Vai zirgi saista cilvēka balsi ar seju?

Bieži vien mēs dzīvniekiem piedēvējam cilvēcīgas īpašības, vēloties, lai tie paustu tādas pašas emocijas, kādas atpazīstam citos cilvēkos. Ir taču jauki zināt, ka zirgs savu saimnieku atpazīst ne tikai pēc izskata, bet arī pēc balss. Britu pētnieki atklājuši, ka zirgi patiešām ir spējīgi salikt kopā cilvēka balsi ar tā seju.

Pētnieki jau sen atklājuši, ka zirgi spēj atšķirt dažādas cilvēku sejas, iedalot tos pazīstamajos un nepazīstamajos, taču šis ir pirmais pētījums, kas liecina par to, ka zirgi savieno seju ar pazīstamu balsi. Pētījums sastāvēja no divām daļām, tika vērtēti 72 zirgi, katram no tiem tika atskaņota balss, kas sauca zirgu vārdā. Divi cilvēki, kas bija ierunājuši ierakstu, stāvēja zirgu priekšā dažus soļus atstatus viens no otra. Pirmajā pētījuma daļā viens no cilvēkiem zirgam bija zināms, kamēr otrs bija svešinieks. Otrajā daļā abi cilvēki zirgam bija pazīstami. Pētnieki vēroja, kā zirgs reaģēja uz atskaņoto balsi, kad skaļrunī ierakstā tika saukts zirga vārds. Pētnieki skatījās, vai zirgs paskatās konkrētā cilvēka virzienā, kad zirgs tika nosaukts vārdā.

Pētnieki atklāja, ka tad, kad skaļrunī ierunājās balss, kas pieder cilvēkam, kuru zirgs pazīst, tas gandrīz vienmēr ātri paskatīsies konkrētā cilvēka virzienā. Un parasti zirgi turpināja uz cilvēku skatīties pietiekami ilgi. Taču, ja ierunājās sveša cilvēka balss, zirgs neskatījās nezināmā cilvēka virzienā. Interesanti, ka ķēvēm cilvēku atpazīšanā bija labāki rezultāti nekā kastrātiem.

Avots: “Cross-modal individual recognition in domestic horses (Equus caballus) extends to familiar humans,” Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Bildes atsauce

Atpakaļ

2 komentāri

  • Bimbii

    Bimbii Maneejais kastraats mani paziist ne tikai pec balss un visa pareeeja ,bet pat peec soljiem :D Citreiz censhos ielaviities stalli un paiet garam vinja boksam ta ''nemanaami'' bet nesanaak, shis man gudrs- vienalga uzreiz metaas rinjkjii boksaa,zviedz un sauc mani! Varbut vinsh pec smarzjas vai vel pec kaa mani atpaziist- bet fakts kaa tads,ka zirgs saveejos vienmer atpaziis un ljoti sagaidiis ! :)

    11. maijs, 2013 @ 1.02
  • Bimbii

    Bimbii vel ko gribeju teikt- kad sasveicinos ar savu kjeeviti,vinja mani paziist ljoti labi pec balss un pec visa,atliek uzsaukt un zviedziens prpetii, bet shad tad vinja tomeer ar purninju pachubina man seju un ''pasmarzjo'' elpu paarbaudot vai esmu taa pati kas ieprieksh! Tiesa zirgs nav cilveeks, bet tomer ljoti jutigs,piesardziigs un iista uzticibas persona ,ar fantastiskaam rakstura ipashiibaam un iespejaam,kadas nav citiem dziivniekiem. :)

    11. maijs, 2013 @ 1.09

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase