Pirmās palīdzības aptieciņa zirgam – pamatnoteikumi

Ja notikusi nelaime un zirgs guvis kādu ievainojumu, pa rokai vajadzētu būt pirmās palīdzības aptieciņai, taču cilvēks bez īpašas apmācības visticamāk nespēs stabilizēt zirgu ar lūzumu vai veikt jebkādas sarežģītas manipulācijas. Tomēr rīcībai, kad konstatēts kāds ievainojums, jābūt racionālai, saplānotai un skaidrai, lai dzīvniekam nenodarītu vēl lielāku skādi. Tādēļ pirmās palīdzības aptieciņā jābūt lietām, kuras var noderēt tieši cilvēkam bez īpašam zināšanām par veterināriju.

Likums nr.1. Atzīstiet, ka ir problēma – zirgi var sevi savainot.

Ir skaidri jāapzinās, ka zirgi var sevi savainot, tā nav utopija vai ļauns sapnis. Jo pat stallī zirgs var pamanīties saplēst ādu uz kādas naglas, saskrāpēt purnu pret sienu, un dažreiz pat nav iespējams saprast, kādā veidā ievainojums gūts. Kad zirgu izlaiž ganībās, risks gūt traumu tikai palielinās, tādēļ saimniekam jābūt gatavam nepieciešamības gadījumā ātri reaģēt.

Likums nr.2. Izstrādājiet plānu.

Ja ir plāns, tad aptieciņā jābūt lietām, ar kurām stabilizēt ievainotu zirgu, kamēr atbauc veterinārārsts, vai arī, ja zirgu ved pie ārsta. Ja pa rokai ir arī treileris, tas par sliktu noteikti nenāks. Vislabāk, ja aptieciņa ir gan stallī, gan arī treilerī. Bez tam, aptieciņa noderēs arī tad, ja nejauši izdevies pašam savainoties.

Likums nr.3. Apgūstiet iemaņas, lai sniegu zirgam pirmo palīdzību.

Vispirms būtu jāsāk ar kursiem pirmās palīdzības sniegšanā cilvēkiem, jo, pastāv arī liela iespēja, ka, kontaktējoties ar zirgiem, cieš cilvēks. Zirgs ir krietni lielāks un bailīgāks pacients par cilvēku, tādēļ izpratne par palīdzības sniegšanu cilvēkam, palīdzēs attiecīgi reaģēt arī tad, ja cietis zirgs.

Noteikti arī var aprunāties ar veterinārārstu, lai saņemtu padomus par to, kā rīkoties ekstrēmās situācijās.

Likums nr.4. Ja ir ievainots zirgs, zvaniet ārstam.

Veterinārāsts nepieciešamības gadījumā var sniegt arī konstulātcijas pa telefonu. Tādā gadījumā ir labi, ja pa rokai ir pirmās palīdzības aptieciņa.

Likums nr.5. Atjaunojiet aptieciņu.

Ja aptieciņa ir vecāka par diviem gadiem, tai noteikti beidzies derīguma termiņš, it īpaši, ja aptieciņā ir smēres, šķidrumi vai kādas zāles.

Likums nr.6. Novietojiet aptieciņu visiem zināmā vietā.

Visiem būtu jāsaprot, ka aptieciņa paredzēta tikai un vienīgi ekstrēmām situācijām. Pretējā gadījumā, kad tā tiešām būs vajadzīga, izrādīsies, ka tā ir tukša. Visiem arī jāzina, kur tā atrodama, ja notiek kas neparedzēts.

Likums nr.7. Aptieciņa galvenokārt vajadzīga, lai brūci iztīrītu, ārstētu un sekotu līdzi dzīšanas procesam.

Neatkarīgi no tā, cik niecīgs ir ievainojums, labāk to nobildēt un bildi aizsūtīt ārstam, lai pārliecinātos, ka tā klātbūtne tiešām nav vajadzīga.

Likums nr.8. Sargiet sevi!

Pļavā nav iespējams veikt pieaugušam zirgam tiešo sirds mazāšu un elpināšanu. Pat kumeļam ir nepieciešams īpašs aprīkojums. Ja zirgs mirst, vislabāk ir padomāt par savu drošību un atkāpties, jeb arī nekavējoties veikt eitanāziju, ja ir nepieciešamās zināšanas un aprīkojums. Mirstošs dzīvnieks neapzināti var ievainot cilvēku, tādēļ šādā situācijā vajadzētu būt ārkārtīgi uzmanīgiem. Pēc tam labāk lūgt veterinārārstu noskaidrot, kādēļ dzīvnieks nomiris.

Kam jābūt aptieciņā

Šajā sarakstā ir viss nepieciešamais, lai apkoptu vienkāršākos ievainojumus. Šo sarakstu noteikti var papildināt, konsultējoties ar veterinārārstu.

Termometrs, šķēres ar truliem galiem, leikoplāksteris rullī, ass nazis, stetoskops, lukturītis ar baterijām, gumijas cimdi, marle, brūču antiseptiskie šķidrumi vai smēres, superlīme, uz ūdens bāzes veidots lubrikants, apdegumu krēms, brūču dziedēšanas krēms vai šķidrums, acu pilieni, roku dezinfekcijas šķidrums vai gels, mitrās salvetes, vate, apsēji, bērnu pamperi (ja jāptur asiņošana), zeķubikses (žņauga vietā), saspraudes, šļirces.

Sarakstu var papildināt arī ar medikamentiem, konsultējoties ar veterinārārstu.

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase