14 mīti par segliem

1.     Lai seglus pielāgotu zirgam un tie derētu, vajag tikai nomainīt karkasa metāla galvu.

Lielākoties ir jāpielāgo arī pārējais karkass. Iemesls tam ir sekojošs: vēl neapmuskuļota zirga plecu daļa ir veidota „A” burta formā; līdz ar treniņu progresu „A” burta smaile kļūst arvien apaļāka. Karkasa galvas leņķim jākļūst stāvākam, lai karkass augšējā daļā netraucētu pleca lāpstiņai. Vienlaikus karkass ir arī jāpleš platāk, jo pretējā gadījumā radīsies spiediens uz muskulatūru abās mugurkaula pusēs. Pamatā ir jāņem vērā, ka karkasa galvas leņķim allaž ir jāatbilst pleca leņķim.

2.     Jo platāka seglu kamera, jo labāk.

Pārāk plata kamera ir tikpat kaitīga kā pārlieku šaura. Jo platāka ir kamera, jo tuvāk segli guļas uz pleca lāpstiņas.

3.     Jo vairāk segli ir piepolsterēti, jo labāk.

Tas ir pavisam aplami. Polsterējumam ir jāatbilst zirga muguras anatomiskajām īpatnībām – taisnai mugurai nepieciešams plakans polsterējums, savukārt ieliektai mugurai ir nepieciešams noapaļotāks polsterējums. Protams, seglu karkasa metāla detaļām jābūt pietiekami balstītām, bet tam pietiek ar mīkstu polsterējumu. Ir seglu meistari, kuriem patīk seglu spilvenus maksimāli piebāzt ar materiālu, kā rezultātā tie kļūst cieti kā akmens un spiež. Tam nav nekāda sakara ar seglu pielāgošanu.

4.     Aitāda zem segliem pasargā zirga muguru.

Seglu paliktņi faktiski nav domāti, lai sargātu zirga muguru, bet gan pasargātu seglu ādu no sviedru ietekmes. Sākotnēji aitādas paliktnis bija paredzēts, lai uzlabotu gaisa cirkulēšanu zem segliem. Tādēļ to nevajadzētu likt uz sedziņas vai sviedrenes, bet gan zem tās, uz zirga muguras.

5.     Ar aitādas paliktni var izlabot slikti piegulošus seglus.

Jā un nē. Ja segli jau tā ir par šauru un vēl zem tiem pabāž biezu aitādu, ar to tiek radīts „veļas knaģa” efekts uz zirga muguras. Ja segli ir par platu, ar aitādas paliktni var uzlabot tā piegulēšanu.

6.     Gela paliktņi palīdz labāk sadalīt svaru.

Gela spilveni vai paliktņi ir pirmais, ko vajadzētu izņemt ārā! Tie pārvelkas pāri mugurkaula skriemeļiem un iežmiedz zirgu – līdzīgi kā pārāk maza izmēra zeķe. Lietderīgas ir anatomiskas formas, plānas sviedrenes, ar nosacījumu, ka segli der!

7.     Jo lielāki bloki, jo labāk „stāv” kāja.

Lielākā daļa bloku ir pārāk gari. Tie drīkst stiepties ne tālāk par ceļgalu, jo pretējā gadījumā ceļgals tiek bloķēts. Tas savukārt bloķē jātnieka gūžas. Jātnieks nevar kustēties līdzi zirgam, kas atkal izraisa zirga muguras sāpes.

8.     Krusteniskās siksnas labāk sadala spiedienu.

Vēderjostas krusteniska pievilkšana ir ieteicama, bet ne jau tāpēc, ja tiek vienmērīgāk sadalīts spiediens, bet tāpēc, ka segli tiek nofiksēti aiz pleciem, bet vēderjosta nofiksējās tai paredzētajā vietā. Skatoties no anatomiskā viedokļa, t.s. krusteniskās vēderjostas nav ieteicamas, jo tās nenodrošina optimālu spiediena sadalījumu krūšu kaula rajonā.

9.     Vēderjostu ir jāpievelk, cik cieši vien var.

Zirgam jāvar vēl elpot! Vēderjostai ir jābūt tik ciešai, lai segli stabili atrastos uz zirga muguras. Īpaši zirgiem ar ļoti apaļu ķermeņa formu var nedaudz ciešāk pievilkt vēderjostu, tomēr pamatā ir jāņem vērā, ka vēderjostas nekad nedrīkst traucēt elpošanai, kā tas ir gadījumos, kad tā tiek pārvilkta par ciešu!

10.  Vēderjostas ar gumijām ir zirgam draudzīgākas, jo tās padodas garumā.

Gluži pretēji! Kad zirgi ieelpo un to krūšu kurvis izplešas, vēderjostas gan padodas, taču, izelpojot, kad krūšu kurvis atkal savelkas, līdz ar to saraujas arī josta un rada spiedienu. Ja nepieciešamas gumijas posmiņi vēderjostā, lai būtu vieglāk pievilkt jostu, būtu ieteicams izvēlēties tādu jostu, kurai abās pusēs ir 2-3 cm garas gumijas.

11.  Ja kāpšļi ir piestiprināti zem seglu spārna, kāja stāv tuvāk pie zirga.

Ne gluži! Pirmkārt jau kāpslis, kas atrodas zem seglu spārna, ir patīkamāks, jo nerīvē kājas. Bet jāuzmanās – sacensībās šāda kāpšļu stiprināšana nav atļauta drošības apsvērumu dēļ, jo kritiena gadījumā var būt grūti izvilkt kāju no kāpšļa pietiekami ātri.

12.  Jo dziļāks sēdeklis, jo stabilāka uzsēde.

Tas var tā likties, ja zirgam ir plašas gaitas. Tomēr, ja kāds, kam faktiski vajadzētu 18 collu lielu sēdekli, mēģina iespiesties 17 collu sēdeklī, kurš vēl turklāt ir dziļš, jātnieks nespēja lāga kustēties seglos. Turpretī sievietēm, kuru astes kauls atrodas krietni augstāk kā vīriešiem, var būt nepieciešams balsts sēdekļa rajonā, tādēļ daudzām sievietēm labāk patīk segli ar dziļu sēdekli.

13.  Seglu svars ietekmē zirga kustības.

Seglu svaram nav nekādas ietekmes. Segli kalpo tikai, lai optimāli sadalītu jātnieka svaru. Pretēja aina parādās ar paša jātnieka svaru  – atkarībā no jātnieka izmēriem un līdzsvara sajūtas, tā svars var vai nu veicināt vai bloķēt zirga kustības.

14.  Jo lielāka seglu virsma, jo labāk.

Jā, tikai, kamēr runa iet par vienmērīgu svara sadalījumu uz virsmas, bet nevis lokālu spiedienu, un kamēr segli nesniedzas tālāk par 18. skriemeli. Protams, allaž ir jātiecas uz pēc iespējas lielāku spiediena sadalījuma virsmu, bet tai ir jābūt anatomiski piemērotai zirgam. Pārāk gari segli, kas guļas par daudz uz krustu daļu, rada sāpes.

Ja tomēr pie vainas nav segli?

Ja zirgs treniņos neuzrāda vēlamos panākumus, lai gan segli labi der, tam var būt dažādi citi iemesli:

–        Vienpusīgi treniņi var izraisīt atsevišķu muskuļu saraušanos. Tas savukārt izraisa sāpes un sasprindzinājumu, un zirgs nespēj attīstīt visu savu gaitu potenciālu.

–        Tur, kur piekļaujas jātnieka šenkelis, atrodas jūtīgi nervi. Pārāk liels un pastāvīgs spiediens šajā vietā zirgam ir nepatīkams, liekot tam sasprindzināt muguru.

–        Jātnieka uzsēde ietekmē ne tikai ādu un muskuļus seglu vietā, bet arī zirga plaušas un kuņģi. Šo orgānu slimības var izraisīt sāpes, sliktu pašsajūtu, jājamības problēmas (ja elpošana nav kārtībā, zirgs nevar atbrīvot muguru).

–        Kuņģa čūlas: zirgs mēģina atbrīvot kuņģi un krūšu kurvi, ievelkot vēderu un zemu nostiepjot kaklu.

–        Pārāk īsa vēderjostas var spiest uz nerviem aiz plecu lāpstiņas.

–        Vecākiem zirgiem muskulatūra ar laiku zūd. Tos nepieciešams piebarot ar muskuļus uzturošiem līdzekļiem un lietot seglus ar polsteriem apakšā.

Avots: St. Georg.

Atpakaļ

12 komentāri

 • Zane

  Zane Vēl jau dzirdēts arī tas, ka seglu sēdekļa izmērs jāpielāgo zirgam. Respektīvi, jo īsāka zirgam mugura, jo mazāks sēdekļa izmērs un otrādi. Tā taču nav, vai ne?

  7. jūnijs, 2013 @ 11.53
 • elī

  elī Man arī tā ieteica, bet pamēģini normāla izmēra cilvēks pajāt 16 izmēra seglos.. Ja ļoti īsa mugura, tad jātaisa speciāli segli.

  7. jūnijs, 2013 @ 13.20
 • Madara

  Madara Varbūt tas nozīmē, ka zirgs par mazu :D Normāli ir ja mazā zirdziņā 145 - 150 cm sēž jātnieks ar dupsi, kuram ir 38 bikšu izmērs, tad sanāk ka aptuvenais jātnieka svars būs līdz 65 kg. Un tad vajadzīgs 17 vai 17,5 sēdekļa izmērs un segli būs ok. Arābu zirgiem ir īsākas muguras un ja galīgi šķiet, ka jums ir izteikts arābu tipa zirgs (mugura zirgam), tad var iegādāties seglus, kas paredzēti tieši arābu zirdziņam. Bet šo seglu atšķirība ir ne tikai tajā ka paredzēti īsākām mugurām, bet arī šaurākiem zirgiem. Tad ir jāsaprot, kas jums ir, īss un smalks vai apaļš zirgs. Bet zirgam, kas augumā ir uz155 cm nekādām problēmām ar sēdekļa garumiem nevajadzētu būt. Bet ja nekas neder, tad ir lieliska alternatīva - slieču segli - tur visiem viss der, galvenais lai platums atbilstošs.

  7. jūnijs, 2013 @ 15.32
  • Bubis

   Bubis » Madara Jā,bet arābu zirdziņiem mēdz būt cita specifika.Kaut arī viņi paši ir pašauri,tomēr viņiem ir izteikti plati mugurkauli.Nedod Dievs tādam zirdziņam uzlikt seglus ar šauru kanālu.

   7. jūnijs, 2013 @ 15.45
  • Favis

   Favis » Madara Nav jābūt mazam zirgam, lai tam būtu īsa un ļoti īsa mugura. Un līdz ar to lielāka dibena īpašnieks nevar uz normāla auguma zirga uzlikt 18 sēdekļa izmēra seglus. Tādi zirgi ir un nemaz ne tik maz. Zinu, ka ir cilvēki speciāli sūtījuši seglus, kas būtu pietiekoši īsi un derētu tāda zirga mugurai un būtu arī gana ērti jātnieka dibenam. Bet ir jau arī starp modeļiem un firmām pie vienāda sēdekļa izmēra, segli, kuri ir īsāki pēc savas konstrukcijas. Esmu pat redzējusi aprakstos, ka tā arī raksta- piemēroti īsām muguŗām.

   7. jūnijs, 2013 @ 16.07
 • elī

  elī Arī manā gadījumā normāla izmēra zirgs ar īsu muguru. Man vajag 17 izmēru, zirgam 16. Tagad esmu pasūtījusi, gaidu kas atnāks. Vai ir zināms kurai firmai ir segli īsiem zirgiem?

  7. jūnijs, 2013 @ 16.33
 • Sigita

  Sigita Zirgiem ar īsām mugurām ir jāņem segli bez t.s. ķīļveida aizmugurējiem spilveniem, reizēm šiem segliem ir t.s. franču tipa spilveni vai banānu spilveni, kas ir piepacelti, līdz ar ko seglu virsma samazinās, nesamazinot sēdekļa izmēru tik ļoti. http://img5.fotos-hochladen.net/uploads/vergleichkkbkpdbfst1ekl.jpg

  7. jūnijs, 2013 @ 22.02
 • cita Mare

  cita Mare Zirga lielumam ir nosacīta saistība ar muguras garumu. Jebkurā gadījumā seglu spilveniem jābeidzas vietā, kur pēdējā riba pievienojas mugurkaulam. To ir ļoti viegli pašam pataustīt. Jātnieka svars un pat augums nenosaka seglu izmēru. Svarīgs ir jātnieka augšstilba garums no ceļa locītavas līdz vietai, kur kāja iestiprinās dibenā.

  8. jūnijs, 2013 @ 8.06
 • S.

  S. 'Kāja iestiprinās dibenā...' spārnots teiciens.

  8. jūnijs, 2013 @ 14.09
 • L&L

  L&L "Normāli ir ja mazā zirdziņā 145 - 150 cm sēž jātnieks ar dupsi, kuram ir 38 bikšu izmērs, tad sanāk ka aptuvenais jātnieka svars būs līdz 65 kg. Un tad vajadzīgs 17 vai 17,5 sēdekļa izmērs un segli būs ok. " Mēs it kā atbilstam šiem kritērijiem, bet 17 izmērs zirgam bija tomēr par garu. Bez tam mugura apaļa un bezskaustaina, izmērījam padsmit seglus no kuriem nevieni nederēja. Beigās palikām pie saviem vecajiem, labajiem bezkarkasniekiem.

  13. jūnijs, 2013 @ 16.30
  • Krizdole

   Krizdole » L&L L&L, saki lūdzu, kādas firmas bezkarkasa seglus izmanto?

   25. oktobris, 2013 @ 10.14
 • _draugiem_5010345

  Draugiem lietotājs Es vel ļoti gribu uzzināt par krūšu siksniem! Kādu izvēlēties, ka pareizi noregulēt to utt.? Būšu ļoti pateicīga, ja būs tāds raksts.

  24. oktobris, 2013 @ 18.42

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase