmus. Vislabāk, zirgu nelaist tiešos saules staros. Jāpievērš uzmanība, ja zirgam ir ļoti daudz saules apdegumu, tie var norādīt uz retām, slēptām aknu problēmām.

10. Zirgus ar garu apmatojumu vasarā būtu ieteicams apcirpt, īpaši tos, kuriem ir Kušinga sindroms. Īss apmatojums zirgu pasarā no saules, taču garš – neļauj zirgam atdzist un „uzglabā“ karstumu.

Avots

Atpakaļ

1 komentārs

  • Emīī.

    Emīī. Lielisks raksts , Vienkārši superīgi padomi + pamācība . Paldies,ļoti noderēja.

    19. jūlijs, 2013 @ 14.27

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase